polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

aktualności

Plany Teatru Wielkiego w Łodzi na najbliższe 4 lata

Don GiovanniPaweł Gabara, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, ogłosił plany repertuarowe instytucji na czas swojej kadencji, a więc na najbliższe cztery lata.

W każdym sezonie publiczność może spodziewać się premierowych przedstawień dwóch oper (grand i kameralnej), jednej premiery baletowej, a także jednego musicalu lub operetki. Za linię artystyczną łódzkiej opery odpowiadać będzie Wojciech Rodek, natomiast kierownikiem chóru zostanie Dawid Jarząb.

Wśród polskich tytułów, które mają pojawić się na deskach Teatru Wielkiego w sezonach 2015/16, 2016/17, 2017/18 i 2018/19 znajdują się m.in.: Krzesany Wojciecha Kilara, Złote runo Aleksandra Tansmana, Lamaila Macieja Pawłowskiego, Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego oraz Król Roger Karola Szymanowskiego. Ponadto zobaczymy również Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Do repertuaru Teatru Wielkiego na stałe wejdą także koncerty plenerowe. Na zakończenie każdego sezonu planowane są następujące widowiska: Gala Giuseppe Verdiego (2016 rok), Carmina Burana Carla Orffa (2017 rok), Muzyka filmowa z gwiazdami (2018 rok) oraz Bel canto pod księżycem (2019 rok).

Najbliższą premierą Teatru Wielkiego będzie Don Giovanni Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, nad którym kierownictwo muzyczne objął Wojciech Rodek. Spektakl zostanie wystawiony po raz pierwszy 21 listopada 2015 roku.

Przekazanie rękopisu Wojeciecha Sowińskiego do zbiorów Biblioteki Narodowej

Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du BrésilUroczyste przekazanie rękopisu Wojciecha Alberta Sowińskiego Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil do zbiorów Biblioteki Narodowej odbędzie się 9 października 2015 roku o godz. 15:00 w audytorium im. Stefana Dembego w gmachu głównym warszawskiej instytucji (Al. Niepodległości 213). Wydarzenie uświetni prawykonanie utworu przez Radosława Sobczaka – cenionego pianistę, profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Fantaisie brillante op. 82 Sowińskiego to fortepianowa parafraza fragmentów z egzotycznej opery komicznej Féliciena Davida La Perle du Brésil, której premiera miała miejsce w 1851 roku w Paryżu. Fantazja opublikowana została rok później przez paryskie wydawnictwo Launera. Przekazywany Bibliotece Narodowej rękopis to niedatowany autograf Sowińskiego, być może autograf edycyjny.

Wojciech Sowiński, obecnie ceniony bardziej jako muzykograf niż pianista i kompozytor, urodził się w 1803 lub 1805 roku w Łukaszówce w powiecie hajsyńskim na Podolu. Zmarł w 1880 roku w Paryżu, gdzie od 1828 roku mieszkał, grał i tworzył. Był autorem popisowych utworów fortepianowych, które zdeponował w Bibliothèque Royale (obecnie Nationale) w Paryżu.

Rękopis Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil zostanie ofiarowany przez stowarzyszenie przyjaciół kultury polskiej Cercle Européen de Soutien à la Culture Polonaise.

Krystian Zimerman doktorem honoris causa UMFC

Krystian ZimermanPodczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 wybitny polski pianista Krystian Zimerman otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczystość odbędzie się 8 października 2015 roku o godz. 13:00 w Sali Koncertowej warszawskiej uczelni.

W ramach wydarzenia przemówienie wygłosi Rektor Uniwersytetu, prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak, dziekani Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów i Wydziału Reżyserii Dźwięku, oraz sam Krystian Zimerman – światowej sławy pianista i dyrygent, laureat IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W części artystycznej usłyszymy Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego.

Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin

Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzinProf. Stanisław Firlej, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, artysta i pedagog, który wykształcił blisko 80 wiolonczelistów, wykładając w uczelniach w Łodzi i we Wrocławiu, zostanie 8 października 2015 roku uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. W związku z tym wydarzeniem i 70. urodzinami, które Profesor obchodził w ubiegłym roku, łódzka Akademia wydała płytę Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin. Promocja płyty połączona z koncertem odbędzie się 6 października 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej uczelni (przy al. 1 Maja 4). Wstęp wolny.

Płyta Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin zawiera nagrania kompozycji na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, Piotra Czakowskiego, Antonina Dvořáka i Davida Poppera w wykonaniu jubilata i jego żony – Anny Wesołowskiej-Firlej, cenionej pianistki i kameralistki, profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. Wszystkie nagrania zarejestrowane na płycie pochodzą z archiwum Polskiego Radia. W dołączonej do płyty książeczce znajduje się wiele zdjęć dokumentujących wspólne dokonania artystyczne duetu Firlejów, biogramy wykonawców oraz ciekawe teksty poświęcone osiągnięciom artysty, napisane przez Stanisława Dybowskiego, Dominika Połońskiego i Agatę Jarecką.

Promocja płyty połączona będzie z koncertem w wykonaniu Firlejów. W programie koncertu znajdą się: Etiuda op. 25 nr 7 i wybrane części z Sonaty op. 65 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz Tarantella op. 33 Davida Poppera i Nokturn op. 19 nr 4 Piotra Czajkowskiego. Podczas promocyjnego spotkania rozmowę z wykonawcami przeprowadzi prof. Agata Jarecka, wiolonczelistka, jedna z wychowanek prof. Firleja, pomysłodawczyni i redaktorka płyty.

Dwa dni później, 8 października 2015 roku, w Sali koncertowej Akademii odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa prof. Stanisławowi Firlejowi, który wygłosi podczas uroczystości wykład Dzieło i wykonanie.

Czytaj więcej: Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin

Chopin na Grochowskiej

Chopin na Grochowskiej  Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na recitale uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koncerty będą odbywały się codziennie, od 5 do 15 października 2015 roku o godz. 19:00 w Auli przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

78 młodych pianistów od soboty 3 października walczy na scenie Filharmonii Narodowej o zwycięstwo w jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

- Podobnie jak pięć lat temu, chcemy umożliwić mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy kontakt z uczestnikami Konkursu Chopinowskiego. Zaprosimy kilkunastu, naszym zdaniem najlepiej rokujących artystów do występów w naszej siedzibie przy Grochowskiej 272 – mówi Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - Każdy, kto z różnych przyczyn nie będzie mógł wysłuchać przesłuchań konkursowych, może przyjechać do nas i wieczorem posłuchać na żywo muzyki Chopina w wykonaniu tych samych artystów. Podobne koncerty zorganizowaliśmy pięć lat temu, przy okazji poprzedniego Konkursu Chopinowskiego – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Partnerem tego cyklu jest KAWAI.

Muzyka Andrzeja Panufnika w Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert muzyki Andrzeja PanufnikaW związku z zakończeniem obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 3 października 2015 roku o godz.19:00 wszystkich miłośników muzyki poważnej na wyjątkowy wieczór poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Andrzejowi Panufnikowi.

Wielki polski kompozytor o światowej sławie wpisał sie w historię Powstania Warszawskiego jako autor muzyki do pieśni Warszawskie dzieci, która jest znana wszystkim Polakom. Przez wiele lat przebywał na emigracji, jednak w jego twórczości zawsze pojawiały się nawiązania do historii Polski. Arcydzieł tego artysty będzie można posłuchać w aranżacji na fortepian, wiolonczelę oraz kwartet smyczkowy.

W programie: Reflections, Dreamscape i Kwartet smyczkowy nr 3 „Wycinanki”. Wystąpią: Tomasz Strahl – wiolonczela, Ryszard Alzin – fortepian i Opium String Quartet.

Koncert odbędzie się w Sali Pod Liberatorem. Zaproszenia do odbioru w kasie MPW.

Prawykonanie utworu Pawła Łukaszewskiego w Krakowie

Prawykonanie dzieła Pawła ŁukaszewskiegoŚwiatowe prawykonanie Veni sancte spiritus Pawła Łukaszewskiego – kompozycji na chór a cappella opartej na łacińskiej sekwencji o Duchu Świętym, odbędzie się w piątek, 2 października 2015 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej.

 W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Martyna Brabbinsa usłyszymy także utwory: Przybądź Duchu Święty Henryka Mikołaja Góreckiego, Toward the Unknown Region Ralpha Vaughana Williamsa oraz VII Symfonię A-dur Ludwiga van Beethovena.

Koncert zostanie powtórzony w sobotę 3 października 2015 roku o godz. 18.00.

Kobieca GITARA+

Julia MalischnigGłęboka wrażliwość, nieprzeciętny talent, elektryzująca energia i finezja interpretacji – według takiego klucza dobierane były artystki na tegoroczny Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Ladies. Przekonamy się o tym już w trakcie koncertów od 2 do 7 października 2015 roku. We Wrocławiu zagrają wtedy głównie panie.

7 koncertów, na których dla wrocławskiej publiczności wystąpią najwybitniejsze artystki z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych ma pokazać bogactwo kobiecego świata gitary. – Nie chodzi nam tu o rozdzielanie muzyki na damską i męską, bo taki podział zupełnie nie ma sensu. Chcemy raczej przybliżyć publiczności postacie gitarzystek, z których muzyką naprawdę warto się zapoznać – tłumaczy Krzysztof Pełech, gitarzysta i Dyrektor Artystyczny GITARY+. – Na festiwalach gitarowych na świecie panie goszczące jako gwiazdy to zdecydowana mniejszość. Być może jest ich po prostu mniej, a może nie potrafią się przebić. Na szczęście powoli sytuacja się zmienia i rewelacyjnych artystek, które sięgają za gryfy, pojawia się coraz więcej. Jednak nadal gitara jest uważana za bardziej męski instrument. Dlatego teraz chcemy odwrócić te proporcje i przełamać stereotypowe myślenie.

2 października Festiwal GITARA+ rozpocznie koncert duetu wokalno-gitarowego Lagrimosa Beltá. Fenomenalna, zakochana w Hiszpanii gitarzystka, o rosyjsko-izraelskich korzeniach, Laura Young wystąpi wtedy z Frances Pappas, mezzosopranistką z grecko-kanadyjskim pochodzeniem. Ta niesamowita mieszanka kulturowa artystek sprawia, że duet równie swobodnie eksploruje tradycyjną muzykę ludową, jak i utwory z kanonu europejskiej muzyki klasycznej.

Czytaj więcej: Kobieca GITARA+

Drum Fest 2015

Drum Fest 201524. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędzie się w dniach 2-28 października 2015 roku.

Bogaty program festiwalu obejmuje koncerty, recitale solowe, warsztaty, przemarsze oraz międzynarodowe konkursy perkusyjne. Jak co roku Śląsk gościć będzie znakomitych przedstawicieli różnych gatunków muzycznych światowej oraz polskiej sceny muzycznej, w tym m.in. jazzu, muzyki klasycznej, bluesa, rocka progresywnego oraz muzyki elektronicznej. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w salach koncertowych kilku miast południowej Polski, tj. w Opolu, Gliwicach, Chorzowie, Tychach, Katowicach, Wałbrzychu, Wrocławiu oraz Ozimku, Dobrzeniu Wielkim i Krapkowicach.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą muzycy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Jordan Rudess (Dream Theater) wykona swój koncert Explorations for keyboard and orchestra z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Opolskiej oraz recital na elektronicznych instrumentach klawiszowych. Wystąpią: Steve Smith & Vital Information New York City Edition, Steve Gadd ze swoim zespołem, dając jedyny w Polsce koncert z okazji jubileuszu 70. urodzin (perkusisty Erica Claptona, Kate Bush czy Paula Simona), Tony MacAlpine ze swoim zespołem, Terry Bozzio z recitalem perkusyjnym na największym zestawie perkusyjnym na świecie, Tony Levin (basista Petera Gabriela, Yes i Pink Floyd) z projektem Stick Men, John Tempesta - perkusista The Cult, a także Dean Brown, Rick Latham, Anders Astrand.

ZOBACZ: program Festiwalu