25 April 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Jacek Rogala

artist

of the day

Jacek

Rogala

- Nine Visions. Chamber Music from Canada & Poland

CD

of the day

-

Nine Visions. Chamber Music from Canada & Poland

Bacewicz Grażyna  Pensieri notturni

compositions

of the day

Bacewicz Grażyna

Pensieri notturni

Robinson Ray, Winold Allen A Study of the Penderecki St. Luke Passion

book

of the day

Robinson Ray, Winold Allen

A Study of the Penderecki St. Luke Passion

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...

The CD with 12 Concerti Grossi op. 6 played by Arte dei Suonatori was named Orchestral Disc of the Month in the latest issue of "BBC Music Magazine" (January 2009 – Volume 17 Number 5). This issue is dedicated to G.F. Handel on the 250th anniversary of his death.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi” - Poznań, 21-27 kwietnia 2012
Space Art Festival
XII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2014
news
Wieloznaczność dźwięku PDF Print E-mail
There are no translations available.

Wieloznaczność dźwiękuW dniach 24-25 kwietnia 2014 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu młodzi teoretycy muzyki i kompozytorzy wezmą udział w dyskusji na temat wieloznaczności otaczającego nas brzmienia. A wszystko w ramach I Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej „Wieloznaczność dźwięku”, podczas której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, które rodzi wszechobecność zjawiska, jakim jest dźwięk.

Co możemy nazwać dźwiękiem? Co stanowi o istocie dźwięku? Czy dźwięk może coś wyrażać? Czy możliwe jest zapisanie dźwięku? Jak dźwięk wpływa na człowieka? – tematyka wieloznaczności omawianego zjawiska powoduje, że wobec tego typu zagadnień nie możemy pozostać obojętni. W ramach konferencji organizatorzy – studenci Koła Naukowo-Artystycznego Kompozycji i Teorii Muzyki AMKL - zwrócą uwagę na obecność dźwięku w szerokim kontekście, obejmującym tematykę dzieła muzycznego, języka, nauki, kultury i techniki. Przedsięwzięcie stanowić będzie okazję do wymiany poglądów oraz dyskusji między przedstawicielami nie tylko polskich, ale także zagranicznych muzycznych ośrodków akademickich – m.in. z Belgii, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

24 kwietnia 2014 roku, w ramach konferencji naukowej, odbędzie się koncert prezentujący twórczość wrocławskich kompozytorów młodego pokolenia. Utwory swoich rówieśników wykonają młodzi instrumentaliści, studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach konferencji jest darmowe. Pełne informacje wraz z programem konferencji dostępne są na stronie internetowej ambiguity.amuz.wroc.pl. Podczas wydarzenia organizatorzy umożliwią dostęp do transmisji z konferencji.

Wydarzenia konferencyjne zostały objęte Patronatem Honorowym JM Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – prof. AM dr hab. Krystiana Kiełba. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Wrocław.

Patronat medialny nad Konferencją objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Share on Facebook
 
Space Art Festival PDF Print E-mail
There are no translations available.

SSpace Art Festival pace Art Festival odbędzie się w Warszawie między 23 a 27 kwietnia 2014 roku.

To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne - zaproszenie do aktywnego poszukiwania sztuki otaczającej nas na każdym kroku: zawsze i wszędzie, w naturze, w ruchu, w architekturze. Space Art Festival to zachęta do postrzegania świata wszystkimi zmysłami, do łączenia wszelkich przejawów działalności artystycznej w dążeniu do twórczego synkretyzmu.

Pierwsza odsłona Festiwalu proponuje szereg wyjątkowych wydarzeń opartych na muzyce, słowie, filmie, fotografii, tańcu, rysunku, ekspozycji. Space Art Festival zaprasza do siebie widzów, słuchaczy, uczestników, ale też sam zapuka do drzwi tych, którzy z różnych przyczyn nie będą w stanie dotrzeć na miejsce artystycznych wydarzeń, bo Sztuka jest wszędzie. Artyści nazywają to ArTerapią. W trakcie Space Art Festival każdy znajdzie coś dla siebie - czy wśród różnorodnych wydarzeń muzycznych, czy na pokazie filmu Metropolis Fritza Langa z muzyką elektroniczną, czy podczas koncertu generacji JP II w dniu kanonizacji Ojca Świętego...

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Fair Play Quartet z koncertami w Chinach PDF Print E-mail
There are no translations available.

Fair Play QuartetPolski kwartet smyczkowy Fair Play Quartet, występujący w składzie: Paulina Mastyło - I skrzypce, Justyna Milkiewicz - II skrzypce, Agnieszka Zagroba-Klahs - altówka i Jan Stokłosa – wiolonczela, w dniach 22 kwietnia – 3 maja 2014 roku odbędzie tournée po Chinach.

Kwartet zagra 6 koncertów w największych miastach kraju: Pekinie, Szanghaju, Baotou, Xuzhou, Fuling, Chongqin. Koncerty odbędą się w wielkich, świetnie wyposażonych, nowoczesnych salach koncertowych. W Szanghaiu Fair Play Quartet wystąpi w ramach Tygodnia Kultury Polskiej, organizowanego przez Polski Konsulat. Wydarzenie będzie poprzedzone promocją w chińskich mediach.

Polski zespół zaprezentuje chińskiej publiczności program, na który złożą się zarówno kompozycje klasyczne, jak i te o lżejszym charakterze. W pierwszej części koncertów muzycy wykonają m.in. fugi z Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha poprzedzone introdukcjami Mozarta, III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” Andrzeja Panufnika, Preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina (w aranżacji Jana Stokłosy), Oberek koncertowy Grażyny Bacewicz (w opracowaniu na kwartet smyczkowy Jana Lewtaka) i Moods for string quartet Jana Stokłosy. Program drugiej części wypełnią znane przeboje i piosenki w aranżacji na kwartet smyczkowy, m.in. Leonarda Bernsteina, George’a Gershwina, Derwida czyli Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Kurylewicza, a także artystów popowych – zespołu The Beatles, Stinga, Michaela Jacksona i Adele.

Trasa koncertowa jest organizowana przez chińską agencję koncertową Beijing Eurovista Arts Promotion, pod patronatem Ambasady RP w Pekinie.

Share on Facebook
 
Placido Domingo Live in Poznań - Tu zaczęła się Polska PDF Print E-mail
There are no translations available.

Placido Domingo Live in Poznań - Tu zaczęła się Polska27 kwietnia 2014 roku – w dniu kanonizacji Jana Pawła II – na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się koncert „Placido Domingo Live in Poznań – Tu zaczęła się Polska”.

W pierwszej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory, skomponowane do poezji Karola Wojtyły m.in. przez syna artysty, Plácido Domingo Juniora. W drugiej części usłyszymy m.in. wielkie arie barytonowe z oper Verdiego (Traviata, Simon Bocchanegra) oraz słynne Nemico della patria z opery Umberto Giordano Andrea Chénier. Artysta wykona również utwór Abba Ojcze autorstwa dominikanina o. Jana Góry (słowa) oraz kompozytora i chórmistrza Jacka Sykulskiego (muzyka). Plácido Domingo zaśpiewa ten utwór w języku polskim, w duecie z Justyną Steczkowską.

Istotnym nurtem działalności Plácido Domingo jest promowanie młodych wokalistów. Obok niego na poznańskim koncercie wystąpią dwie solistki amerykańskie: Micaëla Oeste i Angel Blue. Koncert poprowadzi Eugene Kohn.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Share on Facebook
 
MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE [seria 3]: Spotkanie z Jerzym Kornowiczem PDF Print E-mail
There are no translations available.

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIEO muzyce własnej - opowieść a kontemplacja. O muzyce dziś - strumienie nowoczesności. O polityce i sztuce - demokracja a estetyka, czyli spotkanie z kompozytorem Jerzym Kornowiczem na zakończenie trzeciej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”. PTMW zaprasza na finał rozmów o muzyce współczesnej w niedzielę, 27 kwietnia 2014 roku o godz. 18:00 do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Jerzy Kornowicz  studiował kompozycję u Tadeusza Bairda, Mariana Borkowskiego i Louisa Andriessena. Pisze utwory na zamówienie festiwali, instytucji oraz znakomitych wykonawców z Polski i z zagranicy, m.in.: Radia BBC, festiwalu „Warszawska Jesień” i Filharmonii Praskiej. Jego kompozycje wydają m.in.: BBC Music, Signum Classic i Acte Préalable. Jerzy Kornowicz jest również założycielem grupy wykonującej muzykę intuitywną „Kawalerowie błotni” i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych. Jako prezes Związku Kompozytorów Polskich i ruchu Kreatywna Polska od lat aktywnie działa na rzecz polskiej kultury.

Spotkanie jak zawsze będzie niezwykle interesujące, ponieważ niektóre wątki rozmowy z Jerzym Kornowiczem to: wyzwania i paradoksy, jakie niesie ze sobą zawód kompozytora; refleksja nad miejscem, jakie zajmuje się w świecie, która uwzględnia nowe „miejsca”, powstające dzięki własnym utworom oraz refleksja nad dążeniem do oryginalności, które może przerodzić się w kopiowanie innych „oryginałów”...

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, odbywają się w niedzielne popołudnia od 16 marca do 27 kwietnia o godz. 18:00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42). Moderatorem rozmów jest Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej…
 

Share on Facebook
 
Premiera oper Sławomira Wojciechowskiego i Marcina Stańczyka PDF Print E-mail
There are no translations available.

Premiera drugiej odsłony Projektu PPremiera drugiej odsłony Projektu 'P', na którą złożą się dwa spektakle operowe - Zwycięstwo nad słońcem Sławomira Wojciechowskiego i Solarize Marcina Stańczyka, odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w sobotę, 26 kwietnia 2014 roku.

Druga odsłona projektu prezentującego najważniejsze i najodważniejsze odkrycia współczesnej polskiej muzyki i teatru. Projekt ‘P’: P jak Polska, prapremiera, perwersja, pandemonium, pełnia. Z jednej strony Marcin Stańczyk – kompozytor i prawnik, którego twórczość jest połączeniem zmysłowości spektralizmu spod znaku Gerarda Griseya z ekologią ciszy według Salvatore Sciarrina. Z drugiej Sławomir Wojciechowski – z zamiłowaniem do żelaznej niemieckiej dyscypliny, w której jednak nie brak miejsca na Erosa i Tanatosa, w której jest powietrze. I Krzysztof Garbaczewski – dziś chyba najgorętsze nazwisko młodego polskiego teatru. Reżyser, który nie boi się pozbawić dziewictwa Balladyny (Teatr Polski w Poznaniu), wyzwać na pojedynek Poczet Królów Polskich (Teatr Stary w Krakowie) czy prześwietlić formę Iwony, księżniczki Burgunda (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu).

Projekt ‘P’ realizowany jest w ramach cyklu spotkań z muzyką współczesną „Terytoria”, w których twórcy próbują odnaleźć i nakreślić nowe oblicze opery. Gatunku, który zmienia dziś swoją definicję, podbijając nowe terytoria, kreśląc odmienne sensy, proponując nową estetykę. W cyklu prezentowane są najważniejsze dzieła muzyki współczesnej równolegle z debiutami polskich kompozytorów, utwory zupełnie nieznane z klasyką awangardy, debiuty polskich reżyserów z czołówką inscenizatorów europejskich.

Spektakl wyreżyseruje Krzysztof Garbaczewski i poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Marta Kluczyńska. Scenografię i kostiumy przygotuje Aleksandra Wasilkowska, a światła i projekcje wideo - Robert Mleczko. W głównych partiach usłyszymy Tomasza Piluchowskiego, Michała Dembińskiego, Pawła Smagałę, Agnieszkę Żulewską, Barbarę Kingę Majewską i Martę Ojrzyńską.

Share on Facebook
 
Seminarium "Maria Szymanowska i jej czasy" - po raz drugi w Paryżu PDF Print E-mail
There are no translations available.

2. Międzynarodowe Sympozjum naukowe „Maria Szymanowska i jej czasy”2. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Maria Szymanowska i jej czasy, pod honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się w Paryżu w dniach 28-29 kwietnia 2014 roku.

Jest to kolejne wydarzenie projektu autorstwa Elisabeth Zapolskiej Chapelle Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy. W Sympozjum wezmą udział naukowcy i muzycy przybyli z krajów Europy, Izraela i Stanów Zjednooczonych. Referaty – przeplatane ilustracjami muzycznymi i medialnymi - rozłożone będą przed i po południu w ciągu dwóch dni. Każdy dzień zakończy koncert z utworami Marii Szymanowskiej i jej współczesnych.

Teksty Seminarium zostaną wydane w „Annałach 2014” (Vol.XVI) Sytacji PAN w Paryżu, a następnie opublikowane w formie wirtualnej na jej stronie internetowej oraz na stronie projektu Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej www.mariaszymanowska.eu

Organizatorami są Société Maria Szymanowska i Stacja naukowa PAN w Paryżu we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu. Partnerami medialnymi są Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC i www.musicologie.org

więcej...

Share on Facebook
 
Bydgoski Festiwal Operowy po raz 21. PDF Print E-mail
There are no translations available.

Bydgoski Festiwal OperowyXXI Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 11 maja 2014 roku.

Wkraczając w swe trzecie dziesięciolecie, Opera Nova spełni marzenia miłośników operetki i zainauguruje imprezę Księżniczką czardasza Emmericha Kálmána, której 100-lecie powstania świat muzyczny obchodzić będzie w maju. Wojciech Adamczyk: reżyser operowy i filmowy (patrz: Ranczo), Piotr Wajrak: muzyczny sprawca sukcesu Śpiącej królewny i Halki, Maria Balcerek: autorka olśniewających kostiumów do Barona cygańskiego, Zofia Rudnicka: współautorka świetnej formy operowych tancerzy - tak najkrócej scharakteryzować można realizatorów zapowiadanej premiery Opery Nova. Księżniczka czardasza to wzruszający melodramat o problemach młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w świecie urządzonym przez poprzednie pokolenia. Przeniesienie akcji w realia Polski przedwojennej ma unaocznić widzom, że "operetka" to jedna z konwencji opowiadania życiowych historii, forma szlachetnej, choć błahej rozrywki, a nie gatunek teatralny z definicji idiotyczny, pełen niekonsekwencji, w którym wszystko jest możliwe.

29 kwietnia na bydgoskiej scenie obejrzymy Cyrulika sewilskiego - operę komiczną Gioacchina Rossiniego, przygotowaną przez zespół Teatru Wielkiego w Łodzi. Realizatorzy spektaklu chcieli, aby był on "wielką bombą dobrej energii i radosnej zabawy, by widzowie dobrze się bawili". Scenografia oraz kostiumy nawiązują do kreskówek i komiksów. Jednym ze źródeł inspiracji były filmy Walta Disneya. 1 maja Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wystawi operę Mieczysława Weinberga – Portret do libretta według opowiadania Nikołaja Gogola. To historia biednego artysty malarza, który wszedł w posiadanie dziwnego portretu. Dzięki temu stał się nagle bogaty oraz sławny i zaczął otrzymywać zamówienia na obrazy od generałów, mężów stanu i arystokracji. Realizując je, pomnażał fortunę, nie zauważając, że stracił przy tym coś cenniejszego...

Share on Facebook
Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 53

ZKP

Panufnik 2014

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

POLMIC recommends

www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Historia Night in Calisia zatoczyła koło. Od premierowego wykonania utworu w dniu 19 czerwca 2010 roku, poprzez polską premierę płyty w listopadzie 2012 roku, wydanie płyty w USA w sierpniu 2013, nagrodę Grammy otrzymaną 26 stycznia 2014… do ponownego występu w Kaliszu.

Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert Night in Calisia na bis, który odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej. Będzie to powtórne wykonanie kompozycji w Kaliszu oraz powtórny występ tuż po koncercie, który uświetni dzień wcześniej Galę Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014. Wystąpią: Randy Brecker – trąbka, Włodek Pawlik Trio: Włodek Pawlik – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja, Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka

Więcej...

Seminarium gordonowskie: Uczenie się gry na instrumentach - Wrocław, 1-2 maja 2014

Międzynarodowe Seminarium Uczenie się gry na instrumentach z Marilyn Lowe (USA) w roli głównej odbędzie się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w dniach 1-2 maja 2014 roku.

Warsztaty skierowane są do nauczycieli, studentów, muzyków którzy interesują się procesem uczenia się muzyki, w tym audiacją i improwizacją. Podczas zajęć przybliżone zostaną założenia teorii uczenia się muzyki prof. Edwina E. Gordona. Seminarium promuje wypracowaną metodykę pedagoga z 40-letnim stażem - Marilyn Lowe oraz własne zrealizowane w Polsce projekty: MUZOPOLIS na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz m.in. Społeczną Muzyczną Szkołę w Poznaniu im. prof. E.E. Gordona.

PRZECZYTAJ: Folder Seminarium z formularzem zgłoszenia - plik PDF

Więcej...

Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki - Warszawa, 11-14 kwietnia 2014

Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki jest to projekt skierowany do Pedagogów, chcących podnieść swoje kwalifikacje oraz udoskonalić umiejętności wykonawcze. Organizatorzy konkursu kierują się zasadą, że „prawdziwy” nauczyciel, to nauczyciel aktywny, grający na instrumencie, który może pokazać prawidłową realizację fragmentów utworu, prawidłowy układ ręki na instrumencie i sposoby rozwiązania problemów technicznych. Wielu pedagogów z różnych powodów życiowych nie mogło kontynuować kariery solisty, kameralisty i muzyka koncertowego. Dla ich dalszego rozwoju, z korzyścią dla Ucznia i Szkoły organizowana jest już 2. edycja projektu Mistrzowski Konkurs dla Pedagogów Muzyki.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information