27 października 2016
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Krzesimir Dębski

postać

dnia

Krzesimir

Dębski

Krzesimir Dębski -

płyta

dnia

Krzesimir Dębski

-

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie polskiej muzyce poważnej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Znajdź nas na FB

 

 

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

s

Nakładem Fundacji im. Józefa Świdra, ustanowionej w sierpniu 2015 roku przez rodzinę kompozytora, ukazała się książka Józef Świder we wspomnieniach.
Więcej...

Nowości płytowe

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt

   

Warszawska Jesień 2014 na płytach

Sarton 2016

 MundusCantat2016
aktualności
Prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel PDF Drukuj Email

p

W najbliższy czwartek, 27 listopada, odbędzie się w Seattle prawykonanie nowego utworu - In the Shade of and Unshed Tear (2016) - Agaty Zubel.

Utwór powstał na zamówienie Seattle Symphony i przez ten zespół, pod batutą Ludovica Morlota, zostanie przedstawiony muzycznemu światu.

Agata Zubel tak mówi o genezie powstania swego najnowszego dzieła:

Jest takie polskie określenie "jak okiem sięgnąć". Oznacza granice zasięgu wzroku. Jest to więc dystans tak duży, że każdy może coś dostrzec posługując się swoim wzrokiem.

Pojawiają się jednak tutaj dwie uwagi. Po pierwsze, każdy ma inny wzrok. Po drugie, za ową granicą też wiele jeszcze JEST. To nie prawda, że dalej wszystko jest w cieniu.

A gdyby rozszerzyć to powiedzenie o słuch?

(Agata Zubel, 2016)

 

Źródło: Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Dział Promocji

Strona wydarzenia: http://www.seattlesymphony.org

 

 

 

 

Share on Facebook
 
Program „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018” uruchomiony PDF Drukuj Email

p

20 października 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 6. edycję programu „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018”. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin „Zamówień kompozytorskich” dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2017 oraz na stronach internetowych IMiT: www.zamowieniakompozytorskie.pl i www.imit.org.pl.

Wnioski do programu „Zamówienia kompozytorskie” mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Składanie wniosków do programu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (www.esp.mkidn.gov.pl) będzie możliwe w listopadzie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2016 roku.

Celem programu „Zamówienia kompozytorskie” jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stwarzanie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych pięciu edycjach programu zamówionych zostało prawie 450 kompozycji u ponad 250 kompozytorów.

Szczegółowe informacje na temat programu, baza powstałych utworów oraz sylwetki twórców są zamieszczone na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl.

Share on Facebook
 
Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy - koncert symfoniczny, CKK Jordanki w Toruniu PDF Drukuj Email

p

W najbliższy piątek, 28 października 2016 o godz. 19.00, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na koncert z serii WIELKIE DZIEŁA, WIELCY WYKONAWCY. Do udziału w koncercie zaproszony został jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej generacji – PIOTR PŁAWNER. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Lord Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W programie:

Piotr Moss - Adagio III

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Antonín Dvořák – II Symfonia d-moll op.70

Bilety: 35/25 zł

Toruńska Orkiestra Symfoniczna uczestniczy w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.

Więcej informacji:www.tos.art.pl

Share on Facebook
 
Zmarł Eugueniusz Rudnik PDF Drukuj Email

FKP2016

 

24 października 2016 zmarł Eugeniusz Rudnik, kompozytor i reżyser dźwięku, członek Związku Kompozytorów Polskich od 2008 roku.

Był pierwszym w Polsce realizatorem muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. 

Współpracował przy realizacji wielu utworów elektroakustycznych, instalacji muzycznych oraz muzyki filmowej m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego, Włodzimierza Kotońskiego, Bogusława Schaeffera, Stanisława Radwana, Andrzeja Dobrowolskiego, Arne Nordheima.

Jego utwory emitowane były w programach radiofonii polskich i zagranicznych, a filmy i programy telewizyjne z jego muzyką pokazywane w mediach polskich i zagranicznych.

 

 

 

Share on Facebook
 
Poezja w Muzyce PDF Drukuj Email

pW ostatnią sobotę miesiąca 29 października 2016 roku w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) zagości poezja i muzyka. Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory napisane do wierszy znanych poetów.

Zespół prowadzony przez dyrygenta Jana Łukaszewskiego należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Cieszy się uznaniem wielu wspaniałych muzyków, takich jak m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski, którzy postanowili powierzyć prawykonanie swoich utworów właśnie Polskiemu Chórowi Kameralnemu. Ponadto, zapisał się w świadomości gdańszczan, jako organizator wielu inicjatyw kulturalnych, takich jak „Mozartiana” oraz koncerty w altanie Parku Oliwskiego, pt. „Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.

29 października o godz. 19.00 będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Poezja w Muzyce”. Tego wieczora usłyszymy utwory kompozytorów, takich jak Ernst Pepping, Ildebrand Pizzetti oraz Krzesimir Dębski do słów znanych poetów, m.in.: Safony, Goethego, Wisławy Szymborskiej, czy Osipa Mandelsztama – wszystko to w znakomitej interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: polskichorkameralny.pl 

Share on Facebook
Więcej…
 
VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego PDF Drukuj Email

hmgW dniach 29-30 października 2016 roku w Krakowie odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Festiwal poświęcony jest Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory Sławomira Czarneckiego, Macieja Małeckiego, Andrzeja Panufnika oraz kompozytorów zagranicznych, takich jak Peter Klatzov, Soo Jin Kang, Tobias Bostrom, Andrew Beall, Antonio Carlos Jobim, Peter Warlock, Javier Alvarez, Maciej Hałoń, John Psathas.

Współczesna literatura muzyczna prezentowana będzie przez znamienitych wykonawców, takich jak Opium String Quartet oraz zespół Amadrums.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Musica Nova.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.hmgfestival.pl

Share on Facebook
 
IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej PDF Drukuj Email

wW dniach 30 października–11 grudnia 2016 roku odbędzie się IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej.

W tym roku na publiczność czeka wiele odkryć i niespodzianek. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce 30 października o g. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpi pierwszy puzonista Orquesta Sinfonica de Simon Bolivar de Venezuela - Pedro Carrero, wiolonczelistka Anna Wróbel oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

W Festiwalu wezmą udział znakomici soliści: Łukasz Długosz (flet), Jolanta Kaufman, Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Michał Dąbrowski (organy), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Ławrynowicz (fortepian). Solistom towarzyszyć będzie zespół kameralistów Camerata Vistula.

Bogaty program festiwalu obejmuje utwory kameralne z różnych epok, od dzieł Mikołaja Gomółki do utworów kompozytorów współczesnych. Szczególnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert z okazji 170. rocznicy urodzin Zygmunta Noskowskiego, który odbędzie się 27 listopada.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Share on Facebook
 
Osmędeusze PDF Drukuj Email

OAgencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 2 listopada 2016 roku o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na spektakl Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Będzie to kolejny koncert z cyklu Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia.

Teatr Pijana Sypialnia - to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”. Uznanie widzów i rozgłos Pijana Sypialnia zdobyła swoim autorskim cyklem „Teatr na leżakach”, w ramach którego spektakle pokazywane są w modnych, letnich miejscówkach. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Teatr jest zdobywcą głównych nagród na licznych festiwalach teatralnych.

W spektaklu Osmędeusze udział wezmą Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak i Sebastian Słomiński. Kierownictwo muzyczne objął Daniel Zieliński, a całość wyreżyserował Stanisław Dembski.

Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami". Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy i śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady, znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie godzinę przed koncertem.

Share on Facebook
 
XVII Festiwal Muzyczne Konfrontacje: Inspiracja – Inwencja – Interpretacja PDF Drukuj Email

Muzyczne Konfrontacje„Inspiracja – inwencja – interpretacja" to hasło tematyczne XVII Festiwalu Muzyczne Konfrontacje, odbywającego się w dniach 25 września - 23 października 2016 roku.

Ideą tegorocznego przedsięwziecia jest zwrócenie uwagi na często pomijany, niekiedy wręcz dyskredytowany problem inspiracji i inwencji w muzyce polskiej, konfrontacja wybranych dzieł kompozytorów minionych epok, także uznanych mistrzów XX i XXI wieku z utworami powstającymi współcześnie. Festiwal będzie próbą spojrzenia na te zagadnienia z perspektywy poglądów i refleksji wybitnego polskiego muzykologa Bohdana Pocieja, który współtworzył pierwsze Muzyczne Konfrontacje. Jemu to – w piątą rocznicę śmierci – XVII Muzyczne Konfrontacje są dedykowane.

Program festiwalu pozwala na zaledwie dotknięcie złożonej problematyki określonej w podtytule. Dobór repertuaru warunkuje kameralna przestrzeń wnętrz, w których odbywać się będą koncerty. W porównaniu z poprzednimi edycjami Muzycznych Konfrontacji tegoroczny program w znacznie większym stopniu uwzględnia twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku. Po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii Muzycznych Konfrontacji na tegorocznym Festiwalu zabrzmią prawykonania nowych utworów kompozytorów polskich. Zgodnie z tradycją tego Festiwalu w programie znajdują się różne gatunki muzyczne, w tym jazz, muzyka improwizowana (inspirowana autentycznymi pieśniami ludowymi z Kurpiów) oraz spektakl poetycko-muzyczny, inspirowany poezją Adama Zagajewskiego (Prolog wydarzenia).

Festiwal stanowić będzie ponadto konfrontację muzycznych interpretacji/kreacji wybitnych polskich artystów (laureatów prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych i festiwalach, zdobywców „Fryderyków"), specjalizujących się w wykonawstwie muzyki różnych epok i stylów.

Data ostatniego spotkania festiwalowego (Epilogu) przypada 23 października, tj. w dniu 60. rocznicy Powstania Węgierskiego 1956 roku. Wydarzenie zakończy zatem muzyka Beli Bartoka oraz Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa.

Organizatorem XVII Festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Spotkania Muzyczne, działająca przy Związku Kompozytorów Polskich.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Share on Facebook
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 91

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

W 2016 roku przypada 20-lecie Tansman Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w 1996 pod patronatem UNESCO, oraz 30. rocznica śmierci patrona Festiwalu Aleksandra Tansmana. Inauguracja przedsięwzięcia będzie miała miejsce 16 października

Więcej...

Feliks Nowowiejski i jemu współcześni wobec idei muzycznych przełomu XIX I XX wieku – Olsztyn, 24-25 listopada 2016

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. To zasłużone i długo oczekiwane uhonorowanie twórczości tego wybitnego polskiego kompozytora, organisty - wirtuoza, dyrygenta, pedagoga i inicjatora życia muzycznego w latach międzywojennych.

Obchodzona w tym roku 70. rocznica śmierci Nowowiejskiego i zbliżająca się 140. rocznica urodzin w 2017 roku skłaniają, by ocenić jego działalność

Więcej...

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
zaprasza do udziału
w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim
Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016INFORMACJE O KONKURSIE

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 Narodowe Centrum Kultury
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information