20 lipca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Witold Maliszewski

postać

dnia

Witold

Maliszewski

- Zofia Adamska. Solo i Kameralnie

płyta

dnia

-

Zofia Adamska. Solo i Kameralnie

Gwizdalanka  Danuta, Meyer  Krzysztof Lutosławski. Tom I. Droga do dojrzałości

książka

dnia

Gwizdalanka Danuta, Meyer Krzysztof

Lutosławski. Tom I. Droga do dojrzałości

WITAMY

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym w całości tylko i wyłącznie polskiej muzyce poważnej. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego portalu - bądź na bieżąco z muzyką polską!

logotyp

p

Znajdź nas na FB

 

 

NOWA MUZYKA POLSKA

LogowanieJSTOR online

JSTOR
Chcesz wejść?
Skontaktuj się z nami!

 

Nowości książkowe

s

Musica Intellectualis to seria publikacji zbiorowych UMFC, zapoczątkowana tomem zatytułowanym Droga Artysty.

Więcej...

Nowości płytowe

Media Vita

 

Warszawska Jesień 2014 na płytach

Warner2016

  

pfb

 

u

w
 MundusCantat2016
Opowiedz Mi Bajkę 2016
aktualności
Euro Chamber Music Festival - po raz 4. w Gdańsku PDF Drukuj Email

4. Euro Chamber Music FestivalCzwarty Euro Chamber Music Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca – 1 lipca 2015 roku.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert znanego na świecie polskiego kwartetu smyczkowego – Apollon Musagète Quartet. Nie zabraknie też muzyki rozrywkowej, bo w Noc Świętojańską artyści uczczą 100-lecie urodzin legendarnego Franka Sinatry, którego przeboje wykona finalista programu telewizyjnego Must be the music (2013) Michał Kuczyński, z towarzyszeniem Jan Konop Bigband.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, z przesłuchaniami przy udziale publiczności.

ZOBACZ: program Festiwalu

Share on Facebook
 
Finał Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” PDF Drukuj Email

XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” Finał XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” odbędzie się w Poznaniu w dniach 24 - 27 czerwca 2015 roku, z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA.

Festiwal „Universitas Cantat” na stałe wpisał się w międzynarodowy kalendarz imprez chóralnych i od 1998 roku gromadzi podczas koncertów w stolicy Wielkopolski najlepsze chóry uniwersyteckie i zespoły wokalne z całego świata. Dwunasta odsłona festiwalu wprowadziła wiele zmian do regulaminu. Uczestnikami festiwalu są bowiem w tym roku, oprócz gości z zagranicy, także znane zespoły działające przy wielkopolskich uczelniach.

Każdą edycję festiwalu tradycyjnie wieńczy uroczysty Koncert Finałowy – wieczór prawykonań - 27 czerwca - z udziałem wszystkich uczestników festiwalu (ok. 350 osób). Podczas koncertu zabrzmi Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową Zuzanny Koziej – młodej kompozytorki, studentki kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni ogłoszonego przez organizatorów „Universitas Cantat 2015” Konkursu Kompozytorskiego na Dzieło Finałowe. Całość poprowadzi Agnieszka Duczmal – wybitna dyrygentka i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia Amadeus.

Share on Facebook
Więcej…
 
Prapremiera opery Pawła Mykietyna - w Poznaniu PDF Drukuj Email

Czarodziejska góraŚwiatowa prapremiera opery Czarodziejska góra Pawła Mykietyna odbędzie się 26 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w poznańskiej Auli Collegium Da Vinci, w ramach Malta Festival Poznań.

Maltańska opera Czarodziejska góra to wspólna praca czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki. Libretto powstało w oparciu o słynną powieść Thomasa Manna, opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. Jak mówi autorka libretta: „okrutną podróżą Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat”. Według Andrzeja Chyry „Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną”.

Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu 2 Polskiego Radia.

Spektakl zostanie powtórzony 27 i 28 czerwca 2015 roku.

Więcej informacji - na stronie: http://malta-festival.pl/pl/program/czarodziejska-gora-2

Share on Facebook
 
Letni Festiwal Opery Krakowskiej PDF Drukuj Email

Letni Festiwal Opery Krakowskiej13 wydarzeń, w tym spektakle operowe, operetkowe, baletowe, widowiska plenerowe w wykonaniu artystów polskich i międzynarodowych scen operowych to atrakcje Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, którego XIX edycja odbędzie się w terminie 14 czerwca - 5 lipca 2015 roku. Miejscem prezentacji - oprócz sceny przy Lubicz 48, będzie już tradycyjnie renesansowy Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, a także Rynek w Jaśle.

Piotr Beczała, jeden z najbardziej znanych i pożądanych tenorów lirycznych na świecie, występujący m.in. na scenach Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, mediolańskiej La Scali, wystąpi w widowisku muzycznym Arie Oper Świata (28 czerwca 2015), w samym sercu Krakowa, w malowniczej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Artysta wykona m.in. arie: Ryszarda Di' tu se fedele z Balu maskowego G. Verdiego, Stefana Cisza dokoła ze Strasznego dworu S. Moniuszki, Radamesa Celeste Aida z Aidy G. Verdiego, Kalafa Nessun dorma z Turandot G. Pucciniego. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Niezwykłe, a zarazem popularne dzieło muzyki symfonicznej XX wieku Carmina Burana Carla Orffa zostanie wykonane także na dziedzińcu wawelskim. Ponad 200 osobowy zespół artystyczny wystąpi podczas trzech magicznych wieczorów 21, 22 i 23 czerwca 2015. Oratorium wykonają: Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Sobierajski, Stanisław Kufluk i Adam Kruszewski oraz Orkiestra, Chór, Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Żywiołową muzykę dopełni Balet i młodzi tancerze Studia Baletowego krakowskiej sceny, a Gwardia Gryfa zaprezentuje podniebny taniec szybujących w powietrzu flag. Carmina Burana zostanie zaprezentowana także 26 czerwca 2015 na Rynku w Jaśle (wstęp wolny).

Share on Facebook
Więcej…
 
Multimedialna wersja tomu "Barok 1595-1696" z cyklu "Historia Muzyki Polskiej" już dostępna PDF Drukuj Email

Barok 1595-1696Kontynuując projekt „Historia Muzyki Polskiej”, Narodowe Centrum Kultury zaprasza do zapoznania się z najnowszą, szczególnie ciekawą publikacją z tego cyklu - multimedialną wersją książki Barok 1595-1696 autorstwa prof. Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej.

E-book został przygotowany w dwóch formatach: PDF oraz epub FXL. Obydwie wersje zawierają pełną treść książki (niemal 900 stron tekstu) wzbogaconą o filmowy wstęp autorki oraz redaktora serii wydawniczej - Stefana Sutkowskiego, 68 unikatowych ilustracji, w tym rękopisy i starodruki z bibliotek z Berlina, Uppsali, Gdańska, Krakowa i Poznania, 55 przykładów muzycznych, w tym utwory nigdy wcześniej nienagrane.

Barok Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej to e-publikacja prezentująca kulturę muzyczną w Rzeczypospolitej XVII wieku, a także twórczość muzyczną (również teoretyczną) tego okresu. Autorka, profesor Instytutu Sztuki PAN, redaktor naczelna serii wydawniczej Monumenta Musicae in Polonia, uhonorowana nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (2010), przedstawia przemiany polskiej muzyki barokowej pod wpływem twórczości europejskiej, szczególnie włoskiej i niemieckiej.

Publikację można pobrać bezpłatnie na stronie: http://sklep.nck.pl

Share on Facebook
 
Wyniki 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda PDF Drukuj Email

Tadeusz BairdW dniu 15 czerwca 2015 roku Jury 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w składzie: Jerzy Bauer – przewodniczący, Zbigniew Bagiński – sekretarz, Krzysztof Baculewski, Sławomir Czarnecki, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, postanowiło I Nagrodę im. Tadeusz Bairda w wysokości 2.500 $ przyznać Aleksandrze Kacy (godło: Marlowe) za utwór Smugi cienia na harfę, fortepian i wiolonczelę.

Ponadto Jury wyróżniło Monikę Dalach (godło: justdifferent) za kompozycję Tick! – Time (time is ticking) In memoriam H. M. G. na wiolonczelę, harfę i klawesyn.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas festiwalu “Warszawska Jesień” we wrześniu 2015 roku.
Share on Facebook
Więcej…
 
Pracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca PDF Drukuj Email

Instytut Muzyki i TańcaPracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca została powołana w dniu 17 czerwca 2015 roku podczas Konferencji Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie.

Jako oddział specjalistyczny Instytutu pracowania będzie miała na celu inicjowanie, prowadzenie oraz koordynację stałych i długofalowych programów i zadań wspierających działania na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycyjnej kultury muzycznej w Polsce. Jest to bezpośrednia kontynuacja dotychczasowych działań IMiT w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji projektów zainicjowanych w Roku Kolberga, w którym to Instytut pełnił funkcję Biura Obchodów. Szczególna uwaga poświęcona zostanie edukacji formalnej i nieformalnej oraz przekazowi tradycji – zarówno w środowiskach lokalnych, jak też na poziomie instytucjonalnym oraz integracji środowisk związanych z działaniami na rzecz zachowania, kontynuacji i popularyzacji tradycyjnej muzyki i tańca.

Działalność Pracowni będzie prowadzona przez Koordynatora powołanego przez Dyrektora Instytutu. W okresie od 17 czerwca do 31 grudnia 2015 roku funkcję tę sprawować będzie dr Weronika Grozdew-Kołacińska. Pracownię tworzyć będą osoby zaangażowane zadaniowo w tworzenie wszystkich projektów, a także instytucje i organizacje pozarządowe. Szacowany budżet Pracowni na rok 2016 wyniesie 600.000 zł.
Share on Facebook
Więcej…
 
Medal „Cracoviae Merenti” dla Opery Krakowskiej PDF Drukuj Email

na zdj. od lewej: Jacek Majchrowski, Bogusław Nowak, Bogusław Kośmider, Barbara Bajer i Andrzej Biegun Opera Krakowska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa – Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, który z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odebrał Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak oraz wieloletni pracownicy Opery Krakowskiej - Barbara Bajer (dział administracji) i Andrzej Biegun (solista). Medal „Cracoviae Merenti” przyznany został decyzją Rady Miasta Operze Krakowskiej za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Decyzja o przyznaniu Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti” Operze Krakowskiej jest wyrazem wdzięczności krakowian za szczególne osiągnięcia, za ponad 60-letnią działalność – oznajmił prowadzący uroczystość przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

Share on Facebook
Więcej…
 
Znamy wyniki Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” PDF Drukuj Email

Maciej BałenkowskiW dniu 9 czerwca 2015 roku Jury w składzie: Joanna Wnuk - Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński, Jurek Dybał i Adam Wesołowski jednogłośnie zdecydowało, że zwycięzcą Konkursu kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”, organizowanego przez Sinfoniettę Cracovię, został Maciej Bałenkowski (na zdjęciu) i jego utwór pt. Sinfonietta - Time is ticking.

Ponadto Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia dla Aleksandry Chmielewskiej za utwór Sinfonietta i Piotra Skweresa za utwór Sinfonietta - Drops on the Glass.

Zwycięską kompozycję Sinfonietta - Time is ticking Macieja Bałenkowskiego będzie można wysłuchać w Filharmonii Krakowskiej 28 czerwca 2015 roku w ramach Sinfonietta Festival.
Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 następna > ostatnia >>

Strona 111 z 131

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Od 5 lipca do 30 sierpnia 2017 roku potrwa XVII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Ryszard Zimak. Koncerty odbywać się będą we środy o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60

Więcej...

Międzynarodowa Konferencja naukowo-artystyczna „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki” – Warszawa, 23–24 IX 2017

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 23–24 września 2017 roku do udziału w Konferencji naukowo-artystycznej „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki

Więcej...

XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura – Sanok, 24 VIII 2017

Biuro organizacyjne XXVII Festiwalu im. Adama Didura ogłasza XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura dla twórców, którzy do dnia 31 XII 2017 r. nie ukończą 30. roku życia.

Tematem Konkursu jest pieśń, aria na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu lub kwartetu smyczkowego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

Mecenasi POLMIC

MKIDN
IMIT
ZAiKS
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information