Polmic - FB
Filtr

Światowe tournée Rafała Blechacza

Rafał Blechacz Rafał Blechacz wyruszył 29 września 2013 roku w trasę koncertową. W ciągu czterech miesięcy artysta wystąpi w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech i Japonii.

W kilkudziesięciu znanych salach koncertowych artysta zaprezentuje zarówno repertuar solowy – utwory Debussy’ego, Szymanowskiego, Chopina, Bacha, Mozarta i Beethovena, jak i orkiestrowy: koncerty fortepianowe Chopina i Mozarta.

Od 6 września 2013 roku na rynkach światowych dostępna jest nowa płyta polskiego pianisty, z nagraniem polonezów Fryderyka Chopina – kolejna, wydana w prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon.

Sinfonia Iuventus wystąpi z Mariyą Kim

Koncert orkiestry Sinfonia IuventusW czwartek, 10 października 2013 roku o godzinie 19.00 odbędzie się koncertPolskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Wieczór koncertowy rozpocznie Uwertura do opery „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego (1813-1901). Następnie będzie można wysłuchać Koncertu fortepianowego a-moll op. 16 Edwarda Griega (1843-1907) w wykonaniu pianistki Mariyi Kim. W drugiej części koncertu orkiestra wykona utwór Modesta Musorgskiego (1839-1881) Obrazki z wystawy(opr. M. Ravela). Koncert poprowadzi Tadeusz Wojciechowski, dyrektor naczelny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Premiera nowej wersji "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego

Diabły z Loudun - Krzysztof Penderecki (TWON)23 listopada 2013 roku przypada 80. rocznica urodzinKrzysztofa Pendereckiego. W ramach jej obchodówTeatr Wielki – Opera Narodowa otworzy sezon 2013/14 nową wersją Diabłów z Loudun. Polska premiera spektaklu odbędzie się 2 października 2013 roku, otwierając serię wydarzeń artystycznych związanych z jubileuszem kompozytora. Kolejne przedstawienia planowane są na 4, 6 i 8 października 2013 roku.

Kompozytor przygotował nową wersję partytury opery, dopisując 147 stron tekstu muzycznego, nie wydłużając dzieła ani o minutę. Pierwsze wykonanie nowej wersji opery miało miejsce 12 lutego 2013 roku w Królewskiej Operze w Kopenhadze (Det Kongelige Teater) i spotkało się już ze znakomitym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. Libretto przygotował sam kompozytor wg powieści Aldousa Huxleya Diabły z Louduni dramatu Johna Whitinga The Devils. Reżyserii podjął się Keith Warner – wybitny angielski reżyser operowy, scenografię przygotował Boris Kudlička, kostiumy Kaspar Glarner, a dyrygentem będzie Lionel Friend.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Tina Kiberg (Joanna), Anna Bernacka (Claire), Katarzyna Trylnik (Gabrielle), Małgorzata Pańko (Louise), Silja Schindler (Philippe), Sylwia Złotkowska (Ninon), Louis Otey (Ojciec Grandier), Adrian Clarke (Ojciec Barré), Paul McNamara (Baron de Laubardemont), Radosław Żukowski (Ojciec Rangier), Karol Kozłowski (Ojciec Mignon), Krzysztof Szmyt (Adam Aptekarz) i Robert Gierlach (Mannoury Chirurg).

Światowa premiera tej opery miała miejsce 20 czerwca 1969 roku w Staatsoper w Hamburgu w reżyserii wybitnego Konrada Swinarskiego. Dyrygował Henryk Czyż, scenografię przygotowali Lidia i Jerzy Skarżyńscy, a główne partie zaśpiewali wtedy: Tatiana Troyanos (Joanna), Andrzej Hiolski (Ojciec Grandier) i Bernard Ładysz (Ojciec Barré). Polska prapremiera Diabłów z Loudunodbyła się 8 czerwca 1975 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Reżyserem był Kazimierz Dejmek, wybitną scenografię stworzył Andrzej Majewski, kierownictwa muzycznego podjął się Mieczysław Nowakowski. Obie premiery – zarówno niemiecka, jak i polska – spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

Opera mówi o autentycznym wydarzeniu – głośnym i ponurym procesie w niewielkim francuskim miasteczku Loudun, gdzie w 1634 roku odbył się proces księdza Grandier, oskarżonego przez Joannę, przeoryszę klasztoru Urszulanek o opętanie zakonnic i konszachty z diabłem.

3. Segregacja Dźwięków - w Katowicach

3. Segregacja DźwiękówFundacja Ziarno Talentu, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Śląskiej oraz katowicka Szkoła Muzyczna YAMAHA zapraszają wszystkie dzieci wraz z ich rodzinami na imprezę plenerową 3. SEGREGACJA DŹWIĘKÓW z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wydarzenie odbędzie się w muszli koncertowej w Miejskim Domu Kultury filia nr 2 w Katowicach-Giszowcu (Plac pod Lipami 1, 1-3) w niedzielę, 29 września 2013 roku o godzinie 16:00.

Rodzicu, przyjdź ze swoim dzieckiem i całą rodziną! Weź ze sobą plastikową bądź szklaną butelkę, aluminiową puszkę, papierową gazetę lub tubę po papierze toaletowym, papierowe pudełko lub inne kartonowe opakowanie. Jeżeli masz w domu coś, co intrygująco ciekawie brzmi, a jest odpadem (np. metalowy garnek) – weź także ze sobą! Zanim te rzeczy wylądują posegregowane w śmietnikach, damy im jeszcze jedno życie; zostaną instrumentami! Stworzymy orkiestrę i zagramy wspólnie Marsza Radetzky’egoJohanna Straussa pod batutą Maciej Koczura i zawodowych muzyków.

Szczegółowy program imprezy- na stronie: www.ziarnotalentu.pl/segregacja-dzwiekow

III Symfonia - w Szczecinie

Zlata ChochievaKoncert poświęcony pamięci Stefana Marczyka – wieloletniego dyrektora szczecińskiejFilharmonii, odbędzie się 27 września 2013 roku o godz. 19.00.

„Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska” – te słowa Jerzego Waldorffa znajdą swoje potwierdzenie w programie koncertu z cyklu „Przewodnik melomana”. Polska może poszczycić się wyjątkowymi osobowościami kompozytorskimi. Do takich z pewnością należą Fryderyk Chopin ze swoją romantyczną i buntowniczą duszą, a także - zaliczany do grona najwybitniejszych światowych kompozytorów XX wieku – Witold Lutosławski. To właśnie 2013 rok jest na całym świecie obchodzony jako Rok Lutosławskiego. Jego kompozycje brzmią w największych salach koncertowych świata, pod batutą najwybitniejszych dyrygentów, w wykonaniu najlepszych orkiestr.

W Szczecinie wykonana zostanie III Symfoniakompozytora – dzieło, które powstało na zamówienie Chicago Symphony Orchestra. W 1983 roku podziemny Komitet Kultury Niezależnej przyznał „Nagrodę Kulturalną Solidarności” Witoldowi Lutosławskiemu, właśnie za III Symfonię. To poruszające dzieło poprowadzi wyjątkowa osobowość dyrygencka – maestro Marek Pijarowski, co dodatkowo gwarantuje wysoki poziom koncertu. Koncert e-mollChopina usłyszymy w interpretacji młodej, pochodzącej z Osetii pianistki, Zlaty Chochievy (na zdjęciu), która szturmem podbija sceny muzyczne.

Sukces polskiego dyrygenta we Francji

Szymon Makowski Szymon Makowski (na zdjęciu) został jednym z pięciu półfinalistów zakończonego w sobotę, 21 września 2013 roku 53. Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon w Franche-Comté. Zwyciężył Tajwańczyk Yao-Yu Wu.

- Konkurs w Besançon we Francji jest z całą pewnością jednym z najbardziej wymagających repertuarowo konkursów na świecie i ten jego aspekt dał się wszystkim uczestnikom we znaki. - podkreśla Szymon Makowski. - Program obejmował bowiem cały przekrój muzyki symfonicznej (i nie tylko) - zarówno w formie, jak i treści. Począwszy od IV Symfonii Beethovena przez impresjonizm francuski (suita Peleas i Melizanda G. Fauré), symfonię Mathis der Maler P. Hindemitha, aż po Damę Pikową P. Czajkowskiego i Musubi II - utwór zamówiony przez organizatorów konkursu, napisany przez Misato Mochizuki. Z tego powodu to właśnie zmęczenie i ciągła zmiana repertuaru (wybitnie wymagającego przecież) było największym wrogiem uczestników. Największą zaletą konkursu jest obecność w nim dwóch, znakomitych orkiestr - w 1. etapie - Orchestre Victor Hugo Franche-Comté, a w pozostałych etapach - Orchestre National de Lorraine. Oba zespoły znakomicie reagowały na wszelkie uwagi - tak techniczne, jak i interpretacyjne, często mimo wielogodzinnych przesłuchań zachowywały świeżość i ochotę do pracy. Moje uczestnictwo w półfinale, z całą pewnością można uważać za sukces - możliwość bycia w gronie ostatnich 5 uczestników, z początkowych prawie 300 - trudno ocenić inaczej. Zwłaszcza, że wiadomo iż w ostatnich etapach różnice pomiędzy poszczególnymi uczestnikami są naprawdę niewielkie i zależą bardziej od osobistego gustu członków Jury niż od obiektywnych przesłanek.

9. MÓZG Festival

9. MÓZG Festival 2013 9. MÓZG Festival, poświęcony muzyce współczesnej, sztukom wizualnym oraz performance, odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 7-9 listopada 2013 roku.

- Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do naszego festiwalu mamy na myśli formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. – wyjaśnia Sławek Janicki, dyrektor Festiwalu. – Interesują nas więc muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji), również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki. Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, mamy na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku można by użyć określenia 'współczesne sztuki wizualne', czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych. Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, jako cel stawiamy sobie dobierać artystów w taki sposób, aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

Podczas 9. Edycji Festiwalu wystąpią: Derubare i Zenial, Kwartludium i Maciej Walczak, Aleksandra Lelek i Maciej Zimka, Sean Noonan A Gambler's Hand String Quartet, Grzegorz Pleszyński, Rafał Gorzycki i Kamil Pater, norweskie trio Ich Bin Nintendo, nowojorskie trio Medeski/Martin/Wood, Robert Curgenve, Jae Ho Youn, Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej, norweski Antler, Jerzy Mazzoll, Jon Dobie, Atilla Dora, Slawek Janicki i Shoij Hano, DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (czyli Mirosław Dzięciołowski) oraz DJ Perch i Fitta Warri z zespołem Zion Train.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

OBEJRZYJ: teaser 9. MÓZG Festivalu - YOUTUBE

Wawer Music Festival 2013/2014

Wawer Music Festival - inauguracjaKoncert Inauguracyjny V edycji Wawer Music Festival odbędzie się 20 października 2013 roku o godz. 17.30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Hotelu BOSS w Warszawie-Miedzeszyn (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Wydarzenie uświetni występ znanej skrzypaczki Katarzyny Dudy, którą usłyszymy w Porach RokuAntonio Vivaldiego. Artystce towarzyszyć będzie Lwowska Orkiestra Kameralna. W programie koncertu znajdą się także utwory Kreislera, Montiego, Gershwina i Joplina.

Wawer Music Festivalto unikatowy, jedyny cykliczny projekt promujący muzykę klasyczną na prawobrzeżnej Warszawie. Jego koncerty odbywają się przez okres dziesięciu miesięcy, zawsze w wybraną niedzielę o godz. 17.30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Hotelu BOSS. Na każdą edycję Festiwalu składa się dziesięć wydarzeń artystycznych, które tworzą najlepsi polscy i zagraniczni artyści, będący u szczytu sławy, jak i na jej początku. Szczególnie dla tych drugich udział w tego rodzaju wydarzeniu kulturalnym jest spełnieniem współpracy z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury, a akceptacja warszawskiej publiczności impulsem do dalszej kariery. Poprzednie edycje Festiwalu odniosły wielki sukces. Czterdzieści koncertów odbyło się przy pełnej, 300-osobowej sali publiczności. Ten wyjątkowy projekt, początkowo lokalny, szybko zyskał rozgłos, renomę i akceptację. Formuła prezentacji „różnych spojrzeń” na tzw. muzykę poważną, która bywa zabawna i dowcipna, ale zawsze na najwyższym poziomie wykonawczym, okazała się atrakcyjną propozycją na niedzielne wieczory dla wymagającej publiczności warszawskiej. Projekt uzyskał honorowy patronat Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Wawer.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Górecki. Portret w pamięci

Beata Bolesławska-Lewandowska, Górecki. Portret w pamięciW czwartek, 26 września 2013 roku godz. 16:00 w Sali Kameralnej warszawskiego oddziałuPWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej Górecki. Portret w pamięci.

W spotkaniu udział wezmą: Beata Bolesławska-Lewandowska oraz najbliżsi Kompozytora – Jadwiga Górecka i Anna Górecka. Rozmowę z autorką poprowadzi redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. W programie – recital fortepianowy Anny Góreckiej. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą 56. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Książka Górecki. Portret w pamięci jest zapisem rozmów z osobami z kręgu Henryka Mikołaja Góreckiego: z jego najbliższymi (z żoną i dziećmi), ze znajomymi, uczniami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami, postaciami ze świata kultury itd. Z tej mozaiki wspomnień, kreślonej rozmaitymi barwami, odcieniami i blaskami, wyłania się portret Kompozytora, jakiego wcześniej nie znaliśmy.

Prawykonanie utworu Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil - w Gdańsku

Grażyna Pstrokońska-NawratilŚwiatowe prawykonanie utworu Lasy deszczoweautorstwa wielokrotnie nagradzanej wrocławskiej kompozytorki i pedagoga –Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (na zdjęciu), napisanego na specjalne zamówieniePolskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, odbędzie się w Sali koncertowej na Ołowiance 27 września 2013 roku o godz. 19.00.

Utwór pt. Lasy deszczowe (Rain forest) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dojrzałych melomanów, jednym słowem: do wszystkich, którzy w muzyce poszukują nowych jakości i unikalnych brzmień. Założeniem artystycznym było bowiem przeniesienie fascynującego zjawiska w przyrodzie (naturze) na sferę brzmienia instrumentów muzycznych. Nowatorstwo kompozycji polega na zastosowaniu zróżnicowanej artykulacji od tradycyjnej po najnowsze możliwości techniki instrumentalnej.

Podczas piątkowego koncertu zaprezentowane zostaną możliwości 4 odmian fletu: piccolo, grande, lto i basso (razem tworzących 5 oktaw skali). Solistom – Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod batutą I Dyrygenta Filharmonii Bałtyckiej - Massimiliano Caldi’ego. Będzie to pierwsze spotkanie maestro Caldi’ego z gdańską publicznością po wakacyjnej przerwie.

Oprócz prawykonania, podczas koncertu usłyszymy także IV Symfonię c-mollFranza Schuberta oraz Uwerturę z opery Piotr Medyceuszmniej znanego współczesnej publiczności, polskiego kompozytora Józefa Michała Poniatowskiego.

Opery Krzysztofa Pendereckiego - w Krakowie

Festiwal Oper Krzysztofa PendereckiegoW 80. rocznicę urodzinKrzysztofa Pendereckiego na scenieOpery Krakowskiej, w ramach Festiwalu „Emanacje”, zobaczymy trzy opery tego wielkiego kompozytora - Diabły z Loudun, Ubu Rex i Raj utracony.

W dniach 27 i 29 września 2013 rokuzespół krakowskiego teatru wystawi Diabły z Loudunw reżyserii Laco Adamika. Premierą tego spektaklu Opera Krakowska otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została wówczas uznana za najlepszy spektakl roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury.

Na scenie Opery Krakowskiej ze spektaklem Raj utraconygościnnie wystąpi Opera Wrocławska, w inscenizacji i reżyserii Waldemara Zawodzińskiego (5 października). Premiera spektaklu, która odbyła się 8 maja 2008 roku, została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji.

Z kolei specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin wielkiego kompozytora Opera Bałtycka przygotuje inscenizację spektaklu Ubu Rex(3 października). Premieraodbędzie się w przededniu przyjazdu gdańskiego zespołu do Krakowa – 27 września 2013 roku. Janusz Wiśniewski - reżyseria, inscenizacja, scenografia, Wojciech Michniewski, który objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem, Emil Wesołowski autor choreografii, oraz wybitni artyści gwarantują wysoki poziom inscenizacji. Utwór był kilkakrotnie wystawiany na polskich scenach operowych m.in. w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Nazara (w 1993 roku).

ZOBACZ: program

Szalone Dni Muzyki 2013 czyli muzyka francuska i hiszpańska

Szalone Dni Muzyki 2013„Szalone Dni Muzyki – muzyka francuska i hiszpańska” - polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, największego na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną, odbędzie się w dniach 27-29 września 2013 roku w Warszawie. Organizatorem festiwalu realizowanego od Hiszpanii, przez Francję aż po Chiny i Japonię, jest w PolsceOrkiestra Sinfonia Varsovia, a gospodarzemTeatr Wielki – Opera Narodowa. Bilety na koncerty w cenie 7-10 zł.

W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych francuskich i hiszpańskich twórców, takich jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Misją festiwalu jest przełamywanie stereotypów nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu festiwal cieszy się ogromną popularnością – w ciągu poprzednich lat festiwal zgromadził blisko 100 tysięcy fanów, z czego ponad 36 tysięcy podczas ostatniej edycji.

Długie kolejki przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w ostatni weekend września, stały się już tradycyjnym widokiem. Widzów przyciągają ciekawy program, znakomici artyści, niecodzienne koncerty oraz niepowtarzalna, swobodna atmosfera. Cieszymy się, że Szalone Dni Muzyki oczarowują coraz więcej osób– komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.

W tym roku, wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. pianiści: Luis Fernando Pérez, Philippe Giusiano, skrzypkowie: Augustin Dumay, Anna Maria Staśkiewicz, gitarzysta: Juan Manuel Cañizaresi sopranistka Olga Pasiecznik. Podczas Szalonych Dni Muzyki będzie można posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu Quatuor Modigliani, Kwartetu Śląskiego czy Duo Jatekok. W programie nie zabraknie propozycji symfonicznych. Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski poprowadzą takie orkiestry, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki to Sala Balzac, Zascenium – Picasso, Kameralna – Eiffel, a Sale Redutowe – Proust. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gaudi.

Tradycyjnie, w ramach festiwalu odbędą się także specjalne koncerty młodychwykonawców, najlepszych zespołów z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia".

Animacje filmowe, tańce flamenco i happening z udziałem publiczności, to tylko niektóre z muzycznych niespodzianek tegorocznych „Szalonych Dni Muzyki”. Część z nich zostanie odsłonięta podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Bilety w cenie 7 i 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły - na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

9 największych atrakcji 9. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 201325 września 2013 roku startuje wielkie święto muzyki świata - Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Oto subiektywny przewodnik po wyjątkowych atrakcjach imprezy organizowanej po raz dziewiąty.

Po pierwsze: SPRAWDŹ, JAK BRZMI WORLD MUSIC PO POLSKU. Wybierz się na organizowane po raz pierwszy wydarzenie SOUNDS LIKE POLAND (25.09, godz. 19-22) - serię bezpłatnych koncertów polskiego folku. W namiocie festiwalowym przed PKiN w pierwszym dniu festiwalu wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiesta św. Mikołaja oraz Vołosi. Posłuchaj, jak grają Polacy, zanim dasz się porwać muzycznemu szaleństwu Wysp Świata.

Po drugie: POZNAJ MALOYA, OCEANICZNY BLUES Z REUNIONU. Podczas inauguracji festiwalu rozbrzmiewać będzie hipnotyzująca muzyka z niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim. Przybliży ją Danyel Waro (26.09, godz. 19.30) – charyzmatyczny mistrz gatunku, poeta i buntownik. Rytmy i melodia maloya przed wiekami towarzyszyły niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Dziś również wprowadzają w trans.

Po trzecie: POSŁUCHAJ KATAJJAQ – ŚPIEWU ARKTYCZNEJ KANADY. Bez instrumentów, bez akompaniamentu, w rytmie natury. Tak śpiewają Inuitki pochodzące z zimnych północnych wysp Kanady. Oddychają permanentnie, a zamiast słów używają dźwięków przypominających odgłosy przyrody. W ich pieśniach słychać wiatr, rzeki i życie zwierząt. Młode Inuitki dbają o tradycję, ale potrafią się nią bawić, naśladując silnik albo ekspres do kawy (27.09, godz. 19).

Promocja książek Andrzeja Chłopeckiego

Andrzej Chłopecki - Alban BergW poniedziałek, 23 września 2013 roku o godz. 16:00 w sali warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja dwóch książek z tekstamiAndrzeja Chłopeckiego: Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestroweji Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego(pod red. Marty Szoki, Katarzyny Naliwajek i Magdaleny Długosz).

Spotkanie odbędzie się w ramach imprez towarzyszących „Warszawskiej Jesieni”. Wezmą w nim udział: Marta Szoka, Katarzyna Naliwajek, Marcin Gmys i Tomasz Baranowski. Rozmowę poprowadzi Marcin Trzęsiok.

Książka Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowejjest pierwszą częścią planowanego i częściowo zrealizowanego przedsięwzięcia, jakim miało być opisanie życia i twórczości Albana Berga. Publikacja ma na celu udokumentowanie wstępnych i wczesnych utworów kompozytora (tj. z lat 1900-1913). Co ważne, Andrzej Chłopecki nie poprzestaje na pokazaniu wybranych przykładów muzycznych z tego okresu czasu. W każdym z rozdziałów opisuje też życie kompozytora, ujawnia szczegóły dotyczące jego kondycji psychicznej i osobowościowej, ukazuje go w relacjach ze środowiskiem, w którym istniał. Zdaniem autora „chronologia twórczości Albana Berga ściśle związana jest z chronologią jego życia (…). Życie staje się nierozerwalnym kontekstem twórczości, twórczość – nierozerwalnym składnikiem życia”. Tak integralny opis muzyki Berga w kontekście jego drogi życia nie jest powszechny – pod tym względem książka Andrzeja Chłopeckiego jest publikacją niestandardową. Ponadto wyróżnia się na tle bogatej bibliografii bergowskiej koncentracją na życiu i twórczości kompozytora z czasów młodości. Książka ukaże się nakładem PWM we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Antologia Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiegoukazuje się dokładnie w rok po śmierci tego znakomitego krytyka muzycznego, promotora muzyki współczesnej na antenie Programu II Polskiego Radia, członka Komisji Programowej festiwalu „Warszawska Jesień”. Prezentowany w zbiorze wybór tekstów łączy właśnie perspektywa warszawskojesienna: od recenzji z koncertów publikowanych w „Ruchu Muzycznym”, poprzez komentarze i eseje o kompozytorach i dziełach prezentowanych na festiwalu, felietony z „Gazety Wyborczej” po artykuły utrwalające historię „Warszawskiej Jesieni” we wciąż zmieniających się w minionych dekadach kontekstach politycznych, społecznych, kulturowych. Uzupełnienie książki stanowi płyta, na której znalazł się zapis audycji radiowej – rozmowy Andrzeja Chłopeckiego z Jerzym Jasieńskim, świadkiem początków historii „Warszawskiej Jesieni”, oraz dwa fragmenty nieautoryzowanych wypowiedzi Andrzeja Chłopeckiego. Nagrania te ukazują go jako dynamicznego interlokutora, dociekającego prawdy historycznej dziennikarza radiowego o niepowtarzalnym głosie i stylu mówienia, a także niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki współczesnej, głęboko przezeń przeżywanej.

Audiowizualne widowisko z udziałem EMADE i artystów wizualnych - finał MUZOBUSu

Audiowizualne widowisko z udziałem EMADE i artystów wizualnych - finał MUZOBUSuPremiera 15 kompozycji wyprodukowanych przez EMADE (Piotra Waglewskiego) stworzonych z dźwięków polskich miast, ilustrujące je, tworzone na żywo i wyświetlane na ścianach obrazy i slam poetycki wokół tematu miasta - tak 28 września 2013 roku w warszawskim Klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) zakończy się wakacyjny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i Muzykoteki Szkolnej - MUZOBUS.

Jak różnorodnie może brzmieć Polska? Co można usłyszeć m.in. w Częstochowie, Opolu, Szczecinie, Tarnowie, Suwałkach czy Żyrardowie? Dźwięki zbierane na ulicach 15 polskich miast w ramach letniej trasy MUZOBUSA, w nowej, zremiksowanej przez Piotra Waglewskiego formie premierowo będzie można usłyszeć 28 września w Warszawie. 

Artyści wizualni z grupy Fluidacje na żywo stworzą analogowe wizualizacje, powstające z płynów, do muzyki EMADE - alternatywnych brzmień z elementami transu i trip hopu. Dźwięki muzyki zostaną przełożone na falowanie powierzchni wody, grę świateł i kolorystykę farb, a grafoskop wyświetli miksowane barwne substancje chemiczne.

Koncert będzie zwieńczeniem wakacyjnego projektu NInA i Muzykoteki Szkolnej (www.muzykotekaszkolna.pl). MUZOBUS, który tego lata przemierzył 7000 kilometrów i odwiedził 23 miasta w całej Polsce. W ramach przedsięwzięcia zachęcano do odkrywania muzyki w nietypowy sposób m.in. na ulicach swojego miasta, a w 15 lokalizacjach (Wieluniu, Żyrardowie, Chełmie, Suwałkach, Starachowicach, Tarnowie, Sanoku, Czechowicach-Dziedzicach, Opolu, Częstochowie, Elblągu, Toruniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Legnicy) nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i studenci podczas nietypowych warsztatów muzycznych zbierali otaczające ich dźwięki. Z zarejestrowanych odgłosów stworzono łącznie 69 etiud muzycznych. W oparciu o ten właśnie materiał EMADE wyprodukuje własne kompozycje, oddające charakter każdego z ilustrowanych dźwiękowo regionów. Utwory premierowo zaprezentowane zostaną 28 września, a jesienią znajdą się na płycie CD. Będą również udostępnione na www.muzykotekaszkolna.pl oraz www.ninateka.pl.

Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli i ogólnopolski konkurs felietonów

Lutosławski XXI Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” zaprasza wszystkich, zainteresowanych pisaniem, nauczycieli oraz uczniów do udziału w dwóch projektach Lutosławski XXI: Warsztaty dla nauczycieli i ogólnopolski konkurs felietonów Muzyka na słowa. Działania te odbędą się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, a poprowadzą je znani animatorzy i osobowości artystycznego, naukowego i edukacyjnego świata polskiej muzyki.

Projekt Lutosławski XXI jest kompleksowym działaniem, którego celem jest popularyzacja twórczości i postaci Witolda Lutosławskiego w przestrzeni oświatowej i w świadomości młodych Polaków. Istotą projektu Lutosławski XXI/Warsztaty dla nauczycielisą warsztaty artystyczne, dzięki którym organizatorzy pragnąy zachęcić nauczycieli do prezentowania muzyki Lutosławskiego uczniom, wyposażyć w wiedzę i umiejętności potrzebne do jej zrozumienia i popularyzowania, obudzić w nich pasję propagatora artystycznej muzyki współczesnej. Do prowadzenia warsztatów zaproszeni zostali wybitni kompozytorzy muzyki, pedagodzy, publicyści: Anna Ignatowicz-Glińska, Joanna Grotkowska, Monika Gromek, Tadeusz Wielecki, Sławomir Wojciechowski, Mateusz Migut, Ziemowit Socha, Ewa Jakubowska, Ewa Cichoń. Każdy z 6 dni warsztatowych zakończy się interaktywnym koncertemz udziałem znakomitych kameralistów i animatorów. Wśród zadań i tematów warsztatowych znajdą się propozycje zabaw i działań twórczych dla uczniów i nauczycieli wokół wybranych utworów i technik kompozytorskich, krótki wykład o życiu i twórczości Lutosławskiego, połączony ze słuchaniem nagrań z jego muzyką, omówienie różnorodnych zagadnień związanych z muzyką XX i XXI wieku, z pedagogiką, psychologią i socjologią muzyki, w wymiarze przydatnym w edukacji powszechnej.

Terminy warsztatów: 24 lub 25 października; 7 lub 8 listopada i 14 lub 15 listopada 2013 roku.

Grzegorz Niemczuk zagra w Singapurze

Grzegorz NiemczukUtalentowany polski pianistaGrzegorz Niemczuk zagra w sobotę, 28 września 2013 roku o godz. 18.30 w Ogrodach Botanicznych w Singapurze.

Artysta wystąpił z ponad 300 recitalami i koncertami na całym świecie – we wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Nowym Jorku – w Carnegie Hall, Steinway Hall, Mannes College, Yamaha Artists Services), Korei Południowej, Chinach (Szanghaju), Etopii (w Addis Ababa) i Australii. Jego szeroki repertuar obejmuje ponad 150 utworów solowych i 18 koncertów – od muzyki barokowej po współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem okresu romantyzmu.

Nowa płyta Macieja Zielińskiego. V Symphony, czyli wszystkie brzmienia litery V na orkiestrę symfoniczną i… telefon komórkowy

Premiera nowej płyty Macieja Zielińskiego20 września 2013 roku do sklepów trafiła nowa płyta jednego z najciekawszych kompozytorów muzyki współczesnej -Macieja Zielińskiego pod tytułem V Symphony, wydana przez wytwórnięDUX.

Maciej Zieliński, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki współczesnej, nominowany w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, jest znany szerszej publiczności z muzyki do filmowych hitów ostatnich lat. Tym razem proponuje kompozycje orkiestrowe z gatunku muzyki współczesnej. Utwory V Symphonyoraz Elemen T powstały w 2012 roku, w wyniku współpracy kompozytora z Polską Orkiestrą Radiową. Maciej Zieliński od lat pracuje z tym zespołem, jednak tym razem była to współpraca w ramach nowego programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca - „Kompozytor Rezydent”.

- V Symphony to ważny dla mnie utwór, w którym szukam mojego własnego pojęcia postmodernizmu. Staram się odnaleźć sposób na łączenie elementów tradycji muzycznej ze współczesnym językiem muzycznym. - mówi Maciej Zieliński.

Kompozycja, od samego tytułu poczynając, pełna jest wieloznaczności i elementów typowego dla ponowoczesnej sztuki „podwójnego kodowania”. Pojawia się w niej wiele ciekawych zjawisk dźwiękowych jak np. efekt „delay”, czy też efekt zwalnianej taśmy, wykonywanych przez orkiestrę „na żywo”. W postmodernistyczną atmosferę utworu wpisało się wydarzenie, które miało miejsce podczas prawykonania kompozycji. Dokładnie na ostatnim dźwięku ze strony publiczności odezwał się… telefon komórkowy. Efekt ten był na tyle muzyczny i tak dobrze wpisał się w inne zjawiska dźwiękowe utworu, że kompozytor dodał partię telefonu do partytury.

W czwartek, 26 września 2013 rokuo godz.17:00 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (przy ul. A. Fredry 8) odbędzie się spotkanie z Maciejem Zielińskim oraz dyrygentem Łukaszem Borowiczem, który po mistrzowsku poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas prawykonania. Będzie można posłuchać fragmentów płyty, a także osobiście poznać jej Twórców, podyskutować, a także otrzymać płytę z autografami.

ZOBACZ - film promocyjny: www.maciejzielinski.pl/symphony  

Festiwal Muzyka na Szczytach na półmetku

Klub rozmów na szczytachFestiwal "Muzyka na Szczytach" dobiega końca. Przed nami trzy ostatnie dni festiwalu obfitujące w znakomite koncerty, spotkania w Klubie rozmów na szczytach oraz pokazy filmowe.

W czwartek, 19 września 2013 roku w Domu pod Jedlami (godz. 12.00) gośćmi klubu rozmów na szczytachbędą: fenomenalna sopranistka Agata Zubel oraz kompozytor Paweł Mykietyn, spotkanie poprowadzi publicysta, reżyser, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego” Tomasz Cyz. Wieczorem w Kinie Sokół czeka nas filmowa projekcja baletu Święto wiosny Igora Strawińskiego w wykonaniu Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

W piątek w Kościele św. Krzyża odbędzie się koncertw wykonaniu Agaty Zubel i Macieja Grzybowskiego oraz - w drugiej części wieczoru - Gruppo di Tempera i Jakuba Sztencla. Artyści wykonają utwory P. Mykietyna, J. Iberta, J.Francaixa oraz F. Poulenca.

W sobotę zakończenie festiwalu. W Kościele św. Krzyża koncertować będzie znakomity zespół Szymanowski Quartet oraz ceniony brytyjski pianista Jonathan Plowright. W programie kompozycje A. Dvořáka, J. Suka i W. Żeleńskiego.

więcej...

Koncert kameralny Lutosair Quintet

Lutosair QuintetKoncert kameralny Lutosair Quintet odbędzie się w czwartek, 19 września 2013 rokuo godz. 19:00 w pięknym wnętrzu biblioteki Ossolineum we Wrocławiu (pl. bp. Nankiera 17).

W wykonaniu zespołu, występującego w składzie: Jan Krzeszowiec – flet, Wojciech Merena – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot i Mateusz Feliński – waltornia, usłyszymy pięć kompozycji: Kwintet dętyTadeusza Szeligowskiego, Trio na obój, klarnet i fagotWitolda Lutosławskiego, Moaina flet solo Pawła Łukaszewskiego, Trio stroikoweAleksandra Tansmana i Kwintet dętyWojciecha Kilara.

Sinfonia Varsovia w Bonn i Hanowerze pod batutą Pendereckiego

Krzysztof Penderecki Sinfonia Varsovia pod batutąKrzysztofa Pendereckiego wystąpi w dniach 17-20 września 2013 roku w Bonn i Hanowerze.

W środę, 18 września 2013 rokuSinfonia Varsovia wystąpi pod batutą swojego Dyrektora Artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego w ramach festiwalu Beethovenfestw Bonn w Beethovenhalle. W programie koncertu znajdą się: Uwertura do baletu Die Geschöpfe des Prometheus op. 43 Ludwiga van Beethovena, VII Symfonia d-moll op.70 Antonína Dvořáka oraz Koncert fortepianowy ZmartwychwstanieKrzysztofa Pendereckiego z solistą Rudolfem Buchbinderem. Koncert został zorganizowany z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Dzień później, Sinfonia Varsovia ponownie pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, ale tym razem w kameralnym składzie, wystąpi w NDR Radiophilharmoniew Hanowerze. Artyści wykonają Koncert na orkiestrę smyczkowąGrażyny Bacewicz, Symfonię Kameralną c-moll op.110aDymitra Szostakowicza oraz dwa dzieła Pendereckiego - Serenadę na smyczkii Sinfoniettę per archi.

Koncert fortepianowy Lutosławskiego na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym

Paweł Kowalski z Orkiestrą Filharmonii PomorskiejKoncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego naBydgoskim Festiwalu Muzycznym w piątek, 20 września 2013 roku wraz z orkiestrąFilharmonii Pomorskiej pod dyrekcją maestroMarka Pijarowskiego wykonaPaweł Kowalski.

Prawie ćwierć wieku temu student Paweł Kowalski, zafascynowany muzyką Witolda Lutosławskiego i genialną interpretacją Krystiana Zimermana postanowił zmienić program swojego dyplomu i zagrać ten właśnie koncert. Było to pierwsze wykonanie utworu po Krystianie Zimermanie. Kompozytor po wspólnym wykonaniu koncertu w kwietniu 1989 napisał na partyturze "Pawłowi z serdeczną wdzięcznością za piękne wykonanie solowej partii....." Koncert Lutosławskiego stanowi do dziś jedną z najważniejszych pozycji w bardzo bogatym i wszechstronnym repertuarze pianisty, od Bacha i Mozarta do Góreckiego i Kilara, i jest jednym z ulubionych dzieł artysty. Wykonywał go kilkadziesiąt razy z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i w Europie.

Msza w intencji Wojciecha Kilara

Wojciech KilarTowarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki oraz Parafia św. Krzyża w Warszawie zapraszają w piątek, 20 września 2013 roku o godzinie 18.00 do Kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie na mszę w intencjiWojciecha Kilara.

Zgromadzeni w kościele będą wspólnie modlić się o szczęśliwy powrót do zdrowia jednego z największych polskich kompozytorów XX i XXI wieku, wielkiego Artysty i Patrioty. W niedzielę, 1 września, przed odebraniem Nagrody Pokoju w Filharmonii Kieleckiej, Wojciech Kilar przewrócił się i został przewieziony do szpitala. W efekcie tego nieszczęśliwego wypadku powstał krwiak, który został zoperowany. Wojciech Kilar powraca do zdrowia w szpitalu w Katowicach.

Polska Music Now - Witold Lutosławski, Warszawska Jesień i obecne trendy

Debata "Polska Music Now"Debata Polska Music Now, organizowana przezInstytut Adama Mickiewicza jako wydarzenie towarzyszące56. „Warszawskiej Jesieni”, odbędzie się 21 września 2013 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6, Warszawa).

Debata składająca się z dwóch paneli (10:00 – 12:30 oraz 13:30 – 16:00) poświęcona będzie Witoldowi Lutosławskiemu i jego związkom z festiwalem oraz kierunkom rozwoju polskiej muzyki współczesnej w perspektywie międzynarodowej. W spotkaniu udział wezmą: Harry Lehmann– niemiecki filozof, twórca myśli muzycznej, zajmujący się cyfrową rewolucją i jej wpływem na muzykę współczesną, Adrian Thomas– wybitny muzykolog specjalizujący się w muzyce polskiej, Clement Power– brytyjski dyrygent muzykiwspółczesnej oraz Thomas Oesterdiekhoff– Dyrektor Generalny Ensemble musikFabrik.

Tego samego dania, o godz. 17.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się również wernisaż instalacji interaktywnej Pawła JanickiegoLutoScratch, odbywającej się w ramach „Warszawskiej Jesieni”.

Polish Icons 2. Lutosławski

Polish Icons 2. Lutosławski Projekt Polish Icons 2. Lutosławski zostanie zaprezentowany 22 września 2013 roku w Krakowie w ramach 11. Sacrum Profanum.

Po sukcesie zeszłorocznego koncertu Polish Icons, nagrodzonego m.in. tytułem Kulturalnego Odlotu w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, w tym roku fanów Sacrum Profanum czeka druga odsłona projektu. Jej bohaterem będzie Witold Lutosławski. W niedzielę, 22 września 2013 roku na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z utworami mistrza zmierzą się artyści związani m.in. z kultowymi wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel.

Projekt Polish Icons 2. Lutosławski będzie prezentacją repertuaru ikony muzyki polskiej XX wieku – Witolda Lutosławskiego w nowych, zaskakujących, odważnych aranżacjach przygotowanych przez artystów sceny elektronicznej i klubowej. Program zostanie oparty na dwóch utworach Witolda Lutosławskiego: Muzyka żałobna(1954-58) oraz Preludia i fuga(1970-72). Koncert złoży się z czterech części: każdą z nich otworzy orkiestra AUKSO, prezentując oryginalną wersję wybranego utworu Lutosławskiego. Po niej, artyści sceny elektronicznej zaprezentują remixy, opracowania lub utwory, dla których twórczość kompozytora będzie jedynie punktem wyjścia.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.sacrumprofanum.com

Plamy na słońcu. El Derwid - nowa płyta z piosenkami Witolda Lutosławskiego

El-Derwid (CD Accord)Plamy na słońcu. El Derwidczyli piosenkiWitolda Lutosławskiego w wykonaniuAgaty Zubel,Cezarego Duchnowskiego iAndrzeja Bauera – już na płycie.

Projekt powstał w 2008 roku dla Festiwalu Witolda Lutosławskiego – Łańcuch V. W roku 2013 – z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora, prezentowany był kilkakrotnie, a także zarejestrowany przez firmę CD Accord. Premiera płyty miała miejsce we wrześniu. Znalazły się na niej nagrania piosenek: Cyrk jedzie (sł. Tadeusz Urgacz), Jeden przystanek dalej(sł. Jerzy Miller), Z lat dziecinnych(sł. Jerzy Miller), Czarownica(sł. Tadeusz Urgacz), Miłość i świat(sł. Eugeniusz Żytomirski), Złote pantofelki(sł. Adam Hosper), Daleka podróż(sł. Tadeusz Urgacz, Mirosław Łebkowski), Nie oczekuję dziś nikogo(sł. Zbigniew Kaszkur, Zbigniew Zapert), W lunaparku(sł. Jerzy Miller), Plamy na słońcu(sł. Jerzy Miller) i Znajdziesz mnie wszędzie(sł. Zbigniew Kaszkur, Zbigniew Zapert).

Jakub Polaczyk - Iron Composer 2013!

Jakub PolaczykPolski kompozytorJakub Polaczyk zwyciężył w Iron Compositon Constant Competition i otrzymał tytuł „Iron Composer”. Wyniki konkursu, odbywającego się corocznie w Ohio - Berea/Cleveland na Baldwin Wallace Music Conservatory, ogłoszone zostały 6 września 2013 roku.

Polak był jednym z pięciu kompozytorów, wybranych przez Jury na podstawie nadesłanych utworów. W finale ich zadaniem było stworzenie w ciągu 5 godzin kompozycji na zadany specjalnie temat muzyczny. Tego samego wieczoru na publicznym koncercie transmitowanym przez Radio WCLV 104.9 Classics w Cleveland Jury wybrało zwycięzcę. Jakub Polaczyk otrzymał zdecydowanie najwyższą liczbę punktów w ocenie Jurorów (120), pokonując rywali zwłaszcza pod względem oryginalności.

Jakub Polaczyk (na zdjęciu) – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, od 2011 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. doskonalił swoje umiejętności w klasie kompozycji Reza Vali w Pittsburghu, uzyskując tytuł Artist Diploma in Composition. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, a jego utwory od kilkunastu lat obecne są w programach największych festiwali muzycznych w Polsce i na świecie, m.in. Światowych Dni Muzyki ISCM w Sydney (2010), czy Annual Contemporary Music Festival w San Francisco (2013).

Więcej informacji – na stronie: http://ironcomposer.org/news

Mała Warszawska Jesień 2013 - trzecia edycja

Mała Warszawska Jesień 2013Po dwóch udanych edycjach pierwszego w Polsce festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci - czas na kolejną odsłonę "Małej Warszawskiej Jesieni" - od 20 do 28 września 2013 roku.

Tym razem, wśród wielu atrakcyjnych wydarzeń, między innymi - dobrze znana dzieciom historia szewczyka, ale zaczerpnięta bezpośrednio z ludowych źródeł, a do tego w wersji opery kameralnej na śpiewającą skrzypaczkę i niezwykłe lustrzane refleksy... Przygotowana przez tandem Tadeuszów: Wierzbickiego i Wieleckiego. Jak zawsze muzyczne niespodzianki na terenie Łazienek Królewskich. Na placu zabaw - koncert perkusyjny w wykonaniu Hob-beats Percussion Group, a we wnętrzu świątyni Sybilli – niezwykła interaktywna instalacja Lidii Zielińskiej. W Zachęcie, tym razem spotkanie „po drugiej stronie lustra” z zespołem Kwartludium i ich krainą muzycznych czarów.

Tak jak w ubiegłych latach organizatorzy chcą zapewnić szerokie spektrum doświadczeń, wprowadzających dzieci i rodziców w świat muzyki współczesnej.

Koordynatorem "Małej Warszawskiej Jesieni" jest Paulina Celińska.

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013

Koryfeusz - statuetka aut. Adama Myjaka12 września 2013 roku odbyło się posiedzenie Rady programowej ds. muzykiInstytutu Muzyki i Tańca, na którym wybrano nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013 w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Rokui Nagroda Honorowa.

Zgłoszonych zostało łącznie prawie 150 kandydatur, spośród których Rada programowa wybrała po 5 nominowanych w każdej kategorii:
Osobowość Roku
Piotr Beczała – tenor operowy
Marcin Masecki – pianista, kompozytor
Marcin Stańczyk – kompozytor
Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, animator kultury
Agata Zubel – kompozytorka, wokalistka

Wydarzenie Roku
Festiwal „Jazztopad” zrealizowany przez Filharmonię Wrocławską im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Nagroda „Grammy”za nagranie dzieł K. Pendereckiego dokonane dla firmy NAXOS przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wit
Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Premiera opery Qudsja Zaher Pawła Szymańskiego zrealizowana w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Spektakl Echa czasu zrealizowany przez Polski Balet Narodowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Dnia 17 września rozpocznie się głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów nagrody. Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

Galaodbędzie się 1 października 2013 rokuo godz. 20 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia oraz w Internecie.

Więcej szczegółów - na www.koryfeusz.org.pl
 

1 października poznamy Laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Koryfeusz - statuetka aut. Adama Myjaka1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zostaną ogłoszeni laureaci nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Program koncertu galowego, zatytułowanego Szymanowski, Lutosławski, Górecki, Penderecki. Mistrz i uczeń, poświęcony zostanie w całości muzyce polskiej, a jego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia. Podczas koncertu wystąpią: Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer z projektem „El-Derwid”, śpiewacy Marianna Bączek i Adam Strug, pianista Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, a także skrzypek Jarosław Żołnierczyk z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. Wystąpi również zespół „Opera Brass”. Galę poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.

Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana na żywona stronach internetowych www.koryfeusz.org.pl i www.polskieradio.pl/dwojka oraz na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Początek transmisji o godz. 20.00. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

W kategorii Osobowość Rokunominowani zostali: Piotr Beczała – tenor operowy, Marcin Masecki – pianista, kompozytor, Marcin Stańczyk – kompozytor, Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, animator kultury i Agata Zubel – kompozytorka, wokalistka. O miano muzycznego Wydarzenia Rokuwalczyć będą: Festiwal „Jazztopad” zrealizowany przez Filharmonię Wrocławską im. Witolda Lutosławskiego we WrocławiuNagroda „Grammy”za nagranie dzieł K. Pendereckiego dokonane dla firmy NAXOS przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita, otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicachpremiera opery Qudsja Zaher Pawła Szymańskiego zrealizowana w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i spektakl Echa czasu zrealizowany przez Polski Balet Narodowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali, lecz kandydatury zostały poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

Koryfeusz Muzyki Polskiejzostanie wręczony po raz trzeci. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Forbes, Jazz Forum, Polmic.pl, Culture.pl, Jazzarium.pl, Jazz Press.

NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku

NeoArte 2013Drugie Spektrum Muzyki Nowej - NeoArte odbędzie się w Gdańsku w dniach od 4 do 6 października 2013 roku.

To cykl koncertów poświęconych muzyce kompozytorów XX i XXI wieku. Pomysłodawcą wydarzenia jest zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej. Celem wydarzenia jest propagowanie współczesnej muzyki kameralnej (przede wszystkim polskiej) oraz zdobywanie dla tej twórczości jak najszerszej rzeszy odbiorców. Połączenie w jednym czasie i miejscu wybitnych osobowości muzycznych oraz uzdolnionych muzyków młodego pokolenia daje pewien wgląd w muzykę trzech ostatnich dziesięcioleci, będących nie tylko przełomem wieków, ale również przełomem w sztuce. Projekt NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej to cykliczna impreza, która promuje przede wszystkich polskie dziedzictwo kulturalne XX i XXI wieku, artystów sztuki współczesnej, jej wykonawców oraz miejsca, które promują i kreują sztukę XXI wieku. Gościem specjalnym poprzedniej edycji imprezy był Paweł Szymański.

Tegoroczne Spektrum Muzyki Nowej uświetni kompozytorka Elżbieta Sikora obchodząca Jubileusz 70-lecia urodzin. Na festiwalu wystąpi również znakomite krakowskie trio akordeonowe Motion Trio, zespół NeoQuartet oraz pianista Szábolcs Esztényi z projektem Muzyka Kreowana.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Witold Lutosławski w SACD - nowy album firmy BeArTon

Witold  Lutosławski w SACD vol.2 (CDB052)W ramach artystycznych wydarzeń Roku Lutosławskiego firmaBeArTon w cyklu Pereł Muzyki Polskiejwydała album Witold Lutosławski w SACD vol.2. Jest to kontynuacja rejestracji wybranych utworów kompozytora w nowym formacie SACD.

W pierwszym albumie wydanym w 2003 roku z Koncertem na orkiestrę, Chantefleurs et Chantefablesi Wariacjami na temat Paganiniegoudział wzięli soliści: Olga Pasiecznik sopran, Janusz Olejniczak fortepian oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka. Zawartość repertuarowa drugiego albumu [vol.2, nr kat. CDB052] to Koncert na wiolonczelę i orkiestrę, Koncert na fortepian i orkiestręi IV Symfoniaz udziałem pianistki Ewy Pobłockiej i angielskiego solisty, uważanego za jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów - Roberta Cohena, którym towarzyszy Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Koncert promujący album odbył się 23 sierpnia 2013 roku w ramach Festiwalu „Chopin i Jego Europa” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pierwsza recenzja płyty, autorstwa angielskiego krytyka Grahama Williamsa - na stronie www.Sa-Cd.net

Op_era Tu Nowe – kultura dzieciom

OP_era Tu Nowe - Kultura dzieciomWarsztaty dla dzieci i młodzieży zatytułowane Op_era Tu Nowe – kultura dzieciomodbędą się w soboty i niedziele września i października 2013 roku na głównej scenie Opery Leśnej w Sopocie, w przestrzeniach backstage'u i Sali koncertowej PFK.

Warsztaty są dedykowane ludziom w różnym wieku. Młodsi uczestnicy będą mieli okazję współpracować ze swoimi rodzicami lub opiekunami, starsi będą mogli indywidualnie rozwinąć swoje talenty. Wstęp wolny.

Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny otwierają nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół

Internetowy Teatr TVP dla szkółAutorski projekt TVP pn. Internetowy Teatr TVP dla szkół, realizowany we współpracy zNarodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA), otworzyła 12 września 2013 roku bajka muzyczna Jaś i Małgosia według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego zOpery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Kodowany przekaz do szkół podstawowych z całego kraju odbywał się równocześnie na stronach internetowych TVPwww.iteatr.tvp.pl i NInAhttp://ninateka.pl/strona/edu-info

Jaś i Małgosiato interaktywny spektakl skierowany do najmłodszych widzów, który wprowadza ich w świat opery i instrumentarium, zapoznaje z dziwnie brzmiącymi nazwami, oswoi z dźwiękami, ośmiela do wejścia na scenę i przyszłego, aktywnego uczestnictwa w sztuce. Nowatorskim podejściem jest zamiana przez reżysera tytułowych bohaterów w instrumenty muzyczne: Jasia w trąbę, Małgosię w flet. Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci mają możliwość realnie znaleźć się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitają leśne kwiaty, po trawie przemykają małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach - za zwierzęta te przebrana została orkiestra - uwiły gniazda ptaszki. Całość emanuje kolorami, ciepłem, pogodą.

Nowatorski projekt prowadzony jest przez Telewizję Polską od października 2012 roku skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Jego założeniem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii jako sposobu dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Od września transmisje odbywają się równocześnie na stronach internetowych TVP i NInA.

Partnerstwo obu instytucji przy projekcie obejmuje realizację kodowanych transmisji internetowych spektakli teatralnych w okresie od 12 września do grudnia 2013 roku. Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury o dużych walorach edukacyjnych, jak również oryginalne sztuki współczesne kierowane specjalnie do młodych widzów. W najbliższych miesiącach w repertuarze Internetowego Teatru TVP dla szkół będzie można zobaczyć następujące spektakle: Jaś i Małgosia z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach z ARTENES Wrocławskiego Teatru Edukacji, Mikrokosmos z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Calineczka z Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Antygona z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Opowieści zimowe z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Partnerzy będą również współpracować przy organizacji i przeprowadzeniu pierwszego w Polsce, realizowanego w ramach Projektu, konkursu pn. Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych, będącego prezentacją najlepszych uczniowskich kół teatralnych wyłonionych w drodze eliminacji na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Założeniem Przeglądu jest promocja szczególnie uzdolnionych młodych ludzi oraz rozwijanie jej twórczych zdolności i kreatywności. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.iteatr.tvp.pl.

Sukces polskiego tenora w Salzburgu

Andrzej LampertMłody śpiewak, tenor Andrzej Lampert jako jedyny Polak został finalistą prestiżowej Sommerakademie 2013 w Salzburgu. W jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń na świecie wzięło w tym roku udział aż 1166 artystów z 58 krajów! Po serii koncertów o charakterze konkursu, Polak znalazł się w elitarnej dziesiątce tych najlepszych.

Sommerakademie Salzburg to trzy serie dwutygodniowych kursów mistrzowskich prowadzonych przez najznamienitszych artystów-pedagogów na świecie, mistrzów m.in. fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, fletu, śpiewu, organów czy kompozycji. W tegorocznej edycji, od 15 lipca do 24 sierpnia, w 21 kursach wzięło udział aż 1166 uczestników 58 narodowości. Po wielu koncertach, do których pedagodzy typowali najlepszych uczestników, do finału wybranych zostało 10 młodych artystów różnych specjalności. Wśród nich znalazło się tylko 3 śpiewaków, w tym jedyny Polak - Andrzej Lampert.

Galowy koncert z udziałem Andrzeja Lamperta z programem arii operowych w ramach słynnego festiwalu Salzburger Festspiele spotkał się z największym aplauzem publiczności. Śpiewakowi akompaniował pianista Marcin Kozieł. Dwa dni później Polak śpiewał wyjątki ze Stworzenia świata Józefa Haydna oraz z opery Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego na zakończenie Festiwalu Muzycznego w Golling (Austria).

Andrzej Lampert - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, ma na koncie wiele sukcesów. Jego wyjątkowy głos, o “światowym poziomie” według Sarah Brightman, zdobywa zarówno miłośników klasyki, jak i rozrywki. Laureat “Szansy na sukces”, lider autorskiej grupy muzycznej PIN, szlify zdobywał pod okiem mistrzów jazzu i operowej wokalistyki. W 2005 roku, na III Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, otrzymał nagrodę specjalną Aukcji Polskiej Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, ufundowaną z inicjatywy Wiesława Ochmana „dla najbardziej obiecującego głosu tenorowego”. Śpiewak od 2011 roku kształci się u światowej klasy pedagoga - prof. Heleny Łazarskiej z Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W tym roku zwyciężył w kategorii głosów męskich XV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w którym jedną z nagród specjalnych był ufundowany przez prof. Łazarską udział w austriackiej Sommerakademie.
O Andrzeju Lampercie zaczyna być coraz głośniej i na świecie, i w Polsce. Młody, wybitnie utalentowany polski tenor występował już w koncertach i spektaklach operowych na scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu, Oper w Bytomiu (partie tenorowe w Traviaciei Eugeniuszu Oneginie), Szczecinie, Filharmoniach w Warszawie, Katowicach, Słupsku, Krakowie i in. Kilkakrotnie zapraszany do Kanady, śpiewał w Toronto koncerty słynnych arii tenorowych z towarzyszeniem Celebrity Symphony Orchestra, a w Niemczech koncerty z różnym repertuarem w Düessel, Mettmann i Wuppertalu. W tym sezonie Andrzej Lampert otrzymał angaż jako solista w Operze Krakowskiej, w której zadebiutował rok temu partią Pinkertona w Madame Butterfly Giacoma Pucciniego.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy dla dzieci

Koncerty „Od brzuszka do uszka maluszka” Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przygotowała w sezonie 2013/2014 ciekawą ofertę dla rodzin z dziećmi.

Już we wrześniu zaprasza na pierwszy Koncert Familijny pt: Koncert Kultury Żydowskiej - 22 września 2013 rokuo godz:11.00. Koncerty Familijneto nowy cykl koncertów realizowanych raz w miesiącu w weekend, podczas których słuchacze poznają rodziny instrumentów, style muzyczne, brzmienie orkiestry smyczkowej i dętej, a także kulturę i obyczaje innych narodów. Starannie dobrany repertuar koncertów, atrakcyjna formuła, ciekawe prowadzenie i profesjonalne wykonanie dostarczają wiele wrażeń emocjonalnych i artystycznych oraz zachęcają młodych słuchaczy do poznawania świata muzyki.

Filharmonia Pomorska przygotowała również propozycję dla rodzin z niemowlętami i dziećmi do 2 roku życia - koncerty „Od brzuszka do uszka maluszka”. W oparciu o szeroki zakres wiedzy dotyczącej psychologii muzyki, rozwoju słuchu muzycznego oraz metod jej nauczania proponuje wyjątkowe koncerty przeznaczone dla malutkich słuchaczy. Wszystko to odbywa się w specjalnie przygotowanych wnętrzach bydgoskiej Filharmonii otwartej dla najmłodszych melomanów. Pierwszy koncert cyklu odbędzie się 22 wrześniaw foyer koncertowym o godz: 12.30.

Oferta edukacyjnych projektówbydgoskiej Filharmonii: audycji muzycznych w sali kameralnej, audycji wyjazdowych, koncertów familijnych, koncertów dla niemowląt, Muzycznych BAJKOranków, konkursów muzycznych, koncertów dla młodzieży, audycji dostępna jest na stronie internetowej www.edukacja.filharmonia.bydgoszcz.pl

Lutosfery wrześniowe

Lutosfery Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowskioraz Fundacja f.o.r.t.e.zapraszają w dniach 15-17 września 2013 roku na cykl wydarzeń „Lutosfery”, organizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy urodzinWitolda Lutosławskiego.

W niedzielę, 15 września 2013 rokuo godz. 18.00 w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się pierwsze LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”. Do udziału w inauguracji cyklu, moderowanego przez Lecha Dzierżanowskiego, zaproszenie przyjęli: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego – Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia i pianistka (dla której Lutosławski w roku 1957 skomponował jedną z dziecięcych miniatur na fortepian) – Zofia Owińskaoraz kompozytor, biograf Lutosławskiego, wykładowca australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie – prof. Charles Bodman Rae. Tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego – Człowieka – humanisty.

Po spotkaniu, o godz. 20.00 odbędzie się prezentacja etiud choreograficznych, będących efektem projektu „Kilka kroków do Lutosławskiego” - miniatur zainspirowanych i wykonanych do wybranych utworów kompozytora: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.

Poniedziałkowe wydarzenia „Lutosfer” rozpocznie w Sali Kinowej CSW, o godz. 17.00 projekcja filmu Suita warszawska (1946) - dokumentalnej impresji poetyckiej z muzyką Witolda Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego. Przedstawia ona pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy. Film składa się z trzech części: I. Klęska (Adagio), II. Powrót do życia (Andante), III. Wiosna warszawska (Allegro). Bezpośrednio po projekcji, o godz. 17.30 wyświetlony zostanie angielski film biograficznyWoven words, zrealizowany pod artystyczną opieką i z osobistym udziałem dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena oraz Stevena Stucky - kompozytora, autora nagradzanej książki Lutosławski and his Music wydanej w 1981 roku.

Kilka kroków do Lutosławskiego

Maria Stokłosa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, FUNDACJA f.o.r.t.e. oraz Fundacja Burdąg zaprosiły młodych choreografów do wzięcia udziału w projekcie „Kilka kroków do Lutosławskiego”, którego celem było stworzenie miniatury choreograficznej zainspirowanej i wykonanej do jednego z wybranych utworów kompozytora.

Celem głównym było uczczenie 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego poprzez działania artystyczne zainspirowane jego muzyką. Projekt rozpoczął się od otwartego naboru (do którego zgłosiło się 24 młodych artystów) i audycji, podczas której wybrano siedmiu choreografów. Zadaniem, które zostało postawione przed twórcami było znalezienie nowej, oryginalnej relacji między muzyką a ruchem. W sierpniu odbyły się w Burdągu na Mazurach tygodniowe warsztaty poświęcone badaniu związku pomiędzy muzyką i tańcem w kontekście współczesnej choreografii prowadzone przez Marię Stokłosę(na zdjęciu). Warsztaty te stanowiły punkt wyjścia do indywidualnej pracy.

W niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 20.00 w Sali Laboratorium CSW - Zamku Ujazdowskiego w Warszawie podczas serii wydarzeń muzycznych „LUTOSFERY”zaprezentowane zostaną etiudy choreograficzne, będące efektem dotychczasowych działań: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.

Wystawa „Witold Lutosławski 1913-1994”

W roku 2013 obchodzone jest stulecie urodzinWitolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, studenta i doktora honoris causa UW. Uchwalony przez Sejm RP Rok Lutosławskiego to m.in. ponad 100 wydarzeń w 40 miastach i 18 krajach: koncerty symfoniczne i kameralne, recitale, konferencje, sympozja oraz wydawnictwa płytowe i multimedialne. Międzynarodowe obchody setnej rocznicy urodzin Lutosławskiego zostały objęte patronatem UNESCO.

Witold Lutosławski na Uniwersytecie Warszawskim studiował matematykę, jednak zrezygnował po dwóch latach, żeby całkowicie poświęcić się muzyce. Kompozytor jest doktorem honorowym 16 uczelni, m.in. uniwersytetów w Cambridge, Glasgow, Belfaście, Chicago i Strasburgu. W 1973 roku Uniwersytet Warszawski jako drugi w świecie i pierwszy w Polsce uhonorował artystę tą najwyższą akademicką godnością.

W dniach 9-20 września 2013 rokuw Bibliotece Uniwersyteckiej zagości wystawaTowarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, przybliżająca osobę i twórczość kompozytora. Adresatami wystawy są zarówno początkujący melomani, jak i znawcy muzyki Lutosławskiego. 20 plansz, wypełnionych ilustracjami i komentarzem w wersjach polskiej i angielskiej, poświęconych jest życiorysowi kompozytora, źródłom jego twórczości, stylowi muzycznemu, otoczeniu, w jakim dział oraz roli jego dzieła we współczesnej kulturze muzycznej. Autorami wystawy są: Marcin Krajewski (scenariusz) i Sylwia Szafrańska (projekt plansz). Konsultacji dotyczącej oprawy graficznej udzieliła Krystyna Zachwatowicz. Wystawę można już było zobaczyć m.in. w filharmoniach w Warszawie i Krakowie, zaś po wizycie w BUW będzie prezentowana w Olsztynie i Gdańsku.

Kolejnym akcentem Roku Lutosławskiego na Uniwersytecie Warszawskimbędzie koncert kameralny – 25 listopada 2013 rokuw BUW, w Sali im. Lindego. Patrycja Piekutowska (skrzypce) i Beata Bilińska (fortepian) zaprezentują dzieła Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (także doktora honoris causa UW). Koncert zostanie zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. Karola Szymanowskiego.

Początek nowego sezonu w Filharmonii Bałtyckiej

Maxim VengerovW czwartek, 12 września 2013 rokuOrkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wspólnie ze znanym skrzypkiem Maximem Vengerovem (na zdjęciu), pod batutą Dyrektora Artystycznego PFB Ernsta Van Tiela, zainauguruje nowy sezon artystyczny. W programie koncertu znajdzie się znakomity Koncert skrzypcowyBrittena oraz Symfonia nr 4 Czajkowskiego.

Repertuar nowego sezonu Filharmonii Bałtyckiej powinien zaspokoić gusta najbardziej wyrafinowanych odbiorców. Obok twórczości Bacha, Czajkowskiego, Mozarta, Rimskiego-Korsakowa, Vivaldiego czy Schumanna w programie koncertów znajdą się również kompozycje autorstwa współczesnych twórców, takich jak: Mahler, Tansman, Bernstein, a nawet Duke Ellington. We wrześniu w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się światowe prawykonanie utworu Lasy deszczowe na flety koncertujące i orkiestręGrażyny Pstrokońskiej-Nawratil, napisanego na specjalne zamówienie PFB. Mając na względzie fakt, że rok 2013 to m.in. rok wydarzeń i koncertów związanych z obchodami jubileuszu 80. urodzinKrzysztofa Pendereckiego oraz 70. urodzin uznanej, gdańskiej kompozytorkiElżbiety Sikory, Filharmonia przygotowała specjalny koncert jubileuszowy, który odbędzie się 8 listopada 2013 roku. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi znakomity holenderski dyrygent Jurjen Hempel. Solistką tego wyjątkowego koncertu będzie Alina Mleczko (saksofon). Z kolei w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, przez kilka kolejnych listopadowych wieczorów przed pomorską publicznością wystąpią znakomici artyści, wywodzący się nie tylko z nurtu muzyki klasycznej, ale także jazzu i muzyki współczesnej. W ramach tegorocznego cyklu wystąpią, m.in.: Alexander Gawryluk, Qi Xu, Andriej Shibko, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer.

Rok 2013 to także rok znanego i niezwykle cenionego w Polsce i na świecie kompozytora Witolda Lutosławskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka zaplanowała na jesieni tego roku szereg koncertów, których zadaniem jest przypomnienie twórczości oraz sylwetki tego wybitnego kompozytora, jako wielkiego autorytetu muzycznego ubiegłego stulecia. Koncertem kończącym szereg wydarzeń artystycznych, związanych z obchodami 100-lecia urodzinWitolda Lutosławskiego będzie widowisko zaplanowane na 22 listopada 2013 roku. Koncert poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Lutosławski wg Ojca Karolw reżyserii Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej.

Nie zapominając jednak o stałych melomanach, Filharmonia przygotowała również atrakcyjny program w ramach powtarzających się co roku cykli i koncertów okolicznościowych. Znajdą się wśród nich koncerty: papieskie, andrzejkowe, sylwestrowe, walentynkowe oraz koncerty organizowane w ramach Balów Gdańskich. Te ostatnie także uświetnią znani artyści, jak choćby doskonały duet Konstantego Andrzeja Kulki z córką Gabrielą Kulką. Ze względu na rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na koncerty rodzinne, w repertuarze Filharmonii nie zabraknie koncertów dedykowanych najmłodszym: familijnych, mikołajkowych i edukacyjnych.

Filharmonia Łódzka dla maluchów

Baby Boom BumW środę, 18 września 2013 rokuFilharmonia Łódzka zaczyna kolejny sezon muzycznych warsztatów dla najmłodszych „Baby Boom Bum”.

Zajęcia wykorzystujące metodę amerykańskiego profesora Edwina Eliasa Gordona to nie tylko możliwość uwrażliwienia maluchów na dźwięki, ale też okazja, by rodzice (lub inni opiekunowie) razem z dzieckiem spędzili aktywnie czas, wspólnie się cieszyli, bawili i lepiej poznawali. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w środy (od 18 września), soboty (od 26 października) i niedziele (od 27 października). Organizowane są w trzech grupach wiekowych: dla niemowląt, dzieci w drugim i w trzecim roku życia. Bilet na jedne zajęcia kosztuje 30 zł (wstęp dziecka i maksymalnie dwóch osób dorosłych), bilet w abonamencie jest o 20% tańszy: 24 zł. Abonament obejmuje osiem lub dziewięć zajęć (192 lub 216 zł).

Dokładny rozkład warsztatów jest zamieszczony na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej - plik pdf

Minutowa Piosenka Klasowa - III edycja konkursu na szkolny klip muzyczny

Akcja Labirynt 2013Czy Twoja Klasa ma swoją PIOSENKĘ KLASOWĄ? Jeśli nie, może warto w dalszą szkolną podróż iść z własną klasową piosenką? Trwa nabór szkolnych klipów muzycznych do III edycji ogólnopolskiego konkursu MINUTOWA PIOSENKA KLASOWA, realizowanego w ramach Akcji Labirynt 2013Fundacji Muzyka jest dla wszystkich. Termin zgłoszenia - 18 października 2013 roku.

Minutowa Piosenka Klasowa to radosny, kreatywny, pełen uśmiechu, zabawy i muzyki konkurs dla klas ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, polegający na stworzeniu i nagraniu krótkich klipów do samodzielne wymyślonych piosenek. Najlepsze z nich prezentowane są na stronie internetowej www.akcjalabirynt.pl oraz www.muzykajest.pl. Najlepsze osiem klipów zostanie poddane ogólnopolskiemu głosowaiu o Nagrodę Publiczności na ulubiony polski szkolny klip muzyczny 2013. Nagrodami w konkursie są instrumenty muzyczne, wydawnictwa, związane z muzyką oraz specjalne dyplomy uznania. W 2013 roku uruchomiona została nowa kategoria: Nagroda Publiczności. Regulamin konkursu dostępny na stronie projektu.

Akcja Labirynt 2013 to trwająca cały rok, kolejna odsłona artystycznych działań łączących twórczy potencjał dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz młodych warszawskich artystów. Głównym celem projektu organizowanego przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich” jest zainteresowanie uczniów aktywnością twórczą, eksperymentowaniem, podnoszeniem kompetencji artystycznych, zwłaszcza muzycznych. Dialog z dziecięcą i młodzieżową wyobraźnią realizujemy poprzez zabawę, perfomance, improwizacje, wprowadzanie w arkana sztuki historycznej i współczesnej przy poszanowaniu potrzeb i zainteresowań uczestników. Program finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawę.

Muzyczne Konfrontacje - Wokół Lutosławskiego

Stawisko XIV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” odbędzie się w dniach 29 września – 27 października 2013 roku jako druga z cyklu trzech imprez festiwalowych, zaplanowanych na lata 2012-2014 pod hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce i kulturze polskiej”.

Rocznice 85-lecia istnienia Domu na Stawisku (2013) oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum (2014) skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia ważnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Tegoroczny Festiwal szczególnie eksponuje postać i twórczość Witolda Lutosławskiego. Stawisko jest wszak tym miejscem, w którym Lutosławski bywał, gdzie darzono go szacunkiem, porównywalnym z kultem otaczającym Karola Szymanowskiego. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów wpisuje się zatem także w ogólnopolskie obchody Roku Lutosławskiego.

Podczas XIV Festiwalu zaprezentowana zostanie twórczość Witolda Lutosławskiego w kontekście wybranych dzieł kompozytorów szczególnie przez niego cenionych; Bacha, Chopina, Mozarta, Beethovena, Debussy`ego, Szymanowskiego. Interesujące będzie z pewnością odtworzenie programu "koncertu okupacyjnego" 1942 rokuna Stawisku z udziałem Witolda Lutosławskiego jako pianisty. Do udziału w koncertach zaproszono uznanych, najwybitniejszych polskich artystów, a także wykonawców młodych, o znaczącym artystycznym potencjale.

Koncerty wzbogacą aktorskie interpretacje tekstów Iwaszkiewicza i innych pisarzy, związanych z tym domem, poświęcone muzyce XX wieku i Lutosławskiemu.
Kontynuacją tradycji stawiskich seminariów „Dźwięk-Słowo-Obraz-Myśl”, poruszających istotne problemy sztuki współczesnej będzie dyskusja zatytułowana Co dzisiaj znaczy dla nas Lutosławski?

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie otwarcie wystawy fotografii Anny Bedyńskiej, tegorocznej laureatki World Press Photo.

Warto podkreślić, że XIV „Muzyczne Konfrontacje” to kolejne już przedsięwzięcie tego cyklu na Stawisku, posiadające w swoim tytule hasło „Lutosławski”. Poprzednie: „Chopin – Szymanowski – Lutosławski” oraz „Od Chopina do Lutosławskiego” odbyły się w latach 2007 i 2010. Muzyka Lutosławskiego brzmi zatem w Muzeum Iwaszkiewiczów nie tylko z okazji wielkiej rocznicy, ale ma tu swoje stałe, ważne miejsce.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZprogram Festiwalu

Muzyczne Konfrontacje - Wokół Lutosławskiego

Stawisko XIV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” odbędzie się w dniach 29 września – 27 października 2013 roku jako druga z cyklu trzech imprez festiwalowych, zaplanowanych na lata 2012-2014 pod hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce i kulturze polskiej”.

Rocznice 85-lecia istnienia Domu na Stawisku (2013) oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum (2014) skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia ważnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Tegoroczny Festiwal szczególnie eksponuje postać i twórczość Witolda Lutosławskiego. Stawisko jest wszak tym miejscem, w którym Lutosławski bywał, gdzie darzono go szacunkiem, porównywalnym z kultem otaczającym Karola Szymanowskiego. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów wpisuje się zatem także w ogólnopolskie obchody Roku Lutosławskiego.

Podczas XIV Festiwalu zaprezentowana zostanie twórczość Witolda Lutosławskiego w kontekście wybranych dzieł kompozytorów szczególnie przez niego cenionych; Bacha, Chopina, Mozarta, Beethovena, Debussy`ego, Szymanowskiego. Interesujące będzie z pewnością odtworzenie programu "koncertu okupacyjnego" 1942 rokuna Stawisku z udziałem Witolda Lutosławskiego jako pianisty. Do udziału w koncertach zaproszono uznanych, najwybitniejszych polskich artystów, a także wykonawców młodych, o znaczącym artystycznym potencjale.

Koncerty wzbogacą aktorskie interpretacje tekstów Iwaszkiewicza i innych pisarzy, związanych z tym domem, poświęcone muzyce XX wieku i Lutosławskiemu.
Kontynuacją tradycji stawiskich seminariów „Dźwięk-Słowo-Obraz-Myśl”, poruszających istotne problemy sztuki współczesnej będzie dyskusja zatytułowana Co dzisiaj znaczy dla nas Lutosławski?

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie otwarcie wystawy fotografii Anny Bedyńskiej, tegorocznej laureatki World Press Photo.

Warto podkreślić, że XIV „Muzyczne Konfrontacje” to kolejne już przedsięwzięcie tego cyklu na Stawisku, posiadające w swoim tytule hasło „Lutosławski”. Poprzednie: „Chopin – Szymanowski – Lutosławski” oraz „Od Chopina do Lutosławskiego” odbyły się w latach 2007 i 2010. Muzyka Lutosławskiego brzmi zatem w Muzeum Iwaszkiewiczów nie tylko z okazji wielkiej rocznicy, ale ma tu swoje stałe, ważne miejsce.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZprogram Festiwalu

Drum Fest 2013

Drum Fest 2013Od 22 września do 17 listopada 2013 roku w Krakowie, Chorzowie, Opolu i Wrocławiu odbędzie się kolejna edycjaMiędzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Drum Fest”. To największa i jedyna w swoim rodzaju wielodniowa impreza muzyczna, skierowana do szerokiego grona melomanów dobrej muzyki.

Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali wybitni instrumentaliści, gwiazdy światowej sceny muzycznej, przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej, etnicznej, a także rockowej. Jak co roku, odbędzie się wiele niezapomnianych koncertów i warsztatów, a także 3 ogólnopolskie konkursy perkusyjne: wibrafonowy, marimbowy oraz gry na zestawie perkusyjnym, dla młodzieży do 25 roku życia.

więcej...

Polscy kompozytorzy na festiwalu Gaudeamus Muziekweek 2013

Gaudeamus Muziekweek 2013KompozycjeKasi Głowickiej, Mikołaja Laskowskiego iDariusza Przybylskiego zabrzmią podczas holenderskiego festiwalu Gaudeamus Muziekweek, organizowanego w dniach 1-8 września 2013 roku w Utrechcie.

We wtorek, 3 września 2013 roku w Zijdebalen Theater odbędzie się prawykonanienajnowszego utworu Mikołaja Laskowskiego, napisanego dla wykonawców koncertu - orkest de ereprijs – pt. Na (2013). Podczas tego samego wieczoru znana Orchestra of the 21st Century wykona także m.in. utwór Music in 3 partsKasi Głowickiej.

Kilka dni później, 6 września 2013 rokuw ośrodku RASA będzie miało miejsce prawykonanie Chamber Concerto(2013) Dariusza Przybylskiego, skomponowanego na zamówienie Internationale Ensemble Modern Akademie. 10-minutowa kompozycja rozpisana została na wirtuozowski zespół 15 instrumentalistów, z których każdy otrzymał solistycznie potraktowaną partię. Forma utworu podporządkowana została możliwościom prezentacji poszczególnych wykonawców lub grup instrumentalnych, i składa się ze skontrastowanych odcinków, których materiał dźwiękowy wywodzi się z konstrukcji interwałowej. Następne wykonania utworu Dariusza Przybylskiego zaplanowano w Royaumont pod Paryżem (8 września 2013), w Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (21 września 2013) oraz w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem (25 września 2013).

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu Orkiestra Sinfonia Varsovia już po raz trzynasty zaprasza w dniach 8-22 września 2013 roku naFestiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty kameralne oraz dwa koncerty symfoniczne w całości poświęcone muzyce Beethovena.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się w niedzielę 8 września o godz. 19:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystąpi angielska pianistka amerykańskiego pochodzenia - Ingrid Jacobyoraz Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka. Uwertura Egmont, IV Koncert fortepianowy G-dur op.58 oraz VII Symfonia A-dur op.92 to dzieła Ludwiga van Beethovena, które będzie można usłyszeć podczas tego koncertu. Ci sami artyści wystąpią w środę, 11 września o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. W programie koncertu znajdą się tym razem: V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 Cesarskioraz III Symfonia Es-dur op.55 Eroica.

Koncerty Sinfonii Varsovii z Ingrid Jacoby i maestro Jackiem Kaspszykiem nie są przypadkowe. Artyści niedawno nagrali trzy płyty ze wszystkimi koncertami fortepianowymi Beethovena dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni ICA Classic. Dwa pierwsze albumy z II Koncertem fortepianowym B-dur op.19i IV Koncertem fortepianowym G-dur op.58oraz z V Koncertem fortepianowym Es-dur op.73Beethovena zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytykę. W najbliższych dniach ukaże się trzeci i ostatni album z I Koncertem fortepianowym C-dur op.15 i III Koncertem fortepianowym c-moll op.37.

W ramach Festiwalu orkiestra zaprasza także do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 na dwa dni koncertów kameralnych. W sobotę 21 września o godz. 16:00 zaprezentują się laureaci tegorocznej, piątej edycji Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka ufundowanego przez Fundację Sinfonia Varsovia: Tomasz Ritter (fortepian), Konrad Mrozek (fagot), Jan Czyżewski (altówka) oraz Piotr Thieu-Qua (klarnet ). Stypendium przyznawane jest wyróżniającym się uczniom warszawskich średnich szkół muzycznych, ocenianym przez niezależne jury. Podczas koncertu zabrzmią utwory: Dutilleux, Berwalda, Forsytha, Pendereckiego, Weinera i Kommera. Dzień później (w niedzielę, 22 września, o godz. 16:00) wystąpią: Anna Jasińska (flet), Piotr Ptak (klarnet), Zuzanna Elster (harfa), Kamil Staniczek (skrzypce), Maria Sochoń-Błaszczyk (altówka) i Katarzyna Drzewiecka (wiolonczela), a także Trio Integro w składzie: Anna Karpowicz (flet), Agnieszka Guz (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka). W programie dzieła takich kompozytorów, jak: Beethoven, Ravel, Lutosławski, Cras, Jongen i Ratusińska.

ZOBACZ: program Festiwalu

Podróż do Włoch czyli "Wratislavia Cantans 2013"

Wratislavia Cantans 2013 48. MiędzynarodowyFestiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dniach 6-15 września 2013 roku pod hasłem Viaggio in Italia – Podróż do Włoch. To pierwsza edycja festiwalu przygotowywana pod dyrekcją artystyczną Giovanniego Antoniniego.

Wiele mówiąca nazwa - Podróż do Włoch- nawiązuje do wizerunku Italii sprzed wieków, kiedy kraj ten był kolebką muzyki i sztuki, a wizyta w nim była uznawana za obowiązek artystów i intelektualistów.

Festiwal zainauguruje koncert „Równoległe żywoty”, podczas którego usłyszymy serenatę Aci, Galatea e PolifemoGeorga Friedricha Händla oraz kantatę Aus der Tiefenrufe ich, Herr, zudirJohanna Sebastiana Bacha. Będzie to znakomita okazja, by jednego wieczoru usłyszeć dwie kompozycje o wielkiej wartości, które zostały stworzone w podobnym czasie przez bardzo młodych twórców. W koncercie wraz z zaproszonymi solistami pod kierunkiem Antoniniego wezmą udział Il Giardino Armonico i Chór Filharmonii Wrocławskiej.

Kontynuacją artystycznej podróży będą muzyczne nieszpory – zabrzmią utwory Heinricha Schütza, a także Giovanniego Gabrielego, u którego Schütz studiował w Wenecji. Całość wykonają pod dyrekcją Petera Neumannazespoły Kölner Kammerchori Collegium Cartusianum. Kolejnym przystankiem będzie oratorium La Betulia liberataWolfganga Amadeusa Mozarta, twórcy ściśle związanego z Włochami, który tam właśnie odniósł swoje pierwsze wielkie sukcesy jako wykonawca i kompozytor. Koncert będzie okazją, by po raz pierwszy we Wrocławiu usłyszeć grającą na instrumentach historycznych orkiestrę B’Rock.

Kolejne wieczory to koncerty o charakterze kameralnym, które również rozwijają myśl przewodnią programu. Wirtuozka gry na harfie podwójnej Margret Köllwykona program złożony z wczesnobarokowych utworów kompozytorów włoskich i hiszpańskich, a Quartetto di Cremona przedstawi muzykę twórców włoskich trzech kolejnych stuleci. Z okazji dwusetnej rocznicy narodzinVerdiego zaprezentowany zostanie jego jedyny kwartet smyczkowy – utwór o wielkich walorach artystycznych, dziś rzadko wykonywany.