31 October 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Andrzej Markowski

artist

of the day

Andrzej

Markowski

- Grosse Interpreten Neuer Musik. Siegfried Palm, Violoncello

CD

of the day

-

Grosse Interpreten Neuer Musik. Siegfried Palm, Violoncello

Szymanowski Karol Demeter op. 37bis

compositions

of the day

Szymanowski Karol

Demeter op. 37bis

Sowińska Iwona Polska muzyka filmowa 1945-1968

book

of the day

Sowińska Iwona

Polska muzyka filmowa 1945-1968

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...

The CD with 12 Concerti Grossi op. 6 played by Arte dei Suonatori was named Orchestral Disc of the Month in the latest issue of "BBC Music Magazine" (January 2009 – Volume 17 Number 5). This issue is dedicated to G.F. Handel on the 250th anniversary of his death.

 

Warsaw Camerata à la carte!
6. Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” 2014
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival“ 2014
news
Jesienne koncerty Chóru Polskiego Radia PDF Print E-mail
There are no translations available.

Psalmorum - Chór Polskiego Radia Chór Polskiego Radia zaprasza na dwa październikowe koncerty.

12 października 2014 roku wystąpi w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. W programie koncertu znajdzie się m.in. poruszające Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego, którego prawykonania oba zespoły dokonały wiosną tego roku. Pod batutą swej kierowniczki artystycznej, Izabeli Polakowskiej-Rybskiej Chór Polskiego Radia przypomni również utwory a cappella, które znalazły się na albumie Próg nadziei - w hołdzie Janowi Pawłowi II, wydanym z okazji kanonizacji Papieża Polaka. Usłyszymy: Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Zawierzenie Henryka Jana Botora, O łaskawa Panno Maryjo Sławomira Czarneckiego, Suitę Maryjną Juliusza Łuciuka, utwory Niepokalana Królowa i Słowiański Papież Wojciecha Kałamarza oraz Veni Creator Wojciecha Kilara.

Tydzień później, 18 października 2014 roku Chór Polskiego Radia wystąpi w kościele ss. Norbertanek w Krakowie z koncertem zatytułowanym In libro psalmorum. W wykonaniu zespołu zabrzmią psalmy tak znakomitych twórców, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Josef Rheinberger, Józef Świder i Tadeusz Szeligowski. Odbędą się także prawykonania kompozycji Pawła Łukaszewskiego - Two funeral psalms i Henryka Jana Botora - Judica me deus.
Share on Facebook
 
43. Konferencja Muzykologiczna ZKP - w Bydgoszczy PDF Print E-mail
There are no translations available.

ZKPW dniach 9-11 października 2014 roku odbędzie się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy 43. Konferencja Muzykologiczna ZKP pt. „Muzyka wśród innych sztuk – związki i inspiracje”.

Konferencje Związku Kompozytorów Polskich są największym w Polsce forum spotkań muzykologów i teoretyków muzyki. Gromadzą przedstawicieli różnych specjalności z całego kraju, którzy prezentują wyniki swoich aktualnych badań. W tym roku pojawi się rekordowa liczba 56 referentów. Celem konferencji jest ukazanie muzyki w kontekście literatury, malarstwa, teatru i innych sztuk, zarówno w perspektywie jednokierunkowych inspiracji, jak i wzajemnych związków. Pojawią się również referaty na tzw. tematy dowolne, niezwiązane z tematem przewodnim konferencji, dotyczące bieżących badań muzykologicznych.

Pierwszego dnia obrad zostanie wręczona Nagroda im. Ks. Prof. Hieronima Feichta – przyznawana młodym muzykologom przez Związek Kompozytorów Polskich – którą w tym roku odbierze Marek Nahajowski z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Przewidziane są ponadto dwa koncerty muzyki kameralnej: w czwartek, 9 października 2014 roku duet fortepianowy Aleksandra Soboń-Wakarecy i Paweł Wakarecy wykona utwory Sergiusza Prokofiewa, zaś na piątek, 10 października 2014 roku zaplanowany został koncert muzyki nowej, podczas którego wysłuchamy prawykonania Otwartym oknem Zbigniewa Bargielskiego.

Konferencja została zorganizowana przez Sekcję Muzykologów ZKP i Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Program konferencji - na stronie: www.zkp.org.pl
 Więcej o koncertach - na stronie: www.amuz.bydgoszcz.pl

Share on Facebook
 
Podsumowanie Jesiennego Festiwalu Muzycznego ALKAGRAN 2014 PDF Print E-mail
There are no translations available.

Alkagran 2014W dniach 29 września do 4 października 2014 roku w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej odbył się XXII Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” oraz VIII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego.

Na program Festiwalu złożyło się pięć koncertów. 30 września w Sali Toskańskiej Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach zaprezentowali się akordeoniści – laureaci nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Andrzeja Krzanowskiego na IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w 2012 roku – Alena Budzinakova-Palus i Grzegorz Palus, Dominik Maciążek, Maciej Zimka, Maciej Frąckiewicz, Przemysław Wojciechowski i Paweł Janas. W ich wykonaniu publiczność mogła wysłuchać utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Krzanowskiego, Piotra Peszata oraz Igora Strawińskiego. 1 października - w Międzynarodowym Dniu Muzyki oraz rocznicy śmierci patrona Festiwalu – Andrzeja Krzanowskiego - tradycyjnie odbył się koncert Już się zmierzcha… Tym razem w specjalnie zaaranżowanym wnętrzu Centrum Handlowego Stara Kablownia zabrzmiały utwory elektroakustyczne wybitnych polskich kompozytorów: Marcina Rupocińskiego, Artura Zagajewskiego, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Krzanowskiego oraz Marcina Bortnowskiego.

2 października w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbył się Koncert Laureatów VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego, na którym Jury ogłosiło wyniki oraz wręczyło nagrody zwycięzcom akordeonowych zmagań. Konkurs ten odbywał się w dwóch kategoriach. W kategorii solistycznej wzięło udział 21 uczestników z Polski i zagranicy, a w kategorii kameralnej wystąpiły trzy zespoły. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Jury Konkursu w składzie: Grażyna Krzanowska – przewodnicząca, Joachim Pichura, Bogdan Dowlasz, Claudio Jacomucci, Klaudiusz Baran oraz Marek Andrysek przyznało nagrody. W kategorii solistycznej I nagrodę w wysokości 10000 zł otrzymał Przemysław Wojciechowski, II nagrodę w wysokości 7000zł – Wiesław Ochwat i III nagrodę w wysokości 4000zł - Łukasz Brzezina, a wyróżnienia otrzymali Rafał Łuc i Adam Maksymienko. W kategoria kameralnej I nagrody nie przyznano, a II nagrodę ex aequo w wysokości 5000zł otrzymały zespoły: Duo Accosphere w składzie Alena Budzinakowa i Grzegorz Palus oraz Trio w składzie Andrzej Grzybowski, Jędrzej Jarocki, Przemysław Wojciechowski. Trzecią nagrodę w wysokości 3000zł odebrał Duet w składzie Wiesław Ochwat i Maciej Zimka. Ponadto Jury przyznało Nagrody specjalne za najlepszą interpretację utworu Andrzeja Krzanowskiego dla: Mateusza Dudka, Bartosza Kołsuta, Rafała Łuca, Konrada Merty, Mateusza Stankiewicza oraz Przemysława Wojciechowskiego.

Share on Facebook
Read more...
 
Koryfeusze Muzyki Polskiej 2014 przyznane PDF Print E-mail
There are no translations available.

Laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 201430 września, w przededniu Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz czwartej rocznicy powstania Instytutu Muzyki i Tańca, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014.

Laureatami zostali:

Włodek Pawlik – Osobowość Roku
Koncert Krystiana Zimermana podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonię Narodową oraz Instytut Muzyki i Tańca – Wydarzenie Roku
prof. Mieczysław Tomaszewski – Nagroda Honorowa

prof. Mieczysław Tomaszewski - laureat Nagrody HonorowejLaureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii Osobowość Roku oraz Nagroda Honorowa towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podczas koncertu galowego wystąpili: Royal String Quartet, Motion Trio, Maria Pomianowska i przyjaciele oraz Chłopcy Kontra Basia. W Roku Oskara Kolberga, wybitnego etnografa i folklorysty, koncert poświęcono źródłom polskiej muzyki tradycyjnej, które przedstawiono w artystycznie zmodyfikowanej formie.

Organizatorem Gali był Instytut Muzyki i Tańca, operator nagrody.

Więcej – na stronie: www.koryfeusz.org.pl
Share on Facebook
 
I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego rozstrzygnięty PDF Print E-mail
There are no translations available.

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w KatowicachKoncertem laureatów zakończył się 28 września 2014 roku I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Johannesa Meissla z Wiednia po 3-dniowych przesłuchaniach wyłoniło dwa najlepsze zespoły: I nagrodę otrzymał Sedláček String Quartet (Czechy), II nagrodę - Jubilee Quartet (Wielka Brytania). Ponadto Dyplomy Finalistów otrzymały dwa zespoły polskie: Airis Quartet i Diverso String Quartet. Nagrody wręczali laureatom fundatorzy: wiceprezydent –  Marcin Krupa w imieniu Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka i prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Piotr Wojaczek.

Podczas koncertu zabrzmiały kwartety Panufnika, Janačka i Szymanowskiego.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, które od kilku lat zmierza do stworzenia w Katowicach Centrum Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Celem jest, by rozgrywały się tu konkursy w 5 dyscyplinach artystycznych: kompozycja, kwartety smyczkowe, śpiew, skrzypce, fortepian. Działania Towarzystwa wspiera Akademia Muzyczna, której Karol Szymanowski - największy polski kompozytor pierwszej połowy XX wieku - jest patronem.

Share on Facebook
 
Audycje radiowe o historii muzyki polskiej PDF Print E-mail
There are no translations available.

Historia Muzyki PolskiejPo wakacyjnej przerwie wracają na antenę Programu 2 Polskiego Radia audycje z cyklu Historia Muzyki Polskiej. Emitowane będą codziennie w dni powszednie o godz. 15.30.

Audycje przygotowane przez red. Wojciecha Włodarczyka, od poniedziałku 15 września 2014 roku realizowane będą na podstawie książki prof. Ireny Poniatowskiej Romantyzm 1850-1900.

Audycje archiwalne można odsłuchać na stronie Narodowego Centrum Kultury - www.nck.pl/kategorie/audycje-radiowe.html

Wszystkie książki cyklu Historia Muzyki Polskiej pod redakcją Stefana Sutkowskiego można pobrać w formie bezpłatnych e-booków w e-księgarni NCK.

Share on Facebook
 
Koncert pamięci Wojciecha Kilara na finał Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego PDF Print E-mail
There are no translations available.

52. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Musica Antiqua Europae Orientalis” 2014Monograficzny koncert pamięci Wojciecha Kilara w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zamknie w piątek, 3 października 2014 roku 52. Bydgoski Festiwal Muzyczny.

Na program wieczoru złożą się wyłącznie utwory wybitnego, zmarłego w ubiegłym roku kompozytora: Bogurodzica, Angelus, Exodus i Siwa mgła. W koncercie finałowym weźmie udział imponujący skład wykonawców, czyli obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, stale współpracujące z bydgoską sceną chóry akademickie z Bydgoszczy i Torunia oraz zasłużeni, wybitni śpiewacy: Iwona Socha – sopran i Jerzy Mechliński – baryton.

52. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Musica Antiqua Europae Orientalis” pod hasłem Eurośródziemnomorski dialog muzyczny rozpoczął się 12 września 2014 roku. Wydarzenia festiwalowe odbywały się w Bydgoszczy, Toruniu i Frankfurcie nad Odrą. Oprócz licznych koncertów, na program Festiwalu złożyły się dwie konferencje: Konferencja Słowianoznawcza pt. Sacrum świata wschodniego i zachodniego w kulturze Słowiańszczyzny oraz Konferencja Muzykologiczna pt. Barok w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – nowe źródła i interpretacje w muzyce świeckiej i religijnej.

Share on Facebook
 
Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Muzyki 1 października 2014 PDF Print E-mail
There are no translations available.

Krzysztof Trebunia-TutkaPrzyciemnione światło studia nagrań, ciasne wnętrze, suche powietrze, mikrofon i zupełna cisza... Jak tu śpiewać? Jak wyczarować aurę, w której tkwią korzenie muzyki? Zwykle zamykam oczy, żeby nie widzieć zamkniętego, nafaszerowanego techniką wnętrza. Wyobrażam sobie – i za chwilę już jestem – w zielonej przestrzeni tatrzańskich polan. Tam rodziła się moja muzyka: wierchy, ponad którymi piętrzą się skaliste turnie, a po niebie wiatr przegania chmury jak stada owiec... I dźwięki, które zapisały się w śpiewie i na strunach skrzypiec – szum lasu, potok, spłoszony ptak.
Minęły czasy góralskiej ślebody, życia blisko natury i dziś nasza muzyka inaczej brzmi i jest wymagająca. Zgodnie stwierdzają to mieszkańcy innych regionów Polski, gdzie ostały się resztki prawdziwej kultury ludowej i pasjonaci, wskrzeszający tamtejszą muzykę. Dzięki staraniom prawdziwych miłośników i znawców, trafia do przestrzennych sal o wspaniałej akustyce, na sceny plenerowe z wielotysięczną widownią i do kameralnych świątyń Wiary i Muzyki. A w nich zasłuchani ludzie, zarażeni naszą wizją polskiej World music, noszący w sobie obraz naszego Domu, naszych Gór, nieważne, że w Warszawie, Paryżu, Londynie…
W ciągu ostatnich dwudziestu lat muzykowania nauczyłem się, że wybór miejsca koncertu ma ogromne znaczenie. Ogromne sceny amfiteatralne, duże plenerowe festiwale World music, podniecają swoją skalą i możliwościami każdego muzyka. Takie koncerty zostają w nas na długo. Pamiętamy to „podziurawione muzyką niebo”… Ale ważne są i te niewielkie przestrzenie sal koncertowych, gdzie udało się zapomnieć o wszystkim – była tylko Muzyka. Zaczarowała w równym stopniu wykonawców i słuchaczy, wibrowała w jednym czasie i miejscu w uszach, mózgach, sercach. Jako architekt, z wielką uwagą przyglądam się odwiedzanym prywatnie i zawodowo salom koncertowym. Jak różnorodnie można „obudować dźwięk”, i jak ważne jest to wszystko „obok”, co tworzy nastrój – stonowane oświetlenie, kolor ścian, zapach…
„O tempora, o mores!” Tradycyjna muzyka wsi w dobrym i świadomym wykonaniu dziś świetnie brzmi w filharmonii. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie odbierana jest ze zrozumieniem i skupieniem. Nie tylko dzięki „obyciu” muzycznemu słuchaczy, ale przede wszystkim przez wrażliwość na dźwięki, czasem łagodne i wysublimowane, a za chwilę szorstkie, chropowate. Prawdziwe!

Szkoda tylko, że polska wieś już nie chce, nie potrzebuje i wstydzi się swojej muzyki. Zastąpiła ją mechaniczna, prymitywna i powtarzalna – w ich rozumieniu – nowoczesna odmiana „muzyki ludu” – disco polo. Obawiam się, że już na dobre zamieszkała w ich sercach. Nie poddaję się jednak w tej syzyfowej pracy edukacyjnej, a jednocześnie pasji muzycznej, która zawładnęła mną na zawsze. Rok Kolbergowski przywrócił nadzieję na godne miejsce muzyki tradycyjnej i inspirowanej w przebogatym polskim dziedzictwie.

Krzysztof Trebunia-Tutka
1 października 2014 - Międzynarodowy Dzień Muzyki

Share on Facebook
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 5 of 68

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC recommends

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Capella Cracoviensis zaprasza na Requiem W. A. Mozarta, które poprowadzi wybitny klawesynista i dyrygent Christophe Rousset.

CC współpracowała z francuskim artystą w kwietniu 2013 przy doskonale przyjętym Stworzeniu Świata Josepha Haydna. Tym razem pod batutą Rousseta z chórem i orkiestrą Capelli Cracoviensis zaśpiewają: Ilona Krzywicka (sopran), Ewa Zeuner (alt), Karol Kozłowski (tenor) i Jacek Ozimkowski (bas).

Więcej...

Młoda Filharmonia AUKSO – II edycja / Zagraj w orkiestrze AUKSO! – 19-26 listopada 2014

Młoda Filharmonia AUKSO to pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym utalentowana muzycznie młodzież z Polski i zagranicy podnosi swoje umiejętności wśród wybitnych zawodowych muzyków, którzy tworzą Orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Aukso (z łac. Wzrastać) to nie tylko wzrost umiejętności, ale również niezwykła motywacja i inspiracja do dalszego rozwoju. Efektem tygodniowych warsztatów orkiestrowych będzie koncert w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego zagrany wspólnie z orkiestrą AUKSO oraz wybitnym norweskim skrzypkiem - Henningiem Kraggerud (po raz pierwszy w Polsce).

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Muzyka w TVP Kultura

W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazł się nowy program muzyczny „Szlakiem Kolberga”, który emitowany będzie w niedziele o godz. 11:30. To cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki.
Nowością będzie też cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o 20:20)

Więcej...

    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information