Polmic - FB

aktualności

5. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego

Konkurs PendereckiegoZwiązek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie ogłasza 5. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania partytur upływa 15 marca 2022 roku.

W Konkursie mogą brać udział kompozytorzy wszystkich narodowości, którzy w dniu jego zamknięcia nie przekroczyli 35 lat.

Przedmiotem konkursu jest utwór na orkiestrę smyczkową (6,5,4,3,1) o czasie trwania od 9 do 14 minut.

Jury Konkursu w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja), Wojciech Widłak i Jerzy Dybał – przyzna jedną Nagrodę Główną w wysokości 1000 USD (brutto). Ponadto kompozycja, która otrzyma Nagrodę Główną, zostanie prawykonana w kwietniu 2022 roku na koncercie w ramach 34. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów.

Partyturę w formacie PDF, opatrzoną godłem oraz tytułem, z wyszczególnionym czasem trwania, kartę zgłoszenia, krótki biogram, notę o utworze i zdjęcie (w formacie jpg), należy nadesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jeden uczestnik może zgłosić co najwyżej dwie kompozycje. Zgłoszony utwór nie może być wcześniej wykonany, wydany w żadnej formie ani nagrodzony w żadnym konkursie.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na stronie: http://festiwal.zkp.krakow.pl/konkurs/ 

Laureaci nagrody Paszporty „Polityki” 2021

Polityka18 stycznia 2022 ogłoszono nazwiska laureatów nagrody kulturalnej Paszporty „Polityki”, wręczonej za najciekawsze dokonania 2021 roku. Laureatką w kategorii „Muzyka poważna” została kompozytorka Teoniki Rożynek, natomiast w kategorii „Teatr” Paszport „Polityki” odebrał kompozytor Dominik Strycharski.

Uczennica prof. dr. hab. Krzysztofa Baculewskiego otrzymała nagrodę „za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać”. Dominik Strycharski zmienia mniemanie o pozycji muzyki i dźwięku w polskim teatrze – nagrodę przyznano mu „za tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”.

Pozostałych laureatów Bartek Chaciński scharakteryzował w następujący sposób: „Niepewność sytuacji artystów przełożyła się na sztukę próbującą coś zmienić. Aleksandra Terpińska [kategoria „Film”] – zmienia styl, w jakim się ekranizuje prozę Doroty Masłowskiej. Łukasz Barys [kategoria „Literatura”] – naszą wizję Pabianic. Ralph Kaminski [kategoria „Muzyka popularna”] – to, jak patrzymy na stary repertuar Kory. Tomasz Ostafin [kategoria „Kultura cyfrowa”] przesuwa granicę między tym, co fizyczne, a tym, co wirtualne. Niekryjący ambicji związanych z aktywizmem społecznym Jana Shostak i Mikołaj Sobczak [kategoria „Sztuki wizualne”] poszerzają dziedzinę sztuk wizualnych, chcąc najwyraźniej w ogóle zmienić nasze spojrzenie na otaczający nas świat”. Ponadto nagrodę specjalną za przedsięwzięcia realizowane zdalnie przyznano twórcom Unsound Festival – Małgorzacie Płysie i Matowi Schulzowi. Katarzyna Nosowska zdobyła nagrodę specjalną „Polityki” „Kreator Kultury”.

Materiały prasowe organizatora

Więcej: https://www.polityka.pl/ 

Dąbrowa Górnicza | Kolędowy koncert charytatywny

p6 stycznia 2022 roku w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej odbył się charytatywny koncert kolęd zatytułowany „Kolędy, pastorałki i nie tylko”. Studenci obrali szczytny cel – wsparcie finansowania Wspólnoty Burego Misia, zajmującej się opieką nad osobami niepełnosprawnymi.

Orkiestra utworzona w większości ze studentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Andrzeja Mandryki wykonała aranżacje znanych kolęd oraz autorskie utwory koleżanek i kolegów z uczelni: Moniki Kozakiewicz, Julii Mazur, Andrzeja Mandryki oraz Macieja Segeta. Wykonane zostały również opracowania autorstwa Vaughana Jonesa, Huberta Kowalskiego, Wiktora Lorensa, Pawła Mazura, Piotra Pałki oraz Zbigniewa Preisnera.

Podczas koncertu wolontariusze zebrali kwotę 2413,50 złotych, co osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie określiły sukcesem, szczególnie ze względu na trudny czas pandemii. W cały proces organizacyjny zaangażowano niemal 60 osób, bez których nic nie zafunkcjonowałoby tak, jak mieliśmy okazję zobaczyć. Dzięki hojności uczestników wydarzenia podopieczni Wspólnoty będą mieli zapewnione lepsze warunki podczas tegorocznego letniego obozu Burego Misia.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pana Marcina Bazylaka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łódź | V Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej „Klawesyn bez granic"

CWMKV Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej „Klawesyn bez granic" odbędzie się 12 stycznia 2022 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.

Referat O improwizacji w kontekście aktualnych zjawisk muzycznych wygłosi dr hab. Marcin Świątkiewicz (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej) opowie o Elżbiecie Chojnackiej, jako krytyku wykonawstwa historycznego. Klawesyny, na których grała Wanda Landowska, będą przedmiotem prezentacji dr hab. Ewy Mrowca (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie). Swój utwór Five Letters to the Beautiful Knight przeanalizuje Wojciech Stępień (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach).

Oprócz przedpołudniowych wykładów odbędzie się koncert „Opowieści, dedykacje i inne powody”, podczas którego zostaną prawykonane utwory Olgi Hans i Philipa Czapłowskiego. Usłyszymy również kompozycje Sławomira Kaczorowskiego, Marcina Świątkiewicza i Wojciecha Stępnia. Wystąpią: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Hanna Balcerzak, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Justyna Młynarczyk, Paweł Gusnar, Maciej Bartczak, Marcin Świątkiewicz oraz studenci klas klawesynu Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/styczen-2022/156392-klawesyn-bez-granic 

Katowice | Koncert kolędowy: Henryk Jan Botor i Chór Filharmonii Śląskiej

FSKoncert kolędowy 9 stycznia 2022 o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego przypomni nam nie tak dawno obchodzone święta Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą Henryka Jana Botora – znanego kompozytora i organisty, który wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zabierze nas w świat najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Henryk Jan Botor jako organista koncertował w Polsce, Holandii i Niemczech, wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje. Jako kompozytor z kolei jest laureatem licznych nagród, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim Vox Basilicae Calissiensis w Kaliszu, I nagrody na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie, czy III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka ogrodowa w Krakowie.

Zanurzmy się więc w anielskim brzmieniu głosów – ludzkich i organowych, które w doskonałej harmonii zwiastować będą piękny czas świąt. Usłyszymy kolędy polskie w opracowaniu Henryka Jana Botora, muzykę jego autorstwa (m. in. Popatrzcie na gwiazdę), a także improwizacje organowe na tematy kolęd w wykonaniu solisty wieczoru.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-koledowy-botor-wolanin-chor/ 

Katowice | „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – spotkanie autorskie z maestro Antonim Witem

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na spotkanie autorskie z maestro Antonim Witem 9 stycznia 2022 o godz. 11.00 w sali kameralnej NOSPR. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz ‒ autorka książki Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz.

Wydana w zeszłym roku książka to wywiad-rzeka ze światowej sławy polskim dyrygentem. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. Jak zaznacza Wiesław Ochman „Antoni Wit mówi o swoim życiu i spotkaniach z 235 orkiestrami, którymi dyrygował na niemal wszystkich kontynentach. Swojej książki nie kieruje jednak tylko do melomanów, lecz także do osób, którym muzyka poważna wydaje się skomplikowana lub trudna. Dzięki tej lekturze stanie się ona przystępna i zrozumiała. Czytelnicy będą też mogli odkryć rolę dyrygenta – artysty we fraku, stojącego przed orkiestrą, który wraz z muzykami realizuje własną koncepcję utworu zapisanego w partyturze”.

W dniu wydarzenia we foyer na II piętrze będzie możliwość podpisania książki przez Antoniego Wita oraz Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.

Książka jest dostępna w księgarni Bookiestra (w siedzibie NOSPR).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/dyrygowanie-sprawa-zycia-i-smierci-spotkanie-autorskie-z-mae 

Kraków | Świąteczne koncerty Sinfonietty Cracovii

SCOrkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza na świąteczne koncerty „Urodziny Bottesiniego” i „Noworoczne balety” w dniach 21 grudnia 2021 oraz 7 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej.

Wiek XIX to bez wątpienia epoka wielkich wirtuozów. Obok wielkich skrzypków czy pianistów, nie zabrakło też i wirtuozów kontrabasu, wśród których jednym ze słynniejszych był Giovanni Bottesini, urodzony 200 lat temu, 22 grudnia 1821 roku. Ten następca Domenica Dragonettiego, nazywany „Paganinim kontrabasu", rozchwytywany był po obu stronach Atlantyku. Od momentu opuszczenia rodzinnej Cremy w północnych Włoszech, przez całe życie wiele podróżował, wszędzie entuzjastycznie przyjmowany jako wykonawca i kompozytor – w tym na dworach królowej Wiktorii i cesarza Napoleona III. Jurek Dybał i Rainer Honeckk wykonają Gran Duo Concertant Bottesiniego na kontrabas, skrzypce i orkiestrę, które stało się jedną z najpopularniejszych kompozycji Włocha. Sam Bottesini wykonywał ten utwór m. in. z Henrykiem Wieniawskim. Usłyszymy podczas koncertu również jego słynną Legendę op. 17, która powstała w 1859 roku pod wpływem uczucia do Isabelli Hampton, przyszłej żony Wieniawskiego.

Natomiast podczas styczniowego koncertu w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała zabrzmią suity baletowe dwóch rosyjskich geniuszy: suita z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz suita z Pulcinelli Igora Strawińskiego.

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://sinfonietta.pl/koncerty/ 

Premiera nowej identyfikacji wizualnej Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

polmicPolskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC obchodzi w tym roku 20. urodziny! Z tej okazji, wkraczając w nowy etap działalności, postanowiliśmy zmienić naszą identyfikację wizualną, która stanowi odpowiedź na zmieniający się świat, a także potrzeby nowoczesnej komunikacji z partnerami. Przedstawiamy nowy logotyp organizacji wraz ze sformalizowaną księgą identyfikacji.

Sygnet (znak) w swojej prostej formie zawiera zestaw konotacji osadzonych w kontekście dźwięku i interaktywności. Przy pomocy prostego włącznika, przycisku, ikony pozyskujemy potrzebną informację. Znak jest jednocześnie źródłem dźwięku, zapisem koncentrycznie rozchodzącej się fali. Blisko zatem do obrazu i funkcji membrany głośnika. Białe elementy znaku układają się w kształt litery „i” (jak „informacja”). Punktem wyjścia dla palety kolorystycznej były odcienie granatowego i niebieskiego – kolorów inspirowanych barwami poprzedniego loga. Logotyp POLMIC ma dwie wersje kompozycyjne – horyzontalną i wertykalną – oraz dwie wersje językowe: polską i angielską.

Nowa identyfikacja wizualna POLMIC została zaprojektowana i wykonana przez znakomitego artystę grafika Marcina Władykę.

Od 2022 roku będziemy posługiwać się wyłącznie nowym logotypem, który podkreśla naszą tożsamość i nadaje jej nowy wymiar.

POBIERZ: księgę znaku

Dąbrowa Górnicza | Kolędy, pastorałki i nie tylko

Koledy6 stycznia 2022 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej będzie miał miejsce charytatywny koncert kolędowy „Kolędy, pastorałki i nie tylko”.

Podczas wydarzenia orkiestra złożona ze studentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego zaprezentuje aranżacje kolęd oraz autorskie utwory koleżanek i kolegów z uczelni: Moniki Kozakiewicz, Julii Mazur, Andrzeja Mandryki oraz Macieja Segeta. Wykonane zostaną również opracowania autorstwa Vaughana Jonesa, Huberta Kowalskiego, Wiktora Lorensa, Pawła Mazura, Piotra Pałki oraz Zbigniewa Preisnera.

Studenci mają szczytny cel – będą zbierać pieniądze na potrzeby Wspólnoty Burego Misia: organizacji zajmującej się opieką nad niepełnosprawnymi.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pana Marcina Bazylaka.

Wstęp wolny – wymagany uśmiech i chęć, aby podzielić się z kimś dobrem!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB