06 May 2015
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Stanisław Moniuszko

artist

of the day

Stanisław

Moniuszko

Stanisław Moniuszko Pieśni

CD

of the day

Stanisław Moniuszko

Pieśni

Moniuszko Stanisław Straszny dwór

compositions

of the day

Moniuszko Stanisław

Straszny dwór

Demska-Trębacz Mieczysława „Po ziemi swojej chodzę, po Polsce…” w poszukiwaniu narodowej tożsamości muzyki. Studia i szkice o muzyce polskiej XIX i XX wieku

book

of the day

Demska-Trębacz Mieczysława

„Po ziemi swojej chodzę, po Polsce…” w poszukiwaniu narodowej tożsamości muzyki. Studia i szkice o muzyce polskiej XIX i XX wieku

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Nowe wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego
Nakładem Wydawnictwa Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie ukazało się XLI wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego. Redaktorami nowego wydania są ks. Wojciech Kałamarz CM (redaktor naczelny) i ks. Andrzej Ziółkowski CM.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Warszawska Jesień 2014 na płytach

2014 IAMIC Concert “Tradition and New Music” - na płycie POLMIC

Historyczny koncert Warszawskiej Filharmonii z 21 lutego 1955 na płycie Warner Classics
XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa 2015
news
Nowa Muzyka - w Bydgoszczy PDF Print E-mail
There are no translations available.

III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 8-10 maja 2015 roku.

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W czasie Festiwalu muzyka przenikać się będzie ze sztukami wizualnymi, czyniąc z niego wyjątkowe wydarzenie.

W piątek, 8 maja 2015 roku o godz. 19 organizatorzy zapraszają do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na koncert Perkusja, Elektronika, Multimedia, który zainauguruje Festiwal. W jego programie znajdą się utwory Ryszarda Lubienieckiego, Karlheinza Stockhausena, Piotra Komorowskiego, Sławomira Opalińskiego, Benedykta Odya, Piotra Sutta i Bogusława Schaffera. Wystąpią: Benedykt Odya – instrumenty elektroniczne oraz specjaliści od perkusji Piotr i Bartłomiej Sutt i Trio Layers.

Następnego dnia, o godz. 19 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert muzyki orkiestrowej. Usłyszymy utwory Bohdana Riemera, Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Łukasza Godyli, Aleksandry Brejzy, Sławomira Opalińskiego, Marcina Kopczyńskiego. Capellę Bydgostiensis poprowadzi Marcin Tarnawski, a w roli solistów wystąpią: Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce; Witold Kawalec, Michał Goldek i Elżbieta Bilicka – fortepian; Kamil Kęska - realizacja warstwy elektronicznej. Koncert połączony będzie z wystawą malarstwa Piotra Zaporowicza.

Wzorem ubiegłych lat w programie Festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. W niedzielne południe 10 maja 2015 roku w Pałacu w Ostromecku dziecięcą wyobraźnię rozbudzą wiersze Brzechwy i Tuwima w dźwiękowym opracowaniu Marcina Gumieli. Słuchowisko muzyczne prowadzić będzie Jakub Zarębki – solista Opery Nova.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - w Nowym Sączu PDF Print E-mail
There are no translations available.

XVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady SariXVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbędzie się w dniach od 9 do 16 maja 2015 roku w Nowym Sączu. Funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej jury objęła wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. Wydarzeniem Festiwalu będzie przyjazd do Nowego Sącza światowej sławy argentyńskiego dyrygenta i tenora José Cury.

Do udziału w rywalizacji zakwalifikowało się 70 młodych śpiewaków z 11 krajów: Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin oraz USA. Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu i Konkursu czuwać będą dyrektorzy: artystyczny - Małgorzata Walewska (mezzosopran, wybitna polska śpiewaczka) i organizacyjny - Antoni Malczak (dyrektor MCK SOKÓŁ), a biurem organizacyjnym kieruje Liliana Olech (dyrektor Galerii BWA SOKÓŁ). W jury, obradującym pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, zasiądą: Helena Łazarska - Honorowa Przewodnicząca Jury, Daniel Dollé (Szwajcaria), Angelo Gabrielli (Włochy), Ryszard Karczykowski, Hanna Michalak, Izabella Kłosińska, Andrzej Nanowski, Andrejs agars (Łotwa), Wojciech Maciejowski - sekretarz Jury. Wokalistom towarzyszyć będą pianiści -akompaniatorzy: Taras Hlushko i Bartłomiej Wezner.

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach. 16 maja zakończy je galowy koncert laureatów z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej oraz wręczenie nagród. Grand Prix dla głosów męskich i żeńskich wyniesie w każdej grupie ok. 5.000 euro. Jury przyzna też wyróżnienia oraz nagrody specjalne, m.in.: za utwór Mozarta, utwór polski, Nagrodę im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego (ufundowaną przez burmistrza Starego Sącza) oraz nagrodę dla wybitnego pianisty-akompaniatora.

Share on Facebook
Read more...
 
XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa PDF Print E-mail
There are no translations available.

29. WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE 2015XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne odbędą się w dniach 9-15 maja 2015 roku.

To jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i nową, i pierwszy, który przyjął taką formułę. O jego dużym znaczeniu świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia w gusta coraz większej liczby słuchaczy.

Na program 29. edycji Festiwalu złożą się m.in. koncerty Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego, która zaprezentuje prawykonania kompozycji Bartosza KowalskiegoSławomira Czarneckiego i dwóch utworów powstałych w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie” (realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca) autorstwa Macieja Zielińskiego i Ignacego Zalewskiego, a także Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmalprawykonaniami trzech kompozycji, w tym dwóch zamówionych w ramach programu „Kolekcje” - Grzegorza Duchnowskiego i Edwarda Sielickiego. Wystąpią również zespoły kameralne: goszczący na wszystkich dotychczasowych edycjach Festiwalu Kwartet Wilanów, jazzowy kwartet smyczkowy ATOM String Quartet, niedawno powstały zespół #ENSEMBLE oraz sekstet wokalny proModern, który po raz pierwszy wykona pieśni do sonetów Szekspira: Miłosza Bembinowa, Andrzeja Borzyma jr., Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryty, Tomasza Opałki i Piotra Tabakiernika, zamówione w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”. Gościem Festiwalu będzie także Chór A Cappella Leopolis ze Lwowa, kierowany przez Ludmiłę Kapustinę, który wykona przed warszawską publicznością muzykę cerkiewną kompozytorów ukraińskich i polskich (utwory z przełomu XVII i XVIII wieku oraz współczesne).

Koncerty 29. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego i Kościele Ewangelicko-Reformowanym.

Share on Facebook
Read more...
 
Jubileuszowy Festiwal "Gaude Mater" PDF Print E-mail
There are no translations available.

Gaude Mater 2015 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

W 2015 roku Festiwal świętuje swoje 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.

Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora. Ponadto podczas liturgicznej inauguracji odbędzie się prawykonanie Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto Aldony Nawrockiej, a na zakończenie festiwalu zabrzmi prezenowana po raz pierwszy w Polsce III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego. Organizatorzy zapraszają także na koncert muzyki XXI wieku i wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” (3 maja w Częstochowie), koncerty pt. Młodzi twórcy i ich mistrzowie (3 maja w Bydgoszczy i 8 maja w Poznaniu) oraz koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku (30 maja w Kolonii).

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Forum Gitary i Akordeonu - po raz drugi w Gdańsku PDF Print E-mail
There are no translations available.

II Forum Gitary i Akordeonu Skład instrumentalny gitara i akordeon – Gdańsk, 9-10 maja 2015II Forum Gitary i Akordeonu Skład instrumentalny gitara i akordeon. Historia - repertuar - problemy wykonawcze odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku w dniach 9-10 maja 2015 roku. Tegoroczna edycja poświęcona jest historii i teraźniejszości artystycznej koegzystencji dwu instrumentów – gitary i akordeonu – w różnych gatunkach muzyki.

W gronie prelegentów konferencji znajdą się artyści, którzy znaczną część swojej działalności artystycznej poświęcili duetowi gitara i akordeon bądź bandoneon. Będą to więc głównie relacje z pierwszej ręki dotyczące ich repertuaru i problemów wykonawczych specyficznego składu, który dopiero od lat 80-tych XX wieku utorował sobie drogę na estrady koncertowe. Oba instrumenty dość późno zaistniały w muzyce XX wieku, zaś ich duet to zjawisko jeszcze nowsze.

Dla Krzysztofa Celińskiego i Zbigniewa Koźlika pisali utwory m.in. tacy twórcy jak Zbigniew Wiszniewski, Zbigniew Bargielski, Jacek Rabiński, Edward Sielicki; Bogdan Dowlasz wraz z gitarzystą Jerzym Nalepką i flecistą Antonim Wierzbińskim tworzyli Trio Łódzkie, które koncertowało w Polsce i zagranicą, m.in. dokonując prawykonań dzieł Jerzego Bauera, Bogdana Dowlasza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

Share on Facebook
Read more...
 
Król Roger w Royal Opera House PDF Print E-mail
There are no translations available.

Król Roger w Royal Opera HouseW piątek, 1 maja 2015 roku w londyńskiej Covent Garden - Royal Opera House odbędzie się premiera opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Reżyserii spektaklu podjął się Kasper Holten, a w tytułowej roli wystąpi Mariusz Kwiecień.

Inscenizacja opery Karola Szymanowskiego jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń sezonu operowego w Londynie. Jak podkreśla duński reżyser Kasper Holten, kunszt dzieła polega na jego niejednoznaczności, możliwości wielorakiej interpretacji. Tytułową partię śpiewa znakomity polski baryton Mariusz Kwiecień, który wykonywał już ją z powodzeniem na scenie Santa Fe Opera, w Madrycie i Paryżu. Na scenie The Royal Opera w roli Roksany zadebiutuje amerykańska sopranistka Georgia Jarman, partię Pasterza zaśpiewa albański tenor Saimir Pirgu, doradcy Edrisiego - brytyjski tenor Kim Begley, a Arcybiskupa - irlandzki bas Alan Ewing. W roli Diakonessy usłyszymy polską mezzosopranistkę Agnieszkę Zwierko. O scenografię i kostiumy do Króla Rogera zadba Steffen Aarfing, za choreografię odpowiada Cathy Marston, a dyrygentury podjął się dyrektor muzyczny Royal Opera House - Antonio Pappano.

Nowa produkcja The Royal Opera powstała we współpracy z Dallas Opera, przy wsparciu: Monument Trust, Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music, a także Hamish and Sophie Forsythów, Davida
Hancocka, Michaela Hartnalla oraz Connoisseurs’ Series.

Premierę Króla Rogera odbędzie się 1 maja 2015 roku o godz. 19.30, a kolejne spektakle będzie można zobaczyć 6, 12, 19 maja (godz. 19.30) oraz 9 i 16 maja 2015 roku (godz. 19.00).

Portal Culture.pl zaprasza na transmisję na żywo spektaklu 16 maja 2015 roku o godz. 20.00.

Więcej informacji – na stronie: www.roh.org.uk/productions/krol-roger-by-kasper-holten

Share on Facebook
 
XXII Bydgoski Festiwal Operowy PDF Print E-mail
There are no translations available.

XXII Bydgoski Festiwal Operowy 2015XXII Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 10 maja 2015 roku. To impreza o międzynarodowej renomie i największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące przeglądem najciekawszych realizacji krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.

Festiwal zainauguruje premiera legendy dramatycznej Potępienie Fausta Hectora Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, przygotowana przez gospodarzy – zespół Opery Nova w Bydgoszczy. W kolejnych dniach obejrzymy i wysłuchamy spektakle: Opery Krakowskiej - Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego (28 kwietnia), Teatru Wielkiego w Poznaniu – fantastyczną operę komiczną Cyberiada Krzysztofa Meyera w reżyserii i choreografii Rana Arthura Brauna (30 kwietnia), Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie – balet Don Kichot Leona AloisiusaLudwiga Minkusa do libretta i w choreografii Mariusa Petipy (3 maja), Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie – operę Otello Giuseppe Verdiego (6 maja), czy Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji – operę Krutniawa Eugena Suchoňa (8 maja). Festiwal zakończą dwa przedstawienia baletowe chińskiego Teatru Baletowego Suzhou, przygotowane na podstawie muzyki do opery Carmen Georgesa Bizeta i Rodiona Szczedrina (9 i 10 maja).

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.opera.bydgoszcz.pl

Share on Facebook
 
Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debata PDF Print E-mail
There are no translations available.

Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debataOśrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska zapraszają na debatę pt. Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości, która odbędzie się 15 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 12:00 w Miasteczku Orange (Al. Jerozolimskie 160) w Warszawie.

Muzyka od zawsze rozwijała się korzystając z nowych technologii. Rewolucja ta znacznie przyspieszyła w ostatnich latach. Powszechny dostęp do plików muzycznych przez aplikacje oraz łatwość kreacji muzyki zmienia modele biznesowe i społeczne związane z branżą muzyczną.

Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o tym do czego prowadzi bliska współpraca muzyki i technologii oraz jak aplikacje i nowe rozwiązania zmieniają biznes muzyczny. W debacie udział potwierdzili m.in. Piotr Kabaj (prezes zarządu, Warner Music Poland), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny), dr hab. Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski) i Marek Włodarczyk (członek zarządu, Independent Digital).

Rejestracja wyłącznie poprzez stronę: http://mttp.pl/rejestracja/miasteczko-mysli

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Miasteczko Myśli – projektu Orange Polska.

Share on Facebook
Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 21

ZKP

POLMIC recommends

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

XII edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015 roku pod hasłem W stronę natury.

Człowiek i otaczający go świat, w tęsknocie za utraconym rajem, w mistycznym ujęciu średniowiecznego śpiewu, przy wtórze osiemnastowiecznych szczebiotów i świergotów świata muzyki dawnej. W finale spotkanie z kompozytorami malującymi dźwiękiem podziwianą naturę. Wśród wykonawców wybitni soliści i zespoły w repertuarze muzyki od średniowiecza po romantyzm.

Więcej...

XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Tradycje śląskiej kultury muzycznej” 2016 - Call for papers

Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu organizuje XIV Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „Tradycje śląskiej kultury muzycznej”. Odbędzie się ona w dniach 2-4 marca 2016 roku w siedzibie Akademii przy pl. Jana Pawła II nr 2.

Planowane przedsięwzięcie naukowe będzie miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ odbędzie się w ramach projektu „Europejska Stolica Kultury. Wrocław 2016”

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information