01 October 2014
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Andrzej Dutkiewicz

artist

of the day

Andrzej

Dutkiewicz

- Polish Contemporary Piano Music

CD

of the day

-

Polish Contemporary Piano Music

Szymanowski Karol Dwanaście etiud na fortepian op. 33

compositions

of the day

Szymanowski Karol

Dwanaście etiud na fortepian op. 33

Gronau-Osińska Alicja (red.) Almanach Kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Tom I i II

book

of the day

Gronau-Osińska Alicja (red.)

Almanach Kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Tom I i II

Welcome

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie muzyce polskiej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

Composers database

Login Form

Grove online

Grove online To use the dictionary, contact us.

RILM online

RILMTo use this database, contact us.

 

JSTOR online

JSTOR
To use this database,
contact us!

 

new books

Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki
Nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG na początku lutego 2014 roku ukazała się książka Sławomiry Żerańskiej-Kominek Muzykalne dzieci Wenus i inne studia z antropologii muzyki. Autorka zajmuje się w niej muzyką w szeroko pojętym i interdyscyplinarnie ujmowanym kontekście kultury symbolicznej. Rozważa m.in. zagadnienie początków muzyki, wiązane ze śpiewem ptaków, przedstawia postać muzyka w jego różnych kulturowo–historycznych wcieleniach, interpretuje muzykę w obrazach Tycjana i Gentile da Fabriano, wreszcie przedstawia stosunek Karola Szymanowskiego do kultury Orientu.
Więcej...

new releases

Muzyka Polska Dzisiaj - kolekcja płyt
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Polskim Radiem S. A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej zainicjowało w 2013 roku serię płytową Muzyka Polska Dzisiaj. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio, poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju: Zbigniewa Penherskiego, Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz, Tadeusza Wieleckiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jacka Grudnia, Jarosława Siwińskiego, Michała Talmy-Sutta, Ewy Trębacz oraz Aleksandra Kościowa.
Więcej...

Kolekcja Muzeum Narodowego - Średniowiecze
3 grudnia 2013 roku miał premierę najnowszy album z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego”
, wydawanej przez Parlophone Music. Tym razem całą uwagę poświęcono sztuce i muzyce średniowiecznej. W serii ukazały się jak dotąd tytuły: Muzyka Dawna, Szymanowski, Szymański/Glass/Górecki/Reich, Beethoven, Strawiński, Szostakowicz oraz Barok. W grudniu ukaże się także szczególny album zatytułowany Zima.
Więcej...

The CD with 12 Concerti Grossi op. 6 played by Arte dei Suonatori was named Orchestral Disc of the Month in the latest issue of "BBC Music Magazine" (January 2009 – Volume 17 Number 5). This issue is dedicated to G.F. Handel on the 250th anniversary of his death.

 

Nowy portal www.sikorski.polmic.pl
III NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej 2014
Alkagran - Jesienny Festiwal Muzyczny i Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego
news
Koncerty dla prof. Romana Bergera w Cieszynie PDF Print E-mail
There are no translations available.

Koncerty dla prof. Romana Bergera w CieszynieW dniach 21-22 września 2014 roku w Cieszynie odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości prof. Romana Bergera, członka honorowego Związku Kompozytorów Polskich zamieszkałego i tworzącego w Bratysławie.

Pierwszy z recitalem organowym w Kościele Jezusowym wystąpi Jerzy Kukla, przedstawiając Exodus II Romana Bergera oraz utwory Jana Gawlasa (nauczyciela Bergera do 1952 roku), Bacha i trzy części z cyklu Ciała chwały Messiaena. Na recitalu skrzypcowym w Szkole Muzycznej na Zamku Kaja Danczowska wykona solo Konwergencje I R. Bergera oraz z udziałem pianistki Justyny Danczowskiej Małą fantazję Henryka Mikołaja Góreckiego i finał Sonaty nr 2 Krzysztofa Pendereckiego.

Artykuł wstępny w programie koncertu R. Berger zatytułował Powrót do Cieszyna: "Wielkiego szczęścia w życiu trzeba, by po wymuszonym „exodusie” z rodzinnego miasta wrócić doń (niejako „w ostatniej chwili”) – choć tylko symbolicznie-muzycznie."

Organizatorami koncertów są: Oddział Krakowski ZKP, Parafia Ewangelicko-Augsburska Kościoła Jezusowego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie.

Share on Facebook
 
Sacrum Profanum - po raz 12. w Krakowie PDF Print E-mail
There are no translations available.

Sacrum Profanum 2014Ojciec amerykańskiego minimalizmu – Philip Glass, awangardowa artystka – Laurie Anderson, gitarzysta Sonic Youth – Lee Ranaldo i Squarepusher wystąpią na festiwalu „Sacrum Profanum”, który odbędzie się po raz 12. w Krakowie, w dniach 14-20 września 2014 roku. W programie ponadto licząca trzy koncerty rezydencja słynnego kwartetu smyczkowego – Kronos Quartet. Do Krakowa przyjadą także najlepsi wykonawcy muzyki współczesnej: London Sinfonietta oraz Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars. A podczas finału świętowana będzie 25. rocznica założenia wytwórni Warp.

Związana z 40-leciem istnienia grupy rezydencja Kronos Quartet to esencja amerykańskiej muzyki współczesnej, w której akademickość współbrzmi z awangardą. Te dwa światy funkcjonują na równych prawach obok siebie, przenikając się i uzupełniając. W takiej prezentacji nie może zabraknąć ojców minimalizmu: Terry’ego Riley’a, Philipa Glassa i Steve’a Reicha. Kosmiczna i multimedialna kompozycja Sun Rings w koncercie monograficznym oraz jazzujący G-Song pokażą odmienne oblicza pierwszego z nich. Usłyszymy napisany zaledwie kilka miesięcy temu String Quartet No. 6 Glassa oraz długo wyczekiwane WTC 9/11 Reicha. Ich muzyka zabrzmi w zestawieniu z nowym pokoleniem: Bryce’em Dessnerem i Clintem Mansellem – obaj wywodzą się ze świata muzyki alternatywnej. Pierwszy zasłynął jako lider grupy the National, drugi jako twórca przejmującej muzyki do filmów Aronofsky’ego. Jeśli mowa o amerykańskiej awangardzie, to nie może zabraknąć Laurie Anderson, która wspólnie z Kronos Quartet wykona autorską kompozycję Landfall, w której naturalne brzmienia instrumentów, elektrycznych skrzypiec, na których gra Anderson i szerokiej palety eksperymentalnej elektroniki tworzy muzykę nowoczesną i ujawniającą bogactwo znaczeń, zwłaszcza w świetle wygłaszanych przez Laurie tekstów oscylujących między żartem a filozofią.

Share on Facebook
Read more...
 
Pamiętamy - koncert w rocznicę agresji sowieckiej PDF Print E-mail
There are no translations available.

Pamiętamy15 września 2014 roku o godz. 19.15 w kościele parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. ks. Bronisława Markiewicza) w Warszawie odbędzie się koncert Pamiętamy w rocznicę agresji sowieckiej.

Wystąpią: Krzysztof Penderecki - dyrygent, orkiestra Sinfonietta Cracovia oraz chór Bemcanto. W programie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: Agnus Dei i Chaconne z Polskiego Requiem, Passacaglia i Larghetto, a także Dmitrija Szostakowicza Symfonia Kameralna op. 110 Bis.

Wstęp wolny.

Share on Facebook
 
Z ciemności w światło z "Wratislavią Cantans" PDF Print E-mail
There are no translations available.

Wratislavia Cantans 2014Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49. uwaga muzycznego świata skupi się na Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, który przyciągnie do Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska artystów największego formatu. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista, Giovanni Antonini, który poprowadzi nas muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi Concerto grosso D-dur Georga Friedricha Händla – w wykonaniu prowadzonego przez maestra Antoniniego zespołu Il Giardino Armonico, specjalizującego się w prezentowaniu barokowej twórczości. W trakcie inauguracji włoski zespół wraz z Chor des Bayerischen Rundfunks wykona także pełne boskiego majestatu opracowania hymnu Magnificat autorstwa Bacha i Vivaldiego.

Według dwudziestowiecznych kompozytorów mrok nocy, niekiedy rozświetlany gwiazdami, sprzyjał metafizycznym rozważaniom – do takiej poetyckiej zadumy zaproszą nas Karol Szymanowski (usłyszymy III Symfonię „Pieśń o nocy”) i Igor Strawiński, którego kantata Gwiazdolicy (Le Roi des étoiles) zabrzmi podczas koncertu zatytułowanego Lux aeterna. Wizja zmierzchu życia przewijać się będzie w wykonaniach Requiem i utworów przeznaczonych na uroczystości żałobne w ujęciu kompozytorów różnych epok: Jana Dismasa Zelenki, Henry’ego Purcella, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ludwiga van Beethovena. Ten ostatni odniósł się do tematu przemijania w dość pragmatyczny sposób, tworząc niedługo po Kantacie na śmierć cesarza Józefa II podobny utwór na intronizację jego następcy. Oba dzieła wykonają uczestnicy Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, który od wielu lat jest nieodłącznym elementem festiwalu.

Interesującym wątkiem tegorocznej edycji będzie muzyka sakralna poświęcona nieustannie inspirującej twórców osobie Maryi. Festiwal rozpoczną dwie aranżacje hymnu Magnificat, w kolejnych dniach usłyszmy przejmujące Stabat Mater Karola Szymanowskiego, a także średniowieczną mszę poświęconą „Naszej Pani” –Messe de Nostre Dame Guillaume’a de Machaut.

„Wratislavia Cantans” to festiwal koncentrujący się wokół fenomenalnych możliwości ludzkiego głosu, jednak perełkami programu będą także koncerty instrumentalne. Wystąpi skrzypaczka Liana Mosca wraz z pianistą Pierrem Goyem, usłyszymy także Kristiana Bezuidenhouta (fortepian), na festiwal powróci wiolonczelistka Sol Gabetta.

Maestro Antonini - otwarty na muzyczne poszukiwania - wykonanie średniowiecznej Messe de Nostre Dame powierzył Graindelavoix – belgijskiemu zespołowi wzbudzającemu skrajne emocje w środowisku muzycznym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się podczas występu charyzmatycznego wiolonczelisty-kompozytora Giovanniego Sollimy, który podbił serca publiczności podczas poprzedniej edycji festiwalu. Niecodziennym wydarzeniem będzie koncert z obsadą składającą się wyłącznie z dzieci – do małych wrocławskich chórzystów dołączy Orchestra Suzuki di Torino, czyli najmłodsza orkiestra kameralna świata, złożona z dzieci uczących się gry na instrumentach równie skuteczną, co kontrowersyjną metodą Suzuki. Nietuzinkowym koncertem będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, który zagra na zaprojektowanym przez Leonarda da Vinci instrumencie viola organista. Muzyczny wynalazek pozostawał przez pięćset lat w całkowitym zapomnieniu do czasu, gdy Zubrzycki własnoręcznie zbudował instrument na podstawie szkiców renesansowego geniusza.

Na zakończenie festiwalu czeka nas koncert idealnie oddający ducha „Wratislavii Cantans” – zabrzmi monumentalne oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna. Chór Filharmonii Wrocławskiej w pełnym składzie i Gabrieli Players poprowadzi Paul McCreesh. Zgodnie z treścią oratorium – opartą na Księdze Rodzaju i poemacie Raj utracony Johna Miltona – pierwszym aktem twórczym w dziejach świata było stworzenie światła. Według maestro Antoniniego muzyka jest światłem, które rozjaśnia nasze życie. Blaskiem pięknej muzyki rozbłyśnie Wrocław i Dolny Śląsk na dziesięć festiwalowych dni 49. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
POR zainauguruje nowy sezon operą Stanisława Moniuszki PDF Print E-mail
There are no translations available.

Polska Orkiestra Radiowa14 września 2014 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert inaugurujący sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. Wzorem ostatnich lat sezon rozpocznie wykonanie koncertowe opery. Tym razem będzie to Verbum nobile Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcińskiego.

Tradycją stało się, że Polska Orkiestra Radiowa rozpoczyna sezon koncertowy prezentacją zapomnianych lub mało znanych polskich oper. W ubiegłych latach wykonane były m.in.: Legenda Bałtyku Nowowiejskiego, Monbar czyli flibustierowie Dobrzyńskiego, Maria Statkowskiego, Flis Moniuszki i Zemsta za mur graniczny Noskowskiego.

Prapremiera Verbum nobile - dzieła wybranego na inaugurację obecnego sezonu - miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie 1 stycznia 1861 roku. Operę znakomicie przyjęli zarówno krytycy jak i publiczność. Tylko w styczniu 1861 wykonano ją 7 razy. Krytycy zwracali uwagę na umiejętność twórców w odtworzeniu kolorytu i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami. „Gazeta Warszawska” pisała: „Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach.” Po warszawskiej premierze, dzieło wystawiono także w Wilnie, jednak tam nie odniosło większych sukcesów. We Lwowie natomiast, Verbum nobile obecne było w repertuarze Teatru Miejskiego przez kilka lat. Za życia Moniuszki operę wykonano w Warszawie około 50 razy.

W koncertowym wykonaniu Verbum nobile w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza wystąpią: Marta Boberska (sopran), Dariusz Machej (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (baryton), Piotr Nowacki (bas). Towarzyszyć im będzie Chór Polskiego Radia z Krakowa przygotowany przez Izabelę Polakowską.

Na koncert zapraszają Program 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.
Share on Facebook
 
Muzyka w okupowanej Warszawie PDF Print E-mail
There are no translations available.

Muzyka w okupowanej WarszawieCykl trzech koncertów pod wspólną nazwą Muzyka w okupowanej Warszawie zaprogramowanych przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się w Filharmonii Narodowej w dniach 12-14 września 2014 roku. Koncerty, organizowane w 75-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 70-tą rocznicę Powstania Warszawskiego, poświęcone zostały muzyce, która powstawała i brzmiała w Warszawie lat 1939-1945. W programie znajdzie się zarówno muzyka pisana w owym czasie przez Witolda Lutosławskiego oraz kompozytorów pozostających w jego kręgu i należących do jego pokolenia, jak i utwory wykonywane na tajnych koncertach i w warszawskich kawiarniach.

Podczas pierwszego koncertu zabrzmią utwory symfoniczne komponowane w stolicy lat 1939-1945. Poza jednym wyjątkiem – Uwerturą tragiczną Andrzeja Panufnika – nie miały one szans na wykonanie podczas wojny, twórczość ta jednak stanowiła dla ich twórców azyl od otaczającej ich, stale zagrażającej rzeczywistości. Taki charakter mają UwerturaGrażyny Bacewicz, Koncert skrzypcowy Romana Palestra czy powstająca podczas wojny, lecz ukończona dopiero w latach powojennych I Symfonia Witolda Lutosławskiego. Świadczą o tym również formy muzyki „absolutnej”, pozbawione tekstu, po które sięgali kompozytorzy. Jedyny utwór zawierający tekst słowny z zawartych tu kompozycji lat 1939-1945 to Pieśni perskie Konstantego Regameya.

Drugi koncert cyklu złożony jest z kwartetów smyczkowych komponowanych i granych w okupowanej Warszawie – Romana Padlewskiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego. Muzyka kameralna była wówczas wykonywana najczęściej, gdyż nie wymagała dużej przestrzeni i można ją było grać zarówno w kawiarniach, jak i na koncertach tajnych w mieszkaniach prywatnych. Szczególne miejsce zajmowała tu muzyka Karola Szymanowskiego jako symbol doskonałości artystycznej, wielkości polskiej kultury i umiejętności wyrafinowanego czerpania z polskiej muzyki tradycyjnej. Koncert poprzedzi prezentacja filmu dokumentalnego o Romanie Padlewskim – kompozytorze i skrzypku, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Trzeci koncert serii Muzyka w okupowanej w Warszawie stanowi odwołanie do działalności najsłynniejszego duetu fortepianowego stolicy czasu wojny stworzonego przez Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika. Koncert ten ma nieco inny charakter od dwóch wcześniejszych, gdyż głos jest tu oddany wykonawcom, którzy w twórczy sposób podchodzą do tej spuścizny: duetowi Lutosławski Piano Duo oraz kwartetowi Kwadrofonik. W pierwszej części koncertu zabrzmią fortepianowe aranżacje samego Lutosławskiego i podobne opracowania na dwa fortepiany autorstwa Debussy’ego i Ravela wykonywane przez Lutosławski Piano Duo, zaś w części drugiej w wykonaniu zespołu Kwadrofonik – dokonane przez sam kwartet, jak również przez kompozytorkę Martę Ptaszyńską – aranżacje utworów Ravela, Szymanowskiego i Lutosławskiego.

Koncertom towarzyszy wystawa Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945, autorstwa dr Katarzyny Naliwajek-Mazurek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Share on Facebook
Read more...
 
Chopiniana po raz 12. PDF Print E-mail
There are no translations available.

Chopiniana 201412. edycja festiwalu Chopiniana – 12. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się w Płocku między 5 a 13 września 2014 roku, zaprezentuje balladę – formę twórczości, która dla samego Fryderyka Chopina miała ogromne znaczenie. Jak co roku na festiwalu wystąpią wybitni muzycy z Polski i Europy.

Ballady Fryderyka Chopina zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności w kontekście dzieł innych kompozytorów. Usłyszymy także fragmenty wielkiej poezji w interpretacji znanych polskich aktorów.

Chopiniana już na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych imprez Płocka. W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Opactwie Pobenedyktyńskim podczas dwóch weekendów od 5 do 13 września, publiczność zostanie zabrana w tajemniczy i romantyczny świat ballady – wyjątkowego oryginalnego gatunku muzycznego, pełnego niesamowitości, grozy, a także humoru, którego twórcą w formie instrumentalnej był właśnie Fryderyk Chopin.

Ballada, jako szczególna forma muzyczna, pozwoliła organizatorom na stworzenie bogatego repertuaru muzyki i poezji, tak doskonale się w niej nawzajem przenikających. Oprócz dzieł samego Chopina będzie można usłyszeć utwory instrumentalne i wokalne innych kompozytorów, nawiązujących do twórczości mistrza lub nimi inspirowanych. Pojawią się także kompozycje, którymi inspirował się Chopin. Obok tajemniczych, pełnych pasji i zmiennych w nastroju dzieł romantycznych usłyszymy najwspanialsze utwory wokalnej i instrumentalnej liryki wieków średnich. Ballada jako forma literacka obecna była w kulturze już od czasów średniowiecza, dlatego wykonaniom dzieł muzycznych towarzyszyć będą fragmenty wielkiej poezji.

Festiwal otworzy koncert szwajcarskiego zespołu LA MORRA. W kolejnych dniach wystąpią wokaliści: Elwira Janasik, Marcin Wortmann i Michał Dembiński oraz pianiści: Mischa Kozłowski, Łukasz Krupiński i Jolanta Pawlik. Oprócz czterech ballad Fryderyka Chopina usłyszymy dzieła m.in.: Marii Szymanowskiej, Juliusza Zarębskiego, Stanisława Moniuszki, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa czy Roberta Schumanna. Muzyce towarzyszyć będzie poezja Adama Mickiewicza, François Villona, Johanna Wolfganga Goethego oraz Heinreicha Heinego w interpretacji polskich aktorów: Jarosława Boberka, Edyty Olszówki, Grzegorza Damięckiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Mariusza Bonaszewskiego i Doroty Pomykały.

Na zakończenie Festiwalu organizatorzy przygotowali edykacyjną grę miejską pt. Stracona ballada, która przeprowadzona zostanie 13 września 2014 roku o godz. 10.00 w Parku przy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

ZOBACZ: program Festiwalu

 

Share on Facebook
 
Nie żyje Profesor Jan Ekier PDF Print E-mail
There are no translations available.

Jan Ekier (1913-2014)15 sierpnia 2014 roku w Warszawie w wieku 101 lat zmarł Profesor Jan Ekier, wielki Człowiek polskiej muzyki.

Był wybitnym pianistą, znakomitym pedagogiem i kompozytorem. We wszystkich tych dziedzinach muzycznego życia zaznaczył się na trwale, ale najwspanialszy pomnik wystawił sobie Wydaniem Narodowym Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. To efekt umiłowania Chopinowskiej muzyki, spełnionego w żmudnej muzykologicznej pracy. Z tych nut będą poznawały muzykę Chopina całe pokolenia muzyków i słuchaczy.

Jan Ekier - pianista, pedagog, kompozytor, redaktor - urodził się 29 sierpnia 1913 roku w Krakowie. Studiował grę na fortepianie, kompozycję i muzykologię, koncertował jako pianista w wielu krajach Europy, w Ameryce i w Japonii, skomponował szereg utworów, w większości przeznaczonych na fortepian, ale są wśród nich także balety. Najcenniejsze osiągnięcia jednak odnotował na polu pedagogiki fortepianowej i w związanych z nią dziedzinach. Przez lata cieszył się opinią największego autorytetu pedagogicznego w zakresie gry fortepianowej w Polsce. Dowodem uznania jego pozycji było wielokrotne powoływanie go na przewodniczącego jury najbardziej prestiżowej imprezy pianistycznej - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sam był jego laureatem, zdobywając w 1937 roku VIII nagrodę. Wśród jego wychowanków są też laureaci Konkursu Chopinowskiego z Piotrem Palecznym na czele. Oprócz stałej pracy dydaktycznej w polskich szkołach muzycznych, od 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, prowadził wielokrotnie kursy mistrzowskie dla pianistów w Europie, Ameryce, Japonii i w Chinach.

Share on Facebook
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 5 of 65

ZKP

Panufnik 2014

POLMIC recommends

www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Koncerty 23. Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędą się na przełomie września, października i listopada w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie i Katowicach.

Gośćmi tegorocznej edycji będą tak znani muzycy, jak pierwsza dama światowej marimby, japońska kompozytorka i instrumentalistka Keiko Abe, legendarny perkusista kultowego zespołu Cream, Ginger Baker, formacja gigantów stylu jazz fusion Super Trio HBC - na gitarze usłyszymy Scotta Hendersona, Jeff Berlin zagra na gitarze basowej oraz Dennis Chambers na perkusji. Odbędą się również koncerty Pain Of Salvation - szwedzkiej grupy muzycznej zaliczanej do czołówki europejskiego progresywnego rocka/metalu oraz jedyny w Polsce koncert amerykańskiego zespołu Spock's Beard, grającego fuzję wielu stylów muzycznych, przekraczających bariery rocka, wplątując muzykę poważną, fusion, jazz, popową balladę i muzykę latynoską. Ponadto wystąpi gwinejski zespól bębniarzy i tancerzy Art Gibami oraz Gene Hoglan - perkusista znany ze współpracy z zespołami Fear Factory, Dark Angel i Forbidden. Wielką atrakcją tegorocznego festiwalu będzie też koncert światowej sławy polskiego pianisty jazzowego - Adama Makowicza z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu.

Więcej...

Międzynarodowe Sympozjum „Laboratorium Wiosny / A Laboratory Of Spring” – Toruń, 27-28 września 2014

Sympozjum poświęcone będzie badaniom nad współczesną muzyką i tańcem, także ich kontekstowi społeczno-kulturalnemu – w epoce zapoczątkowanej przez Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Więcej...

III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska In Memoriam – Poznań, 13-21 września 2014

Inicjatywa Uczelni, w której prof. Halina Czerny-Stefańska – sławna zwyciężczyni IV Konkursu Chopinowskiego (1949 r.) – pracowała w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jest wyrazem hołdu dla wielkiej artystki, wspaniałej kobiety i mecenasa polskiej sztuki, zwłaszcza muzyki Fryderyka Chopina, na całym świecie – od Paryża po Tokio i od Sztokholmu po Pretorię. Jury Konkursu przewodniczyć będzie córka prof. Czerny-Stefańskiej – prof. Elżbieta Stefańska, światowej sławy klawesynistka i pianistka.

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Muzyka w TVP Kultura

W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazł się nowy program muzyczny „Szlakiem Kolberga”, który emitowany będzie w niedziele o godz. 11:30. To cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki.
Nowością będzie też cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o 20:20)

Więcej...

    linki

POLMIC partners

IAMIC

POLMIC projects

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 
Report on the Music Market in Poland 2008

POLMIC sponsors

MKIDN
IMIT
ZAiKS
 
 
about uscontactour sponsors

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information