Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | „Mamie”: koncert z okazji Dnia Matki

Mamie 26.5.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w bieżącym roku obchodzi jubileusz 45-lecia. Najbliższym wydarzeniem w tym Jubileuszowym Roku będzie niezwykły koncert pod dyrekcja Jana Łukaszewskiego z okazji Dnia Matki 26 maja 2023 o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Będziemy świadkami prawykonania kompozycji Mamie Macieja Małeckiego ds. Elżbiety Szeptyńskiej.

Usłyszymy również takie utwory Małeckiego, jak Psalm 67 „Pokryj swym miłosierdzim Panie nasze złości i Psalm 70 „Boże wiecznej mocy Twej żądam pomocy” ds. Jana Kochanowskiego, Pieśń bez słów (z Nie-Boskiej Symfonii na motywach Nie-boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego), Pieśni miłosne ds. Kazimierza Przerwa-Tetmajera, Wiej wichrze (z przedstawienia Jak Wam się podoba Williama Szekspira), kompozycje Nie taka znów jestem ładna i Kwitnie mak (z przedstawienia Apetyt na czereśnie Agnieszki Osieckiej), oraz Szumią nad dziewczyną gałązki wierzbowe (z Otella Williama Szekspira).

Informacja o biletach: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/component/gridbox/koncerty/mamie-koncert-z-okazji-dnia-matki?Itemid=0 

Opole | Dyrygentka – rezydentka: odcinek finałowy

FO 26.5.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 71. sezonu artystycznego Filharmonia Opolska realizuje program „Dyrygent-rezydent", organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ramach programu 26 maja 2023 o godz. 19.00 odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Hanny Hurkot.

Ten majowy wieczór zwieńczy rezydencję Hanny Hurkot – artystki urodzonej w 1997 roku, pianistki i dyrygentki, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Różnorodność wybranych kompozycji otwiera przed dyrygentką przestrzeń poszukiwania muzycznej tożsamości i swoich mocnych stron.

Muzyczną ucztę zainauguruje Bajka, czyli opowieść zimowa Stanisława Moniuszki. Obok symfonii i licznych sonat klawesynowych wielką wartość w twórczości Carla Philippa Emanuela Bacha stanowią koncerty wiolonczelowe. Trzyczęściowy Koncert A-dur WQ 172 usłyszymy w interpretacji Michała Balasa. Jako ostatnia zabrzmi IV Symfonia „Włoska” Feliksa Mendelssohna.

Więcej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/dyrygentka-rezydentka-odcinek-finalowy/ 

Białystok, Warszawa | 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hajnowka 23Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce zaprasza na 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 25–28 maja 2023. Tegoroczna edycja poświęcona będzie 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Patronatem Związku Kompozytorów Polskich oraz Prezydenta Białegostoku. W latach 2003–2020 patronat artystyczny nad Festiwalem sprawował Krzysztof Penderecki.

25 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się otwarcie wystawy „Maestro Penderecki a Festiwal”, a następnie koncert inauguracyjny „Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego” w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W przesłuchaniach konkursowych 26 i 27 maja wezmą udział Zespół Staroobrzędowców (Łotwa), Koptyjski Chór „Harfa Dawida” (USA), Bizantyjski Chór (Rumunia), Żeński Chór „Art Vox” (Mołdawia), Zespół „Orthodox Singers” (Estonia), Mieszany Chór – Stara Zagora (Bułgaria), Bizantyjski Chór Aten (Grecja), Kameralny Chór „Credo” (Ukraina) oraz Państwowy Chór „Astana Opera” (Kazachstan). 28 maja odbędzie się koncert galowy i wręczenie nagród.

Zaplanowano również takie wydarzenia towarzyszące, jak XXXII Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (26 maja), Koncert muzyki cerkiewnej Białorusi „Mahutny Boża” w wykonaniu chóru „Concordia” (26 maja) oraz „Muzyka chóralna Kazachstanu” w wykonaniu Państwowego Chóru „Astana Opera” (27 maja). Wstęp na koncerty towarzyszące jest wolny!

Czytaj więcej: Białystok, Warszawa | 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku

Warszawa | Ania Karpowicz: TOVA – multimedialny recital fletowy w Hashtag Lab

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag 25.5.23Multimedialny recital fletowy TOVA to efekt współpracy flecistki Ani Karpowicz z kompozytorkami Martą Śniady, Niną Fukuoką, Aleksandrą Kacą i Teoniki Rożynek. Każda z artystek, podejmując temat poszukiwania źródeł tożsamości, włożyła w utwory swoje osobiste doświadczenia, o czym przekonamy się podczas koncertu w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab 25 maja 2023 o godz. 19.00.

TOVA to wspólne poszukiwania solistki oraz kompozytorek wokół wartości brzmieniowych fletu, związane z poszerzaniem i opracowywaniem współczesnych technik wykonawczych i z różnorodnymi technikami przetwarzania dźwięku żywego oraz nagranego. Usłyszymy je w utworach 4 rituals of womens’ happiness Marty Śniady, Zansei Niny Fukuoki, SCREAMTeoniki Rożynek oraz Inner Aleksandry Kacy.

Program TOVA www.tovaproject.art miał swoją cyfrową premierę na festiwalu Sacrum Profanum w 2020 roku, a pierwsze wykonanie sceniczne na festiwalu KODY w 2021 roku, od tamtej pory był prezentowany w Polsce, Niemczech i Norwegii.

Po koncercie o godz. 20.00 odbędzie się na wernisaż wystawy Ľudmiły Bubánovej „Wieczorem nałożę jej twarz”.

Czytaj więcej: Warszawa | Ania Karpowicz: TOVA – multimedialny recital fletowy w Hashtag Lab

Poznań | 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PoznanskaWiosna 2352. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 24-28 maja 2023 roku. W ciągu 5 dni festiwalowych na poznańskich scenach odbędzie się 9 koncertów prezentujących różne oblicza muzyki kameralnej - polskiej i zagranicznej - w interpretacji wielu znakomitych artystów. Organizatorami Festiwalu są: Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu oraz Fundacja Spotkania Muzyczne. Wstęp wolny!

Kluczem doboru repertuaru do programu tegorocznej edycji są kompozycje o niestandardowej instrumentacji. Wśród duetów pojawią się nietypowe zestawienia instrumentów. Prawykonane zostaną kompozycje Aequinoctium Katarzyny Kwiecień-Długosz, Civitas Terrena-Civitas Dei Katarzyny Arnhold, #2020...Scream for Aleksandra P. Aleksandry Bilińskiej, Trzy tempa Michała Janochy, Dyfuzja Katarzyny Taborowskiej, Face-to-face Barbary Kaszuby, DUO Jaromira Gajewskiego, A due Andrzeja Dziadka, Impresja Tadeusza Dixy i Był i tam Artura Żuchowskiego.

Wśród propozycji festiwalowych znajdują się także wydarzenia inicjowane przez najmłodsze pokolenie kompozytorskie: Studencki Koncert Kompozytorski oraz Koncert Koła Młodych ZKP.

Czytaj więcej: Poznań | 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”

Lublin | 15. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Kody 2315. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY ukazuje postawy twórcze i ludzkie wobec procesu postępujących zmian ilościowych i jakościowych. Jubileuszowa edycja odbędzie się pod hasłem "Na-Głos" w Lublinie w dniach 24-28 maja 2023.

Świat wydaje się być mniej stabilny niż do tej pory. Odczuwamy pilną potrzebę przywołania wartości i dróg ich realizacji, choćby poprzez ostrzegający przed dezintegracją krzyk, ale także znak i gest. Artyści wydają się bardziej niż dotychczas „mówić na-głos”. Na 15. Festiwalu KODY wątki polskie i polskiego sąsiedztwa przeplatają się z wątkami wręcz antypodycznymi – pakistańskie, irańskie czy norweskie. W ten sposób Festiwal nie pielęgnuje politycznych podziałów, ale je przełamuje – służy społecznemu i kulturowemu zrozumieniu, dialogowaniu i łączeniu.

Na program 15. edycji Festiwalu KODY składa się 6 koncertów, prezentujących muzykę tradycyjną w idiomie muzycznym i tanecznym, improwizację, muzykę współczesną, a także formy jazzowe czy zupełnie alternatywne; odbędzie się 8 premier i prawykonań.

Przygotowana została również specjalna wystawa będąca podsumowaniem 15 lat historii Festiwalu KODY.

Strona Festiwalu: https://kody-festiwal.pl/ 

Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo!

Paria 23.5.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Paria – opera Stanisława Moniuszki – odkryta po latach, olśniewa. Nagrodzone w 2021 roku International Opera Award dzieło już 23 maja 2023 o 20.00 zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej w znakomitym wykonaniu koncertowym. Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wystąpią pod batutą Jacka Kaspszyka.

Paria to opera o potrzebie wolności tkwiącej w każdym z nas. Poruszająca historia o wykluczeniu i sile uprzedzeń. „Jam paria!” – to jedno z najmocniejszych wyznań w twórczości Stanisława Moniuszki. Koncertowa prezentacja w Filharmonii Berlińskiej odbędzie się tuż przed wydaniem płyty z nagraniem Parii, którą przygotuje wytwórnia Naxos.

Iwona Sobotka wcieli się w rolę Neali. Partię Idamora zaśpiewa Dominik Sutowicz, którego berlińska publiczność oklaskiwała gorąco w 2019 roku podczas koncertowej prezentacji Halki. W partii Dżaresa wystąpi Stanislav Kuflyuk, z powodzeniem podbijający operowe sceny na całym świecie, ostatnio współpracujący z Bayerische Staatsoper czy Wexford Opera Festival. Usłyszymy też Volodymyra Tyshkova w roli Akebara, Piotra Friebego w roli Ratefa i Lucynę Białas w roli Kapłanki.

Czytaj więcej: Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo!

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

NOSPR 23.5.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartet Śląski zaprasza do siedziby NOSPR 23 maja 2023. O godz. 19.30 w ramach projektu "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji" zaprezentuje X, XI i XVI Kwartety smyczkowe tego genialnego kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. Dzięki temu mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Koncert poprowadzi dr hab. Marcin Trzęsiok.

Szczegółowe informacje o projekcie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg-3 

Warszawa | "Scena Muzyki Polskiej": Boarte Piano Trio

ScenaMuzyki 23.5.23

W ramach programu "Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez NIMiT, Boarte Piano Trio wykona 23 maja 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej mało znane Tria fortepianowe Grzegorza Fitelberga i Andrzeja Panufnika.

Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika to utwór, który otwiera katalog jego twórczości (op. 1). Wszystkie partytury Andrzeja Panufnika napisane przed rokiem 1944 spłonęły podczas Powstania Warszawskiego. Na szczęście kilka utworów, w tym to Trio udało się Panufnikowi zrekonstruować. Dzięki Boarte Piano Trio będziemy mieli okazję usłyszeć również jeden ze wczesnych utworów Fitelberga - Trio fortepianowe f-moll op. 10 (1901).

Boarte Piano Trio współtworzy trzech znakomitych polskich muzyków. Konrad Skolarski, Jarosław Nadrzycki i Karol Marianowski to utytułowani artyści, którzy swoją międzynarodową renomę zdobyli, występując we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach i w Azji.

Informacje o biletach: https://filharmonia.pl/repertuar/scena-muzyki-polskiej-176742947-505927085-592197056-379893694-543943895-894285789