Polmic - FB
Filtr

Zgłoś artOfertę na portalu Chopin2010

Chopin2010.pl

Specjalnie z myślą o organizatorach, którzy planują wydarzenia w związku ze zbliżającym się Rokiem Chopinowskim 2010, redakcja portalu www.chopin2010.pl uruchomiła zakładkę ArtOferty. Jej zawartość mają z założenia stanowić mobilne projekty o charakterze artystycznym i edukacyjnym. Istotnym kryterium doboru ofert, oprócz możliwości prezentacji w różnych miejscach, jest ich poziom artystyczny, atrakcyjność oraz interdyscyplinarność. Przedsięwzięcia te powinny promować kulturę polską poprzez postać i dzieło Fryderyka Chopina. Zakładka ArtOferty to platforma wymiany informacji adresowana zarówno do instytucji, które chciałyby zaprezentować swoje gotowe projekty, jak i do tych, które chciałyby z nich skorzystać.

W celu uproszczenia procedury zgłaszania imprez, a także usystematyzowania ofert chopinowskich Biuro Obchodów Chopin 2010 przygotowało formularz, który po wypełnieniu należy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

formularz do pobrania (plik Word)

Maciej Zakrzewski zwycięzcą Konkursu Organowego im. Sweelincka

W piątek, 25 września 2009 roku po przesłuchaniach etapu finałowego VII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku jury w składzie prof. Emanuele Cardi (Włochy), prof. Andrzej Chorosiński (Polska), prof. Julian Gembalski (Polska), prof. Stefan Göttelmann (Niemcy), prof. Roman Perucki (Polska), prof. Pierre Pincemaille (Francja) i prof. Jaroslav Tuma (Czechy) ogłosiło laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zajął Maciej Zakrzewski, uczeń Akademii Muzycznej w Gdańsku (z klasy prof. Roman Peruckiego i as. Hanny Dys), II miejsce - Natalia Mikhaylova i III miejsce - Antonina Krymova. Nagrodę specjalną za wykonanie utworu Sweelincka otrzymała Anna Pikluska.

Amerykańska premiera utworów Mykietyna i Szymańskiego

Paweł MykietynInstytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Symphony Space zapraszają na pierwsze w Stanach Zjednoczonych wykonanie utworówPawła Szymańskiego iPawła Mykietyna (na zdjęciu) - w czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19:30 w sali Leonard Nimoy Thalia w Symphony Space w Nowym Jorku. Wybitny zespół Del Sol Quartet z San Francisco podczas swojego nowojorskiego debiutu wykona Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego i Kwartet nr 2 Pawła Mykietyna. W programie koncertu znajdą się również nowojorskie premiery utworów kompozytorek Tani León Esencia i Gabrieli Ortiz Kwartetu Nr 1. O godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie z kompozytorami Pawłem Mykietynem i Tanią León prowadzone przez Laurę Kaminsky, kompozytorkę i dyrektorkę artystyczną Symphony Space.

Rok Chopinowski w Filharmonii Pomorskiej

Dnia 10 kwietnia 2008 roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. 1 marca 2010 przypada 200. rocznica urodzin Chopina. Planowane obchody Roku Chopina zorganizowane z tej okazji, mają być jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych w 2010 przygotowywanych przez Polskę.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z racji obchodów Roku Chopina zaplanowała na swojej estradzie i scenie Teatru Letniego w Ciechocinku szereg koncertów. Już w październiku, z początkiem nowego sezonu artystycznego, na estradzie Filharmonii zabrzmią Chopinowskie nuty w interpretacji mistrzów klawiatury, laureatów m.in. konkursów chopinowskich. W piątek, 9 października 2009 roku o godz. 19.00 wystąpi znana pianistka Tatiana Szebanowa, laureatka I nagród Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: w Pradze (1969), Genewie (1976) i Brukseli (1990) oraz II nagrody i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1980). Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina: Andante spianato, Polonez Es-dur op. 22 i Wariacje op. 2 na temat "Là ci darem la mano" z opery W. A. Mozarta "Don Giovanni" oraz IV Symfonia f-moll Piotra Czajkowskiego. Koncert W 160. Rocznicę Śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się 17 października 2009 roku o godz. 19.00. W wykonaniu Neala Larrabee - zdobywcy wyróżnień V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego usłyszymy słynny III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa. Program wieczoru dopełni V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego. Tego samego dnia również o godz. 19.00 w Teatrze Letnim w Ciechocinku będzie miał miejsce wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany Chopin w Ciechocinku - w 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Liryki Juliusza Słowackiego recytować będą Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger, a fragmenty i główne tematy utworów Fryderyka Chopina wykona Rafał Odrobina. We wtorek, 20 października 2009 roku o godz. 19 w siedzibie Filharmonii wystąpi Jerzy Godziszewski, zdobywca II wyróżnienia VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1960). Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod kierownictwem Aleksandra Grefa. Z okazji 200. rocznica urodzin Josepha Haydna zagrają jego Koncert fortepianowy D-dur. Program koncertu dopełnią kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta - Symfonia A-dur KV 201 i Divertimento F-dur KV 138.

Rok Chopinowski w Filharmonii Poznańskiej

Kapelusze z głów — panowie, oto geniusz! Zarówno bohater tych słów - Fryderyk Chopin, jak i ich autor - Robert Schumann, będą jubilatami roku 2010, a więc i sezonu 2009/2010. Obaj mistrzowie klawiatury urodzili się w pierwszej połowie roku 1810, obaj zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach światowej muzyki i obu czcił będzie niebawem muzyczny świat. Polska, w tym i Filharmonia Poznańska, złoży szczególny hołd twórcy z Żelazowej Woli. A fakt, że Chopin — jak na geniusza przystało, miał prawo urodzić się... dwukrotnie: jedne źródła wskazują na 22 lutego, inne — na 1 marca, Filharmonia wykorzystała, aby Chopinowskie święto, a właściwie jego kulminacja, trwało przez całą tę dekadę — dokładniej: od niedzieli 21 lutego do poniedziałku 1 marca. Ze względu na program i zróżnicowane formy prezentacji, nie ograniczające się tylko do muzyki Chopina, co więcej - nie tylko do muzyki — festiwal ten nazwany został Chopin Nasz Współczesny. To bezprecedensowe i niekonwencjonalne wydarzenie związane z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Filharmonia Poznańska zacznie Obchody w piątek, 16 października 2009 roku o godz. 19.00, w przededniu 160. rocznicy śmierci genialnego pianisty i kompozytora, koncertem zatytułowanym Chopin i Jego... Opery. Wystąpią: Annick Massis – sopran, Krzysztof Szumański – baryton, Nino Kupreishvili – fortepian oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Gaetano D'espinosy. W programie: Gioacchino Rossini Uwertura do opery Il Signor Bruschino, La del ciel nell'arcano profondo aria z opery Kopciuszek, Wolfgang Amadeus Mozart La ci darem la mano duet z opery Don Giovanni, Uwertura do opery Don Giovanni, Non mi dir aria z opery Don Giovanni, Non piu andrai aria z opery Wesele Figara,Vincenzo Bellini Uwertura do opery Lunatyczka, Ah non credea mirarti aria z opery Lunatyczka, Gaetano Donizetti Uwertura do opery Córka pułku, Il pallor funesto, orrendo duet z opery Łucja z Lammermoor, Fryderyk Chopin Wariacje na temat La ci darem la mano z opery, W. A. Mozarta Don Giovanni , Gioacchino Rossini Bel raggio lusinghier aria z opery Semiramida.

Otwarcie Roku Chopina w Filharmonii Poznańskiej nastąpi natomiast 16 stycznia 2010 roku i zbiegnie się z innym niezwykłym wydarzeniem: 400. Koncertem Poznańskim.

Obchody 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin - podpisW związku z Rokiem Chopinowskim Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaplanował szereg okolicznościowych koncertów chopinowskich z udziałem światowej sławy artystów, wybitnych pedagogów uczelni oraz wyróżniających się jej studentów. Głównym nurtem działań artystycznych uczelni jest cykl Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina, w ramach którego między 7 października 2009 a 19 maja 2010 roku zaplanowano ok. 120 koncertów, w tym ponad 12 recitali i 2 koncerty symfoniczne. Pedagodzy, absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentują, podczas publicznych koncertów: utwory fortepianowe, pieśni, utwory kameralne oraz symfoniczne. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina UMFC. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Głównym naszym celem i pragnieniem jest przekazanie genialnej myśli muzycznej, autentycznego kształtu twórczego i nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce Chopina. W poszukiwaniu prawdy artystycznej i właściwym odczytaniu intencji Kompozytora sięgamy również do wydania urtekstowego Jego utworów. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, opracowywane od lat pod redakcją wybitnego pianisty, pedagoga i doktora honoris causa naszej Uczelni, prof. Jana Ekiera, jest dla nas podstawowym materiałem i źródłem inspiracji.” – wyjaśnia prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Warto też podkreślić, że kolejność utworów zaplanowana w ramach cyklu koncertów ma zasadniczo układ chronologiczny, ukazujący drogę i ewolucję twórczą Chopina.”

Punktem centralnym obchodów stanie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji, która odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą. Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztaty artystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawa Fryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Trwa Kongres Kultury

Kongres Kultury Polskiej

Kongres Kultury Polskiej 2009 odbywa się w dniach 23-25 września 2009 roku w Krakowie, w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski. Instytucją odpowiedzialną za organizację Kongresu jest Narodowe Centrum Kultury. O randze wydarzenia świadczy grono zaproszonych gości, będących znaczącymi przedstawicielami świata kultury i nauki oraz skład Rady Programowej, w której zasiadają: prof. Piotr Sztompka - Przewodniczący, prof. Stanisław Bereś, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, dr Zina Jarmoszuk, prof. Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, prof. Andrzej Rottermund, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski, prof. Antoni Wit, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.

Kongres Kultury Polskiej odbywa się w roku wyjątkowym, w którym mija dwadzieścia lat od zapoczątkowania w kraju zmian ustrojowych, społecznych i cywilizacyjnych oraz pięć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W przekonaniu inicjatorów i organizatorów zjazdu, jest to odpowiedni moment na dyskusję o miejscu i roli kultury w tym historycznym procesie, na wyznaczenie nowych perspektyw jej rozwoju i określenie najważniejszych czynników determinujących pozycję kultury narodowej w zjednoczonej Europie i zglobalizowanym świecie. Tegoroczny Kongres ma na celu podsumowanie zmian oraz debatę nad kondycją i wyzwaniami stojącymi przed kulturą, jak również podjęcie próby zdefiniowania na nowo jej misji. Inicjatorzy Kongresu podkreślają, iż spotkanie ma przynieść nie tylko efekty teoretyczne. Ma stać się swoistą receptą na lepszy byt kultury i związanych z nią działań, jak również zainicjować widoczną zmianę postaw ludzkich.

W ramach obrad Kongresu Kultury Polskiej przewidziano: 5 sesji plenarnych, 26 sympozjów, odczyty raportów i referatów oraz dyskusje i spotkania. W związku z wydarzeniem opublikowany zostanie Raport o Stanie Kultury. Określone zostały trzy tematy wiodące: Przestrzenie twórczości (koncentrujące się na twórcach i ich działaniach), Instytucje dla kultury (wskazujące obszary i sposoby modernizacji oraz reformowania, a także stanowiące odpowiedź na pojawienie się nowych możliwości i narzędzi w obszarze organizowania życia kulturalnego) oraz Kultura w społeczeństwie (refleksje nad rolą kultury w życiu obywateli). Dodatkowo w ramach Kongresu przewidziano różnorodne imprezy towarzyszące takie, jak: koncerty, spektakle, wystawy. Stworzono także stronę internetową (www.kongreskultury.pl), która w zamyśle twórców ma stać się interaktywną platformą wymiany myśli.

(opr. na podstawie materiałów organizatora)

przeczytaj: Wystąpienie Jerzego Kornowicza – prezesa Związku Kompozytorów Polskich na Kongresie Kultury Polskiej w ramach panelu „Zarządzanie kulturą i finansowanie kultury”

Rusza "Warszawska Jesień"!

WJ 2009

W piątek, 18 września 2009 roku rozpoczyna się52. Warszawska Jesień. W tym roku festiwal poświęcony jest przede wszystkim muzyce elektroakustycznej.

Zainauguruje go koncert, podczas którego odbędzie się światowe prawykonanie nowej kompozycji orkiestrowej Pawła Szymańskiego, skomponowanej na zamówienie Warszawskiej Jesieni - Eals (Oomsu). Zakończy natomiast, w sobotę 26 września maraton elektroniczny. Ponadto w czasie tygodnia festiwalowego pojawią się tak znane ośrodki i studia, jak DXARTS (Seattle), STEIM (Amsterdam), Miso Studio (Lizbona), IRCAM (Paryż), Tempo Reale (Florencja), Music Technology Group (Barcelona) oraz studia muzyki elektronicznej Akademii Muzycznych we Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Wydarzeniem festiwalu będą elektroniczne opery i „quasi opery podszyte elektroniką” - Ogród Marty Cezarego Duchnowskiego, Salt Itinerary Miguela Azguime'a, SOMNIVM Mieczysława Litwińskiego i Machinations Georgesa Aperghisa, a także prezentacja kompozycji audiowizualnej Augen-Blicke André Wernera, czy spektakl muzyczny Multimedialne coś Bogusława Schaeffera. Nie zabraknie live electronics i muzyki improwizowanej – wystąpi Tomasz Stańko, który zagra m. in. z Krzysztofem Knittlem, saksofonista Evan Parker i perkusista Jim Black. Usłyszymy Acousmonium, czyli orkiestrę głośników podczas koncertu Loudspeaker Orchestra z Lizbony oraz ambisonic music w koncercie studia DXARTS z Seatlle (University of Washington). Odbędzie się również koncert nestora muzyki elektronicznej – Pierre’a Henry, który ponownie (po 26 latach) wystąpi w Warszawie - przedstawi m. in. Histoire naturelle..., a także najnowszą kompozycję, zamówioną przez Warszawską Jesień – Capriccio (światowe prawykonanie). Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należy również prezentacja Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna.

Wśród imprez towarzyszących znajdą się m. in. spotkania z kompozytorami - gośćmi tegorocznej Jesieni: Philipem Manourym, Jonathanem Harvey'em, Pawłem Mykietynem, Pierrem Henry, Perem Nørgårdem, Georgesem Aperghisem.

Więcej...

Nowe "Glissando"

15 GlissandoPo trwającej półtora roku przerwie ukazał się kolejny, 15. numer pisma „Glissando”. Głównym jego tematem jest Litwa. Autorzy artykułów rozważają fenomen i swoistość niezwykle żywotnej młodej sceny muzycznej w tym małym powierzchniowo, ale wielkim duchem kraju. Ponadto w numerze znalazły się relacje z wiosennych i letnich imprez (Musica Genera, Off Festival, Ostrava Days), jak i bloki poświęcone festiwalom jesiennym (Sacrum Profanum, Warszawska Jesień) oraz małe tematy graniczne we współpracy z innymi redakcjami (Orgia Myśli). Numer ukazał się z płytą CD.

„Glissando” będzie można nabyć na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie (13-20 września), podczas trwania festiwalu Warszawska Jesień (18-26 września), w trakcie Tygodnia Litewskiego w klasztorze na Wigrach (28 września - 4 października) oraz w siedzibach EMPiKu na terenie całego kraju.

Utwory Aleksandra Nowaka na płycie

Fiddler's GreenNakładem Polskiego Radia Katowice i Śląskiego Towarzystwa Muzycznego ukazała się debiutancka płyta z utworami młodego, obiecującego kompozytora - Aleksandra Nowaka Fiddler's Green (PRK CD0104). Znalazły się na niej cztery utwory: nominowany do ubiegłorocznej Nagrody Mediów Publicznych Opus Last Days of Wanda B., Sonata na skrzypce i fortepian "June-December", cykl pieśni Songs of Caress oraz Fiddler's Green and White Savannas Never More. Muzykę Nowaka wykonują znakomici polscy artyści: Piotr Pławner i Jacek Maksymiuk, Urszula Kryger i Lason Ensemble, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Muzyki Nowej wraz z Cameratą Silesią pod batutą Szymona Bywalca.

100 milionów złotych wróci do autorów

ZAIKSW dniu 9 września 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Radomiu wydał dwa wyroki w sprawach ze skarg Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na decyzje Izby Skarbowej w Warszawie, utrzymujące w mocy decyzje Urzędu Kontroli Skarbowej, dotyczące podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2005 roku. Zdaniem Sądu organy podatkowe dopuściły się naruszeń przepisów prawa materialnego i postępowania podatkowego, w szczególności poprzez błędne uznanie, że relacje ZAiKSu z użytkownikami praw autorskich objęte są regulacją VAT. Wyroki są nieprawomocne.

(Źródło: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)

Pięknie brzmiące – Targi Music Media Kraków 2009

Targi MUSIC MEDIA

5. Targi Instrumentów, Sprzętu Muzycznego, Scenicznego i Oświetleniowego Music Media miały miejsce w dniach od 1 do 3 października 2009 roku w Krakowie. Prezentowano na nich:

  • instrumenty muzyczne i akcesoria
  • sprzęt sceniczny
  • sprzęt nagłośnieniowy
  • sprzęt studyjny
  • oprogramowanie komputerowe
  • sprzęt oświetleniowy
  • sprzęt dla DJ'ów
  • sprzęt audiowizualny
  • technika sceniczna i teatralna
  • systemy konferencyjne
  • wydawnictwa muzyczne i fonograficzne

Na Targach MUSIC MEDIA nie zabrakło także rozrywki w najlepszym wydaniu. Na scenie wystąpiły zespoły, które zwyciężyły eliminacje do PRZYSTANKU WOODSTOCK 2009 - Chico, Pampeluna, Infernalia oraz takie projekty jak Vintage, eXe, Three Jazz Soldiers

Więcej informacji: www.musicmedia.krakow.pl

Patronat medialny nad Targami  objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Powstaje płyta z utworami uczniów Chopina

Hubert RutkowskiPianista Hubert Rutkowski (na zdjęciu) rozpoczął pracę nad nową płytą dla międzynarodowej wytwórni Naxos. Artysta nagrywa solowy album z utworami uczniów Fryderyka Chopina - Thomasa D.A. Tellefsena, Carla Filtscha, Karola Mikuliego i Adolfa Gutmanna. Pierwsza część nagrań została zrealizowana 5 lipca 2009 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, druga powstanie w dniach 18-28 września. Premiery płyty przewidziana jest na październik 2010 roku.

Więcej informacji na stronie internetowej Naxos.

Płock - Pieśni Karłowicza: 2009-11-29

Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert Pieśni Karłowicza, który odbędzie się 29 listopada 2009 roku o godz. 16:30 w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystąpią: Przemysław Rezner – baryton i Piotr Szymanowicz – fortepian. W programie koncertu znajdą się utwory Mieczysława Karłowicza, m.in.: Mów do mnie jeszcze, Idzie na pola, Na spokojnym, cichym morzu, Śpi w blaskach nocy, Przed nocą wieczną, Z erotyków. Wstęp wolny.

Nowa płyta Elżbiety Chojnackiej

Elżbieta Chojnacka w hołdzie Wandzie LandowskiejElżbieta Chojnacka w hołdzie Wandzie Landowskiej to tytuł najnowszej płyty wybitnej polskiej klawesynistki z utworami napisanymi specjalnie dla niej i jej dedykowanymi. Oprócz znanego Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego na krążku znalazły się kompozycje Zygmunta Krauzego, Pawła Szymańskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Kornowicza, Krzysztofa Knittla i Pawła Mykietyna. Rejestracje Polskiego Radia wydały Polskie Nagrania (PRCD1047 / PNCD1271).  

Promocja płyty odbędzie się w dniu 11 września 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej podczas koncertu inaugurującego sezon artystyczny. Elżbieta Chojnacka wykona na nim jedną z kompozycji, które znalazły się na płycie - wspomniany Koncert na klawesynGóreckiego. Album będzie można nabyć we foyer Filharmonii w przerwie koncertu, a artystka podpisywać będzie płyty po zakończeniu części muzycznej. Kolejny wieczór promujący publikację odbędzie się w Warszawie, podczas Gali Nagród Związku Kompozytorów Polskich - 23 września 2009 roku w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 32. Po uroczystości wręczenia nagród Elżbieta Chojnacka wystąpi z otwartym recitalem. W programie recitalu: Andrzej Kurylewicz Impromptu z Rozmarynem na klawesyn (1992), Francis-Bernard Mâche Korwar na klawesyn z taśmą (1972), Graciane Finzi Espressivo na klawesyn z taśmą (1996), Stephen Montague Phrygian tucket na klawesyn z taśmą (1993) i Györgi Ligeti Continuum na klawesyn (1968).

MUZYKA W TVP KULTURA - wrzesień 2009

THE LAST NIGHT OF THE PROMS

THE LAST NIGHT OF THE PROMS (LIVE!)
emisja: 12 września, godz. 20.30

TVP Kultura zaprasza na niezwykłe wydarzenie - transmisję słynnego "The Last Night of the Proms", koncertu kończącego tegoroczną edycję festiwalu BBC Proms, największego i jednego z najbardziej znanych festiwali muzycznych na świecie. Festiwal organizowany jest od 1895 roku w Londynie i transmitowany przez radio i telewizję BBC. Koncert finałowy festiwalu tradycyjnie prezentuje nieco lżejszy repertuar, związany silnie z brytyjską muzyką narodową, a jego ukoronowaniem jest wykonanie hymnu Wielkiej Brytanii przez artystów i publiczność zgromadzoną w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych na świecie - londyńskiej Royal Albert Hall, a także w parkach i ulubionych plenerowych miejscach spotkań Brytyjczyków w całym kraju. W tym roku w programie koncertu kończącego festiwal BBC Proms wykonane zostaną m.in. fragmenty utworów Georga Friedricha Haendla, Josepha Haydna, Henry'ego Purcella, Gustawa Mahlera, Edwarda Elgara, Astora Piazzoli i George'a Gershwina. Połączone zespoły BBC Singers, BBC Chorus oraz BBC Symphony Orchestra poprowadzi David Robertson, a solistami będą Sarah Connolly (mezzosopran) i Alison Balsom (trąbka).

 

JESIEŃ Z WAGNEREM premiera

Tetralogia Wagnerowska w TVP Kultura jesienią 2009 r. została zaplanowana w nowym paśmie w poniedziałki ok. godz. 22.25.

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – ZŁOTO RENU
emisja: 7 września, godz. 22.25
reżyseria: La Fura dels Baus

Monumentalna i nowatorska inscenizacja tetralogii Ryszarda Wagnera wystawiona została w Palau de les arts Reina Sofia w hiszpańskiej Walencji w 2008 r. Spektakl wyreżyserowała pod wodzą Carlosa Padrissy grupa teatralna Fura dels Baus. Jest to kataloński zespół teatralny założony w 1979 r. w Barcelonie, będący jednym z najważniejszych i najciekawszych zjawisk w dziedzinie teatru. Wywodzi się z teatru ulicznego, jednak od 30 lat grupa przechodzi nieustanną transformację, dzięki której wypracowała własny niepowtarzalny język. Wyznacza nowe szlaki teatralnej kreacji, działając na terenie zarezerwowanym dla różnych rodzajów sztuk, tworząc, koordynując i katalizując zdarzenia, które mogą być prezentowane w tak bardzo różnych formach performatywnych jak teatr, opera, olimpijska ceremonia, kampania reklamowa czy nawet „szalone przyjęcie". Uprawia „widowisko totalne", w którym cała przestrzeń jest akcją, każdy widz jest aktorem. Poprzez inscenizację tetralogii Wagnera, Fura dels Baus pokazuje nam w jakim kierunku zmierza dzisiaj teatr operowy. W spektaklu bogato wykorzystano wizualizacje i projekcje wideo. „Złoto Renu" to pierwsza część tetralogii Ryszarda Wagnera skomponowanej w latach 1848 - 1874. Stanowi wstęp w jednym akcie i czterech scenach do dramatu scenicznego Pierścień Nibelunga. Opowiada historię powstania magicznego pierścienia i hełmu, które zostały wykute ze skradzionego złota Renu.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (1)
emisja: 14 września, godz. 22.30

reżyseria: La Fura dels Baus

I akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera. „Walkiria" jest drugą częścią tetralogii, która powstawała między 1848, a 1874 rokiem. Jest to zarazem pierwszy dzień dramatu. Wotan pragnie, aby skradzione złoto, które sprowadza na świat zło zostało zwrócone. Czynu tego ma dokonać nieustraszony Zygfryd, jednak zło podąża jego śladami i bohater dopuszcza się bezwiednie czynu cudzołóstwa i kazirodztwa, tracąc otrzymaną moc i prawo do boskiego wsparcia.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (2)
emisja: 21 września, godz. 22.45

reżyseria: La Fura dels Baus

II akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (3)
emisja: 28 września, godz. 22.50

reżyseria: La Fura dels Baus

III akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera.

 

ANNE – SOPHIE MUTTER GRA MOZARTA premiera

W roku 2006 przypadała nie tylko 250 rocznica urodzin Mozarta, ale również 30 rocznica debiutu Anne Sophie Mutter. Światowej sławy skrzypaczka postanowiła uczcić obydwa wydarzenia serią koncertów. Muzyczny projekt: "Mozart" objął koncerty skrzypcowe: Nr 1 B-dur KV 207, Nr 2 D-dur KV 211, Nr 3 G-dur KV 216, Nr 4 D-dur KV 218, Nr 5 A-dur KV 219. Od prawie trzech dziesięcioleci Anne-Sophie Mutter należy do grona najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec naszych czasów. Urodziła się w niemieckim Rheinfelden w Badenii - Wirtembergii. Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1976 roku na Festiwalu w Lucernie. Rok później wystąpiła jako solistka na Festiwalu Salzburskim pod batutą Herberta von Karajana. Od tego czasu koncertuje we wszystkich najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, USA i Azji. Wybitni współcześni kompozytorzy, m. in. Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki, komponowali koncerty skrzypcowe z myślą o niej jako wykonawczyni. Za swoje liczne nagrania Anne-Sophie Mutter zdobyła szereg nagród, m. in. Niemiecką Nagrodę Płytową, Record Academy Prize, Grand Prix du Disque, Międzynarodową Nagrodę Płytową i kilka nagród Grammy, w tym za najlepszy występ solowy z orkiestrą przy nagraniu II koncertu skrzypcowego „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego.

ANNE – SOPHIE MUTTER – I KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 6 września, godz. 10.30

ANNE – SOPHIE MUTTER – II KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 13 września, godz. 10.35

ANNE – SOPHIE MUTTER – III KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 20 września, godz. 10.30

ANNE – SOPHIE MUTTER – IV KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 27 września, godz. 10.30

 

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO – HENDRIX premiera
emisja: 3 września, godz. 18.25

"Hendrix Piano" Artur Dutkiewicz udowadnia, że muzyka Jimiego jest uniwersalna. Można ją grać z powodzeniem w stylistyce jazzowej - nawet na tak klasycznym instrumencie jak fortepian. Zespół wykonuje tak znane utwory z repertuaru Hendrixa jak "Hey Joe", "Little Wing", "Woodoo Child", "Maniac Depression", "Changes" czy "Angel". Obok Artura Dutkiewicza występują: perkusista Sebastian Frankiewicz oraz Darek Oles Oleszkiewicz - polski kontrabasista mieszkający w USA, zaliczany do światowej czołówki kontrabasistów jazzowych.

 

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO – NIEMEN premiera
emisja: 17 września, godz. 18.25

Artur Dutkiewicz od kilku lat wykonuje na koncertach kilka utworów z repertuaru Czesława Niemena, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem fanów jazzu i fanów samego Niemena. Dlatego powstała cała płyta Artur Dutkiewicz NIEMEN IMPROWIZACJE z jazzowymi improwizacjami na temat piosenek Czesława Niemena. Płyta zawiera takie przeboje z repertuaru Niemena jak m. in.: Pod Papugami, Wspomnienie, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, Jednego Serca, Sen o Warszawie, Nim Przyjdzie Wiosna. W nagraniu płyty udział wzięli: Artur Dutkiewicz - uznany polski pianista jazzowy, Sebastian Frankiewicz - jeden z najzdolniejszych perkusistów młodego pokolenia jazzowego oraz Darek Oles Oleszkiewicz - polski kontrabasista mieszkający w USA, zaliczany do światowej czołówki kontrabasistów jazzowych.

VII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego - rozstrzygnięty

Konkurs im. OchlewskiegoPrzedmiotem tegorocznej edycji Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego była kompozycja na kwartet smyczkowy. Dnia 31 sierpnia 2009 roku jury w składzie: Aleksander Lasoń (kompozytor), Arkadiusz Kubica (skrzypek) i Andrzej Kosowski (redaktor naczelny PWM) wyłoniło dwójkę laureatów. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 5. tysięcy złotych przyznano Michałowi Paparze za utwór Odyseja, a wyróżnienie i 2 tysiące złotych Pawłowi Pietruszewskiemu za utwór Tęsknota za Pieśnią. Obydwa utwory zostaną wydane przez PWM i będzie je można usłyszeć podczas koncertu, połączonego z uroczystym wręczeniem nagród, który odbędzie się 3 października 2009 roku o godzinie 19.00 w Warszawie, w Sali kameralnej PWM (przy ulicy Fredry 8), w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. W programie koncertu znajdą się również: VII Kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia oraz IV KwartetGrażyny Bacewicz, która za ten utwór otrzymała pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Liege w 1951 roku.

Projekt został zrealizowany ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego dla młodych tworców został powołany w 2002 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie jako oficynę promującą polską twórczość kompozytorską. Jako patrona konkursu przyjęto imię Tadeusza Ochlewskiego, twórcy PWM i wspaniałego przyjaciela młodych kompozytorów.

Nagrody Honorowe ZKP 2009

ZKPPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich zdecydowało o przyznaniu tegorocznych Nagród Honorowych Związku Kompozytorów Polskich w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej. Otrzymały je:

Eva Maria JENSEN – za organizacje koncertów i festiwali z utworami polskich kompozytorów w szczególności w Danii, w tym „polskiego” festiwalu w Odense, za artykuły i publikacje o muzyce polskiej w prasie skandynawskiej i innych krajów

Dorota SZWARCMAN – za wieloletnią działalność recenzencką, popularyzację polskiej twórczości muzycznej, w tym publikację Czas Warszawskich Jesieni. O muzyce polskiej 1945-2007

Joanna WNUK-NAZAROWA – za wieloletnią działalność promocyjną i popularyzatorską na rzecz polskiej muzyki współczesnej, za kilkaset wykonań i nagrań utworów polskich dokonanych przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia za Jej dyrekcji, za stworzenie i programowanie Festiwalu Prawykonań w Katowicach.

Nagrody zostaną wręczone w dniu 23 września 2009 roku o godz. 14.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Uniwersytet Warszawski) na Gali Nagród Związku Kompozytorów Polskich towarzyszącej 52. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Dariusz Przybylski w finale konkursu BERLINER OPERNPREIS 10

Dariusz PrzybylskiDariusz Przybylski (na zdjęciu) na podstawie partytury i nagrania swojej pierwszej opery kameralnej Manhattan Medea (2009) został zakwalifikowany do finału międzynarodowego konkursu kompozytorskiego BERLINER OPERNPREIS 10. Ośmioro kompozytorów wyłonionych 1 sierpnia 2009 roku weźmie udział w dniach 4-6 września w warsztatach w Neuköllner Oper w Berlinie, które przybliżą specyfikę tego teatru, a poprowadzone zostaną przez jurorów konkursu: Jana Müllera-Wielanda (kompozytor), Roberta Lehmeiera (reżyser), Michaela de Roo (intendant KammerOpera Festival w Zwolle), Franza Killera (dyrektor muzyczny Pocket Opera w Norymbergii), Wolfganga Schreibera (redaktor Süddeutsche Zeitung). Następnym etapem konkursu będzie praca nad całkowicie nowymi operami kameralnymi, których tematem przewodnim stać ma się zakazana miłość. Spośród nadesłanych do 15 stycznia 2010 roku partytur jury przydzieli nagrody o łącznej sumie 10.000 euro. Konkurs organizowany jest przez GASAG i Neuköllner Oper od 1997 roku, BERLINER OPERNPREIS 10 będzie jego ósmą edycją.

Więcej informacji na stronie www.neukoellneroper.de  

Nowa płyta z koncertami Grażyny Bacewicz

Grażyna Bacewicz (Chandos)

W dniu 1 lipca 2009 roku na rynek brytyjski trafiła płyta z Koncertami Skrzypcowymi nr 1, 3 i 7Grażyny Bacewicz w wykonaniuJoanny Kurkowicz orazPolskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcjąŁukasza Borowicza. Płytę wydała firma CHANDOS w kooperacji zPolskim Radiem. W Polsce dostępna jest w sprzedaży od 1 sierpnia.

W roku 2009 przypada setna rocznica urodzin Grażyny Bacewicz, jednej z najznakomitszych twórców muzyki XX wieku. Witold Lutosławski uznawał Grażynę Bacewicz za najwybitniejszą kompozytorkę wśród kobiet. Jej dzieła wypełniają lukę pomiędzy twórczością Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. O swojej najnowszej płycie tak pisze Joanna Kurkowicz: „Dla mnie osobiście ta praca jest oddaniem hołdu wybitnie utalentowanej kompozytorce. Pomysł, aby nagrać płytę z Koncertami zrodził się we mnie w chwili, gdy uświadomiłam sobie po prostu, że te fantastyczne utwory należą do arcydzieł literatury skrzypcowej. Napisane przez skrzypaczkę, która znała wyzwania techniczne instrumentu są naprawdę trudne. Jednocześnie wydają się naturalne i wprowadzają pomysły muzyczne w absolutnej przejrzystości. Wybory kompozytorki co do brzmienia, artykulacji, temp, nawet palcowania w tekście muzycznym wskazują na głębokie rozumienie instrumentu, co jeszcze bardziej pociąga mnie w tej muzyce”.

Diapason d'Or dla płyty z koncertami Grażyny Bacewicz

Grażyna Bacewicz (Chandos)

Płyta z Koncertami Skrzypcowymi nr 1, 3 iGrażyny Bacewicz w wykonaniuJoanny Kurkowicz orazPolskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcjąŁukasza Borowicza, wydana przez firmę CHANDOS w kooperacji zPolskim Radiem, otrzymała nagrodę Diapason d'Or francuskiego magazynu "Diapason" (marzec 2010).

Publikacja ukazała się w 2009 roku, z okazji przypadającej wówczas setnej rocznicy urodzin Grażyny Bacewicz, jednej z najznakomitszych twórców muzyki XX wieku. O swojej płycie Joanna Kurkowicz tak wtedy powiedziała: „Pomysł, aby nagrać płytę z Koncertami zrodził się we mnie w chwili, gdy uświadomiłam sobie po prostu, że te fantastyczne utwory należą do arcydzieł literatury skrzypcowej. Napisane przez skrzypaczkę, która znała wyzwania techniczne instrumentu są naprawdę trudne. Jednocześnie wydają się naturalne i wprowadzają pomysły muzyczne w absolutnej przejrzystości. Wybory kompozytorki co do brzmienia, artykulacji, temp, nawet palcowania w tekście muzycznym wskazują na głębokie rozumienie instrumentu, co jeszcze bardziej pociąga mnie w tej muzyce”.