Polmic - FB

aktualności

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima

WarszawskieStudio 11 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kuratorem drugiej części I Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Adam Radź, który do współpracy zaprosił Rie Nakajima i Grahama Lambkina. Sytuacyjne, ‚site-specific’ podejście do dźwięku artyści zaprezentują w Hashtag Lab 11 października 2023 roku o godz. 20.00.

Zaproszeni goście to brytyjski artysta multidyscyplinarny Graham Lambkin oraz łącząca architekturę i dźwięk japońska rzeźbiarka Rie Nakajima. Oboje w swojej twórczości zachowują otwartość na przypadkowość, przez co w wykreowanej sytuacji dźwiękowej ingerencje przestrzenne oraz dźwięki osób trzecich jej nie wykluczają, lecz wzbogacają. Graham Lambkin wykorzysta elektroakustyczne kolaże dźwiękowe z nagrań terenowych. Rie Nakajima podkreśli w tej sesji improwizacyjnej związki z Hashtag Lab, używając do tego połączenia rozmaitych przedmiotów ze zmechanizowanymi urządzeniami.

Czytaj więcej: Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima

Katowice | Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo”

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11 10 23Pierwszy w tym sezonie koncert przyjazny sensorycznie w ramach serii „Pianissimo” – dla osób wrażliwych sensorycznie, poszukujących spokoju i wyciszenia - odbędzie się w NOSPR 11 października 2023 o godz. 19.30. Urzekający, wyszukany repertuar zaprezentuje Warsaw Trio: pianista Paweł Popko, wiolonczelistka Maria Leszczyńska-Thieu i klarnecista Piotr Thieu-Quang.

Przyciemnione światło, mniejszy ruch w budynku NOSPR, możliwość swobodnego poruszania się po sali, a do tego starannie dobrany, wyciszający repertuar i znakomici wykonawcy. Nowa seria koncertowa „Pianissimo” to bezpieczna przestrzeń dla osób z wysoką wrażliwością sensoryczną, które nie potrafią lub nie lubią za długo siedzieć w bezruchu.

Podczas najbliższego 45-minutowego koncertu zabrzmi 2. część Fantasy Trio op. 26 Roberta Muczynskiego oraz utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo”

Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

FestiwalMlodychLaur 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 8–26 października 2023 w Katowicach odbędzie się 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowany przez Katowice Miasto Ogrodów. Jak zawsze wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny - obowiązują wejściówki.

Podczas 33. edycji laureatom prestiżowych konkursów muzycznych towarzyszyć będą aż 4 orkiestry: Orkiestra NUSO z Charkowa i Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jurka Dybała, Orkiestra Kameralna Archetti pod dyr. Macieja Tomasiewicza oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Łukasza Ksobiraja. Wystąpią zespoły saksofonowe oraz trio smyczkowe. Soliści – śpiewacy i instrumentaliści takich specjalności, jak organy, skrzypce czy fortepian – zaprezentują się w szerokim przekroju repertuarowym od baroku po współczesność, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

W interpretacji wyjątkowych młodych artystów usłyszymy m.in. muzykę Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Aleksandra Tansmana, Witolda Friemanna i Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Katowice | Koncert familijny w NOSPR: "Muzyka Pana Szymanowskiego"

NOSPR 8 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert familijny „Muzyka Pana Szymanowskiego” w NOSPR 8 października 2023 roku o godz. 16.00 to rodzaj afterparty – tuż po Konkursie im. Karola Szymanowskiego – powstały na kanwie opowieści o jego patronie, wokół wspomnień jego przyjaciół i rodziny. Muzyczna opowieść o Karolu Szymanowskim dla najmłodszych zabrzmi w wykonaniu Sławomiry Wilgi i Tymoteusza Biesa.

Dzieci usłyszą muzykę fascynującą, zataczającą coraz większe kręgi zainteresowania i podziwu na całym świecie, w interpretacjach laureatów I nagród I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-familijny 

Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?

Auksodrone 23Orkiestra AUKSO zaprasza na kolejny swój festiwal Auksodrone: w dniach 6–8 października 2023 w Tychach odbędą się koncerty i prawykonania, wydarzenia w ramach cykli JAZZ+, AD LIBITUM oraz set DJ-ski i spotkania z artystami.

W cyklu AD LIBITUM festiwal Auksodrone zamówił trzy kompozycje u trzech wizjonerów muzyki, których przynależności środowiskowej i gatunkowej nie sposób ustalić. Paweł Szamburski (6 października) przy pomocy klarnetu, intuicji oraz orkiestry będzie poszukiwał wspólnoty w samotnym głosie i porządku w chaosie. Miłosz Pękala (7 października) w „Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne” zamierza jednym pokłonem złożyć hołd zarówno Xenakisowi, jak i dźwiękom ze starych gameboy’ów. Dominik Strycharski (8 października) przyjeżdża z „The Frame”, kompozycją na orkiestrę smyczkową, flety blokowe i elektronikę, która ma publiczności pomóc wyjść z ram.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany również wodewil żałobny Aleksandra Nowaka „Rzeczy” - wariacja na temat „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?

Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

AmericanDream 21 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu pianistki, kameralistki i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Aleksandry Hałat pt."American Dream - polscy twórcy za Oceanem" w Polsce odbędzie się pięć koncertów w dniach 6 października - 2 grudnia 2023 roku.

Projekt ma na celu promowanie mało znanych dzieł polskich kompozytorów emigrantów, którzy tworzyli w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, takich jak Karol Rathaus, Michał Kondracki, Feliks Łabuński, Tadeusz Kassern. Podczas koncertów zostaną zaprezentowane również nieznane w Polsce dzieła Jerzego Fitelberga, które Aleksandra Hałat pozyskała podczas kwerendy bibliotecznej w ramach stypendium NIMiT "Białe Plamy" 2023. Manuskrypty tych dzieł na skrzypce i fortepian oraz na głos i fortepian nie figurują w żadnej z polskich bibliotek.

Koncerty z udziałem Roksany Wardengi, Piotra Lato, Marcina Hałata i Aleksandry Hałat będą miały miejsce w Zespole Pałacowym w Koszęcinie, Pałacu w Rybnej, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Żydowskim "Galicja" w Krakowie oraz w Sali Ratuszowej w Nowym Sączu.

Czytaj więcej: Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

Poznań | I Festiwal Moniuszki

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMoniuszki 23Teatr Wielki w Poznaniu po przeszło dwóch latach modernizacji sceny wraca do swojej siedziby. Nowy sezon 2023/2024 otworzy nie jedno przedstawienie, a festiwal, któremu patronować będzie Stanisław Moniuszko. I Festiwal Moniuszki, który odbędzie się w dniach 6-19 października 2023 roku, to nowa propozycja dla miłośników opery. Pierwsza edycja Festiwalu nawiązuje nie tylko do patrona Gmachu pod Pegazem, ale też do historii teatru, w którym opery narodowe były wystawiane w istotnych chwilach.

Pierwsza edycja Festiwalu Moniuszki będzie niewątpliwie różnorodna.

Podczas „Gali otwarcia sceny” (14 X) wystąpią związani z Teatrem soliści, laureaci Konkursów Moniuszkowskich: Ruslana Koval (sopran), Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran), Piotr Kalina (tenor), Szymon Mechliński (baryton) oraz młody ukraiński bas Volodymyr Tyshkov, którego występ w koncertowej realizacji Parii mogła w maju podziwiać publiczność Filharmonii Berlińskiej. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Ruciński, światowej sławy baryton, a całość poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk.

Czytaj więcej: Poznań | I Festiwal Moniuszki

Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

FZ 10 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

6 października 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi Piotr Mazurek. Pod jego batutą wystąpią również soliści trębacze: Jacques Kuba Séguin - polsko-kanadyjski muzyk i prezenter radiowy - oraz Paweł Hulisz, który zagra na trąbce naturalnej.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery L’isola disabitata oraz Koncert Es-dur na trąbkę Josepha Haydna, Małą Suitę Witolda Lutosławskiego oraz Parfum No. 3 samego Sėguina. Trębacz otrzymał wyróżnienie „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” w sezonie 2012/2013 kanadyjskiego radia i telewizji. W swoich utworach przeplata inspiracje jazzem europejskim, muzyką klasyczną i world music; współpracuje też z przemysłem filmowym.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

Wrocław | Homo viator. Inauguracja sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

NFM 6 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert inaugurujący sezon NFM Filharmonii Wrocławskiej, 6 października 2023 roku o godz. 19.00 poprowadzi światowej sławy dyrygent Pinchas Steinberg. W programie znalazła się Mała suita Witolda Lutosławskiego, Koncert potrójny Stanisława Skrowaczewskiego, a także czteroczęściowy poemat symfoniczny Aus Italien Richarda Straussa.

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego, legendarnego polskiego dyrygenta, ale również kompozytora, a przypomnieniem tego faktu będzie europejskie prawykonanie Koncertu potrójnego na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę jego autorstwa. To ukończone w 1991 roku dzieło po raz pierwszy zabrzmiało w Honolulu pod batutą kompozytora.

W roli solistów wystąpią w NFM skrzypek Bartłomiej Nizioł, klarnecista Krzysztof Grzybowski i pianista Piotr Sałajczyk.

O programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10127