23 July 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Wojciech Kilar

artist

of the day

Wojciech

Kilar

Wojciech Kilar To, co najpiękniejsze

CD

of the day

Wojciech Kilar

To, co najpiękniejsze

Kilar Wojciech Riff 62 na fortepian solo, zespół instrumentów dętych, dwie grupy perkusyjne i smyczki

compositions

of the day

Kilar Wojciech

Riff 62 na fortepian solo, zespół instrumentów dętych, dwie grupy perkusyjne i smyczki

Malatyńska Maria, Malatyńska-Stankiewicz Agnieszka Scherzo dla Wojciecha Kilara

book

of the day

Malatyńska Maria, Malatyńska-Stankiewicz Agnieszka

Scherzo dla Wojciecha Kilara

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...

The CD with 12 Concerti Grossi op. 6 played by Arte dei Suonatori was named Orchestral Disc of the Month in the latest issue of "BBC Music Magazine" (January 2009 – Volume 17 Number 5). This issue is dedicated to G.F. Handel on the 250th anniversary of his death.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi” - Poznań, 21-27 kwietnia 2012
42. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie
VII Letni Festiwal Nowego Miasta 2014
news
XVIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej PDF Print E-mail
There are no translations available.

XVIII Letni Festiwal Opery KrakowskiejJuż po raz osiemnasty Opera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal. W jego programie znalazło się 14 wydarzeń, odbywających się od 6 czerwca do 9 lipca 2014 roku.

Festiwal otworzy obchody 60-lecia Opery Krakowskiej, których kulminacja odbędzie się we wrześniu i w październiku 2014 roku. Jak przystało na rok jubileuszu atrakcyjny program wzbogacony został dodatkowo o spektakularne wydarzenia artystyczne. Festiwal zainauguruje Wesele Figara W. A. Mozarta z udziałem światowej sławy barytona Mariusza Kwietnia. 21 czerwca odbędzie się premiera Skrzypka na dachu – niezwykłego widowiska plenerowego w samym sercu krakowskiego Kazimierza (Dawna Gazownia Miejska na Kazimierzu). Opera Krakowska zaprasza także na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu: 26 czerwca na galę baletową Grand Pas…!, a 28 czerwca – na widowisko Arie Oper Świata.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Umarł Bertarido, niech żyje Bertarido (i Franco Fagioli) - "Rodelinda" Handla na Opera Rara PDF Print E-mail
There are no translations available.

Jan Tomasz AdamusLondyn, 1724 – premiera Handlowskiego Juliusza Cezara w Egipcie, 1725 – premiera Rodelindy. Wkrótce nad Royal Academy of Music zaczynają zbierać się ciemne chmury, po kilku latach instytucja upada.

Kraków, 2012 – debiut Capelli Cracoviensis na Opera Rara z Cezarem, 2013 – powrót zespołu Jana Tomasza Adamusa (na zdjęciu) z koncertową wersją Rodelindy. Niebo nad Krakowskim Biurem Festiwalowym i festiwalem Opera Rara pozostaje bezchmurne.

Rodelinda to dzieło genialne z wielu powodów. Zwięzłe libretto autorstwa Niccola Francesca Hayma z wyraźnie zarysowanym konfliktem dramatycznym uznawane jest za jedno z najlepszych u Handla. Świetnie rozplanowana dramaturgia muzyki w spektakularny sposób przezwycięża konwencje opery neapolitańskiej. Do tego znakomite partie napisane dla najlepszych śpiewaków operowych XVIII wieku, jak sopranistka Francesca Cuzzoni czy kastrat Senesino. Całość układa się w ponadczasowy hymn ku wiernej miłości.

Obok miłości wiele w Rodelindzie polityki. Spójrzmy więc na osadzony w czasach Longobardów model trójpodziału władzy, jaki 13 czerwca 2013 sprawdził się w Krakowie.

Share on Facebook
Read more...
 
Muzyczne białe plamy” IV edycja - ogłoszenie naboru wniosków PDF Print E-mail
There are no translations available.

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca uruchomił czwartą edycję programu „Muzyczne białe plamy”. Termin naboru wniosków do programu upływa 30 czerwca 2014 roku.

Program „Muzyczne białe plamy” przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań naukowych w zaniedbanych i mało znanych obszarach polskiej muzyki oraz tańca. Badania mogą dotyczyć polskiej muzyki i tańca w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, recepcję muzyki oraz zagadnienia związane z historią, teorią, estetyką tańca polskiego, w szczególności tańca scenicznego. W programie mogą wziąć udział osoby z wyższym wykształceniem, które mogą wykazać się dokonaniami w pracy badawczej. Temat badań zgłasza bezpośrednio badacz lub grupa badaczy (do 3 osób), a efekty przeprowadzonych badań - prace naukowe, katalogi twórczości, bazy danych, opracowania źródłowe, rekonstrukcje utworów itd. zostaną sfinansowane i opublikowane przez IMiT.

W edycji 2014/15 wyodrębniono priorytet dla prac badawczych związanych z życiem i twórczością Tomasza Sikorskiego, w związku z realizowaną przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC budową portalu poświęconego kompozytorowi i planem przywrócenia twórczości Sikorskiego do życia koncertowego. Na badania nad życiem i twórczością kompozytora zarezerwowano 20% puli budżetu programu. Niewykorzystanie tej puli spowoduje przeznaczenie tych środków na inne zgłoszone projekty.

Realizacja IV edycji programu trwa od 1 października 2014 do 30 czerwca 2015 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 30 czerwca 2014 roku, zaś termin wyboru projektów w dniu 31 sierpnia 2014.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem programu dostępne są na stronie www.imit.org.pl w zakładce „Programy”.

Share on Facebook
 
Prapremiera opery "Moby Dick" Eugeniusza Knapika PDF Print E-mail
There are no translations available.

Moby Dick Eugeniusza KnapikaPrapremiera opery Moby Dick Eugeniusza Knapika do libretta Krzysztofa Koehlera według Hermana Melville’a odbędzie się 25 czerwca 2014 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Spektakl reżyseruje Barbara Wysocka, laureatka Paszportu „Polityki” za inscenizację opery Zagłada domu Usherów Glassa, autorką scenografii jest Barbara Hanicka, kostiumów - Julia Kornacka, choreografii - Jacek Przybyłowicz. Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Gabriel Chmura. W głównych rolach wystąpią: jako Izmael - Arnold Rawls, Queequeg - Sebastien Soules, Mapple - Wojtek Śmiłek, Jezabel - Caroline Whisnant, Eliasz - Tomasz Madej, Hagar - Agnieszka Rehlis, Pierwszy żeglarz - Jacek Kostoń, Starbuck - Mateusz Zajdel, Majtek - Michał Wajda-Chłopicki, Ahab - Ralf Lukas.

Eugeniusz Knapik to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych, uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego, klasyk nowoczesności. Jego operowa trylogia The Minds of Helena Troubleyn, zrealizowana we współpracy z wybitnym flamandzkim reżyserem Janem Fabrem, przed kilkunastu laty olśniła operową publiczność. Najnowsza opera, zamówiona przez Teatr Wielki – Operę Narodową, powstała do libretta na podstawie legendarnej powieści Moby Dick (1851) amerykańskiego pisarza Hermanna Melville’a. Opowiada o losach Izmaela, który doświadczony w rejsach na statkach handlowych postanawia wyruszyć na inną wyprawę. Jej dowódcą jest tajemniczy kapitan Ahab, którego jedynym celem jest zemsta na legendarnym białym wielorybie.

Spektakl realizowany jest w ramach cyklu spotkań z muzyką współczesną „Terytoria”, w których twórcy próbują odnaleźć i nakreślić nowe oblicze opery. Gatunku, który zmienia dziś swoją definicję, podbijając nowe terytoria, kreśląc odmienne sensy, proponując nową estetykę. W cyklu prezentowane są najważniejsze dzieła muzyki współczesnej równolegle z debiutami polskich kompozytorów, utwory zupełnie nieznane z klasyką awangardy, debiuty polskich reżyserów z czołówką inscenizatorów europejskich.

Share on Facebook
 
Requiem Mozarta pamięci Ofiar I Wojny Światowej PDF Print E-mail
There are no translations available.

Koncert Dedykowany Pamięci Ofiar I Wojny Światowej Koncert Dedykowany Pamięci Ofiar I Wojny Światowej w 100. rocznicę jej wybuchu odbędzie się 29 czerwca 2014 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50).

W jego programie znajdzie się słynne Requiem d-moll W.A. Mozarta w wykonaniu solistów - symbolicznych reprezentantów państw ententy: Jean’aVincent Blota (bas) jako reprezentanta Francji, Sally Harrison (sopran) - Wielkiej Brytanii, Francesci Sartorato (alt) - Włoch oraz Krystiana Krzeszowiaka (tenor). Wystąpi Polski Chór Kameralny (który jest również współorganizatorem koncertu) oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Wykonanie w Gdańsku, w 100. rocznicę zamachu w Sarajewie (28 czerwca 1914) mszy żałobnej, jednego z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, w zamierzeniu organizatorów, ma być okazją do refleksji nad okrągłą rocznicą największej, trwającej 4 lata, traumy w historii nowożytnej Europy.
Share on Facebook
 
5. Artelier w Szczecinie PDF Print E-mail
There are no translations available.

5. Festiwal Artelier 20145. Festiwal Artelier odbędzie się w Szczecinie w dniach 20-29 czerwca 2014 roku.

Festiwal jest skierowany do wszystkich tych, którzy są chętni kultury w nowoczesnym wydaniu. Wydarzenie łączy w sobie elementy muzyki klasycznej, jazzowej oraz elektronicznej. Każdy koncert to wyjątkowe i zupełnie inne spotkanie z muzyką kameralną. Zobaczyć i usłyszeć na festiwalu można artystów będących już gwiazdami na skalę światową oraz młodych, wybitnie uzdolnionych adeptów sztuki muzycznej. Podczas piątej edycji będą to zespoły: Atom String Quartet, Epithalamion, Astor Piazzolla Project, Violin Leaves oraz muzycy: Andrzej Gębski - skrzypce, Soyeon Lim - fortepian i Gwidon Ciężarek - skrzypce.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Rezerwacji miejsc można dokonać na stronie internetowej festiwalu: www.artelier.org.pl

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Koncert „Wojciech Kilar in memoriam” - we Wrocławiu PDF Print E-mail
There are no translations available.

Wojciech Kilar„Ślązak ze Lwowa, ale Ślązak” - tak samego siebie opisywał zmarły 29 grudnia 2013 roku Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Pamięć wielkiego twórcy uczci koncert „Wojciech Kilar in memoriam”, który odbędzie się 24 czerwca 2014 roku o godz. 20:30 na placu przed katedrą pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

We wtorkowy wieczór, przy zapadającym zmierzchu, w przepięknej scenerii wrocławskiego Ostrowa Tumskiego zabrzmią najpopularniejsze utwory Wojciecha Kilara. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna NFM pod batutą Benjamina Shwartza.

Koncert organizowany jest w ramach obchodów Dni Wrocławia.

Share on Facebook
 
Ławeczka Romana Maciejewskiego w Lesznie PDF Print E-mail
There are no translations available.

Ławeczka Romana Maciejewskiego Ławeczka Romana Maciejewskiego została odsłonięta 6 czerwca 2014 roku w Lesznie, w pobliżu tamtejszej Szkoły Muzycznej (przy ulicy Wałowej). Dzieło autorstwa Roberta Tomaka miało oddać rys osobowości wybitnego kompozytora, artysty-podróżnika otwartego na świat i innych ludzi.

Roman Maciejewski z Lesznem związany był w sposób szczególny – tutaj spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze, tutaj rozwijał zamiłowanie do muzyki, ucząc się samodzielnie gry na organach i dyrygując chórem harcerskim. W mieście tym powstały jego pierwsze utwory (mazurki, pieśni chóralne). To tutaj kompozytor po raz pierwszy zaprezentował na organach fragmenty swojego największego dzieła, opus vitae – Requiem (1959). W czerwcu 1998 roku Roman Maciejewski powrócił w strony rodzinne na zawsze – jego prochy spoczęły na leszczyńskim cmentarzu.

Pomysłodawcą rzeźby jest Wojciech Maciejewski – brat kompozytora, Małgorzata Halec – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Tomasz Feliczak – radny miasta Leszna.
Share on Facebook
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 5 of 61

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC recommends

www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Ponad 800 twórców i niemal 160 projektów artystycznych zobaczymy podczas trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innych Brzmień Art & Music Festival w Lublinie oraz Innego Wymiaru w Białymstoku organizowanych w ramach projektu Wschód Kultury 2014.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce scalające wydarzenia artystyczne mające miejsce w trzech różnych miastach Polski Wschodniej. Rzeszów, Lublin i Białystok organizują festiwale, które łączy wspólna idea: współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz budowa porozumienia ponad granicami państw, a w tym roku dzięki wykonawcom z całego świata - nawet kontynentów.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury rozpoczął Europejski Stadion Kultury, odbywający się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Rzeszowie. Na festiwal złożyło się wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, wystawy, przedstawienia, atrakcje dla najmłodszych i inne. Najważniejszym z nich był Koncert Główny, podczas którego usłyszeliśmy specjalnie stworzone na to wydarzenie kolektywy polskich i zagranicznych artystów oraz kultową brytyjską formację White Lies.

Więcej...

VIII Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej - Warszawa, 28 czerwca - 5 lipca 2014

Kierownictwo naukowe i artystyczne: prof. Urszula Bartkiewicz


Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej adresowane są do muzyków, rytmików i tancerzy (na różnych poziomach zaawansowania) - nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni, studentów i absolwentów uczelni muzycznych, uczniów i absolwentów szkół muzycznych II stopnia, uczniów i nauczycieli szkół baletowych, zespołów kameralnych zajmujących się muzyką dawną oraz grup wokalno-instrumentalno-tanecznych działających przy ośrodkach kulturalnych.

Więcej...

II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Opus 966

16 czerwca 2014 rozpoczęła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966.

Opus 966 to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przedmiotem konkursu jest utwór sakralny na chór mieszany a cappella do tekstu w języku łacińskim lub polskim.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!
    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information