polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

aktualności

Dziedzictwo Fryderyka Chopina w Valldemossie

Dziedzictwo Fryderyka Chopina...Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN zaprasza na promocję najnowszej publikacji Departamentu - Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie dr Bożeny Schmid-Adamczyk, pod redakcją Ewy Sławińskiej-Dahlig, która odbędzie się 2 października 2015 roku o 12.00 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Książka poświęcona jest największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Ukazuje się w serii „Poza Krajem”, udostępniającej wiedzę o skarbach polskiej kultury za granicą i upamiętniającej polskie, bądź z Polską związane zbiory artystyczne, piśmiennicze i archiwalne. Publikacja została opatrzona wstępem Minister Małgorzaty Omilanowskiej i rekomendacją Krystiana Zimermana.

Kolekcja założona przez Anne-Marie Boutroux de Ferrà (1895–1986) w klasztorze Kartuzów (cela 2) w Valldemossie, pozostawała do dzisiaj mało znana, bowiem dotychczas nie zostało wydane drukiem pełne opracowanie na jej temat. Kolekcję tworzą przede wszystkim cenne chopiniana zakupione w 1969 roku od Arthura Hedleya (1905–1969), wybitnego angielskiego kolekcjonera i znawcy twórczości Chopina, a także zbiory nabywane na aukcjach i w antykwariatach (w transakcjach pośredniczyli m.in.: Eugène Rossignol, Georges Andrieux, Auguste Blaizot, Georges Blache) oraz darowizny (w tym pamiątki przekazane przez Aurore Lauth-Sand, wnuczkę George Sand). Obecnie właścicielami kolekcji są Rosa i Jaume Capllonch Ferrà.

Czytaj więcej: Dziedzictwo Fryderyka Chopina w Valldemossie

Ruszyła strona internetowa Zamowieniakompozytorskie.pl

Zamowieniakompozytorskie.pl25 września 2015 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się prezentacja nowego serwisu, poświęconego Programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanemu przez Instytut Muzyki i Tańca.

Strona internetowa, dostępna pod adresem www.zamowieniakompozytorskie.pl, zawiera niemal 300 szczegółowo opisanych dzieł oraz 190 wizytówek kompozytorów z polski i zagranicy, umożliwia przeszukiwanie bazy utworów, zawiera linki do nagrań, materiałów wykonawczych, recenzji, biogramów kompozytorów, wykonawców oraz instytucji zamawiających utwory. Serwis eZAMÓWIENIA umożliwia składanie sprawozdań, tworzenie kalendarza prawykonań oraz wprowadzanie zmian do przesłanych materiałów przez Beneficjentów Programu. Strona jest dwujęzyczna: w języku polskim i angielskim.

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, to pierwszy w Polsce projekt systemowo wspierający najnowszą twórczość muzyczną. W jego ramach co roku powstaje około stu nowych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, co zapewnia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do wartościowych dzieł muzyki współczesnej.

Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego

f

W 2017 roku Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Obchody rozpoczęły się 1 marca w Katowicach XX edycją festiwalu „Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego”.

W ramach jubileuszowej edycji odbędzie się pięć koncertów monograficznych (1, 8, 15, 23 i 29 marca) w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, której Karol Szymanowski jest patronem. Final Festiwalu nieprzypadkowo przypada na 29 marca 2017: w dniu 80. rocznicy śmierci Szymanowskiego będzie miał miejsce uroczysty koncert z udziałem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka.

Ideą przewodnią zainicjowanego w 1998 festiwalu jest przedstawianie utworów Szymanowskiego w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia. Formuła ta daje okazję do porównań technik kompozytorskich w traktowaniu podobnych form muzycznych, pozwala styl Szymanowskiego w pełni poznać, docenić i rozróżniać. Festiwal jest jednym z niewielu, który przedstawia dzieło kompozytora a nie wykonawców. Utwory prezentowane podczas Wieczorów w większości przygotowywane są specjalnie na kolejne edycje festiwalu.

ZOBACZ: Program Festiwalu.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski 201581 pianistów z 20 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 roku w Warszawie. Uczestników oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

Konkursowe przesłuchania poprzedzą dwa koncerty inauguracyjne. 1 października z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wystąpią Martha Argerich i Nelson Goerner, a 2 października Garrick Ohlsson z Chórem męskim i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00.

Organizowany od 1927 roku w Warszawie Konkurs Chopinowski należy do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. W czteroetapowej rywalizacji pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października, a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Czytaj więcej: XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Prawykonanie utworu Szymona Brzóski zainauguruje sezon BNO w Szczecinie

Energia WschoduEnergia Wschodu to tytuł pierwszego koncertu Baltic Neopolis Orchestra w nowym sezonie artystycznym. Orkiestra zagra w sobotę, 26 września 2015 roku z ukraińskim altowiolistą Maximem Rysanowem w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie (przy ul. św. Ducha 9). W programie koncertu znajdzie się m.in. prawykonanie Vae soli Szymona Brzóski.

W nowy sezon artystyczny Baltic Neopolis Orchestra wejdzie z niesamowitą energią. Podczas inaugurującego koncertu usłyszymy utwory młodej bułgarskiej kompozytorki Dobrinki Tabakovej zestawione z kompozycją najwybitniejszego symfonika XX wieku Dymitra Szostakowicza i nowym utworem poznańskiego kompozytora Szymona Brzóski. W roli solisty i dyrygenta wystąpi wybitny altowiolista Maxim Rysanov, jeden z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych muzyków swojego pokolenia, który dzięki swoim wykonaniom zarazi publiczność niesamowicie żywą energią Wschodu.

Maxim Rysanov to skrzypek i altowiolista o ukraińsko-brytyjskich korzeniach. Zasłynął przede wszystkim z występów w ramach najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak BBC Last Night of the Proms, Festiwal Edynburski czy Festiwal w Salzburgu. Ostatnie angaże Maxima Rysanowa obejmują występy m.in. z Basel Symphony Orchestra, Lithuanian Chamber Orchestra, Valladolid Symphony Orchestra, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Shanghai Symphony. Jako dyrygent prowadził zespoły na festiwalach w Dubrowniku, Utrecht i Boswil. W 2008 roku został wyróżniony Classic FM Gramophone Award w kategorii Młody Artysta Roku, w latach 2007/2009 był zdobywcą nagrody BBC Radio 3 New Generation Award. Jest laureatem konkursów w Genewie (2005), Lionela Tertisa (2003) oraz Valentino Bucchi (1995).

Podczas koncertu w Szczecinie będzie można usłyszeć Rysanowa z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestry m.in. w prawykonaniu utworu Szymona Brzóski Vae soli.

Si, Amore Aleksandry Kurzak

Si, Amore26 września 2015 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się uroczysta premiera książki Si, Amore, która jest wywiadem-rzeką z Aleksandrą Kurzak, jedną z najwybitniejszym i najsłynniejszych obecnie polskich śpiewaczek operowych, rozpoznawaną na całym świecie. Wydawcą książki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Utalentowana muzycznie dziewczyna z Wrocławia, która zrobiła oszałamiającą międzynarodową karierę, w rozmowie z Aleksandrem Laskowskim opowiada o swoim życiu prywatnym oraz o tajnikach uprawianego przez nią zawodu. Jej czas wypełniają liczne podróże po najbardziej prestiżowych scenach teatralnych świata – od Nowego Jorku, przez Paryż, Mediolan, Wiedeń, Londyn, po Warszawę. Prowadzi życie jak z bajki - piękne stroje, sukienki, buty, peruki, makijaże, eleganckie przyjęcia, a wkoło wybitni i sławni artyści. W książce opowiada o swoim związku z francusko-włoskim tenorem Roberto Alagną, z którym rozmowy telefoniczne rozpoczyna tytułowym Si, Amore?. Wraz z półtoraroczną córeczką Malèną są oni teraz najważniejszymi osobami w jej życiu.

Od września do grudnia 2015 roku Aleksandra Kurzak kilkakrotnie wystąpi w Polsce, m.in. 9 października w Krakowie, 5, 11, 13 i 29 grudnia w Warszawie oraz 26 i 27 września w swoim rodzinnym mieście – Wrocławiu.

Konkurs organowy w rytmie bluesa - w Gdańsku

IX MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYKI ORGANOWEJ IM. J. P.  SWEELINCKA24 września 2015 roku rozpocznie się IX Międzynarodowy Konkurs im. J. P . Sweelincka. Niezwykle huczny koncert finałowy z udziałem laureatów konkursu i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina pod batutą dyrygenta na co dzień współpracującego z BBC Singers Davida Hilla, podczas którego odbędzie się prawykonanie światowe kompozycji Mons Leidvina Takle, zaplanowano na 29 września 2015 roku.

Głównymi ideami konkursu są: ukazanie kunsztu młodych, uzdolnionych organistów z polskich i zagranicznych uczelni i akademii muzycznych oraz propagowanie twórczości patrona – Jana Pieterszoona Sweelincka (1562-1621). W konkursie weźmie udział 21 osób, m.in. z Rosji, Litwy, Białorusi, Korei Południowej i z Polski. W tym czterech uczestników z Gdańska. Trzyetapowe zmagania konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którego skład wejdą światowej klasy organiści – wirtuozi oraz wybitni pedagodzy z europejskich ośrodków muzycznych: prof. Rubin Abdullin, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Ludger Lohmann, prof. Martin Sander, prof. Józef Serafin, prof. Roman Perucki. Sekretarzem jury będzie dr Hanna Dys. Laureatom konkursu przyznane zostaną trzy nagrody główne, w tym I nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20.000 PLN, nagroda specjalna oraz nagrody w formie koncertów podczas międzynarodowych festiwali i cykli muzycznych, w tym organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W programie koncertu finałowego pt. Wieczór z mistrzem BBC, w Sali Koncertowej na Ołowiance usłyszymy utwór Ralpha Vaughana Williamsa zainspirowany angielską melodią folkową pt. Greensleaves. oraz prezentowany po raz pierwszy Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną [dedykowany Robertowi Brodackiemu], autorstwa norweskiego kompozytora Mons Leidvina Takle. To dość rzadka propozycja repertuarowa w ofercie filharmonii, ponieważ kompozytor, który będzie obecny również na wrześniowym koncercie, znany jest głównie z bluesowych i jazzowych inspiracji. Nie zabraknie ich także w premierowym utworze.

Koncert jubileuszowy prof. Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski Polski Chór Kameralny zaprasza do kościoła św. Katarzyny w Gdańsku 26 września 2015 roku o godzinie 19:30 na koncert monograficzny jednego z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych – Profesora Romualda Twardowskiego z okazji jubileuszu 85. urodzin kompozytora.

Chcąc uhonorować wybitnego artystę, zespół przygotował program prezentujący jego utwory na chór a cappella, z tekstami związanymi z tradycją chrześcijańskiego Kościoła wschodniego i zachodniego. Polskim Chórem Kameralnym tego wieczoru dyrygować będzie Włodzimierz Siedlik, ceniony chórmistrz, znakomity wykonawca muzyki współczesnej, wieloletni kierownik artystyczny Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Kompozytor zgodził się przybyć na koncert. Będzie to wyjątkowa okazja osobistego spotkania z artystą.

W programie kompozycje Romualda Twardowskiego: Alleluja (1990), Vokalise (2007), Regina caeli (1996), Lux aeterna (2007), O crux ave (2008), Hosanna II (1997), Magnificat (2013), Pater noster (2005), Otcze nasz (2005), Chwali dusze moja (2000), Swiatyj Boże (2000), O Tiebie radujetsia – Mały koncert na chór mieszany (2011), Wo carstwii Twojem (2000), Nynie otpuszczajeszi (2011), Wospojtie Gospodiewi pieśń nowu (2011-2012).

Czytaj więcej: Koncert jubileuszowy prof. Romualda Twardowskiego

Orchesterstück Dariusza Przybylskiego na otwarcie sezonu w Filharmonii Gorzowskiej

Dariusz PrzybylskiWykonanie Orchesterstück nr 2 Dariusza Przybylskiego otworzy sezon artystyczny 2015/2016 w Filharmonii Gorzowskiej. Koncert 25 września 2015 roku zainauguruje również cykl prezentacji utworów kompozytora, realizowany w ramach programu Kompozytor-Rezydent, z inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca.

Orchesterstück nr 2 to jedna z ważniejszych kompozycji symfonicznych Przybylskiego (na zdjęciu) – niezwykle ekspresyjna i efektowna, m.in. przez homogeniczne brzmienia instrumentów oraz klarowną, pełną prostoty rytmikę.

Do kolejnych pozycji koncertu znakomicie pasuje hasło „muzyka i geografia”. Pierwszą z nich będzie kompozycja inspirowana twórczością Fryderyka Chopina. Chopin na pięciu kontynentach to muzyczna podróż ku dźwiękom, skalom i rytmom całego świata − przez Bałkany, Grecję, Persję, Indie, Chiny, Afrykę i dalej. Artyści opowiadają o pięknie innych, często dalekich od naszych, tradycjach muzycznych i ich cechach uniwersalnych pozwalających na łączenie się z muzyką Fryderyka Chopina. Twórczynią koncepcji artystycznej oraz etnicznych opracowań muzyki Chopina jest polska artystka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i badaczka tradycyjnej muzyki świata – Maria Pomianowska, która będzie gościem specjalnym koncertu.

Program wieczoru dopełni Symfonia „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka, inspirowana muzyką i kulturą amerykańską. Utwór zajął II miejsce w plebiscycie zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego programu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, realizowanego przez IMIT w sezonie 2014/15. Spośród dziesięciu propozycji, gorzowscy maturzyści wytypowali trzy, które znajdą się w programach koncertowych Filharmonii Gorzowskiej w bieżącym sezonie artystycznym.