Polmic - FB

aktualności

Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

NOSPR 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwaj wielcy artyści zaliczani do polskiej szkoły kompozytorskiej z pasją pisali muzykę kameralną. III Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, którzy w 2023 roku obchodziliby 90. urodziny, zaprezentują w NOSPR 7 grudnia o godz. 19.30 Beata Ogryzek (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Martyna Dziechciarz (altówka) i Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela).

Czterowiersz Władimira Chlebnikowa zakończony słowami „Gdy umierają ludzie – śpiewają pieśni” stał się mottem III Kwartetu „...pieśni śpiewają” Góreckiego, kierując uwagę ku sprawom ostatecznym. Po premierze utworu Bohdan Pociej w „Tygodniku Powszechnym” nazwał go „Kwartetem pieśni żałobnych”.

Czytaj więcej: Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

Warszawa | Konferencja naukowa "Alberto Ginastera. 40 rocznica śmierci"

Ginastera 5 12 235 grudnia 2023 roku Studium Muzyki Nowej oraz Pracownia Antropologii Kultury Muzycznej UMFC (kierownik: dr hab. Leszek Lorent) organizuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina konferencję, wystawę i koncert poświęcone twórczości Alberta Ginastery w 40. rocznicę jego śmierci.

Podczas koncertu o godz. 20.00 w sali koncertowej UMFC zostanie wykonane monumentalne dzieło Ginastery Cantata para America magica na orkiestrę perkusyjną, 2 fortepiany, celestę i sopran dramatyczny solo (Diana Gemborys) do słów tekstów prekolumbijskich w języku nahuatl.

Zostanie również prawykonany utwór Krzysztofa Kiciora ... so to speak na perkusję i live electronics.

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem Ambasady Argentyny w Warszawie.

Szczegóły: https://chopin.edu.pl/szczegoly-wydarzenia/950_konferencja-naukowa-alberto-ginastera-40-rocznica-smierci 

Nie żyje Barbara Zakrzewska...

Zakrzewska Barbara30 listopada w Poznaniu, w wieku 77 lat zmarła śp. dr Barbara Zakrzewska - kompozytorka, bibliotekarka muzyczna, muzykolożka, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (tytuł doktorski uzyskała po obronie rozprawy napisanej kierunkiem prof. Z. Grota), stypendystka zagranicznych studiów i programów badawczych, wieloletnia działaczka polonijna w USA, autorka 65 kompozycji, ponad 80 publikacji, w tym ośmiu książek, prywatnie najstarsza córka śp. prof. Zbigniewa Zakrzewskiego (wybitnego ekonomisty i autora książek o Poznaniu).

Jako muzykolog i bibliotekarz Barbara Zakrzewska od 1972 do 1998 pracowała w Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 1980 pełniła również funkcję kierownika), a od roku akademickiego 1998 do 2002 - w Polish Music Center na University of Southern California w Los Angeles.

Jej utwory były wykonywane w Polsce, m.in. w Poznaniu (podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej), Gnieźnie, Warszawie (w ramach „Warszawskiej Jesieni”), Łodzi, Katowicach, Kaliszu, Krakowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Olsztynie i Legnicy, jak również za granicą (Brno, Zagrzeb, Berlin, Landshut, Hamburg i Los Angeles), a także wydane przez Chiola Music Press i PWM w Krakowie.

Pogrzeb śp. dr Barbary Zakrzewskiej odbędzie się 11 grudnia o godz. 11.50 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w tym samym dniu, o godz. 14.00 w kościele pw. Jana Kantego na poznańskim Grunwaldzie.

Cześć Jej pamięci!

Łódź | III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursBacewicz 23Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Jego inauguracją będzie koncert symfoniczny 3 grudnia 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii (ul. Żubardzka 2a). Dwuetapowe przesłuchania zostaną rozegrane w dniach 4-9 grudnia w Sali Kameralnej uczelni. Wyniki konkursu poznamy 9 grudnia podczas koncertu laureatów. Na przesłuchania i finałowy koncert z wręczeniem nagród wstęp jest wolny.

Tegoroczna odsłona, jak i dwie poprzednie, dedykowana jest skrzypkom wszystkich narodowości i nie obowiązuje w niej limit wieku. W przesłuchaniach konkursowych weźmie udział 74 skrzypków z 28 krajów świata.

Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, któremu przewodniczyć będzie Łukasz Błaszczyk. W jury zasiądą także: Adam Balas, Bartosz Bryła, Eszter Haffner, Szymon Krzeszowiec i Bogdana Pivnenko.

Uczestnicy obowiązkowo wykonają dwie pozycje z dorobku Grażyny Bacewicz, przy czym Kaprys polski jest obowiązkową pozycją w II etapie.

Czytaj więcej: Łódź | III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz

Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstępem do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego – wielkiego kompozytora i patrona Filharmonii Śląskiej – będzie koncert kameralny w miejscu jego narodzin. Odbędzie się on 3 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Zameczek” w Czernicy. To będzie wyjątkowe preludium do wydarzeń, które zaplanowano na 9 grudnia – tym razem już w murach gmachu Filharmonii Śląskiej.

Podczas koncertu w Czernicy wystąpi barytonista Jakub Burgieł, a towarzyszyć mu będzie Kwintet Smyczkowy Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści zaprezentują zgromadzonej publiczności utwory, które wybrzmią także niecały tydzień później z estrady Filharmonii Śląskiej. Pierwszym z nich będą Trzy pieśni będące wyrazem żałoby Góreckiego po matce – zmarłej, gdy kompozytor miał zaledwie 2 lata. Dalsza część koncertu będzie okazją do wysłuchania kwartetów smyczkowych Już się zmierzcha i Quasi una fantasia.

Czytaj więcej: Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Wałbrzych | Prawykonanie poematu „FreDro” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej

FreDro 2 12 23Prawykonanie światowe FreDro - poematu na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej do libretta Karoliny Jefmańskiej to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie muzyczne 2023 roku z udziałem Chóru Dziecięcego Filharmonii Sudeckiej. Muzyczna opowieść dla dzieci opowiedziana przez dzieci 2 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Wałbrzychu.

Jest to przedstawiona z perspektywy dzieci, niecodzienna opowieść o samolubnych działaniach człowieka w przyrodzie, o ludzkich przywarach i pozytywnych cechach. Literacką kanwą utworu są, jak wskazuje tytuł poematu, postacie z tekstów, bajek i dramatów Aleksandra Fredry, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kompozycja zostanie wykonana przez Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską, aktorów lalki – Piotra Starczaka i Anetę Głuch-Klucznik oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Poemat FreDro został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach: https://filharmoniasudecka.pl/prawykonanie-poematu-fredro/ 

Warszawa | Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

KoncertLaureatow 2 12 23Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 grudnia, 2023 roku o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7/) będzie miał miejsce Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023. Wstęp wolny!

Koncert rozpocznie „Suita Preludiów" Kazimierza Serockiego w wykonaniu pianisty Krzysztofa Kozłowskiego.

Po uroczystości wręczenia nagród usłyszymy utwory laureatów w wykonaniu Hashtag Ensemble: The Flow Uriego Brenera (Izrael), Encendiendo Luca Vago (Włochy) oraz ─ ~ minus ~ VII < Picture Book of Mist > Masato Kimura (Japonia).

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza...

Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście

KompozytorzyPoznanscy 2 12 23Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert w ramach cyklu "Kompozytorzy poznańscy i ich goście", który odbędzie się w Akademii 2 grudnia 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Zabrzmią utwory kompozytorów, należących do poznańskiego i wrocławskiego oddziałów Związku Kompozytorów Polskich w wykonaniu Mateusza Ryczka (elektronika), Wojciecha Jelińskiego (puzon) i Piotra Nowaka (trąbka).

W programie znajda się cROSSFAdE 4 Cezarego Duchnowskiego na puzon, trąbkę i elektronikę, Dualabilis III Pawła Hendricha na puzon i komputer, Alchemia dźwięku Mateusza Ryczka na trąbkę i elektronikę, Chamber Music V Michała Janochy na puzon, trąbkę i elektronikę, Hybryda Rafała Zapały na trąbkę i elektronikę oraz Frottage Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby na puzon i elektronikę.

Poprowadzi koncert muzykolog Julia Gołębiowska.

Dodatkowe informacje: https://amuz.edu.pl/event/kompozytorzy-poznanscy-i-ich-goscie-2-12-2023/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie

Opowiedz 2 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na ostatnie w tym roku bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 2 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 w warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (ul. Tyniecka 40a). W planie jak zawsze dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: akordeonista Bartosz Kołsut, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie