POLMIC
„Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"
Międzynarodowa Konferencja Naukowa – Zakopane, 1-4 X 2017
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
Katowice, 18–20 września 2017 roku

aktualności

Wystawa „60 Warszawskich Jesieni”

zDo 23 września 2017 roku w warszawskiej Galerii Kordegarda (Krakowskie Przedmieście 15/17) w ramach wystawy „60 Warszawskich Jesieni”, organizowanej przez Związek Kompozytorów Polskich i Narodowe Centrum Kultury, odbywać się będą spotkania z wybitnymi polskimi muzykami.

W roku jubileuszowym 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Prezes ZKP dr Mieczysław Kominek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Jerzy Kornowicz oraz Dyrektor NCK dr hab. Rafał Wiśniewski zapraszają na wystawę „60 Warszawskich Jesieni”, która prezentuje plakaty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej z lat 1956–2017. Wystawa potrwa do 1 października 2017 roku.

Wystawie towarzyszyć będą instalacja interaktywna @piacere Adama Porębskiego i Dariusza Jackowskiego oraz cykl spotkań z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki „Moja Warszawska Jesień”. W dniach 16–23 września o godz. 18:00 publiczność będzie miała okazję spotkać się z szanownymi gośćmi Festiwalu: Jerzym Maksymiukiem (16 września), Agatą Zubel (17 września), Zygmuntem Krauze (18 września), Jerzym Artyszem (19 września), Jolantą Bilińską (20 września), Joanną Wnuk-Nazarową (21 września), Stanisławem Krupowiczem (22 września) i Tadeuszem Wieleckim (23 września).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Międzynarodowa Konferencja naukowo-artystyczna „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki”

bUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 23–24 września 2017 roku na Konferencję naukowo-artystyczną „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki".

W roku 2016 odszedł jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów, metaforyczny ‘Demiurg Nowej Muzyki’ – Pierre Boulez. Okoliczność ta pozwala na przyjrzenie się jego wielowymiarowej działalności z punktu widzenia twórczości kompozytorskiej, dyrygenckiej, publicystycznej, pedagogicznej, jak również jako kierownika instytucji – zwłaszcza IRCAM – oraz organizatora życia kulturalnego. Konferencja stanowi także imprezę towarzyszącą 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Celem konferencji jest prezentacja sylwetki Pierre’a Bouleza w wielu kontekstach humanistycznych, a ponadto spuścizny jego dokonań w ujęciu współczesnych nam badaczy, muzyków, kompozytorów czy dyrygentów. Proponowane obszary tematyczne: kompozycja – dyrygentura – teoria muzyki – teatr – taniec – filozofia – nauki ścisłe – instytucje kultury – festiwale.

Ponadto odbędą się dwa koncerty, towarzyszące Konferencji. 22 września 2017 roku o godz. 18.00 w Planetarium Niebo Kopernika CNK będzie miał miejsce koncert „Cosmic Live Electronic [From ‘B’ to the Stars] – InTrEl”. Stworzony ponad 40 lat temu z inicjatywy kompozytora i dyrygenta Pierre’a Bouleza paryski IRCAM — czyli instytut badań nad rozwojem i wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii wytwarzania i przetwarzania dźwięków — to swoisty kosmiczny ośrodek awangardowej muzyki. Podczas koncertu sięgniemy zarówno do prapoczątków muzyki elektroakustycznej, jak i współczesnych improwizacji w wykonaniu kolektywu ‘InTrEl’ (Aldona Nawrocka, Andrzej Kopeć, Tomasz Woźniak). 23 września podczas koncertu „Hommage à Boulez / Around Boulez" o godz. 17.00 w Sali Koncertowej UMFC Zespół kameralny muzyki współczesnej pod dyrekcją Przemysława Zycha wykona utwory Pierre’a Bouleza, a także polskich kompozytorów: Zygmunta Krauze, Mariana Borkowskiego i Elżbiety Sikory.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.chopin.edu.pl

Inauguracja VI Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego

nTowarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza na inaugurację VI Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego, która odbędzie się w Poznaniu 23 września 2017 roku o godz. 18.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (ul. Obozowa 5).

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego realizuje szereg przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym, adresowanych do różnych grup wiekowych, od amatorów po profesjonalnych muzyków. Wśród tych działań jedną z najbardziej reprezentatywnych form popularyzowania na świecie muzyki Nowowiejskiego są międzynarodowe konkursy organowe, organizowane cyklicznie w Poznaniu. Konkurs jest jednym z trzech Międzynarodowych Konkursów Organowych w Polsce, obok Konkursu im. J. P. Sweelincka w Gdańsku i Konkursu im. Jana Kucharskiego w Łodzi, wykorzystujący naturalne możliwości organizacji w Poznaniu konkursów, festiwali i koncertów organowych ze względu na posiadanie znakomitych instrumentów w salach koncertowych i kościołach, w tym przypadku zabytkowych organów Ladegasta w Bazylice Farnej i nowoczesnych organów A. Schuke w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Zwycięstwo w Konkursie stanowi dla laureatów niejednokrotnie międzynarodowy debiut otwierający dalszą karierę poprzez bogato rozbudowany system nagród regulaminowych i pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów w ramach festiwali organowych na terenie Polski i innych krajów Europy. Laureaci Konkursu zapraszani są ponadto do udziału w nagraniach płyt CD wydawanych przez Towarzystwo. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego 23 września będzie laureat I nagrody poprzedniej V edycji Konkursu Marek Smoczyński. Wstęp na koncert jest wolny.

Przesłuchania konkursowe potrwają od 24 do 28 września. W programie poza utworami Nowowiejskiego znajdą się m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha i kompozytorów niemieckiego romantyzmu. Następnie, 29 września, w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu będą miały miejsce Gala i Koncert laureatów.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.towarzystwo.nowowiejski.pl/ 

Aleksandra Garbal: Musica Sacra

g23 września 2017 roku o godz. 19.00 w kościele p. w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku odbędzie się koncert kompozytorski Aleksandry Garbal.

Współorganizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Burmistrz Toszka oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert kompozytorski Aleksandry Garbal pt. „Caritas Christi urget nos” zorganizowany z okazji Triduum związanego z rekoronacją XVII-wiecznego Obrazu Matki Bożej Toszeckiej. Koncert odbędzie się pod Honorowym Patronatem J.E. Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka oraz J.M. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

W programie koncertu znajdzie się siedem prawykonań kompozycji solowych na organy i fortepian, a także wokalno-instrumentalnych autorstwa Aleksandry Garbal do tekstów poetów z różnych epok od średniowiecza po wiek XXI, w językach łacińskim, włoskim, polskim i niemieckim. Utwory wykonają Lilianna Zalesińska (mezzosopran), Piotr Szymanowicz i Aleksandra Garbal (fortepian), Agnieszka Hyla i Waldemar Krawiec (organy), Adam Kędzia i Wojciech Wojdyła (dzwony orkiestrowe i kotły) oraz cztery chóry: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, Gliwicki Zespół Chorałowy pod dyrekcją Ks. Adama Kozaka, Chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal oraz Chór dziecięcy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Strzelcach Opolskich pod dyrekcją kompozytorki.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gen~.rate:zoomed

g22 września 2017 roku o godz. 22:30 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie miał miejsce koncert grupy kompozytorskiej gen~.rate, który jest wydarzeniem towarzyszącym 60. MFMW „Warszawska Jesień".

Nazwa koncertu „gen~.rate:zoomed” odnosi się do sytuacji, w której odbiorca ma możliwość niemal bezpośredniego kontaktu z wykonawcą – kompozytorzy postanowili wykorzystać przestrzeń sali koncertowej w sposób niekonwencjonalny, umiejscawiając widzów na scenie, widownię natomiast pozostawiając zupełnie pustą. W ten sposób odbiorca będzie miał wgląd w techniczną stronę wykonywania, obserwując z bliska pracę nie tylko muzyków, ale również realizatorów dźwięku oraz osób odpowiedzialnych za projekcję wideo. Zajmując określone miejsce na scenie, odbiorca sam zadecyduje o tym, z jakiej perspektywy będzie odbierać całe wydarzenie. Dodatkowo, zamontowane na scenie i poza nią kamery, projektor oraz ekran pozwolą na projekcję w czasie rzeczywistym obrazu widzianego oczami osoby znajdującej się na widowni. Odbiorca – przebywający na scenie i obserwujący jednocześnie na ekranie klasyczny punkt widzenia – będzie miał okazję zastanowić się, w jaki sposób zmiana perspektywy wpływa na percepcję. Program zakłada prezentację utworów nie tylko czysto akustycznych, ale również audiowizualnych, a także instalacji dźwiękowych.

W programie znalazły się utwory twórców młodego pokolenia z grupy kompozytorskiej gen~.rate w składzie: Aleksandra Kaca, Teoniki Rożynek, Żaneta Rydzewska i Rafał Ryterski. Grupa powstała w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy czwórki kompozytorów, którzy przy współpracy z grafikami i reżyserami dźwięku zorganizowali dotychczas sześć koncertów – prawykonań swoich kompozycji. W ramach koncertu 22 września wykonany zostanie także utwór-instalacja francusko-duńskiego kompozytora Loïca Destremau. Muzyka Destremau była wykonywana na licznych festiwalach muzyki współczesnej, a w styczniu 2017 roku jego utwór zainaugurował uroczystą ceremonię otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, której tytuł na rok 2017 roku przypadł miastu Aarhus.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Czytaj więcej: Gen~.rate:zoomed

Festiwal na piątkę: V Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu — poziom 320

320W dniach 22–29 września 2017 roku w Zabrzu odbędzie się jubileuszowa V edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 od początku swojego istnienia prezentował muzykę klasyczną w niebanalny sposób, korzystając z szeregu nowatorskich rozwiązań: kreatywnie eksploatując multimedia, wprowadzając elementy tańca, a nawet akrobatyki. Czy jubileuszowa edycja dorówna poprzednim, zasługując na muzyczne świadectwo z wyróżnieniem? O tym musicie się przekonać sami, odwiedzając w dniach 22–29 września osadzoną w postindustrialnej scenerii zabrzańską Kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza.

Podczas koncertu inauguracyjnego 23 września w unikatowej sali koncertowej kopalni Guido — 320 metrów pod ziemią— gwiazda światowej wiolinistyki skrzypek Dmitry Sitkovetsky obok utworów Pendereckiego zaprezentuje wraz ze swoim Sitkovetsky Trio legendarną już aranżację prawdziwego przeboju muzyki barokowej — nastrojowych Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha. Specjalnie na ten koncert wiedeńska artystka Irina Titova, której widowiskowe piaskowe animacje biją rekordy popularności w stolicy muzyki, przygotowała piaskową interpretację arcydzieła Bacha.

Z kolei wybitny fiński wiolonczelista Arto Noras 28 września zaprezentuje śląskiej publiczności dedykowaną mu przez Pendereckiego Suitę na wiolonczelę solo oraz I Koncert wiolonczelowy C. Saint-Saënsa z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, która dodatkowo wykona w swojej siedzibie Uwerturę uroczystą Dymitra Szostakowicza oraz Entratę Patrona Festiwalu. Podziemnym wykonaniem tego utworu — które odbyło się w Kopalni Guido w obecności kompozytora — rozpoczęła się pięć lat temu historia Festiwalu.

Ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza przystąpi do wykonania monumentalnego dzieła Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy na finał Festiwalu. Tym stosunkowo rzadko prezentowanym ze względu na gigantyczny aparat wykonawczy utworem już 29 września zadyryguje sam jego twórca. Kompozycję — obok szeregu znakomitych śpiewaków i recytatora (Hossa, Sikora, Lubańska, Zdunikowski, Nowacki, Holland) — wykonają w Zabrzu Sinfonietta Cracovia oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

Szczegółowy program – na stronie: http://penderecki320.com

Festiwal Siły Natury „Ziemia, planety, gwiazdy"

tW dniach 22 września - 1 października 2017 roku w Toruniu odbędzie się nowy Festiwal Siły Natury „Ziemia, planety, gwiazdy".

Siły Natury to nowy interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywać się będzie przez kolejne 3 lata w regionie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja nosi tytuł „Ziemia, planety, gwiazdy". Ideą projektu jest prezentacja artystycznych związków i relacji pomiędzy żywiołami a muzyką. W ramach zadania odbędą się koncerty symfoniczne z oprawą multimedialną, koncerty kameralne, recital, otwarte próby generalne, projekcja filmowa, wystawa zdjęć, wykłady, cykl audycji muzycznych dla dzieci z małych miejscowości, konkurs plastyczny i konkurs kompozytorski. Wszystkie działania są spójne pod kątem merytorycznym i dotyczą tematyki zadania. Związek przedstawionego programu z naturą jest czynnikiem nadrzędnym. Do udziału zostali zaproszeni wybitni polscy artyści, uznani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 22 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki o godz. 19:00 zostanie zaprezentowany m. in. utwór Magdaleny Cynk Planetoida 12999 Toruń. W przestrzeni kosmicznej oprócz znanych już przed wiekami planet unosi się również Toruń. Takie miano (a dokładnie – 12999 Toruń) nosi planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu trzech lat i 157 dni, odkryta w 1981 roku przez Edwarda Bowella. Na cześć tego ciała niebieskiego toruńska kompozytorka napisała swoje dzieło, które należy do cyklu 19 miniatur pisanych na różnorodne składy wykonawcze Planetoidy. Kompozycje te dedykowane są miastom oraz wybitnym postaciom nauki i sztuki, związanym z kulturą polską i mającym swoich imienników w Kosmosie. Planetoida Toruń napisana została na inaugurację Roku Astronomii w 2009 i zadedykowana jest rodzinnemu miastu.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://tos.art.pl

Uroczystość wręczenia Nagród Związku Kompozytorów Polskich

zkp20 września 2017 roku w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta odbyła się Uroczystość wręczenia Nagród ZKP oraz dyplomów zwycięzcom 58. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w wysokości 2 500 dolarów USA przyznano autorowi kompozycji …über BWV 971 Pawłowi Malinowskiemu, a wyróżnienia utworom Suite pour le souper du… Michała Gronowicza i cum structura Franciszka Araszkiewicza.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało (trzecią w historii) Nagrodę ZKP za zasługi na polu edukacji muzycznej Violi Łabanow-Jastrząb za bezprecedensowe zaangażowanie w problematykę wychowania muzycznego dzieci. Tegoroczną Nagrodę Honorową ZKP za zasługi dla promocji muzyki polskiej Prezydium Zarządu Głównego przyznało muzykologowi Cindy Bylander za wieloletnią pracę naukową nad polską muzyką współczesną, w szczególności za badanie fenomenu festiwalu „Warszawska Jesień” i udostępnianie wiedzy o polskiej kulturze muzycznej amerykańskim kręgom akademickim. Doroczną Nagrodę ZKP otrzymali: Andrzej Tuchowski – za twórczość muzykologiczną o szerokim spektrum problemów, a zwłaszcza za podjęcie niezwykłej tematyki w książce Nacjonalizm, szowinizm, rasizm a europejska refleksja o muzyce i twórczość kompozytorska okresu międzywojennego oraz Wojciech Ziemowit Zych – za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską oraz twórczość wyróżniającą się indywidualnym rysem, manifestującym się wybitnie zwłaszcza w III Symfonii.

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017: znamy nominowanych do nagrody

kRada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 14 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 149 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą: sopranistka Joanna Freszel, saksofonista Paweł Gusnar, pianista, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, pianista Szymon Nehring oraz kompozytor Artur Zagajewski.

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z czterech nominowanych: 7. Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza; wydanie dwupłytowego albumu Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego; przyznanie nagrody „Grammy” płycie Penderecki conducts Penderecki vol. 1; światowa prapremiera opery Aleksandra Tansmana Złote runo w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Tytuł Debiutanta Roku mają szansę otrzymać perkusistka Marianna Bednarska, dyrygent Paweł Kapuła, saksofonista Kuba Więcek oraz flecistka Marianna Żołnacz.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

15 września na stronie www.koryfeusz.org.pl rozpocznie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Debiut Roku. Głosowanie trwać będzie do północy 19 września. Równolegle trwać będzie tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów VII edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana „na żywo” na stronach internetowych www.koryfeusz.org.pl i www.polskieradio.pl oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek transmisji o godz. 18.00. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.