Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

Chopin i jego 23W programie 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18 sierpnia – 1 września 2023 roku, jak zwykle usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina oraz współczesnych mu twórców, a także utwory kompozytorów europejskich XX wieku inspirowane muzyką polskiego geniusza.

Wystąpią artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelić, Yulianna Avdeeva, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Lukas Geniušas i wielu innych.

Zabrzmi m.in. symfoniczna i kameralna muzyka polska od klasycyzmu do XX wieku, a wykonawstwo historyczne przeplatać się będzie ze współczesnym. Poznamy rzadko wykonywane utwory Feliksa Janiewicza, Franciszka Mireckiego, Aleksandra Michałowskiego i Ignacego Friedmana. London Mozart Players pod dyrekcją Marka Mosia wystąpi dwukrotnie, dzięki czemu w ich interpretacji usłyszymy Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza i Orawę Wojciecha Kilara. Muzyka Witolda Maliszewskiego i Karola Szymanowskiego znajdzie się w programie recitalu Mateusza Krzyżowskiego. Apollon Musagète Quartett zagra Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego. Natomiast Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki Symfonią pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego zamknie festiwal.

Czytaj więcej: Warszawa | XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

Warszawa | II Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MokotowskiFestiwal 23II Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w dniach 13-27 sierpnia 2023 roku w warszawskim Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Program trzech koncertów zawiera szeroki przekrój literatury muzycznej – wokalnej i instrumentalnej, począwszy od wczesnego baroku, a skończywszy na muzyce współczesnej. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję otworzy koncert z udziałem zwycięzcy 48. i 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, półfinalisty XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Piotra Alexewicza, który wykona wybór chopinowskich Preludiów op. 28 i Walców op. 64. Natomiast dyrektor artystyczny Festiwalu, organista Sebastian Kuczyński zaprezentuję współczesną polską muzykę organową.

W interpretacji Dyrektora Teatru Otwartego w Gdańsku, znanego śpiewaka Dariusza Wójcika usłyszymy nie tylko polską lirykę wokalną, lecz także wiersze Stefana Wyszyńskiego i fragmenty poematu Matka Karola Wojtyły.

Czytaj więcej: Warszawa | II Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Kodeń | Prawykonanie „Symfonii pokoju i pojednania” Rafała Janiaka

SymfoniaPokoju 13.8.2313 sierpnia 2023 roku o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności w Kodniu będzie miał miejsce uroczysty koncert uświetniający obchody 300-lecia koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Podczas koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięco-młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści prawykonają Symfonię pokoju i pojednania Rafała Janiaka pod jego batutą. Dzieło powstało z okazji tej uroczystości.

Symfonia pokoju i pojednania poświęcona jest wyjątkowemu jubileuszowi jednego z kluczowych w wielonarodowej I Rzeczypospolitej Sanktuarium Maryjnego.

W Symfonii zabrzmią teksty wielkich myślicieli i doktorów kościoła, a także przedstawicieli innych wyznań, których myśli odwołują się do kwestii pokoju, pojednania, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Bogate instrumentarium (wielka orkiestra symfoniczna z rozbudowaną partią perkusji), chór mieszany oraz soliści będą rozmieszczeni w różnych miejscach w świątyni, co uwydatni jej wspaniałą akustykę.

Czytaj więcej: Kodeń | Prawykonanie „Symfonii pokoju i pojednania” Rafała Janiaka

Zielona Góra | VII CORNO – Brass Music Festival

Corno 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VII CORNO Brass Music Festival - jedyny tego typu Festiwal w Polsce - odbędzie się w dniach 14–19 sierpnia 2023, jak zawsze w Zielonej Górze. Podczas sześciu koncertów klasycznych i jazzowych w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane: waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej, Dizzy Boyz Brass Band oraz chilijsko-kolumbijski zespół Los Pitutos.

Zaplanowano Brass Parade, Koncert kameralny, Koncert muzyki filmowej „Rodem z Hollywood", koncerty „Gwiazdy Festiwalu" i „Akademia blachy" oraz Wielki Finał. Podczas koncertu kameralnego 16 sierpnia zostanie wykonana pierwsza część Concerto in green Katarzyny Kwiecień-Długosz - kompozytorki pochodzącej z Zielonej Góry. Utwór zaprezentuje waltornista Michał Szczerba, dla którego koncert został napisany.

W programie tego wyjątkowego wydarzenia znalazły się również międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia plenerowe dla szerokiej publiczności.

Czytaj więcej: Zielona Góra | VII CORNO – Brass Music Festival

20. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera"

WarszawaSingera 23

20. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" odbędzie się w dniach 26 sierpnia - 3 września 2023 w Warszawie, ale pierwsze wydarzenia spektakularnej edycji jubileuszowej rozpoczną się już 11 sierpnia w Biłgoraju. Na fanów tego kultowego już festiwalu czekają m.in. pokazy filmów, spacery, wystawy, a królować będą muzyka i teatr.

Festiwalowy maraton rozpocznie się w tym roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, koncertem wokalistek Achinoam Nini (Noa) z Izraela i Anny Marii Jopek. W kolejnych dniach wystąpią tacy światowej sławy artyści, jak Daniel Kahn, Christian Dawid i Thomas Handzel (Niemcy), Jake Shulman-Ment (USA), Izabela Szafrańska, Siostry Rajfer (Izrael), Aleksandra Idkowska, Monika Chrząstowska i Genady Iskchakov.

Na scenie letniej Teatru Żydowskiego zaprezentują się artyści z Włoch: Paola Quagliata oraz zespół Fandujo.

Czytaj więcej: 20. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera"

Warszawa | 13. Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień"

Mala WJ 23Czy muzyka współczesna może wciągać? Dowiemy się o tym w dniach 15-24 września 2023 podczas 13. Festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień" i poznamy nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać brzmiące światy. W ramach tej „teatralnej Jesieni" wszystkie prezentowane utwory i spektakle będą światowymi premierami.

Najmłodsi słuchacze sami albo w towarzystwie zabranych ze sobą dorosłych udadzą się do trzech krain nieograniczonej muzycznej wyobraźni.

Pierwszą z nich będzie słynna kraina Po Drugiej Stronie Lustra: Uśmiech bez kota to eksperyment – paraopera w wykonaniu Agaty Zubel, prezentowana za pomocą hologramu, który wciągnie uczestników tego spektaklu (dosłownie) do środka: do intrygującego świata Po Drugiej Stronie Lustra.

Do krainy Muzyki i Animacji po moście z dźwięków i obrazów poprowadzi nas Młoda Orkiestra Nowego Teatru (MONT) pod kierunkiem Dagny Sadkowskiej i Seana Palmera.

Czytaj więcej: Warszawa | 13. Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień"

Korczew, Konstantynów, Kolano-Kolonia | „Z klasyką przez Polskę”: Agata Szymczewska i Wojciech Szymczewski

Z klasyka 10.8.23Dzięki projektowi „Z klasyką przez Polskę”, realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, w województwie lubelskim wystąpi znakomity duet rodzinny. Wybitna skrzypaczka Agata Szymczewska i jej brat, pianista Wojciech Szymczewski, zaprezentują arcydzieła muzyki kameralnej 10 sierpnia o godz. 17.00 w Pałacu w Korczewie, 11 sierpnia o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie oraz 12 sierpnia 2023 o godz. 19.00 w Kościele parafialnym pw. Imienia NMP we wsi Kolano-Kolonia.

W interpretacji wirtuozów usłyszymy Oberek Grażyny Bacewicz, Mazur G-dur op. 7 Emila Młynarskiego, Polonez D-dur op. 4, Legendę op. 17 i mazurek Dudziarz op. 9 Henryka Wieniawskiego, a także utwory Franza Schuberta, Julesa Masseneta i Béli Bartóka.

Czytaj więcej: Korczew, Konstantynów, Kolano-Kolonia | „Z klasyką przez Polskę”: Agata Szymczewska i Wojciech...

Warszawa | 7. WarszeMuzik

WarszeMuzik 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz siódmy mikro-koncerty WarszeMuzik – jednego z najbardziej oryginalnych festiwali na kulturalnej mapie Warszawy - odbędą się w dniach 5-27 sierpnia 2023 w niezwykłych lokalizacjach stolicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Przez cały sierpień w sobotnie i niedzielne popołudnia w kamienicach-ostańcach na warszawskiej Woli i w Pomniku Umschlagplatz usłyszymy muzykę patrona festiwalu – Mieczysława Wajnberga – i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Karola Rathausa. Podobnie jak podczas poprzednich festiwali nie zabraknie też dzieł wielkich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena, Maurice’a Ravela czy Felixa Mendelssohna. Koncert finałowy festiwalu będzie miał miejsce w Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza.

W programie projektu znalazły się również spacery historyczne po dawnej Dzielnicy Północnej, które poprowadzi Agnieszka Kuś, oraz wycieczka rowerowa przygotowana przez Pawła Łęczuka.

Czytaj więcej: Warszawa | 7. WarszeMuzik

65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KonkursBairda 23Związek Kompozytorów Polskich zaprasza do udziału w 65. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Przedmiotem tegorocznego Konkursu jest utwór na orkiestrę nawiązujący do polskich tańców, ale niebędący ich aranżacją czy opracowaniem. Wyzwaniem dla uczestnika konkursu będzie przede wszystkim dzisiejsze rozumienie roli polskich tańców i ich postaci w muzyce współczesnej. Partytury opatrzone godłem należy nadsyłać mailem w terminie do dnia 30 listopada 2023 roku.

W Konkursie mogą brać udział kompozytorzy polscy (posiadający obywatelstwo polskie lub Kartę Polaka), którzy w dniu jego zamknięcia nie przekroczyli 35 lat.

Zgłoszony na Konkurs utwór nie może być przed jego rozstrzygnięciem wykonany publicz­nie ani nagrodzony w innym konkursie. Czas trwania utworów: 7’-8’.

Jury Konkursu będzie obradować pod przewod­nictwem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Czytaj więcej: 65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda