22 października 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Magdalena Bojanowicz

postać

dnia

Magdalena

Bojanowicz

- Satin. Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz

płyta

dnia

-

Satin. Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz

Sikora Elżbieta Podróż II

kompozycja

dnia

Sikora Elżbieta

Podróż II

Dziadek  Magdalena, Moll  Lilianna M.

książka

dnia

Dziadek Magdalena, Moll Lilianna M.

"Oto artyści pełnowartościowi, którzy są kobietami..." Polskie kompozytorki 1816-1939

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...
DUX

We lutym 2013 roku znana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej swoje najnowsze publikacje CD.
ZOBACZ: lista płyt
Musica Vincit Omnia - jubileusz 90. urodzin Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich
4. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik - Kraków 2014
aktualności
I Am The Sound czyli Soundedit - po raz szósty w Łodzi PDF Drukuj Email

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit 2014„I Am The Sound”, czyli Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych „Soundedit” odbędzie po raz szósty w Łodzi w dniach 24-25 października 2014 roku. Zagrają: Laibach, Karl Bartos, Lech Janerka, Patrick Wolf oraz John Cale. Nagrody Festiwalu – Człowiek ze Złotym Uchem - ponownie w trafią w ręce wybitnych producentów i artystów.

„Soundedit” to festiwal, który wyróżnia się na tle innych imprez. Stawia na jakość i unikatowość, docenia artyzm i warsztat. Jak co roku organizatorzy chcą uhonorować tych, którzy sprawiają, że produkcja muzyczna jako dziedzina sztuki wciąż się rozwija. Producent muzyczny to czasem zawód niedoceniany, lecz w misję „Soundedit” wpisana jest zmiana tego stanu rzeczy.

Na szóstą edycję Festiwalu zaproszone zostały prawdziwe legendy. W piątek zagra Laibach, który tym razem w swych industrialnych inspiracjach sięgnął po historię Polski. Po Słoweńcach wystąpi - Karl Bartos, prawdziwy muzyczny „Robot”. Fani Kraftwerk z pewnością znają na pamięć płyty, jakie Karl nagrał z tą legendarną, niemiecką grupą. W sobotę, uroczystą Galę wręczenia statuetek „Człowieka ze Złotym Uchem” poprzedzą występy wysublimowanego Patricka Wolfa oraz mistrza słowa i dźwięku, jedynego i niepowtarzalnego – Lecha Janerki. Bezpośrednio po Gali wystąpi znakomity muzyk i producent John Cale – artysta, który wie, że słuchacze najbardziej oczekują… czegoś nieoczekiwanego.

Zespół U2 znają pewnie wszyscy fani rocka, lecz nawet U2 musi mieć wsparcie kogoś, kto pomoże w realizacji płyt i koncertów. Dlatego na tegoroczny Soundedit organizatorzy zaprosili Howie'go B. Pracował z Bjork, U2 czy Tricky’m, wyprodukował wiele niepowtarzalnych singli i remiksów. Legendarny producent poprowadzi after party, które odbędzie się po wszystkich sobotnich koncertach.

Galę wręczenia nagrody Festiwalu – „Człowieka ze Złotym Uchem” – poprowadzi niezawodny Piotr Metz. Tym razem na scenę, po odbiór statuetek zaprosi: Howie’go B., Lecha Janerkę, Karla Bartosa i Johna Cale’a.

Więcej informacji – na stronie: www.soundedit.pl/2014

Share on Facebook
 
Seminarium „MUSIC +”. Edukacja muzyczna i taneczna filarem rozwoju każdego człowieka PDF Drukuj Email

Seminarium „MUSIC +”. Edukacja muzyczna i taneczna filarem rozwoju każdego człowiekaSeminarium „MUSIC +”, poświęcone tematyce kształcenia muzycznego i tanecznego, odbędzie się w dniach od 21 do 26 października 2014 roku w Krakowie.

Głównym celem seminarium jest poznanie struktury muzycznej i tanecznej edukacji formalnej i pozaformalnej w krajach europejskich, zwiększenie wiedzy o metodach kształcenia oraz umożliwienie dialogu i wymiany doświadczeń między osobami zajmującymi się tą tematyką, a także upowszechnianie idei edukacji międzykulturowej. Realizacja projektu będzie okazją do pogłębienia i poszerzenia wiedzy na te tematy, pozwoli też, być może, na wypracowanie nowych rozwiązań. Jednym z głównych wydarzeń odbywających się w ramach seminarium MUSIC+” będzie konferencja, w której oprócz uczestników seminarium wystąpią zaproszeni goście, m.in.: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz - wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, dr Daniel Cichy - redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie, krytyk muzyczny, dr Marzena Lubowiecka – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, dr Romualda Ławrowska – pedagog, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, autorka szeregu publikacji dotyczących muzyki i ruchu, dr Barbara Sier-Janik - tancerka i pedagog, zastępca przewodniczącej rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke – wykładowcy PWSZ w Nowym Sączu.

Konferencja „Music+” ma być platformą wymiany wiedzy o metodach kształcenia muzycznego i tanecznego, pozwoli poznać nowe, niekonwencjonalne sposoby pracy z dziećmi i młodzieżą, i w zamyśle organizatorów, zwróci uwagę na wartość artystycznej edukacji pozaformalnej w rozwoju młodego człowieka.Organizatorzy projektu opracują i wydadzą broszurę podsumowującą konferencję i zawierającą wnioski z prac poszczególnych warsztatów odbywających się w ramach seminarium. Takie same broszury opracują w swoich językach partnerzy zagraniczni.

Organizatorem konferencji jest Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie. Partnerami projektu są: Uniwersytet Rzeszowski, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Associazione Di Promozione Sociale POLONIK z Włoch, Community Learning and Development Service, Education Services, Falkirk Council z Wielkiej Brytanii (Szkocja) i organizacje z Francji: MACH, Maison des Jeunes et de la Culture, Comité de Jumelage de Créteil. Partnerzy i organizator projektu posiadają duże doświadczenie w zakresie edukacji formalnej i pozaformalnej dotyczącej kształcenia muzycznego i tanecznego, jednocześnie każdy z nich pracuje w trochę odmiennym modelu edukacyjnym. Stąd niepodważalną wartością seminarium będzie możliwość wymiany doświadczeń, otwarcie na współpracę, popularyzacja edukacji artystycznej oraz rozwój edukacji międzykulturowej. W ramach seminarium odbędą się warsztaty, wizyty studyjne i konferencja.

Konferencja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Patronat medialny nad Seminarium objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

więcej...

Share on Facebook
 
Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego - po raz 4. w Krakowie PDF Drukuj Email

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego 2014IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w Krakowie w dniach 17-26 października 2014 roku.

Festiwal poświęcony jest Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia. Podczas tegorocznej edycji słuchacze będą mieli możliwość zapoznać się ze współczesną literaturą muzyczną, prezentowaną przez znamienitych wykonawców takich, jak: Agata Zubel, Maciej Grzybowski, Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz, Lutosławski Quartet, Kwartludium oraz Trio Amadrums & Airis Quartet.

Szczególnym wydarzeniem Festiwalu będzie światowe prawykonanie utworu That is the Question na sopran z towarzyszeniem fortepianu Piotra Ślęczka podczas koncertu inauguracyjnego. Kompozycję wykonają Agata Zubel i Maciej Grzybowski. Utwór That is the Question (Oto jest pytanie) został napisany do tekstu zaczerpniętego z Hamleta Williama Szekspira. Sam tytuł odnosi się do frazy rozpoczynającej słynny monolog, wypowiadany w pierwszej scenie III aktu przez tytułowego bohatera. To be, or not to be, that is the question (Być albo nie być, oto jest pytanie) – owo solilokwium jest prawdopodobnie najsławniejszą przemową, znaną w literaturze angielskiej. Podczas koncertu usłyszymy także muzykę autorstwa Tadeusza Bairda, Pawła Mykietyna i Andrzeja Czajkowskiego. Utwory wykonane będą w Sali Siemieradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Krakowskich Sukiennicach.

Oprócz koncertów w ramach Festiwalu odbędzie się także konferencja naukowa, współorganizowana przez Katedrę Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie pod tytułem Polska Muzyka Współczesna - Twórcy, Dzieła, Tendencje.

Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Musica Vincit Omnia - jubileusz 90. urodzin Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich PDF Drukuj Email

Musica Vincit Omnia – Generacje XVIII polsko-amerykańskie Z okazji 90. rocznicy urodzin wybitnego dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich w dniach 25-27 października 2014 roku w Warszawie odbędzie się Tryptyk "Musica Vincit Omnia" - Generacje XVIII „polsko-amerykańskie”.

Cykl „Musica Vincit Omnia” Fundacji im. Andrzeja Markowskiego został zainicjowany w roku 1999 w Waszyngtonie. Przed niemal dziesięciu laty pojawił się we Wrocławiu. W 2014 roku zawita do Warszawy. Oba miasta wydają się równie dobrze predestynowane do roli gospodarza, gdyż zarówno Warszawa, jak też Wrocław są kluczowe dla biografii patrona festiwalu i samej fundacji – Andrzeja Markowskiego, wybitnego dyrygenta, kompozytora, organizatora życia muzycznego. „Musica Vincit Omnia” – obecnie w formie tryptyku - to zawsze niezwykle osobisty, autorski, dopracowany w detalach festiwal, kreowany przez Małgorzatę Markowską, córkę artysty. To idea, by poprzez występ wybitnych artystów uczcić pamięć patrona fundacji, a jednocześnie w proponowanym programie nawiązać do profilu działalności Andrzeja Markowskiego.

Tegoroczny Tryptyk ma wymiar szczególny, do grona jego współorganizatorów dołączyli ważni partnerzy – Smithsonian Institution, Związek Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program II Polskiego Radia. Tryptyk wpisuje się w rozpoczynające się obchody 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich, a także w rocznicę 90. urodzin Andrzeja Markowskiego, która przypadła 22 sierpnia. Festiwal został włączony do mającego już duże tradycje cyklu koncertów „Generacje”, organizowanego przez ZKP w celu prezentacji różnych pokoleń kompozytorów polskich i niekiedy zagranicznych XX i XXI wieku. Tym razem program wypełnią utwory kompozytorów polskich oraz amerykańskich.

Steven Honigberg, Jadwiga Kotnowska, Marek Moś i Kenneth SlowikA zatem: „Generacje XVIII – polsko-amerykańskie”. Na program podwójnego jubileuszu złożą się dwa uroczyste koncerty z udziałem Stevena Honigberga (wiolonczela) i Orkiestry Kameralnej AUKSO z jej Dyrektorem Artystycznym i dyrygentem Markiem Mosiem (25 października) oraz Jadwigi Kotnowskiej (flet) i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Kennetha Slowika (27 października). Ideą zasadniczą tegorocznego projeku było ukazanie wzajemnego muzycznego wpływu Europy i Stanów Zjednoczonych, stąd swoiste festiwalowe „tematy” i „reminiscencje” na wielu obszarach: przypomnienie Toccaty Bolesława Szabelskiego, wykonywanej niegdyś przez Leopolda Stokowskiego, sięgnięcie do muzyki Aarona Coplanda, Amerykanina o europejskich korzeniach, obecność utworu Tomasza Sikorskiego („najbardziej amerykańskiego z polskich kompozytorów”). Stąd również wśród zaproszonych artystów znakomity amerykański wiolonczelista Steven Honigberg (po raz pierwszy w Polsce) w Koncercie wiolonczelowym Andrzeja Panufnika, a z drugiej strony (oceanu) wybitna polska flecistka Jadwiga Kotnowska w Koncercie na flet i orkiestrę Amerykanina Lowella Liebermanna. Wieczór kompozytorów polskich (25 października) zamknie Leonard Bernstein, wieczór amerykański (27 października) otworzy Grażyna Bacewicz. W środku Tryptyku – Kenneth Slowik, dyrektor muzyczny Smithsonian Institution i jego wykład w Bibliotece Uniwersyteckiej, poświęcony Marcie Graham, słynnej amerykańskiej tancerce i jej udziałowi w powstaniu baletu Appalachian Spring Coplanda (26 października). Niezwykle cenna jest w tym kontekście obecność waszyngtońskiego Smithsonian Institution, największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych (obecnie jego kolekcje obejmują ponad 137 milionów eksponatów). Wśród zbiorów znajduje się The Hall of Musical Instruments, chlubiący się m. in. instrumentami Stradivariusa. Dyrektor muzyczny Instytutu Kenneth Slowik wystąpi na festiwalu w podwójnej roli, jako dyrygent i wykładowca.

Patronat medialny nad Tryptykiem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Share on Facebook
Więcej…
 
Dni Muzyki Andrzeja Panufnika w Krakowie PDF Drukuj Email

4. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik - Kraków 20144. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik trwać będą w Akademii Muzycznej w Krakowie od 19 do 26 października 2014 roku.

Andrzej Panufnik jest postacią emblematyczną dla kultury polskiej. Symbolem twórcy, który musi być wolny, by jego sztuka mogła być prawdziwa. Program cyklu koncertów, poświęconych kompozytorowi w roku jubileuszu jego 100. rocznicy urodzin, opracowany został tak, aby przypomnieć i dostrzec twórczość nie tylko Panufnika, ale także kompozytorów emigracyjnych pochodzących z różnych stron świata, kultur i narodowości.

Dni Muzyki to wydarzenie muzyczne i naukowe, które dedykowane jest zawsze określonemu twórcy – rodzimemu lub obcemu, prezentowanemu na tle epoki. Poprzednie trzy edycje poświęcone były Aleksandrowi Tansmanowi (2007), Bohuslavowi Martinů (2009) i Karolowi Szymanowskiemu (2012).

W programie czwartych Dni Muzyki, w najbardziej rozbudowanej odsłonie, znajdą się trzy koncerty orkiestrowe i koncert chóralny, a także międzynarodowa sesja naukowa pt. Pozostać wiernym sobie – Andrzej Panufnik i kompozytorzy emigracyjni XX wieku (23-24 października).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu PDF Drukuj Email

XIV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu MiastuOsiem koncertów w osiem dni. W dniach 18-25 października 2014 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz czternasty zaprasza na festiwal dedykowany mieszkańcom stolicy. Na większość koncertów wstęp jest wolny.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” został zainicjowany w 2001 roku przez wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sobie sympatię jej mieszkańców. Zgodnie z ideą festiwalu, od soboty przez osiem kolejnych dni, w kilku miejscach Warszawy będą prezentowane różne formy muzyki klasycznej w wykonaniu artystów Sinfonii Varsovii. Zaplanowano dwa koncerty symfoniczne i sześć kameralnych, w tym koncert artystów tureckich, realizowany w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Na koncerty kameralne organizatorzy zapraszają do siedziby orkiestry przy ul. Grochowskiej 272, zawsze o godz. 18:00. Wystąpią muzycy Sinfonii Varsovii i przyjaciele orkiestry w kameralnych składach. Program koncertów jest bardzo zróżnicowany - od kompozycji C.Ph.E. Bacha, Haydna, przez Chopina, Brahmsa, Szostakowicza po Panufnika. Koncerty te odbędą się w dniach 18, 20-23 i 25 października.

W niedzielę, 19 października o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia wystąpi w pełnym składzie. Będzie to koncert wyjątkowy, nawiązujący do jubileuszu 30-lecia orkiestry. Sinfonia Varsovia zagra pod batutą Maestro Jerzego Masymiuka. W programie m.in. Divertimento D-dur KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Sinfonia Concertante na flet, harfę i małą orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika z solistami: Andrzejem Krzyżanowskim (flet) i Zuzanną Elster (harfa) oraz Symfonia Organowa Camille’a Saint- Saënsa. Na deser, urodzinowy prezent od Jerzego Maksymiuka prawykonanie specjalnie skomponowanego dla Sinfonii Varsovii utworu: Intrada - fanfary i hymn.

Drugi koncert symfoniczny, już na warszawskiej Pradze, odbędzie się w piątek, 24 października o godz. 19:30 w Kościele Konkatedralnym na Kamionku. W pierwszej części koncertu, koncertmistrzowie Sinfonii Varsovii: Jakub Haufa (skrzypce) i Marcel Markowski (wiolonczela) zagrają Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa. Po przerwie zabrzmi IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna. Orkiestrę poprowadzi niemiecki dyrygent Volker Schmidt-Gertenbach.

Na wszystkie koncerty kameralne oraz koncert symfoniczny na Kamionku – wstęp wolny.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Dariusz Przybylski w Nowym Jorku PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Dariusz PrzybylskiWspółpraca Fundacji Maestro z Mannes College The New School For Music w Nowym Jorku zaowocowała zaproszeniem Dariusza Przybylskiego - kompozytora i organisty (na zdjęciu), do wzięcia udziału w szeregu wydarzeń muzycznych w Nowym Jorku. W dniach 17-21 października 2014 roku odbędą się trzy koncerty, na których zaprezentowana zostanie twórczość polskiego artysty, w tym koncert jego muzyki kameralnej w wykonaniu studentów Mannes College oraz recital polskiej muzyki organowej.

Dariusz Przybylski wybrał do programu koncertu monograficznego przekrój swoich utworów kameralnych, prezentujący różnorodność obsadową: od utworu na fortepian solo Orfeusz i Eurydyka (prawykonany w Wiedniu i tam nagrodzony na międzynarodowym konkursie kompozytorskim), przez pieśni, kwartet na dwa fortepiany i dwie perkusje (nagrodzony na Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda), po jeden z najnowszych utworów, wchodzący w cykl kompozycji inspirowanych twórczością Marka Rothko - Red, Yellow, Red. Hommage a Mark Rothko. Na recital organowy muzyki polskiej złożą się utwory Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego, Mariana Sawy i samego wykonawcy koncertu. Kompozycje dobrane zostały na zasadzie kontrastu i prezentują różnorodność stylistyczną polskiej muzyki organowej.

Dopełnieniem pobytu Dariusza Przybylskiego w Nowym Jorku będą jego dwa wykłady na Mannes College The New School For Music na temat własnej twórczości inspirowanej starożytną mitologią oraz na New York University - poświęcony twórczości sakralnej kompozytora.

Share on Facebook
Więcej…
 
Festiwal Młodych Laureatów Konkursów - po raz 24. PDF Drukuj Email

Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych 2014W dniach 12-26 października 2014 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncerty XXIV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Wystąpią w nich młodzi artyści, którzy w ostatnim czasie zdobyli nagrody na znaczących konkursach muzycznych.

W 2014 roku dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenia Artystyczne” w dwóch koncertach przedstawieni zostaną laureaci prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali również młodzi artyści nagrodzeni w najważniejszych konkursach organizowanych w Polsce, jak Estrada Młodych w Słupsku, Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Konkurs Arii i Pieśni im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Konkurs Gitarowy im. Edmunda Jurkowskiego w ramach "Śląskiej Jesieni Gitarowej", Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej czy Akademicki Konkurs Klawesynowy w Poznaniu.

Z młodymi laureatami zagrają: Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary, wrocławska Intercamerata pod batutą Jana Jakuba Bokuna i najmłodsi uczestnicy festiwalu - Orkiestra Kameralna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą poprowadzi jej absolwent Jan Stańczyk.

W tegorocznym kalendarzu festiwalowym szczególne miejsce zajmują dwa koncerty zorganizowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice w ramach ministerialnego programu "Zamówienia Kompozytorskie". W pierwszym, po raz pierwszy wykonany zostanie kwartet fletowy Angst und Vertrauen Piotra Mossa, polskiego kompozytora zamieszkałego w Paryżu, który gościć będzie w Katowicach. Na drugi, w ramach cyklu „Mamo, Tato chodźmy na koncert!”, organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami. Będzie to premiera muzycznej bajki pt. Historia pewnej melodii, której autorem jest Kamil Pawłowski.

Share on Facebook
Więcej…
 
„Szkoła mistrzów tradycji” i „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” - edycje 2015 PDF Drukuj Email

Instytut Muzyki i TańcaUruchomione zostały kolejne edycje programów Instytutu Muzyki i Tańca, adresowane do artystów i instytucji związanych z muzyką tradycyjną – „Szkoła mistrzów tradycji” i „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Program „Szkoła mistrzów tradycji” nawiązuje do rozpowszechnionej w wielu krajach idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, technik wykonawczych oraz unikalnych sposobów myślenia muzycznego i komunikacji. Celem programu jest upowszechnienie, podczas specjalnie organizowanych warsztatów, tradycyjnych technik gry na instrumentach oraz śpiewu i tańca. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów prowadzących warsztaty oraz część kosztów organizacyjnych związanych z ich realizacją.

Program „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” ma na celu naukę i upowszechnianie praktycznych umiejętności budowy polskich instrumentów ludowych oraz wiedzy o ich roli w kulturze Polski metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Możliwe są dwie formy zgłoszenia udziału i uczestnictwa w programie - poprzez warsztaty organizowane instytucjonalnie lub poprzez indywidualne kursy nauki budowy instrumentów ludowych. W ramach programu IMiT dofinansowuje honorarium mistrza-artysty ludowego prowadzącego warsztaty i część kosztów organizacyjnych warsztatów lub honorarium mistrza prowadzącego warsztaty indywidualne i honorarium artysty-ucznia za wykonanie projektu zbudowanego podczas warsztatów instrumentu.

Nabór wniosków do obu programów upływa 30 listopada 2014 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulaminy programów znajdują się na stronie internetowej www.imit.org.pl w zakładce programy.
Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 60

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Koncerty 23. Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędą się na przełomie września, października i listopada w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie i Katowicach.

Gośćmi tegorocznej edycji będą tak znani muzycy, jak pierwsza dama światowej marimby, japońska kompozytorka i instrumentalistka Keiko Abe, legendarny perkusista kultowego zespołu Cream, Ginger Baker, formacja gigantów stylu jazz fusion Super Trio HBC - na gitarze usłyszymy Scotta Hendersona, Jeff Berlin zagra na gitarze basowej oraz Dennis Chambers na perkusji. Odbędą się również koncerty Pain Of Salvation - szwedzkiej grupy muzycznej zaliczanej do czołówki europejskiego progresywnego rocka/metalu oraz jedyny w Polsce koncert amerykańskiego zespołu Spock's Beard, grającego fuzję wielu stylów muzycznych, przekraczających bariery rocka, wplątując muzykę poważną, fusion, jazz, popową balladę i muzykę latynoską. Ponadto wystąpi gwinejski zespól bębniarzy i tancerzy Art Gibami oraz Gene Hoglan - perkusista znany ze współpracy z zespołami Fear Factory, Dark Angel i Forbidden. Wielką atrakcją tegorocznego festiwalu będzie też koncert światowej sławy polskiego pianisty jazzowego - Adama Makowicza z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu.

Więcej...

IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie - Warszawa, 13-14 listopada 2014

13 i 14 listopada 2014 roku odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie, przeznaczony dla młodzieży do lat 17, uczniów szkół powszechnych.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Muzyka w TVP Kultura

W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazł się nowy program muzyczny „Szlakiem Kolberga”, który emitowany będzie w niedziele o godz. 11:30. To cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki.
Nowością będzie też cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o 20:20)

Więcej...

    linki

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information