21 lipca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Witold Maliszewski

postać

dnia

Witold

Maliszewski

- Zofia Adamska. Solo i Kameralnie

płyta

dnia

-

Zofia Adamska. Solo i Kameralnie

Gwizdalanka  Danuta, Meyer  Krzysztof Lutosławski. Tom I. Droga do dojrzałości

książka

dnia

Gwizdalanka Danuta, Meyer Krzysztof

Lutosławski. Tom I. Droga do dojrzałości

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie polskiej muzyce poważnej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

logotyp

p

Znajdź nas na FB

 

 

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

s

Musica Intellectualis to seria publikacji zbiorowych UMFC, zapoczątkowana tomem zatytułowanym Droga Artysty.

Więcej...

Nowości płytowe

Media Vita

 

Warszawska Jesień 2014 na płytach

Warner2016

  

pfb

 

u

w
 MundusCantat2016
Opowiedz Mi Bajkę 2016
aktualności
XVII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia swojemu miastu” PDF Drukuj Email

svW dniach 3-11 czerwca 2017 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na muzyczną podróż po Warszawie. Podczas pięciu koncertów wystąpią gwiazdy muzyki klasycznej i jazzu, zabrzmi muzyka Witolda Lutosławskiego i Krzesimira Dębskiego.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia swojemu miastu” to prezent orkiestry dla warszawiaków. W ciągu tych kilku dni każdy będzie miał okazję zasmakować w muzyce klasycznej i jazzowej w nietypowych dla takich koncertów sceneriach. Koncert inauguracyjny będzie biletowany, na wszystkie pozostałe koncerty wstęp jest bezpłatny.

Udział w festiwalu wezmą tak znani artyści i zespoły, jak m.in. Siergiej Nakariakov, Atom String Quartet, Adam Sztaba, Dorota Miśkiewicz, Kwadrofonik i Sinfonia Varsovia Brass.

W niedzielę 4 czerwca muzyczna uczta będzie czekać na najmłodszych melomanów. Z okazji Dnia Dziecka wystąpi Dorota Miśkiewicz i zespół Kwadrofonik z koncertem „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci".

Półmetkiem festiwalu będzie koncert „Jak z filmu!” 7 czerwca w samym sercu miasta – na Placu Defilad, organizowany we współpracy z Teatrem Studio. Sinfonia Varsovia pod batutą Krzesimira Dębskiego wykona muzykę filmową m.in. Kilara, Zimmera i Dębskiego. Z orkiestrą wystąpi również znana miłośnikom filmów i seriali Anna Jurksztowicz.

Na dwa ostatnie koncerty orkiestra wraz ze znakomitymi artystami wraca do siebie, na Grochowską 272. W sobotę 10 czerwca odbędzie się koncert „Atomy & Sztaba”. Festiwal zakończy pełen energii „Brass na finał”. Wystąpi zespół Sinfonia Varsovia Brass, który zaprezentuje utwory ze swojej wydanej niedawno płyty, uzupełnione o polski akcent: Sen o Warszawie Czesława Niemena.

Program dostępny jest na stronie: http://sinfoniavarsovia.org

Share on Facebook
 
Koncert z okazji 30. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II PDF Drukuj Email

l10 czerwca 2017 roku o godz. 19.30 w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki będzie miał miejsce koncert, upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w Łodzi (13 czerwca 1987).

Przy takiej okazji nie może zabraknąć znanego utworu Henryka Mikołaja Góreckiego Totus Tuus (łac. „Cały Twój”). Opiera się on na słowach znanej dewizy Jana Pawła II, które są cytatem z modlitwy do Maryi Panny. Utwór wykonano dwukrotnie podczas 3. papieskiej pielgrzymki do Polski. Zabrzmi też Psalm 100 Marka Jasińskiego i 9-głosowy utwór Gregorio Allegriego Miserere mei Deus, oparty na Psalmie 51. Kolejnym z chóralnych sakraliów będzie Geistliches Lied, najwcześniejsze dzieło Johannesa Brahmsa przeznaczone na chór. Usłyszymy również: motet Josefa Rheinbergera Abendlied, wykorzystujący tekst z Ewangelii św. Łukasza, Cantique de Jean Racine Gabriela Fauré na chór i organy (parafraza hymnu z brewiarza rzymskiego, tekst Racine’a) i Veni Creator Arvo Pärta (tekst to pierwszy i czwarty wers „Hymnu do Ducha Świętego”). Koncert zakończy Cum sancto spiritu Gioacchino Rossiniego, ostatnia część Małej mszy uroczystej o charakterze fugi.

Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi jego dyrygent Dawid Ber. Na organach zagra Krzysztof Urbaniak. Wstęp jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Share on Facebook
 
Instalakcje 6. od zmierzchu do świtu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

iW ramach VI edycji festiwalu Instalakcje odbędzie się nocny koncert, który będzie trwał nieprzerwanie przez dwanaście godzin, od godz. 18:00 10 czerwca do godz. 06:00 11 czerwca, od zmierzchu do świtu.

Można słuchać, ale też grać, wyjść, wrócić, spać, obudzić się w środku utworu. Rozpocznie się od delikatnych dźwięków upadających ziarenek ryżu (Michael Pisaro „Ricefall 2” – projekt społeczny dla seniorów), a zakończy dostrojeniem do harmonii budzącego się dnia (Karlheinz Stockhausen Stimmung w wykonaniu sekstetu proMODERN).

Kasia Justka połączy swoje dźwięki ze wspólnym gotowaniem (i jedzeniem), po którym odrobinę ruchu fizycznego zaproponuje Jennifer Torrence w choreograficznym utworze 9 Bells Toma Johnsona.

Publiczność będzie mogła rozprostować się i trochę zmęczyć przy muzyce Wilhelma Brasa, aby zaraz potem w pełni zatopić się w głównym wydarzeniu tegorocznych Instalakcji, czyli legendarnym, hipnotyzującym, sześciogodzinnym II Kwartecie smyczkowym Mortona Feldmana (1983), którego polskiej premiery podjął się nieustraszony NeoQuartet.

Kuratorem Festiwalu jest kompozytor Wojtek Blecharz. Wstęp wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Share on Facebook
 
Premiera Kantaty Jakuba Milewskiego PDF Drukuj Email

m6 czerwca 2017 roku o godz. 20:00 w Zakopanem odbędzie się premiera Kantaty Totus Tuus – CałyM Twój... Jakuba Milewskiego.

Kantata Totus Tuus – CałyM Twój… to najnowsze dzieło kompozytora i dyrygenta Jakuba Milewskiego. Kompozytor postanowił, zapraszając do współpracy polskiego poetę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Jerzego Binkowskiego, w sposób szczególny uczcić wyjątkową 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. Premiera Kantaty tego młodego kompozytora będzie doskonałym zwieńczeniem wyjątkowych uroczystości, które odbędą się 6 czerwca na zakopiańskich Krzeptówkach – tak ważnym miejscu dla każdego Górala i symbolicznym dla każdego Polaka, do którego pielgrzymował sam św. Jan Paweł II.

Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma nie tylko spełnić formę edukacyjną młodego pokolenia i wzbogacić tę wielką czerwcową uroczystość, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od 100. lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani.

Utwór zaprezentują: Orkiestra Symfoniczna Passionart i Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie pod dyrekcją Jakuba Milewskiego; w roli solistów wystąpią: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński.

Kantata powstała na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Share on Facebook
 
Gwiazdy światowej sceny elektronicznej we wrocławskim CeTA PDF Drukuj Email

m 3 czerwca 2017 roku we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych będzie można doświadczyć totalnego zanurzenia w eksperymentalnych elektronicznych dźwiękach i niesamowitej wizualnej oprawie podczas „Media Lab powered by Slap".

Mimo, że to już czwarta edycja projektu Media Lab, organizatorzy nadal zaskakują nietuzinkowym lineupem. Headlinerzy to Paul Jebanasam & Tarik Barri (Subtext), autorzy niezapomnianego show podczas ostatniej edycji festiwalu Berlin Atonal. Drugą gwiazdą wrocławskiej audiowizualnej nocy będzie duet Roly Porter & MFO (Tri Angle Records), który zaprezentuje projekt Third Law.

W przestrzeni, która na co dzień jest czynnie działającym studiem filmowym, wystąpią także artyści rodzinnej sceny, którym towarzyszyć będą artyści wizualni. Duet Blazej Malinowski & Martinovna przedstawią wspólnie materiał, którego głównym filarem będzie eklektyzm. A_GIM to jeden z najbardziej doświadczonych i rozpoznawalnych polskich producentów szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Podczas „Media Lab powered by Slap" wystąpi z solowym projektem w formie „live”. Towarzyszyć mu będzie Derubare, który zadba o spektakularną oprawę utworów.

Profesjonalne brzmienie koncertu zapewni współorganizator wydarzenia – kolektyw Slap. Audiofili z pewnością usatysfakcjonuje sprzęt 40000W bi amplified powered by LAB controled by LAKE soundsystem.

Nieodłącznym elementem „Media Lab powered by Slap" są warsztaty audiowizualne. Tym razem poprowadzi je nowomedialny kolektyw PanGenerator, twórcy m.in. Mikifonu dla Disneya, Dodecaudionu i interaktywnych instalacji dla instytucji kultury. Warsztaty „Audiowizualne interfejsy” odbędą się w dniach 5-8 czerwca 2017 roku w CeTA. 

Więcej o wydarzeniu: http://bit.ly/2qVZHsY 

Bilety: http://bit.ly/2rTDz1Z 

Share on Facebook
 
100-lecie Andrzeja Panufnika 2014 PDF Drukuj Email

Andrzej Panufnik Centenary 2014100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika (1914-1991) obchodzona będzie w 2014 roku pod auspicjami UNESCO.

W uzasadnieniu wniosku o objęcie patronatem UNESCO obchodów jubileuszu podkreślono wybitne zasługi kompozytora, zarówno dla muzyki polskiej, jak i brytyjskiej XX wieku. Podobnie, jak w przypadku dzieł Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, kompozycje Andrzeja Panufnika odegrały ogromną rolę w kształtowaniu muzycznego krajobrazu ubiegłego stulecia. Po latach spędzonych w Polsce, w wyniku nacisków na sztukę nałożonych przez reżim komunistyczny, Andrzej Panufnik opuścił ojczyznę i przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował swoją karierę jako kompozytor i przez wiele lat był głównym dyrygentem City of Birmingham Symphony Orchestra. Jego kompozycje były i są wykonywane w całej Europie, Ameryce (m. in. pod dyrekcję Leopolda Stokowskiego) i innych częściach globu. W 1950 roku Panufnik został mianowany vice-prezydentem Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. Jego muzyka, zakorzeniona głęboko w historii XX wieku, niesie głębokie wartości humanistyczne oraz przesłanie pokoju (Uwertura heroiczna – zwyciężczyni w przedolimpijskim konkursie muzycznym w Helsinkach, Sinfonia di Speranza, Epitafium katyńskie, Symfonia pokoju, Universal Prayer, Invocation of Peace, Procesja dla pokoju).

Różnorodny program działań koncertowych, nagraniowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych związanych z obchodami jubileuszu Andrzeja Panufnika w 2014 roku w Polsce zrealizowany zostanie przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Towarzystwem im. W. Lutosławskiego, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Polskim Radiem. Znajdzie się w nim m.in. wykonanie utworów Panufnika podczas festiwalu „Łańcuch XI” na zamknięcie Roku Lutosławskiego, stworzenie strony internetowej poświeconej kompozytorowi, powstanie Raportu o obecności muzyki i postaci Andrzeja Panufnika w latach 1991-2013 oraz zorganizowanie konferencji muzykologicznych poświęconych kompozytorowi i innym twórcom żyjącym na emigracji.

Międzynarodowe obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika oficjalnie rozpoczną się 5 lutego 2014 roku koncertem w londyńskim Barbican Hall. London Symphony Orchestra pod dyrekcją Michaela Francisa wykona dwa utwory polskiego kompozytora – III Symfonię „Sinfonia Sacra” (1963) oraz Kołysankę na 29 instrumentów smyczkowych i dwie harfy (1947). Na koncercie zabrzmią także dzieła Antonina Dvoraka – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” oraz Koncert skrzypcowy a-moll. Partię solową koncertu wykona Anne-Sophie Mutter.

Kalendarz wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu Andrzeja Panufnika dostępny jest na stronie www.panufnik.com/100-2
Share on Facebook
 
Wyniki Konkursu Kompozytorskiego „Musica Caelestis” 2017 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

mW dniu 2 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Jury I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Caelestis” 2017.

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na utwór liturgiczny na chór żeński „Musica Caelestis” 2017 został zorganizowany przez Instytut „Musica Sacra” pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Ks. Abpa Henryka Hosera z okazji 25-lecia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Na konkurs nadesłano 19 utworów.

Jury w składzie: Miłosz Bembinow, Łukasz Farcinkiewicz, Bartosz Kowalski-Banasewicz i Paweł Łukaszewski postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagroda: Marek Raczyński za Sancte Michele Archangele – Nagroda Arcybiskupa Warszawsko-Praskiego (3 000 zł), prawykonanie i nagranie w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra" pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

II nagroda: Jakub Szafrański za De iuducio Dei – Nagroda Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2 000 zł), prawykonanie i nagranie w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra" pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

Wyróżnienie: Janusz Krzysztof Korczak za Postcomunio/Adoratio – Nagroda Instytutu Musica Sacra (1 000 zł).

Więcej: www.musicacaelestis.pl

Share on Facebook
 
XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej PDF Drukuj Email

mXXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie potrwa od 28 maja do 4 czerwca 2017 roku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali, powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły. Festiwal wypełnił lukę, jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone. Koncerty festiwalowe odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas koncertu otwarcia przyzna swoją nagrodę „Srebrna Piszczałka” za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Podstawowym zadaniem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej, związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami, w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na wysokim poziomie artystycznym. W warszawskich świątyniach zostanie zaprezentowana muzyka polska w konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej. Koncert finałowy 4 czerwca w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie poświęcony 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Izabela Białecka (sopran), Przemysław Kapituła (organy) i Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego wykonają pieśni i IX Symfonię op. 45 nr 9 Nowowiejskiego.

W warszawskim festiwalu weźmie udział wielu doskonałych artystów, w tym włoscy muzycy Pierluigi Mencattini (skrzypce barokowe), Ubaldo Rosso (flet), Silvia Martinelli (sopran), Walter D’Arcangelo, Ennio Cominetti i Andrea Trovato (organy).

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.kapitula.org 

Share on Facebook
 
IX Leo Festiwal PDF Drukuj Email

lW dniach 28 maja – 4 czerwca 2017 roku NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna zaprasza do odkrycia muzycznego humoru, zawartego w interesującym programie Leo Festiwal 2017.

Leo Festiwal to przedsięwzięcie, które prowadzone jest przez wrocławską orkiestrę kameralną Leopoldinum pod artystycznym kierownictwem Ernsta Kovacica. Podczas festiwalowych przedsięwzięć obok prezentacji rozległego repertuaru wielką rolę spełnia wchodzenie w dialog z innymi dziedzinami sztuki: poezją, filmem i przedsięwzięciami teatralnymi. W tym roku Leopoldinum zaprasza miłośników muzyki do odkrycia czarującego muzycznego humoru, którego źródła mogą być rozmaite. Czasami jest to historyjka stojąca za jakimś utworem, czasami parodia i zaskakujące rozwiązania kompozytorskie.

Pierwszy koncert tegorocznego Leo Festiwalu jest rezultatem współpracy liderów Leopoldinum (Christian Danowicz, Michal Micker, Marcin Misiak) i studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej, którzy doskonalili swój warsztat pod okiem artystów NFM. Muzycy wykonają utwory kameralne J. Françaixa, J. Brahmsa i M. Brucha. Podczas drugiego koncertu, łączącego w sobie doskonałą muzykę i sztukę lalkarską, zabrzmią m. in. Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała R. Straussa, finały kwartetów J. Haydna Ptak (op. 33 Hob.III:39) i Żart (op. 33 Hob.III:38). Prezentacja filmu niemego L'assassinat du duc de Guise (Zabójstwo księcia Gwizjusza) z muzyką C. Saint-Saënsa rozpocznie błyskotliwy program koncertu 1 czerwca „Magia Broadwayu i kina”. Musicalowe hity K. Weilla usłyszymy w wykonaniu wrocławskiej kompozytorski i sopranistki Agaty Zubel. W finale Festiwalu zostanie zaprezentowana opera dla dzieci Michała Ziółkowskiego Brzydkie kaczątko, stworzona przez młodych i specjalnie dla młodych.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/leo-festival 

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 131

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Od 5 lipca do 30 sierpnia 2017 roku potrwa XVII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Ryszard Zimak. Koncerty odbywać się będą we środy o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60

Więcej...

Międzynarodowa Konferencja naukowo-artystyczna „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki” – Warszawa, 23–24 IX 2017

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 23–24 września 2017 roku do udziału w Konferencji naukowo-artystycznej „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki

Więcej...

XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura – Sanok, 24 VIII 2017

Biuro organizacyjne XXVII Festiwalu im. Adama Didura ogłasza XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura dla twórców, którzy do dnia 31 XII 2017 r. nie ukończą 30. roku życia.

Tematem Konkursu jest pieśń, aria na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu lub kwartetu smyczkowego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information