Polmic - FB
Filtr

Listopad miesiącem prawykonań utworów Mikołaja Góreckiego

Mikołaj GóreckiWydawnictwo "Euterpe" zaprasza na premierowe wykonania trzech kompozycjiMikołaja Góreckiego (na zdjęciu).

We środę, 3 listopada 2011 rokupo raz pierwszy usłyszymy Uwerturę na kwartet smyczkowy w wykonaniu Kwartetu Śląskiego w Teatrze „Korez” w Katowicach. Dnia 13 listopadaw Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się prawykonanie Nokturnuna orkiestrę w wykonaniu Filharmonii Śląskiej. Tydzień później, 20 listopada, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Mróz wykona Pożegnaniena orkiestrę smyczkową w Auli Uniwersyteckiej im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Wieczór muzyki węgierskiej w 200. rocznicę urodzin Franciszka Liszta

Sinfonia Iuventus - Wieczór muzyki węgierskiejW czwartek, 24 listopada 2011 rokuo godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

W bieżącym roku na całym świecie obchodzimy 200. rocznicę urodzin kompozytora Ferenca Liszta, który był jednym z największych pianistów romantycznych, jak również jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki. Aktywnie propagował kulturę polską, znał dzieje polskiego narodu, przyjaźnił się m.in. z Fryderykiem Chopinem, Henrykiem Wieniawskim, Adamem Mickiewiczem. W programie koncertu znajdą się utwory Ferenca Liszta: II Koncert fortepianowy A-duri Totentanz, w których solistą będzie polski pianista Wojciech Waleczek, a także utwory innych kompozytorów węgierskich. Będziemy mieli wyjątkową okazję wysłuchania prawykonaniakompozycji Emila Petrovicsa - Concerto grosso per archi op. 50. Na zakończenie koncertowego wieczoru Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wykona suitę Háry JánosZoltána Kodálya, w której solistą będzie ukraiński cymbalista Ihor Lomaha.

Koncert jest organizowany we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury oraz Polskim Radiem S. A. Program 2.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

25. rocznica śmierci Andrzeja Markowskiego

Andrzej MarkowskiDnia 30 października 2011mija 25 lat od śmierci wybitnego polskiego artystyAndrzeja Markowskiego, dyrygenta Filharmonii Narodowej w latach 1971-1977 i zastępcy ówczesnego jej dyrektora artystycznego - Witolda Rowickiego. Rocznicę tę Filharmonia Narodowa uczci koncertami poświęconymi jego pamięci. W piątek, 28 października(godz. 19.30) oraz w sobotę, 29 października(godz. 18.00) Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą chilijskiego dyrygenta Maximiano Valdesa - dyrektora muzycznego i pierwszego dyrygenta Orquesta Sinfonica de Puerto Rico (San Juan) zagra cztery utwory muzyki współczesnej, tak lubianej i promowanej przez Andrzeja Markowskiego. Usłyszymy kolejno: Symfonię w kwadracie Stefana Kisielewskiego, Koncert skrzypcowy D-dur Ericha Wolfganga Korngolda (solistą będzie Boris Brovstyn, rosyjski skrzypek, laureat licznych międzynarodowych konkursów m.in. Tibor Varga Violin Competition czy Yehudi Menuhin Competition), Redes Silvestre Revueltasa oraz Nokturny Claude'a Debussy'ego.

Kilka dni później pamięć Mistrza batuty, niezapomnianego interpretatora dzieł epoki baroku i klasycyzmu, ale także nowej muzyki polskiej, uczci Filharmonia Krakowska. W sobotę, 5 listopada 2011 rokuo godz. 18.00 podczas koncertu, będącego wspomnieniem znakomitego kapelmistrza, zabrzmią utwory, które szczególnie lubił: sławne Adagio na smyczki i organy, przypisywane Tomaso Albinoniemu, a także Symfonia h-moll Franciszka Schuberta, zwana Niedokończoną.
Markowski z upodobaniem przyjmował wielkie wyzwania, toteż rychło stał się „nadwornym” dyrygentem wielu polskich kompozytorów, nad których dziełami troskliwie pracował, starając się z nich wydobyć maksimum zawartych w nich treści. Dwuczęściowa III Symfonia Witolda Lutosławskiego jest jednym z jego najważniejszych dzieł. Skupiają się w nim najistotniejsze wątki obecne we wcześniejszej twórczości, w tym przeprowadzone z pełnym sukcesem próby zastosowania przestrzennego kontrapunktu oraz liczne sekwencje, w których znalazł zastosowanie „aleatoryzm kontrolowany”, czyli odniesienia frazowe swobodnie wpisywane w czas ogólny utworu, wyrastające z nie do końca określonej w zapisie substancji dźwiękowej.
Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą José Marii Florência. Zaprezentowany zostanie ponadto fragment filmupt. „Filharmonia Dwójki” z 1984 roku, przedstawiającego zapowiedź oraz nagranie koncertu, jaki miał miejsce 16 września 1984 roku w Filharmonii Łódzkiej pod batutą Andrzeja Markowskiego.

Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim w TVP Kultura

Henryk Mikołaj Górecki - TVP KulturaDnia 12 listopada 2011 roku przypada pierwsza rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora,Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym TVP Kultura zaprasza na Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim.

Spotkania z muzyką Góreckiego zaanonsuje przypomnienie tegorocznego wykonania III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych” z udziałem Aleksandry Kurzak oraz Orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka – 1 listopada 2011 rokuo godz. 18.50. Na kolejne spotkania z osobą i muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego TVP Kultura zaprasza zaś w każdą sobotę listopada, rano od godz. 8.10. W kolejne soboty zaprezentowane zostaną:

  • 5 listopada 2011: Rozmowy istotne– Henryk Mikołaj Górecki, Utwory chóralne i II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasta”
  • 12 listopada 2011: Autoportret(film dokumentalny o kompozytorze), Koncert klawesynowy i Beatus vir
  • 19 listopada 2011: Ad matrem, Scontri, Totus tuus i II Symfonia “Kopernikowska”
  • 26 listopada 2011: Małe requiem dla pewnej polki i III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych”(solistka: Zofia Kilanowicz)


Urodzony w 1933 roku Górecki rozpoczął swą karierę kompozytorską w końcu lat pięćdziesiątych i z miejsca, obok swego rówieśnika Krzysztofa Pendereckiego, stał się liderem tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej – grupy twórców, którzy swą muzyką otwierali nowe horyzonty i podbijali estrady świata. Takie kompozycje, jak I Symfonia "1959" czy orkiestrowe Scontri(1960), szokowały i zaskakiwały swym radykalizmem dźwiękowych i odejściem od tradycji. Podobnym zaskoczeniem stała się dla wielu skomponowana w 1976 roku III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych" – uproszczona w środkach, a niezwykle intensywna w ekspresji. Oszałamiający sukces tej symfonii w połowie lat 1990-tych sprawił, że stała się znana rzeszom melomanów na całym świecie, stając się bez wątpienia jednym z „hitów” muzyki dwudziestego wieku.

ZOBACZ: Rozmowy istotne- TVP Kultura

Hommage à Aleksander Tansman

Aleksander TansmanAleksander Tansman (1897-1986), urodzony w Łodzi kompozytor pochodzenia żydowskiego, za życia cieszył się wielkim uznaniem za granicą, zarówno w Europie, jak i w USA, znacznie mniejszym jednak w rodzinnym kraju. Od 1996 roku jego twórczość promuje Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Jest ono współorganizatorem koncertu Hommage à Aleksander Tansman – z okazji obchodów 25. rocznicy śmierci kompozytora, który odbędzie się w środę, 26 października 2011 rokuo godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. W programie TarantosLeo Brouwera, Julia Florida (Barcarola) Agustína Barrios Mangoré, Concertino na gitarę i smyczkiJerzego Bauera i Divertimentona orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego oraz utwory Tansmana – usłyszymy m.in. Cavatinę, Variations sur un theme de Frescobaldina orkiestrę smyczkową i premierę światową Hommage à Manuel de Fallana gitarę i orkiestrę kameralną. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal oraz gitarzyści Waldemar Gromolak i Łukasz Kuropaczewski.

Kultura 2.0 dla dzieci

RobaleW programie corocznej konferencji Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Kultura 2.0, poświęconej edukacji medialnej, nie mogło zabraknąć projektów dla najmłodszych. Dnia 29 października 2011 roku multimedialne warsztaty dla dzieci „ROBALE” poprowadzi Fundacja Form i Kształtów.

KULTURA 2.0, to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, cyklicznie od 2006 roku. Nawiązuje do powstania nowego obiegu kultury kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie media te oferują. Tegoroczna edycja konferencji z udziałem artystów, socjologów, animatorów kultury i nauczycieli, odbywa się pod hasłem KULTURA 2.0: Świadomi mediów i podejmuje temat edukacji medialnej.

Wśród wielu wydarzeń towarzyszących konferencji znajdą się, przygotowane przez Fundację Form i Kształtów multimedialne warsztaty dla najmłodszych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych mediów, zajęcia wprowadzą dzieci w świat wirtualnych owadów i mówiących roślin. Prowadzący zaproszą do wspólnego poznawania owadziej rzeczywistości, choć w wirtualnej formie. Dzieci będą podziwiać wyświetlane na ścianach kolorowe robaki, uczestniczyć w ich tworzeniu czy wprawiać je w ruch. Owady, będące częścią świata interaktywnych roślin, przemówią i zareagują na zbliżenie. Na dotykowych stołach młodzi twórcy będą mogli nie tylko łączyć ze sobą elementy wirtualnych robaków i roślin, ale także wydrukować swoje dzieło na połączonej z ekranem dotykowym drukarce i zabrać ze sobą do domu.
Wirtualny robak, zaprojektowany i wydrukowany na wysokiej jakości kopiarce, poza zabawą służy przede wszystkim wykształceniu w uczestnikach warsztatów łatwości w posługiwaniu się nowoczesną technologią i mediami, pokazując tym samym jak poprzez zabawę można zachęcać do nauki.
Multimedialne warsztaty ROBALE, jak i cała konferencja Kultura 2.0: Świadomi Mediów, odbędą się w sobotę, 29 października 2011 roku - trzeciego dnia konferencji w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, w godz. 11.00 - 17.00.
Wstęp na konferencję oraz towarzyszące jej wydarzenia artystyczne jest wolny, wystarczy zarejestrować się na stronie www.kultura20.pl
Więcej informacji - na: www.kultura20.pl oraz www.nina.gov.pl  

Koreanka Soyoung Yoon wygrała Konkurs Wieniawskiego

Soyoung YoonSoyoung Yoon z Korei Południowej została zwyciężczyniąXIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Podczas swojego finałowego występu zagrała I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14Henryka Wieniawskiego oraz Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. 27-letnia artystka otrzymała w nagrodę Złoty Medal Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego oraz 30 tys. euro.Drugie miejsce zajęła Japonka Miki Kobayashi(srebrny medal i 20 tys. euro), a trzecie Niemiec Stefan Tarara(brązowy medal i 12 tys. euro). Trzy wyróżnienia (po 5 tys. euro) otrzymali: Aylen Pritchin(Rosja), Erzhan Kulibaev(Kazachstan) i Arata Yumi(Japonia).

Najlepsza Polka - Maria Włoszczowska nagrodzona została nagrodami pozaregulaminowymi, m.in. indywidualnymi lekcjami u Maxima Vengerova, wybitnego skrzypka i szefa jury Konkursu, Nagrodą Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie kompozycji J. S. Bacha oraz Nagrodą dr. Michała Piechowiaka z Oldenburga dla uczestnika, który uzyskał najwyższą punktację poza finałem (1000 euro). Wśród kilkudziesięciu pozostałych nagród pozaregulaminowych znalazły się również wyróżnienia dla Aleksandry Kuls- Nagroda Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego (1500 euro) i Nagroda Kapituły Krytyków akredytowanych przy Konkursie (3 tys. euro), dla Joanny Kreft- Nagroda specjalna Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla najlepszego Wielkopolanina w Konkursie i stypendium Fundacji Rozwoju Miasta Poznania dla najlepszego Wielkopolanina w Konkursie, dla Macieja Strzeleckiego- stypendium Fundacji Rozwoju Miasta Poznania dla najlepszego Wielkopolanina w Konkursie oraz dla Mateusza Smóla - Nagroda Internautów.

Paweł Mykietyn in Oslo

Paweł Mykietyn in OsloMuzykaPawła Mykietyna zabrzmi w Oslo w Finlandii. Koncert monograficzny jednego z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych obecnie polskich kompozytorów odbędzie się w dniu 13 listopada 2011 roku o godz. 18.00 w Lindemansalen w Norweskiej Akademii Muzycznej.

W programie koncertu, którego gościem honorowym będzie Paweł Mykietyn, znajdą się cztery jego kompozycje: ...choć doleciał Dedal...trio na fortepian, klarnet i wiolonczelę (1990), Sonety Szekspirana sopran męski i fortepian (2000), Cztery preludia na fortepian(1992) i Epiforana fortepian i taśmę (1996). Wystąpią: Aleksandra Soboń - fortepian (Polska), Maria Berglund - sopran (Norwegia), Kari Ulfsnes Kleiven - sopran (Norwegia), Nina Dolginstewa - wiolonczela (Rosja), Karolis Kolakaukas - klarnet (Litwa) i Łukasz Mazurek - taśma (Polska).

Organizatorem koncertu są Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Norwegii i Norweska Akademia Muzyczna. Wydarzenie jest częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Wstęp wolny.

Śląskie Trybuny Kompozytorów - Henryk Mikołaj Górecki in memoriam

Śląskie Trybuny Kompozytorów - Henryk Mikołaj Górecki im memoriamW dniach 24 października, 3 listopadaoraz 14 listopada 2011rokuodbędą się w Katowicach kolejne koncerty z cyklu "Śląskie Trybuny Kompozytorów". Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego w pierwszą rocznicę jego śmierci. W programie utwory zmarłego kompozytora, a także jego syna - Mikołaja Góreckiego (w tym prawykonanie Sonaty na fortepiani Uwertury na kwartet smyczkowy) oraz Piotra Radko, którego kompozycja Henryk Mikołaj Górecki im memoriam. Largona klarnet i kwartet smyczkowy będzie miała swoją premierępodczas pierwszego z listopadowych koncertów.

Wśród wykonawców znajdzie się córka Henryka Mikołaja Góreckiego - pianistka Anna Górecka, a także uznani artyści: Aneta Pawlik (flet), Joanna Piszczelok (fortepian), Anna Szabelka (skrzypce), Roman Widaszek (klarnet), Kwartet Śląski i Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.

ZOBACZ: program koncertów

Dekada Szalonka - w Łodzi

Tryptyk o MeduzieKoncert muzykiWitolda Szalonka (1927 – 2001) z okazji 10. rocznicy śmierci kompozytoraw dniu 23 października 2011 rokuo godz. 19.00 zainauguruje w Filharmonii Łódzkiej cykl koncertów muzyki współczesnej „contem.ucha”. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dekada Szalonka”, we współpracy z Fundacją 4.99. Wystąpi Trio Soli Sono w składzie: Natalie Becker – flet, Johanna Dalke – flet i Olaf Futyma – flet, które przedstawi Tryptyk o Meduzie (Posejdon i Meduza, Meduzy sen o Pegazie, Głowa Meduzy) Witolda Szalonka w wersji kostiumowej.

Godzinę przed koncertem, o 18.00, rozpocznie się spotkaniem z Aleksandrem Laskowskim, dziennikarzem muzycznym i tłumaczem książki Alexa Rossa Reszta jest hałasem. Słuchając XX wieku.

Preludium op. 13 - TVP Kultura

TVP Kultura TVP Kultura zaprasza do obejrzenia dwuczęściowego filmu Preludium op. 13, prezentującego sylwetki 13 młodych kompozytorów biorących udział w programie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego stworzyło i w latach 2007-2010 zrealizowało program promocyjny „Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. W projekcie obejmującym spotkania z Mistrzem, koncerty prawykonań, promocję powstałych kompozycji, wydawnictwa i nagrania płyt monograficznych uczestniczyło 13 wybranych kompozytorów z uczelni muzycznych w Polsce oraz z Francji. Byli to: Stanisław Bromboszcz, Michał Dobrzyński, Marcin Gumiela, Paweł Hendrich, Krzysztof Maratka, Michał Moc, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marcin Stańczyk, Agnieszka Stulgińska, Marcin Strzelecki, Sławomir Zamuszko, Wojciech Ziemowit Zych.

Film wyemitowany zostanie w TVP Kultura w dniach 2 listopada 2011 (cz. 1) i 9 listopada 2011(cz. 2) o godz. 19.00.

Finały Konkursu Wieniawskiego - bez Polaków

Konkurs Wieniawskiego 2011Znamy nazwiska finalistówXIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Są nimi: Arata Yumi (Japonia), Soyoung Yoon (Korea Płd.), Aylen Pritchin (Rosja), Stefan Tarara (Niemcy), Miki Kobayashi (Japonia) i Erzhan Kulibaev (Kazachstan).Zabrakło niestety Polaków… Przewodniczący Jury Maxim Vengerov podkreślił jednak, że wszyscy uczestnicy Konkursu wyróżniali się niezmiernie wysokim poziomem swojej gry i nie ułatwili pracy jurorom.

Spośród kompozycji Henryka Wieniawskiego w IV etapie najczęściej, bo aż 3 razy usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll, 3 razy zabrzmi Koncert fis-moll, po 2 razy zostanie wykonany Koncert a-mollDymitra Szostakowicza, D-durPiotra Czajkowskiego i d-mollJeana Sibeliusa. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 19-21 październikao godz. 18:00. Wyniki Konkursu poznamy w piątek, 21 października o godz. 23:00.

Przesłuchania etapu finałowego można śledzić na antenie TVP Kultura: 19-21 października o godz. 18:00. Wyniki konkursu i komentarz - w piątek, 21 października o godz. 23:00.

Na stronie www.wieniawski.pl można także oglądać transmisję on-line!

Łańcuch i Łańcuszek

Łańcuch 2011 VIII Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” odbędzie się w dniach 23-26 października 2011 rokuw Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, a honorowy patronat nad obecną edycją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 "Łańcuch" to najważniejsze wydarzenie w Polsce, upowszechniające dorobek Witolda Lutosławskiego. Powołane zostało w 2004 roku, który ze względu na przypadającą wówczas 10. rocznicę śmierci kompozytora, ogłoszony był przez Sejm RP „Rokiem Lutosławskiego”. Festiwal odbywa się co roku i prezentuje znakomite wykonania dzieł kompozytora.

Na tegoroczną edycję złożą się cztery koncerty (symfoniczne i kameralne) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz – po raz pierwszy – dwa specjalnie przygotowane koncerty dla dzieci minifestiwalu „Łańcuszek”, które odbędą się w Kinie "Muranów" w sobotnie przedpołudnie.

Do ważnych akcentów festiwalu należą zaplanowane wykonania dzieł istotnych oraz dedykowanych Witoldowi Lutosławskiemu – w programie znajdą się zatem nazwiska twórców cenionych przez Kompozytora: Debussy, Strawiński, Messiaen, Dutilleux, a także tych, którzy swoimi utworami składali hołd Lutosławskiemu: Kurtág, Carter, Krzysztof Meyer, Roman Berger.

Podczas Festiwalu zaplanowano także koncert w sposób szczególny dedykowany przyjacielowi i znakomitemu wykonawcy dzieł Lutosławskiego – Janowi Krenzowi, z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 85-lecia jego urodzin.

Wśród wykonawców koncertów znajdą się tacy artyści, jak: Maciej Grzybowski, Tomasz Daroch, Anna Sikorzak-Olek, Łukasz Długosz, Magdalena Rezler, Aziz Kortel, Julien Laffaire, Antoine Billet i Bartosz Koziak oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Urlicha Windfuhra.

ZOBACZ: program Festiwalu

Laboratorium Myśli Muzycznej w Jeleniej Górze

Laboratorium Myśli MuzycznejW Jeleniej Górze brakowało do niedawna festiwalu muzycznego, koncentrującego się na zjawiskach XX-wiecznej i najnowszej kultury muzycznej z obszaru muzyki klasycznej. Brakowało festiwalu, który w sposób popularyzatorski, z silnym akcentem położonym na edukację muzyczną, prezentowałby współczesną kulturę muzyczną w jej różnorodnych odmianach. Tę znaczącą lukę postarali się wypełnić inicjatorzy i organizatorzy Festiwalu „Laboratorium Myśli Muzycznej”, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 28-29 października 2011 rokuw Filharmonii Dolnośląskiej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: folder Festiwalu - plik PDF

Więcej...

Ad libitum + SIC!

Ad libitum 2011Artyści 6. Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum i 5. Festiwalu Improwizacji Tańca SIC! spotkają się w dniach 18-23 października 2011 rokuw Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie we wspólnych improwizacjach – koncertach/spektaklach. Każdy z zaproszonych solistów i zespołów zaprezentuje ponadto swój własny program. Wystąpią: Daniel Almgren Recen, Company Blu, MAGPIE, Melba Kolektyw, Paolo Pandolfo, Mieczysław Litwiński, Krzysztof Knittel, POW Ensemble, Ensemble für Experimentelle Musik.
Zapowiedzią festiwalu w dniu poprzedzającym jego główny, muzyczno-taneczny nurt będzie koncert w hołdzie Henriemu Chopinowi (1922-2008) „Ciało jest fabryką dźwięków” – prezentacja unikalnej twórczości francuskiego awangardysty, pioniera poezji konkretnej/poezji dźwiękowej, a także utworów Stena Hansona i Johannesa Bergmarka – zaproszonych do prowadzenia 3 dniowego warsztatu-laboratorium. Efekty pracy zaprezentują wraz z biorącymi udział w warsztatach młodymi artystami polskiej sceny muzyki elektronicznej.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty w formule „master class” i warsztaty-laboratoriaprowadzone przez tancerzy (w Centrum Łowicka) i muzyków/kompozytorów (w Galerii Laboratorium CSW), wystawaprac Henriego Chopina oraz wykładyJohannesa Bergmarka i Stena Hansona, bliskiego współpracownika Henriego Chopina, a także wykład dr filozofii Juliusza Grzybowskiego "O tym czy można być samemu na scenie".

Wszystkie koncerty-maratony transmitowane będą on-line.

Szczegółowy program na stronach: www.ad-libitum.plwww.sic.waw.pl oraz www.facebook.com/FestiwalAdLibitum

Więcej...

Ułóż program koncertu, czyli Warsaw Camerata à la carte!

Ułóż program koncertu, czyli Warsaw Camerata à la carte!Dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczną swoją muzyczną przygodę, warszawska Fundacja NOK przygotowała niezwykłą atrakcję – cykl koncertów „Warsaw Camerata à la carte”. Dnia 23 października 2011 rokuo godz. 14.00 w bazylice NSJ (przy ulicy Kawęczyńskiej 53) w Warszawie odbędzie się pierwszy z trzech koncertów nowego cyklu. Po raz pierwszy w Polsce to publiczność ułoży programy kolejnych muzycznych wieczorów za pomocą głosowania, które odbywa się na stronie internetowej orkiestry Warsaw Camerata – www.warsawcamerata.pl

Jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie muzyczne z dziedziny muzyki klasycznej w naszym kraju. Do wyboru są kompozycje m.in.: J. S. Bacha, A. Vivaldiego, T. Albinioniego, W. A. Mozarta, G. Bizeta, F. Mendelssohna, J. Elsnera i H. Wieniawskiego. Warto wziąć udział w głosowaniu i posłuchać swojej „playlisty” na żywo.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będą spotkania koktajlowe z artystami, odbywające się tuż po koncertach. Będzie można osobiście spotkać artystów i porozmawiać z nimi o muzyce, ulubionych utworach oraz zadać pytania i oczywiście zagłosować na kolejny program.

Koncerty „Warsaw Camerata à la carte” będą odbywać się raz w miesiącu. Wystąpi orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego oraz świetni polscy soliści: Leszek Wachnik – fagot (23 października 2011), Katarzyna Duda – skrzypce(20 listopada 2011) i Tytus Wojnowicz – obój(18 grudnia 2011).

Wstęp na wszystkie koncerty i spotkania koktajlowe - wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: szczegółowy opis projektu – plik pdf

Nagroda im. Oskara Kolberga dla Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej i Danuty Pawlak

Anna Czekanowska-KuklińskaMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski przyznał nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 października 2011 rokuna Zamku Królewskim w Warszawie. W kategorii działalności naukowo-badawczej, popularyzatorskiej i animatorskiej wyróżnienie to otrzymała prof. Anna Czekanowska-Kuklińska (na zdjęciu) - etnomuzykolog, badaczka ludowych i etnicznych tradycji muzycznych w Polsce i na świecie oraz Danuta Pawlak- etnomuzykolog, pracownik naukowy w Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu.

Nagrody im. Oskara Kolbergaprzyznawane są od 1974 roku. Wyróżnia się nimi wybitne indywidualności w dziedzinach twórczości artystycznej: sztuk plastycznych, literatury ludowej. muzyki instrumentalnej, śpiewu i tańca. Nagrody przyznawane są również w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Requiem w 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Requiem w rocznicę śmierci ChopinaW poniedziałek, 17 października 2011 rokuo godz. 20.00 w Bazylice św. Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3) w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert w 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. W programie słynne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpią: Katarzyna Trylnik (sopran), Urszula Kryger (alt), Tomasz Krzysica (tenor), Wojtek Gierlach (bas), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Polska Orkiestra Radiowa. Całość poprowadzi Łukasz Borowicz. Przygotowanie chóru Violetta Bielecka.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dzień Papieski w Katowicach

Jan Paweł IIOd pierwszego Dnia Papieskiegofilharmonicy śląscy zawsze koncertują w katowickiej archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla. Tak będzie i w tym roku. Do specjalnego występu przygotowuje się pod kierunkiem Jarosława Wolanina Chór Filharmonii Śląskiej. W archikatedrze muzykować będzie wraz ze znanym ślaskim organistą Stanisławem Pielczykiem w niedzielę 16 października 2011 rokuo godz. 19.30. Słowem po muzyce oprowadzi Karina Paszek.
Przygotowano program ambitny i bardzo interesujący. Wspólnie z artystami pokłon błogosławionemu Janowi Pawłowi II słuchacze dadzą w nim dziełami naszego czasu. Zaplanowano bowiem światowe prawykonanie SanctusJustyny Kowalskiej-Lasoń, utalentowanej katowiczanki. W programie znajdzie się również Benedictus – utwór jej męża, czołowego przedstawiciela pokolenia „stalowowolskiego”, Aleksandra Lasonia oraz kompozycja Unica Mea est Salomea Piotra Ślęczka, którego Źródło – Tryptyk rzymski w katowickiej archikatedrze jako pierwsi słuchaliśmy w Dniu Papieskim w 2009 roku. W tym roku Piotr Ślęczek, krakowianin aktywny także w Monachium i Dallas, dla śląskiego filharmonicznego chóru skomponował Dream of the Rood. Starszym utworem w niedzielnym programie będzie Te Deum i Benedictus op. 34. zmarłego 77 lat temu Anglika, Sir Edwarda Elgara.

„Cesarz Atlantydy” Opery Krakowskiej najlepszą inscenizacją Festiwalu Operowego w Szeged

Cesarz Atlantydy - Opera KrakowskaMiędzynarodowe jury Festiwalu i Konkursu Operowego w Szeged w składzie: Raymond DUFFAUT – przewodniczący jury, Andrea Rost, Esther Lehoczky, Henry Little, Luca Targetti, Walter Kobéra uznało spektakl Cesarz Atlantydy Viktora Ullmanna w reżyserii Beaty Redo-Dobber, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, za najlepszą spośród pięciu inscenizacji zaprezentowanych w dniach 6-14 października 2011 roku w Szeged. Zgodnie z werdyktem jury laureatem konkursu na najlepszego solistę został Wassyl Slipak odtwarzający w Cesarzu Atlantydy” rolę Śmierci (Der Tod). Ogłoszenie wyników nastąpiło 15 października podczas uroczystej gali w Teatrze w Szeged.

Nagrania nagrodzonego spektaklu oraz inne realizacje prezentowane podczas konkursu są dostępne w całości na stronie http://liveweb.arte.tv jeszcze do końca marca 2012 roku.

Festiwal w Szeged jest organizowany od czterech lat i co roku do udziału w nim jest zapraszanych pięć zespołów całego świata. Dotychczas z teatrów polskich gościły na nim tylko Opera Bałtycka, a w tym roku Opera Krakowska, która o tytuł najlepszej inscenizacji festiwalu konkurowała z zespołami operowymi z Szeged (Węgry), Bienne (Szwajcaria), Pilzna (Czechy) i Nowego Jorku (Centrum Opery Współczesnej).

Główne role w spektaklu odgrywali soliści wybrani w dwóch turach konkursu międzynarodowego. Pierwsza tura konkursu odbywała się w Budapeszcie, Los Angeles, Nowym Jorku i Paryżu. Do drugiej tury konkursu wybrano trzydziestu solistów, którzy prezentowali się w Szeged. Zwycięzcami w zmaganiach o role w Cesarzu Atlantydy zostali Wassyl Slipak- bas z Ukrainy oraz Sasha Petrovic- tenor z Serbii. Wraz z nimi w spektaklu Der Kaiser von Atlantis wystąpili Katarzyna Oleś-Blacha, Anna Lubańska, Vasyl Grokholskyi, Witold Żołądkiewicz i Piotr Miciński. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadził Tomasz Tokarczyk.

Opera Der Kaiser von Atlantiszostała napisana przez Viktora Ullmanna, czeskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego pod koniec 1943 roku w obozie w Terezinie. Partytura ocalała, mimo że Ullmann, jak i autor libretta Petr Kien, zginęli w Auschwitz. Utwór stanowi alegorię hitleryzmu, pozbawioną jednak dydaktycznej nachalności. Więcej tu groteski, nawiązań do comedia dell’arte, niż znaczeniowej doraźności. Twórcy inscenizacji Beata Redo-Dobber (inscenizacja i reżyseria), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne) i Marek Braun (scenografia i kostiumy) odeszli od historycznych uwarunkowań utworu, podkreślając filozoficzny charakter przypowieści i jej uniwersalne wartości.

 

Gloria Artis dla Joela Sachsa

Joel SachsJoel Sachs – amerykański dyrygent, muzykolog, pianista, pedagog i autor książek, animator nowej muzyki i kreator wydarzeń muzycznych został uhonorowany Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznaczenie zostało przyznane na wniosek Związku Kompozytorów Polskich jako wyraz uznania dla zasług Joela Sachsa dla promocji polskiej muzyki współczesnej, w szczególności zaś za zorganizowanie w styczniu 2011 roku wspólnie z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Julliard School of Music festiwalu „FOCUS! – Polish Modern” w Nowym Jorku, poświęconego w całości polskiej muzyce powojennej. W czasie festiwalu artyści amerykańscy wykonali kilkadziesiąt utworów polskich kompozytorów. Koncerty spotkały się z wielkim zainteresowaniem nowojorskiej publiczności oraz prasy.

Joel Sachs(na zdjęciu) jest dyrektorem artystycznym corocznego festiwalu muzyki współczesnej FOCUS!, współdyrektorem zespołu Continuum, dyrygentem i założycielem New Juilliard Ensemble i dyrektorem artystycznym festiwalu „Summergarden” w Museum of Modern Art.

Henryk Mikołaj Górecki in memoriam

Henryk Mikołaj Górecki in memoriamThere is no one who can replace Henryk Gorecki in the world of music. Many others have created beautiful, passionate, even exalted music. But Henryk found a way forward and beyond, through thickets of styles and fashions, that resonates of the single human being in communion with the power of the Universe. I miss him immensely.- David Harrington (Kronos Quartet), 12 listopada 2010

Koncert „Henryk Mikołaj Górecki in memoriam” w pierwszą rocznicę śmierci polskiego kompozytora odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2011 roku godz. 19.30 w (Le) Poisson Rouge w Nowym Jorku (158 Bleecker Street).Program wieczoru wypełni w całości muzyka Góreckiego w wykonaniu światowej sławy zespołów Jack Quartetoraz Ensamble Signalpod batutą Brada Lubmana. Usłyszymy Kleines Requiem für eine Polkaoraz Kwartet smyczkowy nr 2 op. 64 „Quasi una Fantasia”.

Idea koncertu w hołdzie dla polskiego kompozytora narodziła się niemal natychmiast po jego śmierci. Pomysłodawcami są znany w Nowym Jorku impresario muzyczny Ronen Givony, specjalizujący się w organizacji imprez związanych z muzyką współczesną i awangardową, oraz Anna Perzanowska, kurator programu muzycznego w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. - Bardzo istotnym było dla nas, by w programie znalazło się Kleines Requiem, ponieważ to wspaniały utwór, wykonywany o wiele rzadziej niż kwartety smyczkowe czy III Symfonia. W wyniku naszych rozmów i wspólnej pracy powstał program, który, jak mamy nadzieję, trafi do szerszej publiczności i odda godny hołd pamięci Góreckiego. To wielki zaszczyt dla Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, że możemy przy tej okazji współpracować z Ensemble Signal, Bradem Lubmanem, JACK Quartet oraz Ronenem Givony i (Le) Poisson Rouge - mówi Anna Perzanowska.

Kwartet smyczkowy nr 2 "Quasi una Fantasia" przywołuje skojarzenia z muzyką Beethovena, którego sonaty fortepianowe i kwartety smyczkowe wywarły znaczący wpływ na kształt pierwszych dwóch kwartetów Góreckiego. Obecność Beethovena jest silnie wyczuwalna nie tylko w konstrukcji Kwartetu, lecz także w sekwencji trzech „Beethovenowskich akordów“, jak określał je sam Górecki: pojawiają się one w całym utworze, aż po jego naznaczony wpływami muzyki ludowej finał, w którym powraca uroczysty motyw, otwierający część pierwszą. Obydwa dzieła stanowią świadectwo niezłomnej i bezkompromisowej wierności artystycznej wizji, która zawsze była najważniejsza w sztuce Góreckiego.

Prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara

Wojciech KilarW piątek, 14 października 2011 rokuo godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi szef muzyczny NOSPR - Jacek Kaspszyk, a wydarzeniem wieczoru będzie prawykonanie II Koncertu fortepianowegoWojciecha Kilara (na zdjęciu). Partię solową premierowego dzieła wykona Beata Bilińska, laureatka I miejsca na Konkursie Rina Sala Gallo w Monzy oraz finalistka Konkursu im. Feruccio Busoniego w Bolzano we Włoszech. Ponadto melomani będą mogli wysłuchać IV SymfonięFranza Schuberta oraz poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenieRicharda Straussa.
- II Koncert fortepianowyWojciecha Kilara to utwór, którego jakości nie mierzy się ilością dźwięków. - mówi pianistka Beata Bilińska. - Kompozytor odchodzi od pierwiastka wirtuozowskiego na rzecz absolutnie ekstremalnego skupienia i metafizycznej kontemplacji. Powtarzalność motywów ma na celu wprowadzenie w trans zarówno wykonawcę jak i słuchacza. Obsesyjność w tej powtarzalności przywołuje odniesienia do wieczności... Można usłyszeć w tym koncercie powagę marsza żałobnego na początku, w drugiej zaś części motorykę szalenie energetycznego ostinata oktawowo-akordowego, które wymaga od pianisty niezwykłej wytrzymałości fizycznej. Trzecia część to wytchnienie dla pianisty i słuchacza. Słychać tu delikatne chóry anielskie. Trwanie długich dźwięków przypomina kołysanie i unoszenie się harmonii we wszechświecie. Najbardziej "ziemską" częścią jest część czwarta, przywołująca dźwięki kapeli góralskiej, jej żywiołowość, energia, wręcz prymitywna góralska melodia porywają do tańca. Wszystko zmierza ku końcowym dzwonom, triumfalnym fanfarom, co jest rodzajem wyzwolenia duszy i otwarcia się bram do świata wiecznego.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala koncertowa im. G. Fitelberga, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali 411 CKK (IV piętro) na wykład Grażyny Brewińskiej, omawiający program koncertu.

Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

Festiwal Pianistyczny Miasta Krakowa 2011Międzynarodowe Dni Franciszka Liszta trwać będą od 15 do 23 października 2011roku. Podczas tygodnia poświęconego muzyce tego wybitnego kompozytora, w przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin artysty, odbędzie się 12 koncertów. Będziemy mieli okazję wysłuchać rzadko wykonywane cykle, m.in.: Harmonie poetyckie i religijne, utwory z cyklu Lata pielgrzymstwa, Etiudy transcendentalne, Sonatę h-moll, I Walc Mefisto, Koncert fortepianowy A-dur, Totentanz.
Podczas Międzynarodowych Dni Franciszka Liszta, w dniach 17-19 października, odbędzie się również Kurs Mistrzowski, który poprowadzi Gyorgy Nador - profesor Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, wybitny specjalista i pasjonat zajmujący się muzyką węgierskiego kompozytora.
W dniach 20-22 październikaorganizatorzy zapraszają na Sympozjum Naukowe, na którym profesorowie akademii muzycznych z kraju i zagranicy wygłoszą referaty dotyczące życia i twórczości Liszta.
W ramach jubileuszu, w dniach 16-19 października, odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa, podczas którego usłyszymy wybitnych pianistów: Nazzareno Carusiego(Włochy), Eduarda Stana(Rumunia), Balázs Réti(Węgry). Na szczególną uwagę w tym roku zasługuje występ włoskiej pianistki Leonory Armellini(Włochy), która w ubiegłym roku znalazła się w półfinale Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W tym roku, w sierpniu, wystąpiła z wielkim powodzeniem na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju oraz na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" w Warszawie.

W ramach Międzynarodowych Dni Franciszka Liszta wystąpią pedagodzy i studenci Akademii Muzycznych z Krakowa i Hamburga. Na szczególną uwagę zasługuje występ światowej sławy mezzosopranistki Urszuli Kryger, której towarzyszyć będzie profesor Andrzej Pikul, uznany pianista i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”

Muzyka u Źródeł 2011 Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka u Źródeł" rozpocznie się już 11 listopada 2011 roku. Będzie jak zwykle – muzycznie i klimatycznie.

Zaproszenie do udziału w koncertach przyjęli doskonali muzycy – kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer i dyrygent - Krzysztof Herdzin, światowej sławy pianista Kevin Kenner oraz koncertujące na całym świecie Motion Trio. W gronie festiwalowych gwiazd jest również odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach bydgoskie BMF Piano Trio. Niespodzianką będzie wyjątkowy koncert - projekcja filmu Gorączka złotaz klasyki niemego kina z muzyką na żywo. Artyści zagrają przygotowaną specjalnie na tę okazję muzykę, będącą opracowaniem oryginalnej ścieżki dźwiękowej autorstwa Charliego Chaplina, dwukrotnie nominowanej do Oscara.
Gospodarzem festiwalowych koncertów będzie bydgoski Barock Quartet.

W związku z trwającymi w hali wodociągowej pracami remontowymi, wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się w sali Collegium Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

In memoriam Witold Szalonek

In memoriam Wirold SzalonekDnia 12 października 2011 roku mija dokładnie 10. rocznica śmierciWitolda Szalonka – wybitnego polskiego kompozytora i pedagoga, odkrywcy „dźwięków kombinowanych” – wielodźwięków o specyficznej barwie, możliwych do uzyskania na instrumentach dętych drewnianych, wieloletniego profesora wrocławskiej Akademii Muzycznej i Hochschule der Künste w Berlinie. Z tej okazji w stolicy Niemiec, w dniach 4, 11 i 12 października 2011 rokuodbędą się uroczyste trzy koncerty „In memoriam Witold Szalonek”, zorganizowane wspólnymi siłami byłych studentów berlińskich, wrocławskiej Akademii Muzycznej, a także dzięki zaangażowaniu Kazimierza Dawidka i Andreasa Behrendta - kompozytora i kantora w opactwie cystersów w Lehnin.
Ostatni z trzech koncertów jest częścią projektu „Ocalić od zapomnienia - Witold Szalonek i jego dźwięki kombinowane”, przygotowywanego przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Przedsięwzięcie, w ramach programu Polska Prezydencja 2011, składa się z kilku etapów, realizowanych od lipca do listopada 2011 roku we Wrocławiu, Berlinie i Goerlitz. W ramach projektu nagrana została płyta CD z utworami Szalonka oraz kompozycjami, które powstały pod wpływem jego twórczości. Nagrań dokonała Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu Sound Factory Orchestra wraz z solistami. Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia będzie koncert w Berlinie w dniu 12 października. W programie koncertu znajdą się takie utwory, jak: Pastoralena obój i orkiestrę, Connectionsna orkiestrę kameralną, Mutazionina orkiestrę w wykonaniu Sound Factory Orchestra wraz z solistą Kazimierzem Dawidkiem, jednym z najwybitniejszych europejskich oboistów, współpracownikiem Witolda Szalonka i wykonawcą jego utworów obojowych. Po występie w Uniwersytecie w Berlinie, koncert zostanie zaprezentowany także w Teatrze w Goerlitz(14 października) oraz we wrocławskiej Akademii Muzycznej (18 października). Szczególnym uznaniem kunsztu i szacunku dla twórczości Szalonka będzie prezentacja utworów dedykowanych Profesorowi. Całość dopełni prezentowana w tym czasie profesjonalna wizualizacja przygotowana przez artystów z wrocławskiej ASP.

Opera Krakowska na Armel Opera Competition and Festival na Węgrzech

Cesarz Atlantydy Opera Krakowska wystąpi ze spektaklem Der Kaiser von Atlantis (Cesarz Atlantydy) Victora Ullmanna w dniu 10 października 2011 roku podczas Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Operowego w Szeged (Węgry). Spektakl będzie transmitowany bezpośrednio przez telewizję Arte1 na stronie internetowej www.liveweb.arte.tv Za pośrednictwem tej strony internetowej widzowie mogą oddawać swój głos na wybraną operę. Bezpośrednia transmisja rozpocznie się w dniu 10 października o godz. 19.10.

Festiwal w Szeged jest organizowany od pięciu lat i co roku do udziału w nim jest zapraszanych pięć zespołów całego świata. Dotychczas z teatrów polskich gościły na nim tylko Opera Bałtycka, a w tym roku Opera Krakowska, która o tytuł najlepszej inscenizacji festiwalu będzie konkurować z zespołami operowymi z Szeged (Węgry), Bienne (Szwajcaria), Pilzna (Czechy) i Nowego Jorku (Centrum Opery Współczesnej). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas gali w dniu 15 października transmitowanej przez telewizje ARTE i DUNA 2.

Główne role w spektaklu odgrywają soliści wybrani w dwóch turach konkursu międzynarodowego. Pierwsza tura konkursu odbywała się w Budapeszcie, Los Angeles, Nowym Jorku i Paryżu. Do drugiej tury konkursu wybrano trzydziestu solistów, którzy prezentowali się w Szeged. Zwycięzcami w zmaganiach o role w Cesarzu Atlantydy zostali Wasyl Slipak - bas z Ukrainy oraz Sasha Petrovic - tenor z Serbii. Wraz z nimi wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha, Anna Lubańskia, Vasyl Grokholskyi, Witold Żołądkiewicz i Piotr Miciński. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Opera Der Kaiser von Atlantis, została napisana przez Viktora Ullmanna, czeskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego pod koniec 1943 roku w obozie w Terezinie. Partytura ocalała, mimo że Ullmann, jak i autor libretta Petr Kien, zginęli w Auschwitz. Utwór stanowi alegorię hitleryzmu, pozbawioną jednak dydaktycznej nachalności. Więcej tu groteski, nawiązań do comedia dell’arte, niż znaczeniowej doraźności. Twórcy inscenizacji Beata Redo-Dobber (inscenizacja i reżyseria), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne) i Marek Braun (scenografia i kostiumy) odeszli od historycznych uwarunkowań utworu, podkreślają filozoficzny charakter przypowieści i jej uniwersale wartości.

Kultura 2.0: Świadomi mediów

Kultura 2.0: Świadomi mediówMiejsce kultury i idee edukacji medialnej, ich zadania oraz wyzwania w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie – wokół tych zagadnień dyskutować będą naukowcy, teoretycy, ale też aktywiści i praktycy podczas odbywającej się, już po raz szósty, w dniach 27-29 października 2011 konferencji Kultura 2.0 w Warszawie. Konferencja ze swoim interdyscyplinarnym programem będzie wydarzeniem obchodzonego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Wstęp wolny, obowiązkowa wcześniejsza rejestracja na stroniewww.kultura20.pl

Kultura 2.0 to termin zaproponowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, nawiązuje do powstania nowego obiegu kultury, kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie te media oferują. - Trudno dziś wyobrazić sobie proces kształcenia ograniczony do przysłowiowych: kredy, tablicy i pokrytych kurzem książek w bibliotece, a kulturę sprowadzoną do kapci w muzeum…. Wielość możliwości jakie dają Internet i nowoczesne technologie, jest niesamowita, ale może też wywoływać zagubienie. Doszliśmy do takiego punktu, w którym musimy zmienić sposób myślenia o różnorodności – mówi Michał Merczyński, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Tegoroczna konferencja, odbywająca się pod hasłem „Świadomi mediów”, poświęcona będzie nowemu modelowi edukacji, w tym edukacji medialnej, kreowanemu przez instytucje kultury, ale także szkoły, biblioteki czy laboratoria wykorzystujące nowe media. 

Wieniawski - od Legendy do Konkursu - wydanie specjalne

Wieniawski. Od Legendy do KonkursuNakłademPolskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazało się kolejne - po Chopinie - wydanie specjalne suplementu Encyklopedii Muzycznej PWM - Wieniawski. Od Legendy do Konkursu, zawierające hasła z przygotowywanego do wydania ostatniego tomu Encyklopedii Muzycznej PWM.

Publikacja zawiera nowe opracowanie haseł związanych z twórczością tego wybitnego skrzypka i kompozytora oraz niepublikowane do tej pory obszerne hasło „Wieniawski” z przygotowywanego do wydania ostatniego XII tomu Encyklopedii Muzycznej. Z ostatniego tomu EM pochodzą także hasła: „Wagner” (biogram), „Wiłkomirska”, „Wolff”, „Isaye” oraz rodzina Wieniawskich. Suplement zawiera także 20 nowych haseł opisujących laureatów Konkursu im. Henryka Wieniawskiego oraz muzykologów i badaczy spuścizny kompozytora np. Kabara, Szymczewska, Jabłoński, Suchowiejko. Kolejnych 20 haseł dotyczących takich nazwisk, jak: Jakowicz, Kulka, Nizioł, Perlman, Pławner zostało uzupełnionych i zaktualizowanych. Dzięki temu suplement encyklopedyczny „Wieniawski. Od Legendy do konkursu” jest pierwszym kompletnym, leksykalnym opracowaniem dotyczącym życia, twórczości i spuścizny jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów.

W roku kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego warto też przypomnieć o trwającej już kilka lat pracy nad opublikowaniem Dzieł Wszystkich kompozytora. Dzięki Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu i Towarzystwu im. Henryka Wieniawskiego dostępnych jest już 11 tomów tej edycji oraz materiały orkiestrowe do Legendy op. 17. Historyczne okoliczności sprawiły, że dziedzictwo Wieniawskiego jest rozproszone, znane fragmentarycznie i częstokroć w wydaniach nie odpowiadających współczesnym standardom. Edycja Dzieł Wszystkich pomieści wszystkie nuty, które wyszły spod ręki kompozytora: utwory, szkice i fragmenty. Zamiarem wydawców jest przekazanie źródłowych, autentycznych tekstów kompozycji, służących zarówno badaniom naukowym jak i praktyce artystycznej.

Aktualna lista opublikowanych tomów - na stronie www.pwm.com.pl

Koncert-wykład Pawła Łukaszewskiego w Los Angeles

Paweł Łukaszewski w Los AngelesKompozycjePawła Łukaszewskiego wypełnią program koncertu-wykładu "2011 Paderewski”, organizowanego przez Centrum Muzyki Polskiej przy USC Thornton School of Music (USA). Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 6 października 2011 roku o godz. 19:30 w Newman Recital Hall w USC Campus w Los Angeles. Wystąpią artyści: Daniel Gibbs - baryton, Sewan Howsepian Salmasi - sopran, Grace Chung – fortepian i Vocal Ensemble of the Polish Music Center pod kierownictwem Nicka Strimple’a. Wstęp wolny. Koncert organizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewiczai Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Los Angeles.

Paweł Łukaszewski zaprezentuje swoje kompozycje podczas koncertu, a także opowie o swojej muzyce. Wykład będzie ilustrowany prezentacją jego utworów solowych i chóralnych. Dan Gibbs (baryton) wykona dwie pieśni na głos i fortepian do tekstów Czesława Miłosza – laureata Nagrody Nobla (1980): W mojej Ojczyźniei Gdy wiatr powieje(2000). Sewan Howsepian zaprezentuje natomiast kompozycję Łukaszewskiego z 2002 roku: Cztery Haikuna głos i fortepian do tekstów Basho, Buson, Kyorai, Saimaro, Issa i Taigi, w polskim tłumaczeniu Agnieszki Żuławskiej-Umeda. Cykl opisuje pory roku, począwszy od Haru[Wiosna], poprzez Natsu[Lato], Aki[Jesień] i Fuyu[Zima]. Solistom akompaniować będzie przy fortepianie Grace Chung. Koncert zakończą utwory chóralne Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu zespołu wokalnego z Polskiego Centrum Muzyki pod dyrekcją Nicka Strimple’a: O Adonai, Dwa motety wielkopostne i Angelus Domini.

Euterpe w Szanghaju

EuterpeW dniach 11-14 października 2011 roku Wydawnictwo EUTERPE – jako jedyna i pierwsza polska firma – będzie prezentować swoje publikacje nutowe i promować muzykę polską na największych targach azjatyckich Music China w Szanghaju.

Stoisko wydawnictwa oznaczone jest nr NE4C4 w Shanghai New International Expo Centre.

XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w TVP KULTURA

TVP KulturaTransmisje zXIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego będą jednym z najważniejszych wydarzeń jesiennej ramówki TVP Kultura.

TVP Kultura przeprowadzi pełne transmisje z III i IV etapu konkursu(17-21 października 2011), połączone ze specjalnym studiem konkursowym, w którym zaproszeni goście i komentatorzy będą na bieżąco odnosić się do gry uczestników. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku ubiegłorocznych transmisji z Konkursu Chopinowskiego, sposób relacjonowania tego wydarzenia będzie miał charakter sportowy, z pokazaniem rywalizacji i emocji udzielających się młodym muzykom. W III etapie 12 uczestników wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, natomiast w IV etapie, każdy z 6 finalistów zaprezentuje bardzo trudny program złożony z dwóch koncertów skrzypcowych. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego.

W oczekiwaniu na werdykt jury(21 października 2011), TVP Kultura proponuje Noc z Wieniawskim, czyli podsumowanie konkursu, rozstrzygnięcie plebiscytu na faworyta widzów, rozmowy telefoniczne z obserwatorami konkursu. Całość zwieńczy transmisja koncertu laureatów(22 października 2011, g. 20.00).

Studio konkursowe poprowadzą Jacek Hawryluk i Adam Rozlach.

Festiwal Kompozytorów Polskich pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego

Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-BiałejOd 5 do 8 października 2011 rokuw Bielsku-Białej trwać będzie Festiwal Kompozytorów Polskich. Tegoroczna edycja poświęcona została polskiej muzyce filmowej. Usłyszymy kompozycje m.in. Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Kurylewicza, m.in. muzykę do filmów: Marzyciel, Wojna i pokój, Ziemia Obiecana, Pan Tadeusz, Dracula. W czasie festiwalu wystąpią m.in. Iwona Hossa z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz znany na całym świecie skrzypek i saksofonista Vadim Brodsky. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Bielskim Centrum Kultury.

Festiwal to okazja do pełniejszego poznania twórczości polskich autorów muzyki filmowej i odkrycia na nowo kompozycji znanych z kina i telewizji – mówi Jerzy Pieszka, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. – To również okazja do spotkania z wybitnymi kompozytorami: z Janem A.P. Kaczmarkiem– laureatem Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, Wojciechem Kilarem – autorem muzyki do kilkudziesięciu dzieł polskiej i światowej kinematografii oraz Krzysztofem Pendereckim – wybitnym kompozytorem i dyrygentem.

W tym roku przygotowano także specjalny koncert dla dzieci, który odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej. W jego trakcie wykonane zostaną m.in. utwory, które stanowiły ilustrację muzyczną do popularnych kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych: Bolka i Lolka, Zaczarowanego ołówkai Proszę słonia. Podczas koncertu będzie także okazja przypomnieć sobie kompozycje Zenona Kowalowskiego z Przygód Reksiaoraz Tadeusza Kocyby z filmu U zbójców.

Festiwal Kompozytorów Polskich na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych w Bielsku-Białej oraz stał się przedsięwzięciem artystycznym o renomie wykraczającej poza granice województwa śląskiego. - Obecna pozycja Festiwalu Kompozytorów Polskich to w dużej mierze zasługa świętej pamięci profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, który od samego początku mu patronował i był jego dobrym duchem – dodaje Jerzy Pieszka. – Jest to pierwsza edycja festiwalu bez jego patrona. Mimo to pozostaje on w naszej pamięci i w naszych sercach. Dlatego też tegoroczna XVI edycja festiwalu poświęcona jest właśnie pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego. By uczcić kompozytora, 5 październikaw Kościele Maksymiliana Kolbe zabrzmi III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”. Tym razem utwór ten zagrają muzycy Sinfonii Varsovii, których poprowadzi znakomity kompozytor, przyjaciel Henryka Mikołaja Góreckiego – prof. Krzysztof Penderecki.

Więcej informacji o festiwalu oraz jego program - na stronie www.fkpbb.pl

Wyniki XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2011

W dniach 30 września – 2 października 2011 rokuw Radziejowicach odbyło się posiedzenie Jury XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2011. Na konkurs nadesłano 39 partytur. Pięć partytur zostało odrzuconych z powodu niezgodności z regulaminem.
Jury w składzie: Dan Yuhas – Przewodniczący (Izrael), Ramon Anthin (Szwecja), Stephen Lias (USA) oraz Indra Riše (Łotwa) przyznało następujące nagrody:
  • PIERWSZĄ Nagrodę w wysokości 15.000 PLN otrzymał Adriano Gaglianello (Włochy) za utwór Aldebaràn
  • DRUGĄ Nagrodę w wysokości 10.000 PLN otrzymał Alastair Greig (Wielka Brytania) za utwór L’ombre des arbres…
  • TRZECIĄ Nagrodę w wysokości 5.000 PLN otrzymał Guy Olivier Ferla (Francja) za utwór Aux Ombres De MARIACKI
  • NAGRODĘ SPECJALNĄ Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA dla najmłodszego laureata – komplet polskich partytur współczesnych otrzymał Adriano Gaglianello (Włochy) za utwór Aldebaràn.
    Koncert laureatów, współorganizowany z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz z Programem 2 Polskiego Radia, odbędzie się 17 listopada 2011 rokuw Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i będzie zarejestrowany i odtworzony w Programie 2 Polskiego Radia, a następnie zaoferowany do odtworzenia rozgłośniom Europejskiej Unii Radiowej.
    Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Sinfonia Iuventus wystąpi pod batutą Jana Krenza

Jan Krenz i Sinfonia IuventusDnia 27 października 2011 rokuo godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zagra pod batutą wybitnego dyrygenta MaestroJana Krenza, który poprowadzi wykonanie m.in. własnej Rapsodii. Ponadto w programie koncertu znajdą się: Kaprys hiszpański op. 34 Nikołaja Rimskiego-Korsakova oraz Uwertura do opery Wesele Figara i Koncert skrzypcowy A-dur K. 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta, z Wojciechem Proniewiczem - koncertmistrzem Sinfonii Iuventus w roli solisty.

Sinfonia Iuventusjest instytucją państwową wpisaną do rejestru MKiDN (numer 79/07). Jest to jedyna państwowa orkiestra młodzieżowa skupiająca najlepszych absolwentów wszystkich akademii muzycznych w kraju, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Patronem orkiestry oraz inicjatorem jej powstania jest jeden z najwybitniejszych dyrygentów polskich – Maestro Jerzy Semkow. Koncert jest podstawową formą promocji młodej orkiestry, szansą zaprezentowania efektów ciężkiej pracy.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

W sześć koncertów dookoła Świata

Płynie Wisła, płynieW poniedziałek, 3 października 2011 rokuo godz. 9.00, 11.00 i 13.00 oraz w soboty, 8 i 15 październikao godz.10.0 i 12.00 Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych słuchaczy na muzyczną podróż z biegiem Wisły - Płynie Wisła, płynie. Znani aktorzy – Anna Sokołowska i Sławek Rokita wcielą się w postacie Babci Melodii i Dziadka Rytmusa i wraz z kuzynką Klawiaturką Fortepianową (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) oraz wszystkimi zaprzyjaźnionymi filharmonicznymi wnuczętami, podróżować będą po najciekawszych zakątkach naszej kuli ziemskiej.
W górach, gdzie Wisła – „królowa polskich rzek” – bierze swój początek, wsiądziemy na barkę flisaka Jontka (tenor Adam Sobierajski) i wraz z jego młodszą siostrą, Magdą (Magdalena Turek, utalentowana skrzypaczka, uczennica PSM II st. im. Wł. Żeleńskiego) popłyniemy aż do Gdańska. Po drodze zrobimy postój w Krakowie, gdzie na Rynku spotkamy się Lajkonikiem i jego orszakiem (dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”) oraz zacną krakowską kupcową (flecistka Renata Guzik). Dama dworu królowej Bony (Dorota Imiełowska – wiolonczela) zaprosi nas na muzyczne spotkanie w zamku wawelskim, a następnie wsiądziemy na barkę i popłyniemy aż do Warszawy, gdzie zwiedzimy Teatr Wielki i Filharmonię Narodową. Po wizycie w Warszawie zajrzymy do dworku w Żelazowej Woli - znanego większości dzieci z opowieści o Fryderyku Chopinie, odpoczniemy także na kujawskich łąkach, bawiąc się z tamtejszymi dziećmi. Podróż naszą zakończymy nad morzem, w Gdańsku, gdzie przed Dworem Artusa, historycznym miejscem wielkich balów, odtańczymy uroczystego poloneza.
W podróży tej towarzyszyć nam będzie muzyka najlepszych polskich kompozytorów z lat dawniejszych i nowszych: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego.