Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: finał cyklu koncertowego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR11 czerwca 2022 o godz. 18.00 na zaproszenie Kwartetu Śląskiego Joanna Freszel, Łukasz Krupiński i Elżbieta Mrożek-Loska wystąpią podczas koncertu finałowego cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”. W siedzibie NOSPR zabrzmią Audycja VI Andrzeja Krzanowskiego oraz IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena (oprac. na fortepian i kwintet altówkowy).

Audycję VI na sopran i kwartet smyczkowy Krzanowski stworzył z okazji stulecia urodzin Karola Szymanowskiego w 1982 roku. Po Beethovenie to drugi niezwykle ważny kompozytor dla tego twórcy.

Jak zaznacza autor cyklu koncertowego Arkadiusz Kubica, „Cykl utworów pod wspólnym tytułem Audycje jest niezwykłym z różnych powodów, ale chyba na najistotniejszą sprawę zwróciła uwagę żona kompozytora Grażyna, mówiąc, że Audycje są komentarzami do toczącej się wtedy teraźniejszości i do tego, co rozgrywało się w najdalszych zakamarkach duszy kompozytora. Użyte teksty Juliusza Słowackiego z Ody do wolności, Hymnu i Do matki są niezwykle wymowne i silnie wybrzmiewają w partii sopranowej. Kwartet smyczkowy odwołuje się do twórczości samego Krzanowskiego (autocytat II Kwartetu) i do twórczości Karola Szymanowskiego (początek I Kwartetu w kadencjach skrzypcowych). Całość kończy szept sopranu: „Słuchaj nas Matko Boża”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-joanna-freszel-pokolenie-51-na-70-lecie-urodz 

Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza...”: premiera cyklu pieśni „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego

POLMICOpera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza”, który odbędzie się 11 czerwca 2022 o 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Orkiestra Opery na Zamku pod batutą Przemysława Zycha i znana mezzosopranistka Urszula Kryger zaprezentują utwory Mieczysława Karłowicza, Krzysztofa Pendereckiego oraz prawykonają cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego, specjalnie skomponowany na to wydarzenie.

Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego pt. Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony został przez Operę na Zamku w Szczecinie. Skomponowanie i prawykonanie utworu podczas corocznie odbywającego się w Szczecinie już od wielu lat koncertu ma dla kompozytora, jako rodowitego szczecinianina, znaczenie szczególne i wymiar głęboko osobisty, jako że członkowie z kręgu najbliższej rodziny (ojciec kompozytora), znajomi i przyjaciele od zawsze związani byli ze szczecińskim portem, z polskim morzem. Jak podkreśla kompozytor, „Ale jest też druga, bardzo mroczna inspiracja – to wstrząsające, katastrofalne i nieludzkie informacje, jakie dochodziły do nas z Ukrainy, w szczególności z portowego Mariupola, w czasie, gdy pisałem ten utwór. Nie mogło to pozostać bez wpływu na ostateczny kształt utworu, jego brzmienie, jak i dobór tekstów”.

Czytaj więcej: Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza...”: premiera cyklu pieśni „Było kiedyś morze...

Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Piąta edycja chóralnych zmagań odbędzie się 11 czerwca 2022 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym perłą w Koronie Podlasia. Wystąpi 30 chórów z całej Polski. Odbędą się ponadto warsztaty dla dyrygentów i delegacji poszczególnych chórów.

Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie między innymi kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego i nagroda specjalna dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta.

Czytaj więcej: Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

Białogard, Złocieniec, Połczyn-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl

NIMiTJanusz Olejniczak i Tomasz Strahl – jedni z najwybitniejszych polskich współczesnych muzyków – wystąpią w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Koncerty odbędą się 10 czerwca 2022 o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, 11 czerwca o godz. 18.00 w Złocienieckim Ośrodku Kultury oraz 12 czerwca o godz. 15.30 w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Światowej sławy mistrzowie występujący w najbardziej prestiżowych salach koncertowych wykonają w duecie utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Franza Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Edwarda Elgara oraz Manuela de Falli.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp bezpłatny!

Czytaj więcej: Białogard, Złocieniec, Połczyn-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl

Wieliczka | VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2022 w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce. Organizatorami konkursu są Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu oraz Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce.

Konkurs ma na celu popularyzację akordeonu jako instrumentu o wielu obliczach i ogromnych możliwościach brzmieniowych oraz pielęgnowanie polskiej tradycji poprzez odwołanie się do polskiego folkloru. Skierowany jest do uczniów szkół muzycznych I stopnia (wszystkich klas) oraz do uczniów szkół muzycznych II stopnia (klasy od I do IV).

Równoległą myślą przewodnią Konkursu jest twórczość Motion Trio, która prezentowana jest w ramach „Motion Music Festival". Motywem przewodnim siódmej edycji Konkursu będzie muzyka polskich kompozytorów na akordeon oraz muzyka skomponowana lub opracowana na akordeon (zespoły akordeonowe) przez Motion Trio.

Czytaj więcej: Wieliczka | VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival

Warszawa | Koncert finałowy 63. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

POLMICKoncert finałowy 63. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda będzie miał miejsce 10 czerwca 2022 o godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Aleksandra Fredry 8). Wstęp wolny!

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda jest organizowany co roku przez Związek Kompozytorów Polskich. Ideą Konkursu jest inspirowanie młodych twórców do nawiązywania na różne sposoby w swej kameralnej twórczości do wartości obecnych w dziełach Patrona. Wybierając postawę twórczą inspirowaną działaniami Bairda, można sięgnąć bardziej lub mniej bezpośrednio do Jego idei kompozytorskich.

Przedmiotem Konkursu w roku 2021 jest pieśń (lub cykl pieśni) na głos i kwartet smyczkowy do poezji polskiej lub Williama Szekspira (w oryginale lub w przekładzie polskim). Jury Konkursu będzie obradować pod przewodnictwem Agaty Zubel.

10 czerwca usłyszymy utwory finalistów Konkursu:

  • Hidden monologues na mezzosopran i kwartet smyczkowy (godło Andromeda)
  • 16087 na sopran i kwartet smyczkowy (godło Geralimos)
  • Augmented. Diminished na baryton i kwartet smyczkowy (godło Heterolepsis)
  • Opiewaj na mezzosopran i kwartet smyczkowy (godło Palimpsest5991)
  • SHAKESPEARE-MONOLOGUES na sopran i kwartet smyczkowy (godło Tnemnorivne)
Czytaj więcej: Warszawa | Koncert finałowy 63. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Wrocław | Nokturn i Tarantella

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu kameralnego w Narodowym Forum Muzyki 9 czerwca 2022 o godz. 19.00 zabrzmią dzieła kompozytorów polskich, brytyjskich i czeskich w wykonaniu znakomitej pianistki Sophie Pacini i Szymanowski Quartet.

Nokturn i Tarantella op. 28 Karola Szymanowskiego to dzieło należące do lżejszego nurtu w twórczości tego kompozytora, w oryginale przeznaczone na skrzypce i fortepian. Jest to pastisz popularnych w XIX wieku wirtuozowskich utworów będących stylizacją muzyki cygańskiej i włoskiej. Szymanowski stworzył dzieło łączące przeciwieństwa. Z jednej strony mamy tu nawiązanie do utworów popularnych, nie zawsze najwyższych lotów, z drugiej zaś strony nawiązania te nie wykluczają stosowania przez kompozytora nowoczesnego języka dźwiękowego. W rezultacie powstało dzieło efektowne, pełne humoru i inwencji.

Usłyszymy również ascetyczny, surowy, zwięzły, a jednocześnie pełny emocji III Kwartet smyczkowy op. 94 Benjamina Brittena i II Kwintet fortepianowy op. 81 Antonína Dvořáka – jedno z arcydzieł przeznaczonych na ten skład.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8895 

Łomża | „Scena Muzyki Polskiej”: Aleksandra Kubas-Kruk, Anna Bernacka i Monika Kruk

POLMICW Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży 9 czerwca 2022 o godz. 18.30 wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk, Anna Bernacka i Monika Kruk w ramach Programu Scena Muzyki Polskiej, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce.

Projekt skupiony jest przede wszystkim wokół prawie niewykonywanej i jak dotąd nieutrwalonej przez wydawnictwa fonograficzne twórczości wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga. Ma on na celu rozpropagowanie jego liryki kameralnej do tekstów polskich poetów w 25. rocznicę śmierci kompozytora.

W programie pojawią się także Uty japońskie Piotra Perkowskiego icykl pieśni Do snu Zbigniewa Popielskiego.

Więcej: http://www.filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/najblizsze-koncerty/item/786-scena-muzyki-polskiej-7.html 

Warszawa | XXII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

POLMICW tym roku Sinfonia Varsovia już w czerwcu zaprasza na swój letni festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. XXII edycja przyniesie 11 koncertów – orkiestrowych, kameralnych i familijnych, jak również muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i jazzowej. Zaprezentują się muzycy Sinfonii Varsovii w różnych składach oraz zaproszeni goście z Polski i zagranicy. Festiwal odbędzie się w dniach 7–28 czerwca 2022 w siedzibie orkiestry przy Grochowskiej 272 na warszawskim Kamionku. Koncertom towarzyszyć będzie 26 warsztatów muzycznych i ruchowych „Moje ciało – moje miejsce – moja muzyka”.

Festiwal zainaugurują i zwieńczą koncerty 7 i 28 czerwca, podczas których symfonicznym składem Sinfonii Varsovii pokieruje Aleksandar Marković – od września tego roku pierwszy gościnny dyrygent orkiestry. Natomiast 14 czerwca za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Maksymiuk, założyciel i wieloletni główny dyrygent poprzedniczki Sinfonii Varsovii, Polskiej Orkiestry Kameralnej, która obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. Zabrzmią m.in. Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe Kazimierza Serockiego (14 czerwca) oraz premiera zamówionego dla Sinfonii Varsovii utworu Mikołaja Majkusiaka Bbrass Concerto (28 czerwca).

Czytaj więcej: Warszawa | XXII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu