23 września 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Edward Bogusławski

postać

dnia

Edward

Bogusławski

Edward Bogusławski Utwory wybrane

płyta

dnia

Edward Bogusławski

Utwory wybrane

Bogusławski Edward Intonazioni I

kompozycja

dnia

Bogusławski Edward

Intonazioni I

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym polskiej muzyce poważnej, przede wszystkim XX-XXI wieku. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

logotyp

p

Znajdź nas na FB

 

 

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

s

Musica Intellectualis to seria publikacji zbiorowych UMFC, zapoczątkowana tomem zatytułowanym Droga Artysty.

Więcej...

Nowości płytowe

Media Vita

 

Warszawska Jesień 2014 na płytach

Warner2016

  

pfb

 

u

o
VI Muzyka Klawesynowa
aktualności
Jubileuszowy, 40. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” PDF Drukuj Email

40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” 201517 festiwalowych dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław – tak zapowiada się jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal, odbywający się w dniach 15-31 sierpnia 2015 roku, a organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis, stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa.

Na tegorocznej festiwalowej estradzie wystąpią tacy artyści, jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów takich, jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów, biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

Share on Facebook
Więcej…
 
Filharmonia Bałtycka świętuje swoje 70-lecie PDF Drukuj Email

tramwaj z jubileuszowym logoNadchodzący sezon artystyczny 2015/2016 będzie dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina sezonem jubileuszowym: instytucja obchodzić będzie 70-lecie istnienia. Świętowanie tak zacnego jubileuszu Filharmonia rozpoczęła od uruchomienia tramwaju oklejonego jubileuszowym logo, który będzie jeździł po ulicach Gdańska do końca czerwca 2016 roku.

Pierwsze kroki przyczyniające się do powstania Filharmonii miały miejsce tuż po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. W czerwcu Roman Kuklewicz rozpoczął formowanie i pierwsze próby Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Sopocie. Pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej miał miejsce 29 września w Sali Domu Katolickiego w Sopocie. 35-osobową orkiestrą dyrygował Zbigniew Turski, a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki.

Share on Facebook
Więcej…
 
Aneks do Raportu o Andrzeju Panufniku PDF Drukuj Email

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca udostępnił na swojej stronie internetowej Aneks do Raportu o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w Polsce i na świecie autorstwa Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej.

Raport pomyślany jest jako uzupełnienie danych zawartych w Raporcie o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w latach 1991–2013 i ma na celu wykazanie, jak rok jubileuszowy wpłynął na obecność utworów kompozytora w życiu muzycznym Polski i świata. Publikacja podzielona jest na sekcje analogicznie do raportu obejmującego poprzednie lata. Zachowanie tego samego podziału pozwala w prosty sposób dokonać porównań w kolejnych działach dotyczących promocji i obecności utworów Andrzeja Panufnika w życiu muzycznym, refleksji naukowej oraz innych wydarzeniach czy inicjatywach związanych z postacią i twórczością kompozytora.

Dane dotyczące wszystkich analizowanych wykonań utworów Andrzeja Panufnika (również większości kompozycji kameralnych) pochodzą przede wszystkim od jego wydawcy – londyńskiego Boosey & Hawkes. Częściowo uzupełniają je informacje od polskiego ZAiKSu, jak również od rodziny kompozytora, w szczególności jego żony Lady Camilli Panufnik, która aktywnie uczestniczyła w większości jubileuszowych koncertów i wydarzeń.

Do Raportu dołączone zostały aneksy, w których podano szczegółowy wykaz wykonań utworów orkiestrowych oraz kameralnych Andrzeja Panufnika na świecie, z uwzględnieniem podziału na Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i inne kraje świata.

100. rocznica urodzin Sir Andrzeja Panufnika (1914-1991) obchodzona była w 2014 roku pod auspicjami UNESCO.

Aneks do Raportu o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w Polsce i na świecie w formacie PDF dostępny jest do pobrania na stronie www.imit.org.pl w zakładce materiały.

Share on Facebook
 
Pierwsza w historii laureatka konkursu festiwalu Transatlantyk PDF Drukuj Email

TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 - Gala ZamknięciaZaledwie kilka dni temu festiwalowa publiczność uczestniczyła w SUPERB Evening Gali Otwarcia, słuchając koncertu upamiętniającego Jamesa Hornera oraz Interlude Jana A.P. Kaczmarka, zaś 14 sierpnia 2015 roku przyszedł czas na Galę Zamknięcia 5. edycji Transatlantyku.

W części muzycznej publiczność zgromadzona w poznańskiej Auli UAM wysłuchała interpretacji utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu tegorocznych laureatów Paszportów Polityki - zespołu Kwadrofonik. A Aleksander Dębicz, laureat pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, zaprezentował po raz pierwszy w Poznaniu utwory ze swojej debiutanckiej płyty Cinematic Piano.

W trakcie Gali poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród Transatlantyku. Pierwsze miejsce w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest zajęła Aleksandra Chmielewska. Laureatka otrzymała nagrodę Transatlantyk Instant Composer w wysokości 15 000 PLN. Za nią na podium uplasowali się Jacek Kita i Bartosz Kalicki, a nagrody honorowe otrzymali Jacek Cichocki i Tomaz Vital, który jako jedyny z wyróżnionych przyjechał spoza Polski - z Brazylii. Wyróżnienia w tym konkursie przyznało jury w składzie: Curt Sobel (przewodniczący), Mariusz Grzegorzek, Ray Costa, Andy Hill i Frank Ilfman.

Z kolei zwycięzcą nagrody Transatlantyk Young Composer Award w konkursie Transatlantyk Film Music Competition został Włoch Andrea Grant. Laureat otrzymał 20 000 PLN. Drugie miejsce zajął Niemiec Bartosch McCarthy, trzecie - pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Leeran Raphaely oraz Polak Paweł Litwińczyk, a nagrody honorowe przypadły w udziale Azerowi Rovshanowi Asgarzade i Irańczykowi Roozbehovi Parandehowi. Nagrody przyznało jury w składzie: John Debney (przewodniczący), Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka i Michael P. Aust.

Share on Facebook
Więcej…
 
Prawykonanie utworu Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil zakończy festiwal w Oliwie PDF Drukuj Email

Grażyna Pstrokońska-NawratilFinał 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie odbędzie we wtorek, 25 sierpnia 2015 roku w oliwskiej archikatedrze. Wezmą w nim udział znakomici artyści, w tym wybitni śpiewacy operowi: mezzosopranistka Zhang Chunqing i byton Liu Keqing. Nie zabraknie światowych premier – wydarzeniem koncertu będzie prawykonanie Galaktikos na flet i organy autorstwa Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (na zdjęciu).

Przy organach zasiądzie sam dyrektor oliwskiego festiwalu, na co dzień dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - prof. Roman Perucki. Na flecie zagra zaś wielokrotny laureat konkurów fletowych organizowanych w Polsce i za granicą - Łukasz Długosz. W ostatni festiwalowy wieczór w murach archikatedry, obok premierowego Galaktikos, zabrzmi m.in.: słynne Ave Maria Charlesa Gounoda, a także Ferenca Liszta i Ludwiga van Beethovena, oraz Symfonia organowa nr 7 A-dur op. 45 Feliksa Nowowiejskiego i Aria Łukasza Wosia. Ciekawym punktem programu będzie z pewnością Sonata libera Janusza Bieleckiego z 2013 roku, którą usłyszymy w wykonaniu prof. Romana Peruckiego i Łukasza Długosza. Koncert zakończy piękne Agnus Dei G. Bizeta, z barytonem Liu Kequinga w roli solisty.

Share on Facebook
 
Muzyczne urodziny wolności – koncert i wystawa w szczecińskiej Filharmonii PDF Drukuj Email

Strajkujący zgromadzeni w świetlicy w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, sierpień 1980, fot. Zbigniew WróblewskiLatem 1980 roku Szczecin stał się areną wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Z okazji 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Filharmonii odbędzie się niezwykły koncert, na którym zabrzmią utwory Włodka Pawlika, Jana A.P. Kaczmarka i Janusza Stalmierskiego – „3 x Wolność”. Muzycznemu świętowaniu towarzyszyć będzie wystawa unikatowych plakatów z okresu działań NSZZ Solidarność.

W 35. rocznicę podpisania porozumienia między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym na czele z Marianem Jurczykiem a komisją rządową wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, 30 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają do siedziby Filharmonii na wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Koncert „3 x Wolność” to poszukiwanie idiomu wolności, wspólnego dla wielu pokoleń i wydarzeń w historii naszego kraju. To chęć sięgnięcia do wartości uniwersalnych, nie zaś tylko do narracji o konkretnym wydarzeniu. W wymiarze lokalnym jest to nawiązanie do losów miasta „młodego” w historii Polski, którego mieszkańcy zmagali się z pojęciem wolności w kolejnych momentach historii – podczas II wojny światowej bądź stanu wojennego. Owo pojęcie wolności mieści w sobie wszelkie formy emancypacji i twórczego rozwoju: przykładami tego ostatniego w dziedzinie sztuki muzycznej mogą być obecnie sukcesy Jana A. P. Kaczmarka – głośnego zdobywcy Oscara – oraz uhonorowanego prestiżową nagrodą Grammy Włodka Pawlika. Podczas koncertu odbędzie się także prawykonanie utworu zamówionego specjalnie z tej okazji u szczecińskiego kompozytora, Janusza Stalmierskiego – Canticum in gratiarum actione.

Share on Facebook
Więcej…
 
Chopin i Jego Europa - Przed wielkim Konkursem PDF Drukuj Email

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” 201511. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” odbędzie się w Warszawie, w dniach 15-29 sierpnia 2015 roku, pod hasłem Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina.

32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne. Wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich wykonaniach. Muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

Tegoroczna edycja wzorem lat ubiegłych spojrzy z otwartością i zaciekawieniem na wiek XIX, by umożliwić odczucie jego dziedzictwa i roli, jaką odegrał w nim patron Festiwalu. Nie pominie jednak i wcześniejszych twórców, z których romantyzm wyrastał, widząc w nich niejednokrotnie swoje wzorce. Przybliży także twórczość późniejszych kompozytorów – spadkobierców romantycznej tradycji. Tradycyjnie też podkreśli znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina i Jana Sibeliusa.

Wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji – ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelić, Truls Mørk, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Wystąpi kwartet Apollon Musagète, zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha – pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej. I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach; nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim – wybitnym twórcy wiele znaczącym co najmniej dla 3 narodów.

Share on Facebook
Więcej…
 
Letnie koncerty Baltic Neopolis Festival PDF Drukuj Email

Baltic Neopolis Festival 2015Baltic Neopolis Festival to cykl letnich koncertów muzyki kameralnej organizowanych przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestra w regionie zachodniopomorskim z udziałem międzynarodowych artystów. W dniach 9 lipca - 24 sierpnia 2015 roku w ramach festiwalu odbędą się koncerty m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Darłowie, Gryficach, Drawnie czy Świdwinie.

Koncertom Baltic Neopolis Orchestra towarzyszyć będą tacy znakomici goście, jak bułgarski geniusz skrzypiec Vasko Vassilev, znakomity japoński pianista z gatunku Woogie Boogie Keito Saito czy wybitny węgierski skrzypek Sándor Jávorkai. Koncerty będą miały lekką, wakacyjną formułę, więc poza wysokimi walorami artystycznymi, łatwo będzie można dostrzec także te rozrywkowe.

Festiwal Baltic Neopolis Orchestra ma swoją genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projekcie „Program Regionalny - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”, który zakłada przeprowadzanie koncertów w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i dzięki temu stały się znacznie atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów. Wszystkie miejsca koncertów Festiwalu skorzystały z takiego dofinansowania.

Na wszystkie koncerty, poza koncertem w Kołobrzegu, obowiązuje wstęp wolny.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Zmarł Jan Fotek PDF Drukuj Email

Jan Fotek (1928-2015)17 sierpnia 2015 roku w godzinach porannych zmarł kompozytor Jan Fotek. Miał 87 lat.

Jan Fotek urodził się 28 listopada 1928 roku w Czerwińsku nad Wisłą. Studiował kompozycję początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Stanisława Wiechowicza, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Był laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, Konkursu Kompozytorskiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach czy Konkursu im. Feliksa Nowowiejskiego w Gnieźnie. Został również uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1973) i Nagrodą im. Brata Alberta za twórczość o tematyce religijnej (1977). W roku 2010 otrzymał doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 24 sierpnia o godz. 10.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Św Franiszka z Asyżu w Izabelnie (ul. 3 Maja 83). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zwłok na cmentarz miejscowy.
Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 następna > ostatnia >>

Strona 113 z 137

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

V Dolnośląski Festiwal Muzyczny to wydarzenie cykliczne, trwające od września do grudnia 2017 roku.

Koncerty festiwalowe odbędą się w historycznych obiektach, pałacach, kościołach Dolnego Śląska. Podczas przedsięwzięcia swój repertuar zaprezentują uznani artyści

Więcej...

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Andrzeja Koszewskiego – Poznań, 30 IX 2017

Katedra Kompozycji i Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu ogłaszają Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Andrzeja Koszewskiego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information