Polmic - FB


patronaty

Wrocław | Prawykonanie "Concertina" Krzysztofa Herdzina

NFM 24 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Punktem kulminacyjnym koncertu w Narodowym Forum Muzyki 24 maja 2024 o godz. 19.00 będzie prawykonanie "Concertina" Krzysztofa Herdzina - utworu, zamówionego przez NFM dla LutosAir Quintet.

Utwór przeznaczony na kwintet dęty (flet, obój, klarnet, obój i waltornia) i orkiestrę powstał z okazji jubileuszu zespołu. "Instrumenty dęte są mi bardzo bliskie (sam gram na flecie, klarnetach, saksofonach) i zdecydowanie najczęściej wybieram je jako solistów w dziełach orkiestrowych i kameralnych” – podkreśla kompozytor.

Czytaj więcej: Wrocław | Prawykonanie "Concertina" Krzysztofa Herdzina

Konkurs Kompozytorski w ramach IV Festiwalu "ArteFonie"

Data wydarzenia: 15-07-24

Patronat medialny nad festiwalem "ArteFonie" sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArteFonieKonkurs 24Zespół Wokalny Art’n’Voices oraz Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zapraszają do wzięcia udziału w IV edycji Konkursu Kompozytorskiego organizowanego w ramach Festiwalu Muzycznego "ArteFonie". Podczas tegorocznej edycji kompozytorzy zmierzą się z zadaniem stworzenia utworu przeznaczonego na chór dziecięcy a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu. Termin nadsyłania prac upływa 15 lipca 2024 roku.

Celem konkursu jest promowanie twórczości polskich kompozytorów, rozwijanie i upowszechnianie śpiewu chóralnego oraz poszerzenie literatury chóralnej o nowe kompozycje.

W związku z tym, że tegoroczna edycja Festiwalu ArteFonie odbywa się pod hasłem "Labirynt chaosu i harmonii", Marta Jundziłł – autorka tekstu, do którego powstaną konkursowe prace - nawiązała do motywu przewodniego, poruszając temat poszukiwania harmonii w chaosie codzienności.

Czytaj więcej: Konkurs Kompozytorski w ramach IV Festiwalu "ArteFonie"

Elbląg Music Masterclass po raz trzeci!

Data wydarzenia: 31-05-24

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ElblagMusic 24Największe warsztaty muzyczne w północnej Polsce po raz 3. odbędą się w dniach 5-12 lipca 2024 roku w Elblągu. Elbląska Orkiestra Kameralna zorganizuje wydarzenie dla młodych muzyków, którzy będą kształcić się u pedagogów światowej klasy oraz wezmą udział w koncertach. Lekcje mistrzowskie prowadzone będą w czterech specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela oraz gitara. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja.

Klasę skrzypiec poprowadzą: Mariusz Patyra oraz Karolina Nowotczyńska. Z altowiolistami pracować będzie Marek Czech. Tajniki gry na wiolonczeli przekazywać będzie Marcel Markowski. Gitarzyści natomiast będą mieli okazję pracować z Krzysztofem Meisingerem. Pianistą, który będzie towarzyszył kursantom podczas lekcji i recitali, będzie Radosław Kurek.

Na uczestników czekają także: warsztaty jazzowe prowadzone przez Dawida Lubowicza i Christiana Danowicza; warsztaty kameralne (Marek Czech i Marcel Markowski), warsztaty fizjoterapeutyczne "FizjoMusic" (Marta Rusiniak) oraz warsztaty z budowania marki artysty (Anna Proszowska-Sala).

Czytaj więcej: Elbląg Music Masterclass po raz trzeci!

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Data wydarzenia: 29-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalHajnowka 24Po raz 43. chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym festiwalu muzyki cerkiewnej - Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”, który odbędzie się w dniach 29 maja - 2 czerwca 2024 roku w Białymstoku. Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci Romualda Twardowskiego, wieloletniego Przewodniczącego Jury festiwalowego. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez kompozytorów Rzeczpospolitej. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonają artyści różnych narodowości i wyznań. Udział w nim wezmą: Państwowy Chór Kameralny „Erywania” (Armenia), Męski Zespół „Św. Efram” (Węgry), Kameralny Chór „Sofia” (Ukraina), Chór Duchowieństwa Dubieńskiego Dekanatu Prawosławnej Cerkwi Ukraińskiej (Ukraina), Chór „Concordia” (Wolna Białoruś), Chór „Gloria” Kiszyniowskiej Uczelni Muzycznej (Mołdawia), Państwowy Chór Kameralny “Polifonia” (Litwa), a także polskie zespoły: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis”, Chór Polskiego Radia, Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, Chór "Mus Arietes” (Wasrzawa), Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego "Partes” (Poznań).

Czytaj więcej: 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Data wydarzenia: 17-05-24

KonkursKlodzko 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny odbędzie się w dniach 17-18 maja 2024 roku w Kłodzku w dwóch formatach: stacjonarnie oraz online. Wstęp na przesłuchania i koncerty jest wolny.

O ile format stacjonarny utrzymuje dotychczasowe kategorie wiekowe, o tyle konkurs online otwiera się na pianistów bez ograniczeń wiekowych. W tegorocznej edycji weźmie udział łącznie 89 pianistów z 6 krajów: 50 stacjonarnie i 39 w konkursie online.

Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w Sali Koncertowej PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku, natomiast Koncert Laureatów - w Kłodzkim Ośrodku Kultury. 17 maja o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie odbędzie się koncert specjalny towarzyszący XXVI KKP z udziałem Natalii Wrony – laureatki Grand Prix zeszłorocznego konkursu, Jaime Peñate Conde oraz Jakuba Lojka (jurorów Konkursu), a także znakomitego wrocławskiego pianisty – Gracjana Szymczaka.

Czytaj więcej: Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Data wydarzenia: 24-05-24

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursRecenzencki 24Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zapraszają studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w konkursie recenzenckim. Jego przedmiotem jest stworzenie recenzji, poświęconej gali urodzinowej Joanny Wnuk-Nazarowej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 maja 2024.

Celem konkursu jest:

  • promocja i wsparcie działalności studentów na polu krytyki muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych wykonawstwu utworów kompozytorów polskich tworzących w XX i XXI;
  • rozwijanie zainteresowania studentów kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki krytyką muzyczną, w szczególności w zakresie wykonawstwa muzyki polskiej XX i XXI wieku.
Czytaj więcej: Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Katowice | Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Data wydarzenia: 28-05-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GalaWnuk 28 5 2428 maja 2024 w Filharmonii Śląskiej będzie miała miejsce gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej z udziałem solenizantki – wybitnej kompozytorki, pedagog, dyrygent i polityk, dyrektor instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki. O 16.30 w Sali Kameralnej zaplanowano pokaz filmu "Pod presją dźwięku i słowa”, a następnie (17.30) spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową i premierę płyty z utworami solenizantki. O 19.00 w Sali Koncertowej im. Karola Stryji odbędzie się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którego program został przygotowany przez kompozytorkę.

Film "Pod presją dźwięku i słowa” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, który opisuje sylwetkę Joanny Wnuk-Nazarowej, powstał przy współpracy Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Natomiast najnowsza płyta z utworami solenizantki wyprodukowana została przez Filharmonię Śląską we współpracy z PWM.

Podczas koncertu zabrzmią jej dzieła w interpretacji Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Yaroslava Shemeta, a w roli solistów wystąpią klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz i oboista Mariusz Pędziałek.

Czytaj więcej: Katowice | Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Data wydarzenia: 17-05-24

SztukaZleObecna 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „Sztuka Źle Obecna” – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Dzieła polskich kompozytorów XX wieku usłyszymy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Lublinie i Olsztynie w dniach 17 maja - 23 czerwca 2024. Wstęp na koncerty jest wolny!

Wydarzenie poświęcone będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona organizatorzy wydarzenia zaliczają też "artystów, którzy zdecydowali się na emigrację, jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie".

Inauguracja tegorocznego Festiwalu odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki: NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Yaroslava Szemeta wykona dzieła symfoniczne kompozytorów-emigrantów: Andrzeja Panufnika, Stanisława Skrowaczewskiego, Karola Rathausa i Romana Palestra.

Czytaj więcej: II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Weź udział w Akademii PRO Hashtag Ensemble!

Data wydarzenia: 15-06-24

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AkademiaPRO 24Hashtag Ensemble zaprasza do udziału w projekcie "Akademia PRO 2024–2025" skierowanym do studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych, a także profesjonalnych muzyków bez limitu wieku oraz do obcokrajowców mieszkających w Polsce: skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, flecistów, klarnecistów, akordeonistów, perkusistów i dyrygentów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2024. Udział w Akademii PRO jest bezpłatny.

Udział w Akademii PRO obejmuje:

  • roczny program mentorski, w ramach którego odbędą się minimum 3 indywidualne zajęcia poświęcone muzyce współczesnej z instrumentalistą Hashtag Ensemble.
  • minimum 1 występ z Hashtag Ensemble w sezonie 2024–2025
  • udział w seminariach i wykładach gości Akademii PRO, które pozwolą poszerzyć repertuar i rozwinąć umiejętności związane z współczesnymi technikami wykonawczymi.
Czytaj więcej: Weź udział w Akademii PRO Hashtag Ensemble!

Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Data wydarzenia: 19-05-24

NOSPR 19 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Korvat auki", czyli "Otwórz uszy" to nazwa stowarzyszenia artystycznego dbającego o upowszechnienie muzyki współczesnej w Finlandii oraz koncertu Orkiestry Muzyki Nowej, która specjalizuje się w wykonawstwie i propagowaniu muzyki współczesnej. Zaprezentuje w siedzibie NOSPR dzieła twórców z Polski, Ukrainy, Finlandii i Francji 19 maja 2024 o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi klawesynistka Gośka Isphording.

Wykona kompozycję "A l’île de Gorée" Iannisa Xenakisa, która należy dziś do żelaznego repertuaru muzyki klawesynowej; napisana została dla bodaj najsłynniejszej klawesynistki XX wieku – Elżbiety Chojnackiej.

Czytaj więcej: Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

V Noc Chórów odbędzie się w Rudzie Śląskiej

Data wydarzenia: 25-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Noc Chorów 25 5 24Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów odbędzie się w Rudzie Śląskiej 25 maja 2024 roku: ten spacer muzyczny rozpocznie się o 17:00 na Placu Jana Pawła II, a zakończy się tamże o 22:00. Celem tego wydarzenia o charakterze artystyczno–edukacyjno–społecznym jest nie rywalizacja, lecz prezentowanie wartościowej muzyki szerokiemu kręgu odbiorców. W tegorocznej edycji udział weźmie 26 chórów z Polski i 1 chór polonijny z Białorusi.

Wszystkie, trwające po 20 minut koncerty, odbywają się w nietypowych dla projektów muzycznych przestrzeniach. Są to m.in. Miejski Rynek – Plac Jana Pawła II, odnowiony XIX-wieczny Dworzec PKP (Stacja Biblioteka), Wieża Wodna, budynek dawnego Domu Towarowego „Kaufhaus”, śląski Einfart, Kino Patria, uroczy ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych, "Planty” Parkowe, okolice Wielkiego Pieca Hutniczego. Prezentacje odbędą się również w Śląskim Teatrze Impresaryjnym (ogrody), a Muzyka sakralna wykonywana będzie w kościele pw. św. Pawła.

Publiczność, przechadzając się pomiędzy miejscami koncertowymi, ma możliwość wysłuchania licznych zespołów, doświadczając mnogości stylów muzycznych.

Program koncertów, prezentowany a cappella, będzie obejmował: muzykę współczesną (XX–XXI wiek), muzykę sakralną, muzykę ludową, jazz-pop. Osobną kategorię stanowić będą chóry dziecięce.

Czytaj więcej: V Noc Chórów odbędzie się w Rudzie Śląskiej

Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Sax and villas 24 laurPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przedmiotem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS, organizowanego przez Willę Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian, były utwory na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Po wnikliwej analizie nadesłanych partytur jury wyłoniło trzech laureatów: Polaka i dwóch Włochów.

Pierwsze miejsce zajął Damian Dziweńka za utwór „In the name of land”, (pseudonim: Naard).

Drugą lokatę zdobył Michele Allegro za kompozycję „New York Tales”, (pseudonim: Irese90).

Na trzecim miejscu uplasował się Roberto Maria Cipollina za utwór „Apparuit” (pseudonim: YKN22).

Czytaj więcej: Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej po raz piąty w powiecie sanockim!

Data wydarzenia: 24-05-24

FestiwalSanok 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

V odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z udziałem wybitnych artystów z Polski i spoza kraju odbędzie się w powiecie sanockim w dniach 24-27 maja 2024. W ramach Festiwalu, dzięki IV Ogólnopolskiemu Konkursowi Młodych Organistów, odkryjemy również nowe talenty. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku koncert światowej sławy polskiej artystki Anny Marii Jopek, której towarzyszyć będą: Piotr Wojtasik (trąbka), Igor Pietraszewski (shakuhachi) oraz Piotr Rojek (organy). W sanockim kościele Franciszkanów 25 maja usłyszymy organistkę Elżbietę Karolak wraz z sopranistką Katarzyną Hołysz.

Czytaj więcej: Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej po raz piąty w powiecie sanockim!

Poznań | 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"

Data wydarzenia: 23-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PoznanskaWiosna 24Podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna", który odbędzie się w poznańskiej Akademii Muzycznej w dniach 23-26 maja 2024, zabrzmi różnorodna i barwna stylistycznymi odcieniami muzyka współczesna. W programie Festiwalu, organizowanego przez Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich oraz Fundację Spotkania Muzyczne, znajdzie się 13 prawykonań. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal zainauguruje występ Kwartetu Rodzinnego Bałabanów z gościnnym udziałem pianisty Krzysztofa Sowińskiego: artyści prawykonają utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschela, Moniki Kędziory i Sławomira Czarneckiego.

Podczas koncertu 24 maja, współorganizowanego przez Austriackie Forum Kultury, wystąpią Sophia Goidinger-Koch (skrzypce) i Barbara Riccabona (wiolonczela). Koncert "Wiosna Młodych" tego samego dnia będzie okazją, by po raz pierwszy usłyszeć dzieła studentów kierunku "Kompozycja" Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu: Krystiana Kleja Grzegorza Urana i Lidii Wysockiej; ponadto zobaczymy multimedialny projekt "Soundpainting" w wykonaniu studentów przedmiotu "Nowe projekty improwizatorskie – teoria i projekty twórcze", który powstał pod opieką kompozytora Michała Janochy.

Czytaj więcej: Poznań | 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"

Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursLutoslawskiego 11 5 24Ogłoszono nazwiska laureatów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia! Po przesłuchaniach finałowych 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 11 maja 2024 roku przyznano 4 nagrody główne, 2 specjalne nagrody regulaminowe i 1 wyróżnienie. Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00. Wstęp jest biletowany.

Oto nazwiska laureatów, którzy wezmą udział w Gali:

  • I Nagroda - Tae-Yeon Kim (Korea Południowa)
  • II Nagroda - Maria Leszczynska-Thieu (Polska)
  • III Nagroda - Antoni Wrona (Polska)
  • IV Nagroda - Gustaw Bafeltowski (Polska)
  • Wyróżnienie - Esteban Jiménez Suárez (Hiszpania).
Czytaj więcej: Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!