Polmic - FB
Filtr

Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Katedra Oliwska1 lipca 2014 roku rozpocznie się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych – 57.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek od 1 lipca do 26 sierpnia 2014 roku w Katedrze w Oliwie o godzinie 20:00.

Na program 57. Festiwalu Oliwskiego złoży się 16 specjalnie przygotowanych programów koncertowych. Interesująco przedstawia się twórczy dialog/muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Alexander Fiseisky, Kåre Nordstoga, Gerard Gillen) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Hansjörg Albrecht, Martin Baker). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu odbędzie się kilka koncertów premierowych. 1 lipca, na otwarcie Festiwalu, Roman Peruckiwraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Łukasza Borowicza wykona po raz pierwszy w Gdańsku Metasinfonię for Organ, Strings and TimpaniSir Andrzeja Panufnika, w roku 100. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. Niemiecki artysta Hansjörg Albrecht 18 lipcapo raz pierwszy w Polsce zaprezentuje projekt "Wagner-Pèlerinage" - Preludia i uwertury Ryszarda Wagneraw opracowaniu na organy. 5 sierpniabędzie miała miejsce światowa premiera utworu Giampaolo Di Rosa – Sarabande (2014)w wykonaniu kompozytora. Kolejną światową premierą będzie wykonanie przez Johannesa Skudlika, jemu dedykowanego utworu Petera Wittricha - Concerto 2 „Pax”. 26 sierpnia Jerzy Kukla po raz pierwszy w historii wykona wersję organową kompozycji Bronisława Kazimierza Przybylskiego Jordan. Ponadto podczas tego koncertu Jerzy Kukla z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje rzadko wykonywaną w Polsce IX Symfonię Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to zarazem koncert w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej tego artysty.

ZOBACZ: program Festiwalu

Warsztaty interpretacji muzyki Mariana Sawy

Ogólnopolskie warsztaty interpretacji muzyki organowej i fortepianowej Mariana SawyW dniach 30 czerwca – 4 lipca 2014 roku w siedzibieZespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie (ul. Jasnogórska 30) odbędą się ogólnopolskie warsztaty interpretacji muzyki organowej i fortepianowejMariana Sawy. Warsztaty te są organizowane w Częstochowie już po raz trzeci (poprzednie odbyły się w latach 2010 i 2012). Gospodarzem jest częstochowska szkoła muzyczna, zaś współorganizatorami Centrum Edukacji Artystycznej iTowarzystwo im. Mariana Sawy.

Marian Sawa (1937–2005)był wybitnym polskim kompozytorem (napisał ponad 1000 utworów), organistą, improwizatorem i pedagogiem. Szczególnie ceniona jest jego muzyka organowa (skomponował na ten instrument niemal dwieście utworów) i chóralna. Był także znany częstochowskiej publiczności, gdzie zabrzmiała m.in. jego Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły. Kompozytor zmarł 27 kwietnia 2005 roku, nie doczekawszy prawykonania, które miało miejsce 1 maja 2005 w Bazylice Jasnogórskiej. Jako pedagog był związany z warszawską Akademią Muzyczną im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet), UKSW oraz średnimi szkołami muzycznymi. Jego muzyka odznacza się wysokimi walorami artystycznymi. W opinii znawców – wykonawców i muzykologów – jest najwybitniejszym po autorze Roty – Feliksie Nowowiejskim, polskim kompozytorem muzyki organowej. Twórczość Sawy ma także dużą wartość pedagogiczną, co potwierdzają organizowane w Częstochowie warsztaty, a także (co dwa lata w Warszawie) konkursy organowe jego imienia. To właśnie Marian Sawa jest autorem popularnej piosenki dziecięcej Kolorowe kredki, śpiewanej przez wszystkich niemal przedszkolaków.

Requiem Mozarta pamięci Ofiar I Wojny Światowej

Koncert Dedykowany Pamięci Ofiar I Wojny Światowej Koncert Dedykowany Pamięci Ofiar I Wojny Światowej w 100. rocznicę jej wybuchu odbędzie się 29 czerwca 2014 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50).

W jego programie znajdzie się słynne Requiem d-moll W.A. Mozartaw wykonaniu solistów - symbolicznych reprezentantów państw ententy: Jean’aVincent Blota (bas) jako reprezentanta Francji, Sally Harrison (sopran) - Wielkiej Brytanii, Francesci Sartorato (alt) - Włoch oraz Krystiana Krzeszowiaka (tenor). Wystąpi Polski Chór Kameralny (który jest również współorganizatorem koncertu) oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Wykonanie w Gdańsku, w 100. rocznicę zamachu w Sarajewie (28 czerwca 1914) mszy żałobnej, jednego z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, w zamierzeniu organizatorów, ma być okazją do refleksji nad okrągłą rocznicą największej, trwającej 4 lata, traumy w historii nowożytnej Europy.

Kolory Polski czyli 15. Wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej

Kolory Polski 2014Same Suki – taką nazwę dla swego zespołu wybrało pięć wokalistek, prezentujących „muzykę ludową graną po miejsku”. Grupa, która w 2012 roku zdobyła nagrodę specjalną podczas festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, wystąpi podczas koncertu-preludium„Kolorów Polski” w Zgierzu – 27 czerwca 2014 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia (ul. Sosnowa 1).

Same Suki zaprezentują autorskie piosenki inspirowane muzyką ludową Mazowsza, Kujaw i Podhala. Do folkloru podchodzą z dużą swobodą, traktując go jako punkt wyjścia dla własnych artystycznych poszukiwań. Zmieniają także ludowe teksty, tak by traktowały o współczesnych kobiecych problemach i rozterkach.
W dniu koncertu o godz. 19.30 w Stacji Nowa Gdynia odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Kolory muzyki, prezentującej klimat koncertów ubiegłorocznej edycji festiwalu. Będzie to ostatnie miejsce prezentowania wystawy, która wędrowała przez kilka miesięcy po województwie łódzkim do wybranych miejscowości festiwalowych. Zdjęcia Dariusza Kuleszy, Tomasza Ogrodowczyka i Marcina Stępnia będzie można oglądać do 22 sierpnia (od poniedziałku do niedzieli w godz. 7.00–23.00). Wystawę przygotowała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina. Partnerem wystawy jest Łódzki Dom Kultury. Wcześniej, o godz. 17.30, na Starym Rynku w Zgierzu rozpocznie się spacer z przewodnikiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, który powiedzie melomanów do Stacji Nowa Gdynia. Udział w nim jest bezpłatny, ale trzeba zapisać się w TPŁ (ul.Piotrkowska 17).

Inauguracja tegorocznej, 15. edycji festiwalu „Kolory Polski” odbędzie się w sobotę, 28 czerwca 2014 roku o godz. 19.00 w klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu (ul. Dominikańska 16).Uświetni ją występ wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Wraz z Młodzieżową Orkiestrą Regionu Łódzkiego „Sinfonietta” zagra on Cztery pory roku Antonia Vivaldiego. Ponadto w programie znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Klocek, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej.

Evviva l’arte! czyli 14. Ogrody Muzyczne w Warszawie

Evviva l’arte - 14. Ogrody Muzyczne14.Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 27 czerwca - 19 lipca 2014 roku na DziedzińcuZamku Królewskiego w Warszawie.

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Włoska, która 1 lipca 2014 roku obejmie Prezydencję w Unii Europejskiej. 14. edycja Ogrodów, zatytułowana Evviva l’arte, poświęcona zostanie muzyce i kulturze kraju, będącego prawdziwą kolebką europejskiej sztuki każdego rodzaju i gatunku. Ojczyznę Palestriny, Gabrielich, Monteverdiego, Vivaldiego, Pucciniego, Verdiego i setek innych kompozytorów, śpiewaków i dyrygentów. A przecież nie można zapominać o całej sztuce włoskiego ludu, od pieśni weneckich gondolierów, po repertuar rodem z gorącego Neapolu. „Włoskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie, to największe opery i najsłynniejsze prezentacje baletowe, umiejętne łączenie świata muzyki klasycznej z muzyką lekką, wydarzenia i projekcje filmów opowiadających o typowej włoskiej radości życia i wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą Włoch będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: opera, balet, film, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu… dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Wśród artystów i gościtegorocznego Festiwalu znajdą się: Giovanni Sollima i Orchestra Popolare, la Notte della Taranta, AUKSO, Janusz Wawrowski, Szymon Krzeszowiec, Aleksander Gebert, Piotr Ptak, Bartosz Bednarczyk, Bałtycki Teatr Tańca, Lang Lang, Herbie Hancock, Martha Argerich, Luciano Pavarotti, Sting, Bono, Eric Clapton, Sheryl Crow, Erwin Schrott, Izadora Weiss, Marek Zagańczyk, Tomasz Thun-Janowski, Bożena Kociołkowska, Beata Maja Gellert, Stanisław Leszczyński, Olena Leonenko, Janusz Głowacki, Andrea Andermann, Agata Passent, Leonardo Masi, Bogusław Kaczyński, Dorota Roqueplo, Giancarlo Russo.

Nad festiwalem czuwa niezmiennie od 14 lat pomysłodawca, jego twórca i dyrektor generalny – Ryszard Kubiak.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie a Współorganizatorem – Stołeczna Estrada. Gość Honorowy to Włochy, reprezentowane przez: Ambasadę Włoską i Włoski Instytut Kultury.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl/program  

42. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie

42. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie 42. edycjaLetnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie odbędzie się w dniach 3 lipca – 21 sierpnia 2014 roku, w każdy czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P.. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła Burmistrz Władysławowa, dr Grażyna Cern. Wstęp na koncerty jest wolny.

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Zainaugurował go w 1973 roku śp. Eugeniusz Brańka– kompozytor, dyrygent i organista z Częstochowy. W 2014 roku, w lipcu przypada jego 5. rocznica śmierci. Chcąc uhonorować inicjatora i wieloletniego dyrektora festiwalu, a także Honorowego Obywatela Władysławowa, Organizatorzy podjęli decyzję o nadaniu Letnim Koncertom Organowym i Kameralnym jego imienia.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym Organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerami edycji są Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Europejska Sieć Kultury Młodych CulturNet.

Tegoroczna, 42. już edycja, obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 9 krajów, tj. Japonii, Izraela, Włoch, Holandii, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich znajdą się m.in. gwiazdy światowych scen, sopranistki Miriam Sharoni (Izrael) oraz Abigail Kelly (Wielka Brytania), cenieni wirtuozi organów: prof. Józef Serafin, Jarosław Wróblewski oraz Virgile Monin (Francja), a także zespoły wokalne – znakomita Octava Ensemble, czy Chór Kameralny 441Hz. Towarzyszyć im będą orkiestry festiwalowe, w tym roku i kameralna smyczkowa, i dęta.

Formuła koncertów, wzorem roku ubiegłego zamyka się w koncertach tematycznych. I tak podczas muzycznych premierusłyszymy m.in. prawykonaniawspółczesnych dzieł, zamówionych przez Dyrektora Artystycznego z myślą o tegorocznym Festiwalu u polskich kompozytorów, w tym cykl pieśni do sł. Emily Dickinson, młodego, wyróżniającego się kompozytora Adama Porębskiego. Podczas kolejnych wieczorów będziemy mieli okazję posłuchać m.in. koncertu muzyki polskiej, muzyki z bursztynowego szlaku, czy utworów prosto z królewskiego Krakowa. Niezwykle ciekawie zapowiada się koncert wieńczący tegoroczną edycję – finał „na cztery ręce i cztery nogi”, w wykonaniu duetu organowego Hiroko Inoue (Japonia) - Jean-Pierre Steijvers (Holandia).

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: program Festiwalu - plik PDF

Filharmonia w Szczecinie zaprasza młodych muzyków

International Lutoslawski Youth Orchestra 2014Muzycy młodzieżowej orkiestry ILYO będą jednymi z pierwszych, którzy wystąpią w przepięknych przestrzeniach nowejFilharmonii w Szczecinie. Po symfonicznym otwarciu gmachu 5 września 2014 roku i koncercie gwiazdy rocka Steve’a Vai’a, na scenie zaprezentuje się wyjątkowa orkiestra złożona z młodych muzyków z Polski i Europy. Trwa rekrutacja do drugiej edycji wyjątkowego projektu International Lutoslawski Youth Orchestra.

Pierwsza edycja projektu ILYO cieszyła się niesłychaną popularnością wśród młodych muzyków.

- Wymiana doświadczeń, praca pod okiem doświadczonych nauczycieli, a także radość muzykowania to te zalety programu, które najczęściej wymieniali uczestnicy warsztatów – wspomina Ewa Strusińska, pierwsza dyrygent szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej. – W tym roku projekt zdecydowanie się rozwinął – planujemy i więcej zajęć z nauczycielami, i bogatszy program koncertu finałowego.

International Lutosławski Youth Orchestra to projekt dający możliwość prowadzenia wspólnych działań muzykom w wieku od 18 do 26 lat. Utworzona w ramach projektu międzynarodowa orkiestra młodzieżowa będzie uczestniczyła w szeregu warsztatów muzycznych, próbach orkiestrowychoraz wykładachz udziałem uznanych europejskich muzyków. Tajniki warsztatu odsłonią przed młodzieżą wybitni wykładowcy, tacy jak Igor Cecocho (instrumenty dęte blaszane), Lech Bałaban (altówka), Jorge Luis Valcarzel Gregorio, na co dzień wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki, (perkusja), Roger Coull (I skrzypce), Maciej Młodawski (wiolonczela), Igor Szeligowski (waltornia), Jean Marc Fessard (instrumenty dęte drewniane), Philip Gallaway (II skrzypce) i Roberto Carillo Garcia (kontrabas).

Zwieńczeniem projektu będzie koncert finałowy- jeden z pierwszych w nowej siedzibie szczecińskiej Filharmonii. W trakcie koncertu wykonany zostanie repertuar przygotowany w trakcie warsztatów, na który składać się będą: Łańcuch I Witolda Lutosławskiego, Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, 5 kontredansów Krzysztofa Meyera oraz prapremierowe wykonanie kompozycji przedstawiciela młodego pokolenia kompozytorów – Radzimira „Jimka” Dębskiego.

Na zgłoszeniaFilharmonia w Szczecinie czeka do 23 czerwca 2014 roku.

Szczegółowe informacjedotyczące projektu oraz zasad rekrutacji znajdują się na stronie www.ilyo.filharmonia.szczecin.pl

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jest realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Szczecin.

Zmarła Krystyna Winowicz

W dniu 15 czerwca 2014 roku zmarła znana muzykologdr Krystyna Winowicz. Miała 87 lat.

 W latach 1974-1993 była nauczycielem akademickim w ówczesnym Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w latach 1951-57 odbyła studia. Niezwykle zasłużona dla reaktywacji działalności tej placówki w 1974 roku, w kolejnych latach oddana była pracy dydaktycznej, organizacyjnej, naukowej i popularyzatorskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 23 czerwca 2014 roku w Kościanie, w Kościele Farnym p.w. NMP Wniebowziętej o godz. 11.00, a następnie na cmentarzu parafialnym przy ul. Ks. Bączkowskiego 6.

Warsaw Camerata à la carte! podczas Nocy Pragi

Warsaw Camerata à la carte! podczas Nocy PragiW piątek, 27 czerwca 2014 roku rozpocznie się trzeci sezon cyklu koncertowego „Warsaw Camerata à la carte!”. Formuła tego wydarzenia, ciesząca się wielką sympatią publiczności, jest niezmienna – to słuchacze wybierają utwory, które następnie znajdują się w programie koncertu.

Wydarzenie odbędzie się czasie Nocy Pragii otworzy projekt „Warsaw Camerata à la carte! – muzyczna rezydencja 2014-2016”, w ramach którego koncerty tego cyklu będą odbywały się przez 3 najbliższe lata na warszawskiej Pradze.

Na program muzycznego wieczoru złożą się, wybrane przez słuchaczy, mistrzowskie dzieła: Koncert skrzypcowy e-mollF. Mendelssohna i I Symfonia C-durL. van Beethovena, które wykona orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. Solistką w koncercie Mendelssohna będzie jedna z najciekawszych osobowości artystycznych w Polsce - skrzypaczka Katarzyna Duda. Występuje ona na całym świecie, a krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu i podkreślają wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną.

Pojawią się również muzyczne niespodzianki, spośród których publiczność wybierze swojego faworyta na deser. Po muzycznej uczcie będzie również możliwość oddania głosów na utwory, które znajdą się w programie kolejnego koncertu już jesienią.

Inauguracja tegorocznego sezonu odbędzie się w piątek, 27 czerwca 2014 roku o godzinie 20:30 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie. Wstęp wolny.

Ideą przyświecającą organizacji cyklu koncertów "Warsaw Camerata à la carte!" jest zorganizowanie wydarzeń muzycznych całkowicie zgodnych z oczekiwaniami słuchaczy. Zasadnicza różnica pomiędzy niniejszym przedsięwzięciem, a koncertami proponowanymi tradycyjnie polega na tym, że tu słuchacze mają bezpośredni i decydujący wpływ na dobór repertuaru, a nie tylko wybór koncertu, na jaki się wybiorą. Organizatorem cyklu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.  

Koncert „Wojciech Kilar in memoriam” - we Wrocławiu

Wojciech Kilar„Ślązak ze Lwowa, ale Ślązak” - tak samego siebie opisywał zmarły 29 grudnia 2013 rokuWojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Pamięć wielkiego twórcy uczci koncert „Wojciech Kilar in memoriam”, który odbędzie się 24 czerwca 2014 roku o godz. 20:30 na placu przed katedrą pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

We wtorkowy wieczór, przy zapadającym zmierzchu, w przepięknej scenerii wrocławskiego Ostrowa Tumskiego zabrzmią najpopularniejsze utwory Wojciecha Kilara. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna NFM pod batutą Benjamina Shwartza.

Koncert organizowany jest w ramach obchodów Dni Wrocławia.

Prapremiera opery "Moby Dick" Eugeniusza Knapika

Moby Dick Eugeniusza KnapikaPrapremiera opery Moby DickEugeniusza Knapika do libretta Krzysztofa Koehlera według Hermana Melville’a odbędzie się 25 czerwca 2014 roku wTeatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Spektakl reżyseruje Barbara Wysocka, laureatka Paszportu „Polityki” za inscenizację opery Zagłada domu UsherówGlassa, autorką scenografii jest Barbara Hanicka, kostiumów - Julia Kornacka, choreografii - Jacek Przybyłowicz. Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Gabriel Chmura. W głównych rolach wystąpią: jako Izmael - Arnold Rawls, Queequeg - Sebastien Soules, Mapple - Wojtek Śmiłek, Jezabel - Caroline Whisnant, Eliasz - Tomasz Madej, Hagar - Agnieszka Rehlis, Pierwszy żeglarz - Jacek Kostoń, Starbuck - Mateusz Zajdel, Majtek - Michał Wajda-Chłopicki, Ahab - Ralf Lukas.

Eugeniusz Knapik to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych, uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego, klasyk nowoczesności. Jego operowa trylogia The Minds of Helena Troubleyn, zrealizowana we współpracy z wybitnym flamandzkim reżyserem Janem Fabrem, przed kilkunastu laty olśniła operową publiczność. Najnowsza opera, zamówiona przez Teatr Wielki – Operę Narodową, powstała do libretta na podstawie legendarnej powieści Moby Dick(1851) amerykańskiego pisarza Hermanna Melville’a. Opowiada o losach Izmaela, który doświadczony w rejsach na statkach handlowych postanawia wyruszyć na inną wyprawę. Jej dowódcą jest tajemniczy kapitan Ahab, którego jedynym celem jest zemsta na legendarnym białym wielorybie.

Spektakl realizowany jest w ramach cyklu spotkań z muzyką współczesną „Terytoria”, w których twórcy próbują odnaleźć i nakreślić nowe oblicze opery. Gatunku, który zmienia dziś swoją definicję, podbijając nowe terytoria, kreśląc odmienne sensy, proponując nową estetykę. W cyklu prezentowane są najważniejsze dzieła muzyki współczesnej równolegle z debiutami polskich kompozytorów, utwory zupełnie nieznane z klasyką awangardy, debiuty polskich reżyserów z czołówką inscenizatorów europejskich.

Grające tramwaje w Szczecinie czyli wielkie Święto Muzyki

Arno BornkampMuzykujące tramwaje, muzyczny piknik na Jasnych Błoniach, koncert kończący sezon oraz wspólne śpiewanie piosenek znanych z legendarnego Festiwalu Młodych Talentów.Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 21 czerwca organizuje słynne Fête de la Musique.

Święto Muzyki pochodzi z Francji i jest nie tylko ogromnym, ale też nietypowym przedsięwzięciem. Nic więc dziwnego, że Fête de la Musique, czyli Międzynarodowe Święto Muzyki, które organizuje Filharmonia w Szczecinie, rozpocznie się równie nietypowo. – Od przejazdu muzycznych tramwajów po wyznaczonych ulicach miasta i jego strategicznych punktach tj. placu Rodła, placu Żołnierza Polskiego, placu Hołdu Pruskiego, placu Grunwaldzkim – wylicza Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Wyjaśnia, że nietypowość takiej podróży będzie polegała na tym, że poza zwykłymi pasażerami w pojazdach będą też muzycy. – Grając umilą mieszkańcom podróż i zachęcą do wspólnej zabawy na Jasnych Błoniach – mówi Dorota Serwa.

Grające tramwaje rozpoczną kursowanie od godz. 14i dowiozą szczecinian na Jasne Błonia, gdzie odbędą się główne obchody muzycznego święta. Tu dużo będzie się działo. Filharmonia na Jasnych Błoniach zorganizuje bowiem wielki piknik muzyczny. Zespoły, które od godz. 15 rozpoczną swoje granie, zaprezentują słuchaczom różne style muzyczne: od czasów pradawnych aż do współczesności. Z muzyką pierwotną wystąpi zespół Africa Souge, z renesansową - Musica Sedina, barokową - Trio Sawicki/Kałka/Jaśkiewicz, klasyczną - Kwartet Smyczkowy ze Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, zaś porządną dawkę stylu z przełomu XIX/XX wieku zapewni słuchaczom Patryk Matwiejczuk. Będzie też blues, jazz, rock'n'roll, funk, rock, rap, a nawet muzyka elektroniczna w wykonaniu Fractal Tree. - Muzykom towarzyszyć będą również grupy artystyczne i performance'owe, m.in. Krata EON, Las Sztuki i koło naukowe „Trójkąt" z Akademii Sztuki w Szczecinie – zapowiada Dorota Serwa.

Plenerowa Hrabina Marica w Szczecinie

Hrabina Marica Imre KálmánaPremiera operetki Hrabina MaricaImre Kálmána w wersji plenerowej odbędzie się 22 czerwca 2014 roku o godz. 21 w Teatrze Letnim w Szczecinie.

Opera na Zamku przygotowała nietypową i świeżą adaptację, w której królować będzie wyobraźnia i surrealizm a miejsce akcji przeniesione zostanie do… nieba. Zachwycające kostiumy i zaskakująca scenografia dostarczą nieziemskich wrażeń. Całości dopełnią utwory, które od lat biją rekordy popularności na rozmaitych galach operetkowych. Mowa tutaj o czardaszu Hrabiny Gdzie cygańska piosnka płacze, jej wodewilowym duecie z Żupanem Ach, jedź do Varasdini nieśmiertelnych kupletach Tasilla Graj, Cyganie.

Kálmán, będąc zarówno wykształconym prawnikiem, jak i błyskotliwym krytykiem muzycznym, próbował swoich sił jako kompozytor ambitnych dzieł symfonicznych. Sukces Manewrów jesiennych (1908) zadecydował o zmianie profilu twórczego i koncentracji na dziełach o znacznie lżejszej proweniencji. Wystawiona w roku 1915 Księżniczka czardasza stała się nie tylko olbrzymim sukcesem, ale w rozwoju operetki jako gatunku osiągnęła status pozycji kultowej. Hrabina Maricamiała dorównać popularnością sławnej Czardaszce. Ojcem chrzestnym przedsięwzięcia był Hubert Marischka, który obejmując we władanie Theater an der Wien, nie tylko był pierwszym wykonawcą roli Tasilla (Kálmánowska wersja postaci Daniłły z Wesołej wdówki), ale też stał się praktycznym producentem całości dzieła.

Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

Strefa Ciszy 2014Od 21 czerwca do 20 lipca 2014 roku, przez pięć letnich weekendów, w OgrodzieMuzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbywać się będzie wyjątkowy festiwal muzyczny – Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta wypełnią dźwięki muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej. Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wykonają blisko 150 koncertów, których będzie można wysłuchać w miłej, letniej atmosferze, na łonie natury.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu, bezpośrednio na trawie. Dzięki temu muzyki można słuchać w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

- Nieprzypadkowo wybraliśmy rozpoczęcie Festiwalu Strefa Ciszy w dniu Święta Muzyki, 21 czerwca. Tego samego dnia, nasi zagraniczni Partnerzy projektu Ogrody Światła, we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień, organizując otwarte koncerty w otoczeniu przyrody. – mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – W tym dniu gościmy w Łazienkach Królewskich francuski zespół Zamku Château de Lunéville, naszej partnerskiej rezydencji. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie, odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu Stanisław August mecenas i kolekcjoner - Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, przez 5 letnich weekendów, na 6 scenach zagra ponad 300 artystów z kraju i ze świata. Na scenach plenerowych, a także w Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim usłyszeć będzie można artystów światowego formatu.

Polska premiera opery "Francesca da Rimini"

Francesca da RiminiPolska premiera opery Francesca da Rimini, jednego z najważniejszych ostatnich dzieł muzycznych Sergiusza Rachmaninowa, odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca 2014 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku, w ramach „Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej” wpisujących się w cykl „Świętojańskie Świętowanie”.

Libretto opery oparte jest na V pieśni z Boskiej Komedii Dantego. Główną bohaterką jest Francesca da Rimini, która dopuściwszy się grzechu zmysłowości z innym mężczyzną, zostaje zamordowana przez zdradzonego męża. Rachmaninow odmierza czas opery innym rytmem niż powierzone mu libretto, dzięki czemu dzieło pełne jest wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem miłości.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez młodych wykonawców, artystów śpiewaków, muzyków i plastyków. Muzyczną stroną dzieła zajmie się doświadczony dyrygent młodego pokolenia a zarazem pomysłodawca projektu - Rafał Kłoczko. Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, pochodząca z Gdańska niezwykle utalentowana reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Plakat do wydarzenia wybrany został w wyniku konkursu, ogłoszonego wśród studentów wydziału grafiki gdańskiej ASP. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym, wybitnie utalentowanym artystom współpracy artystycznej, której owocem będzie polska premiera tak rzadko grywanego na świecie dzieła Rachmaninowa.

W głównych rolach wystąpią: jako Dante - Janusz Bazylewicz (tenor), Duch Wergiliusza - Kamil Górzyński (bas), Francesca Da Rimini - Magdalena Chmielecka (sopran), Paolo - Mateusz Kołos (tenor), Lanciotto Malatesta - Marcin Miloch (baryton). Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Tutta Forza i Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (przygotowanie: prof. Marcin Tomczak). Choreografia - Beata Oryl.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja TUTTI, która w swoich założeniach statutowych ma m.in. promocję i pomoc młodym artystom w realizacji ich marzeń. Współorganizatorem jest Opera Bałtycka w Gdańsku.

5. Artelier w Szczecinie

5. Festiwal Artelier 20145. Festiwal Artelier odbędzie się w Szczecinie w dniach 20-29 czerwca 2014 roku.

Festiwal jest skierowany do wszystkich tych, którzy są chętni kultury w nowoczesnym wydaniu. Wydarzenie łączy w sobie elementy muzyki klasycznej, jazzowej oraz elektronicznej. Każdy koncert to wyjątkowe i zupełnie inne spotkanie z muzyką kameralną. Zobaczyć i usłyszeć na festiwalu można artystów będących już gwiazdami na skalę światową oraz młodych, wybitnie uzdolnionych adeptów sztuki muzycznej. Podczas piątej edycji będą to zespoły: Atom String Quartet, Epithalamion, Astor Piazzolla Project, Violin Leaves oraz muzycy: Andrzej Gębski - skrzypce, Soyeon Lim - fortepian i Gwidon Ciężarek - skrzypce.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Rezerwacji miejsc można dokonać na stronie internetowej festiwalu: www.artelier.org.pl

ZOBACZ: program Festiwalu

Europa – Toruń. Muzyka i Architektura

XVIII Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura”XVIIIFestiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura” odbędzie się w dniach 24 czerwca – 30 sierpnia 2014 roku. Ideą projektu, organizowanego przezToruńską Orkiestrę Symfoniczną, jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się kompozycje od baroku po współczesność. Wykonawcami koncertów będą zespoły i znakomici soliści zarówno z Polski, jak i zza granicy. W tym roku poszerzony został również program o gości z Chin, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych. W odrestaurowanym Kościele ewangelickim św. Szczepana usłyszymy niebanalne połączenie instrumentalne w wykonaniu mistrzów-instrumentalistów – światowej sławy flecisty Łukasza Długosza oraz profesora i jurora międzynarodowych konkursów, organisty Romana Peruckiego. Całość wzbogaci oprawa wizualna w postaci pokazu przygotowanego przez profesjonalną firmę oświetleniową. Miłośnikom jazzu organizoatorzy proponują występ Pianohooligana Piotra Orzechowskiegoze swoim zespołem – High Definition - kwartetem jazzowym, który atakuje polski przemysł muzyczny sztuką z pograniczna jazzu, klasyki i muzyki współczesnej. Zespół wykonuje muzykę wymykającą się wszelkim schematom - intrygującą, zaskakującą, awangardową. Każdy ich występ jest swoistym teatrem muzycznym. W 2011/2012 roku kwartet zdobył Grand Prix na trzech znanych europejskich konkursach, w tym prestiżowym Jazz Hoeilaart 2011. Festiwalowe koncerty uświetnią także dwa zespoły wokalne – chór Cantores Minores Wratislavienses, najbardziej znany i zasłużony zespół wokalny w Polsce, oraz kontynuując tradycję niezwykle popularnych koncertów muzyki gospel - Claret Gospel Choirz Wybrzeża Kości Słoniowej. Interesująco zapowiada się przedpołudnie i Wieczór Wojskowy, w trakcie których, podczas pokazów zaprezentują się połączone siły dwóch orkiestr wojskowych – toruńskiej i warszawskiej. Jak co roku do Torunia przyjedzie również elita pianistycznej młodzieży z całego świata, by podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academyzaprezentować dzieła największych mistrzów. Znakomicie zapowiada się Wieczór Romantycznyw wykonaniu wybitnego pianisty Wojciecha Waleczka, któremu towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.Podczas Wieczoru Sonatzaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą oraz zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W trakcie Wieczoru Przebojówzagra Katarzyna Duda, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion, koncertująca z wieloma renomowanymi orkiestrami z Meksyku, Francji, Niemiec, Czech, Rosji oraz Polski. Tradycyjnie, na zakończenie festiwalu odbędzie się mistrzowski Wieczór Operowy, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją dyrektora Opery Nova – Macieja Figasa z udziałem trójki znakomitych śpiewajków - Dariusza Stachury, Pawła Skałuby i Adama Szerszenia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu
PRZECZYTAJ: folder Festiwalu - ISSUU

LoveAffairs - premiera oper kameralnych Dariusza Przybylski i Birke J. Bertelsmeier w Berlinie

LoveAffairs - premiera oper kameralnych w BerlinieRenomowana scena operowa Deutsche Oper Berlin zamówiła cztery opery kameralne u dwóch kompozytorów:Dariusza Przybylskiego oraz Birke J. Bertelsmeier. Światowa prapremiera utworów będzie miała miejsce 20 czerwca 2014 roku w wykonaniu solistów, chóru dziecięcego oraz muzyków orkiestry Deutsche Oper.

Tematem czterech niezależnych oper jest miłość - temat banalny, a jednocześnie zawsze aktualny. Dariusz Przybylski stworzył swoje dwie opery – Falli Musical Land- przy współpracy z reżyserami: Margo Zalite oraz z Felixem Seilerem. Zalite zaproponowała przypadek jako punkt wyjścia do stworzenia teatru muzycznego. Dwie Królowe walczą o względy... chóru dziecięcego. Muzyczna opowieść oscylować będzie na krawędzi aleatoryzmu i fantazji. Natomiast Seiler zaproponowała dramat div musicalowych: Evity, Marii i Annie. Muzyczny kalejdoskop obraca się wokół atmosfery musicalu przepuszczonego przez sito Arnolda Schoenberga, który również pojawi się na scenie.

Birke J. Bertelsmeier pracuje z reżyserami Tilmanem Hackerem oraz Niną Dudek nad umuzycznieniem bajki Oscara Wilde'a Róża i Słowik oraz powieści Jeana Geneta Querelle.

Spektakl zostanie powtórzony 21, 24, 25, 26 i 27 czerwca 2014 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.deutscheoperberlin.de

Ławeczka Romana Maciejewskiego w Lesznie

Ławeczka Romana Maciejewskiego ŁaweczkaRomana Maciejewskiego została odsłonięta 6 czerwca 2014 roku w Lesznie, w pobliżu tamtejszej Szkoły Muzycznej (przy ulicy Wałowej). Dzieło autorstwa Roberta Tomaka miało oddać rys osobowości wybitnego kompozytora, artysty-podróżnika otwartego na świat i innych ludzi.

Roman Maciejewski z Lesznem związany był w sposób szczególny – tutaj spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze, tutaj rozwijał zamiłowanie do muzyki, ucząc się samodzielnie gry na organach i dyrygując chórem harcerskim. W mieście tym powstały jego pierwsze utwory (mazurki, pieśni chóralne). To tutaj kompozytor po raz pierwszy zaprezentował na organach fragmenty swojego największego dzieła, opus vitae – Requiem(1959). W czerwcu 1998 roku Roman Maciejewski powrócił w strony rodzinne na zawsze – jego prochy spoczęły na leszczyńskim cmentarzu.

Pomysłodawcą rzeźby jest Wojciech Maciejewski – brat kompozytora, Małgorzata Halec – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Tomasz Feliczak – radny miasta Leszna.

Koncerty polskiej pianistki w Afryce

Joanna Wicherek - National Arts Festival 2014Joanna Wicherek zagra na Festiwalu Sztuk (National Arts Festival), który odbędzie się w dniach 3-13 lipca 2014 roku w miasteczku Grahamstown w Republice Południowej Afryki.

Pianistka wystąpi z pięcioma koncertami, podczas których będę zaprezentuje afrykańskim słuchaczom muzykę polską XIX i XX wieku: Cztery Preludiai Epiforęna fortepian i taśmę Pawła Mykietyna, TropPawła Szymańskiego oraz wybrane mazurki Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.

The National Arts Festivaljest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Południowej Afryce i największym, corocznym świętem sztuki na afrykańskim kontynencie. Organizowany zawsze na przełomie czerwca i lipca, przez 11 dni na terenie uniwersytetu w Grahamstown, poświęcony jest zarówno muzyce – klasyce, jazzowi, operze – jak i teatrowi, tańcowi, sztukom wizualnym, filmowi. Oprócz licznych koncertów i spektakli w jego programie znajdują się wykłady, warsztaty, prezentacje, wystawy, projekcje filmowe, pomyślane także z myślą o najmłodszych. Wydarzenia skierowane są do wszystkich, bez względu na rasę, płeć i wyznanie. Podobnie twórcy festiwalu nie cenzurują artystów pod względem prezentowanych dzieł, dzięki czemu Festiwal stał się ważnym forum także politycznym, protestując przeciwko erze apartheidu. Krzewi nowe idee i wskazuje na nowoczesne trendy w sztuce.

Szczegółowe informacje o festiwalu – na stronie: www.nationalartsfestival.co.za

Sinfonia Varsovia na tureckich festiwalach

42. Istanbul Music Festival 2014 Sinfonia Varsovia zagra na dwóch festiwalach w Turcji: 42. Istanbul Music Festival i 28. International Izmir Festival. Orkiestra wystąpi ze znakomitymi solistami i dyrygentami – m.in.Piotrem Anderszewskim, Julianem Rachlinem orazKrzysztofem Pendereckim.

Trzy z czterech koncertów Sinfonii Varsovii w Turcji (13, 16 i 17 czerwca 2014 roku), odbędą się w ramach 42. Istanbul Music Festival. Orkiestrę poprowadzą Andres Mustonen, Jakub Hrusa oraz Krzysztof Penderecki – Dyrektor Artystyczny Sinfonii Varsovii. Wśród wspaniałych solistów, którym towarzyszyć będzie orkiestra, znajdą się altowiolista Jurij Bashmet, pianista Piotr Anderszewski i skrzypek Julian Rachlin. W programie koncertów m.in. dzieła Beethovena, Czajkowskiego oraz kompozycje Raskatova, w tym prawykonanie Crying in the Wildernessz udziałem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestra zadbała o popularyzację muzyki polskiej. Wykonane zostaną: IV Symfonia (Symphonie concertante) na fortepian i orkiestręKarola Szymanowskiego oraz Chaconnei II Symfonia „Bożonarodzeniowa” Krzysztofa Pendereckiego. Na festiwalu w Stambule Sinfonia Varsovia pełni rolę orkiestry rezydencyjnej.

W sobotę, 14 czerwca 2014 rokuSinfonia Varsovia pod batutą Maestro Pendereckiego zainauguruje 28. International Izmir Festival. W programie koncertu, który odbędzie się w malowniczym Amfiteatrze w Efezie, znajdzie się m.in. V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 „Cesarski” Beethovena. Partie solową wykona turecki solista - Hüseyin Sermet.

Koncerty Sinfonii Varsovii na tureckich festiwalach są możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenia realizowane są w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku www.turkiye.culture.pl

Jubileusz Antoniego Wita w Krakowie

Jubileusz Antoniego Wita w KrakowieKoncerty specjalne z okazji 50-lecia pracy artystycznejAntoniego Wita odbędą się wFilharmonii Krakowskiej w piątek, 13 czerwca 2014 roku o godz. 19.30 i 14 czerwca 2014 roku o godz. 18.00.

W ich programie znajdą się trzy kompozycje: Kyrie op. 83na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego,IV Koncert na organy i orkiestrę smyczkowąTadeusza Machla i IX Symfonia d-moll op. 125Ludwiga van Beethovena. W roli solistów wystąpią: Ewa Biegas – sopran, Ewa Marciniec – alt, Nikolay Dorozhkin – tenor, Tomasz Konieczny – bas, Andrzej Białko – organy, a Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej (Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz) poprowadzi Antoni Wit.

Jubilat tak wspomina swoją współpracę z Filharmonią w Krakowie: „Z muzykami Filharmonii Krakowskiej pracowałem w czasie studiów – oni to bowiem grali w specjalnej orkiestrze dla studentów dyrygentury pod kierunkiem mojego wspaniałego Mistrza prof. Henryka Czyża, który równocześnie był szefem artystycznym tej instytucji. Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej i jej Muzykom zawdzięczam więc w znacznej mierze moją edukację muzyczną i dyrygencką. Tu także, na tej estradzie, 26 czerwca 1964 pierwszy raz wystąpiłem jako dyrygent, a w programie był właśnie IV Koncert organowy Tadeusza Machla, utwór, który znalazł się również w programie dzisiejszego koncertu. Tutaj również odbył się 16 czerwca 1967 mój koncert dyplomowy z kantatą.”

Euro Chamber Music Festival już po raz trzeci w Gdańsku

Euro Chamber Music Festival 201421 czerwca 2014 roku, w pierwszy dzień lata, obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowe Święto Muzyki, rozpocznie się w Gdańsku 3. edycjaEuro Chamber Music Festival. Przez cztery dni znakomici artyści pochodzący z Polski, Francji, Niemiec, Serbii i Włoch wystąpią na festiwalu muzyki kameralnej, który wpisał się już na stałe na kulturalną mapę Pomorza.

W programie melomani znajdą m.in. komplet trzech triów fortepianowych Johannesa Brahmsa w wykonaniu Trio Braque, występy dwóch uznanych zespołów dętych - Reed Connection Quintet oraz Hevelius Brass. Bohaterem i „jubilatem” trzeciej odsłony festiwalu jest Carl Philipp Emanuel Bach, któremu dedykowany został utwór autorstwa serbskiego kompozytora Mladena Miloradovica– specjalnie zamówiony na potrzebę festiwalu z okazji 300. rocznicy urodzin syna wielkiego mistrza z Lipska.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty fotograficzneprowadzone przez wybitnego Pomorzanina - Maurycego Śmierzchalskiego oraz wystawa multimedialnaautorstwa młodej artystki z Warszawy – Antoniny Konopelskiej. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w dniach festiwalu, w godz. 10.00-18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Koncerty, jak co roku, odbywają się w pięknych zabytkowych, gdańskich wnętrzach – w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego oraz kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystów „Zdolni do wszystkiego”, a współorganizatorem - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Projekt objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka, a dofinansowany jest m.in. ze środków Miasta Gdańsk. Partnerem strategicznym NCK jest Grupa Lotos S.A., a Mecenasem festiwalu jest Bank Zachodni WBK.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nowy Festiwal Muzyki XX wieku w Jeleniej Górze

 Festiwal Muzyki XX wieku w Jeleniej Górze Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza w 2014 roku na nowy cykl koncertów pod nazwą Festiwal Muzyki XX wieku.

W ramach projektu prezentowany będzie muzyczny dorobek polskiej kultury narodowej i przypominana twórczość uznanych kompozytorów XX wieku m.in. Andrzeja Panufnika, Grażyny Bacewicz, a także Zbigniewa Kozuba, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Jana Adama Maklakiewicza, Macieja Małeckiego, Włodzimierza Szomańskiego czy Andrzeja Nikodemowicza.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, ich działania mają na celu uświadomienie społeczności faktu, jak piękna i dojrzała, pomimo swej trudności, jest muzyka polskich współczesnych kompozytorów. - Oczekujemy, że nasz projekt stanie się pewnego rodzaju oknem dla muzyki XX wieku, przez które będziemy mogli ukazywać bogactwo naszej kultury polskiej. Pośrednio chcemy zachęcić naszych słuchaczy, aby częściej sięgali po muzykę współczesną. Stąd pomysł, aby zaprezentować artystów z Polski, pokolenia XX wieku. Filharmonia Dolnośląska zaprosiła do współpracy wybitnych polskich wykonawców m.in. Kwartet Śląski, Tomasza Strahla, Tomasza Bugaja, Romana Lasockiego czy Alana Urbanka, którzy opracowali program z muzyką opowiadającą o okresie, w którym dokonało się wiele przemian i wpisuje się on głęboko w polską tradycję.

Pierwsze koncerty cyklu odbędą się w dniach 15 i 20 czerwca 2014 roku. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy dwie kompozycje: Litanię ad Spiritum SanctumZbigniewa Kozuba i Mszę Misterium Krzyża ŚwiętegoAndrzeja Nikodemowicza. Kilka dni później, 20 czerwcaTomasz Strahl wraz z Kwartetem Śląskim wykonają m.in. Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha op. 37 Henryka Mikołaja Góreckiegoi Kwintet smyczkowy d-moll op. 3 Witolda Maliszewskiego.

Kolejne koncerty festiwalowe zaplanowano 5 i 19 września, 3 października i 7 listopada 2014 roku.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonia.jgora.pl/pl/festiwale

Festiwal Instalacji Muzycznych po raz 3. w Warszawie

Instalakcje 3Instalakcje 3 – Festiwal Instalacji Muzycznych odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2014 roku wNowym Teatrze w Warszawie. Tematem trzeciej już edycji Festiwalu będzie CIAŁO i jego metafora w muzyce. Kurator:Wojtek Blecharz, współpraca merytoryczna:Paweł Mykietyn. Wstęp wolny.

Festiwal Instalakcje prezentuje niekonwencjonalne gatunki muzyczne, które nie mają ugruntowanego miejsca na tradycyjnych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce. Formuła obejmuje instalacje dźwiękowe, instalacje audiowizualne, rzeźby dźwiękowe, teatr instrumentalny, sztuki performatywne, interdyscyplinarne i multimedialne formy muzyczne. Interdyscyplinarny profil Instalakcji jest diametralnie różny od tradycyjnych festiwali muzyki poważnej, które prezentują głównie koncerty przeznaczone raczej dla znawców czy miłośników muzyki współczesnej. Instalakcje prezentują nurt bliższy temu, co dzieje się w wielu galeriach czy muzeach sztuki najnowszej na świecie, czyli otwarcie na widza, interaktywność, zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w odbiorze sztuki, możliwość dotknięcia, poczucia muzyki na „własnej skórze”.

Podczas trzeciej edycji Festiwalu odbędzie się Koncert prawykonań utworów Aleksandry Gryki, Andrzeja Kwiecińskiego, Sławomira Wojciechowskiego i Wojtka Blecharza (14 czerwca), Otwarte warsztatydla... widzów (15 czerwca), koncert Ucho / oko, podczas którego wykonane zostaną kompozycje Patricii Alessandrini, Karola Nepelskiego, Jagody Szmytki, Vinko Globokara i Jamesa Tenney'a (15 czerwca) oraz wystawa prac wideo pod tym samym tytułem (14-15 czerwca).

ZOBACZ: program Festiwalu

Makbet - megawidowisko operowe we wrocławskiej Hali Stulecia

Makbet Opera Wrocławska zaprasza na premierowe spektakle opery Giuseppe Verdiego Makbetpod kierownictwem muzycznymEwy Michnik, które wystawione zostaną w dniach od 13 do 22 czerwca 2014 roku w Hali Stulecia.

Opera Wrocławska sięgnęła po kolejną z kolekcji oper Verdiego, inspirowanych twórczością Williama Szekspira. Makbet od początku spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i tak też z pewnością będzie podczas czerwcowych spektakli w Hali Stulecia, gdzie widzowie zobaczą go w formie nowego widowiska pod muzycznym kierownictwem Ewy Michnik, ze scenografią Pawła Dobrzyckiego, choreografią Bożeny Klimczak i z kostiumami Małgorzaty Słoniowskiej. Reżyserii podjął się wybitny twórca teatralny z Niemiec - Bruno Berger-Gorski. Pełna dramatycznego rozmachu, nowatorska muzyka Verdiego, sugestywna wizja żądzy władzy i efektowne sceny zbiorowe z elementami fantastyki zapewnią wiele wrażeń.

Koncert LaureatówX Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców

Koncert LaureatówX Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych WykonawcówKoncert Laureatów XKonkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca 2014 roku o godz. 18.00 wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

16 maja 2014 zakończyły się przesłuchania finałowe X Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jury w składzie: Jacek Rogala – przewodniczący, Anna Dorota Władyczka, Szymon Bywalec przyznało Nagrody, NagrodęSpecjalną dla najlepszego akompaniatora oraz nagrody pozaregulaminowe. Organizatorzy doceniają ogromną pracę i rolę nauczycieli w przygotowaniu programu na Konkurs. Każda nagroda główna dzielona jestpo połowie między młodym adeptem i jego mistrzem.

Nagrody w kategorii uczniów szkół muzycznych II stopnia:

Maciej Kułakowski– wiolonczela, uczeń Jadwigi Ewald

Nagrody w kategorii studentów uczelni muzycznych:
Pablo Sanchez EscaricheGasch – saksofon, student PawłaGusnara
Rafał Żółkoś – student Philippe Racine

Konkursy Tranatlantyk Festival Poznań 2014

Transatlantyk 2013 - laureat I nagrody, Xiaotian ShiTransatlantyk Festival Poznań to festiwal idei. Być może najważniejszą z nich jest umożliwianie młodym talentom dobrego startu w międzynarodowej karierze. Dlatego po raz czwarty organizatorzy ogłaszają prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest.

Transatlantyk Film Music Competitionto konkurs dla kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival Poznań udostępnia młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzyć mają oryginalne ścieżki dźwiękowe. Organizatorzy pozostawiają nieograniczone pole dla wyobraźni młodych twórców. Wybór składu zespołu wykonawczego oraz charakteru muzyki leży wyłącznie w gestii uczestników konkursu. Nadesłane prace – wymagany jest pełny, profesjonalnie przygotowany mock-up – oceniane są następnie przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Publiczność poznaje jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów.

Transatlantyk Instant Composition Contestto widowiskowy i jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu, na fortepianie. Młodzi artyści, którzy mają talent do improwizacji i wyrażania emocji za pośrednictwem instrumentu, znajdują tu jedyne w swoim rodzaju wyzwanie. Oglądają krótki materiał filmowy po czym na scenie, na oczach widzów muszą stworzyć spójną z obrazem kompozycję. Filmy po raz pierwszy poznają podczas przesłuchań. Po obejrzeniu obrazu niezwłocznie wychodzą na scenę i do tego samego dzieła filmowego tworzą ad hoc muzykę. Sztuka ta wymaga niezwykłej wyobraźni muzycznej i emocjonalnej, a także wyjątkowej biegłości technicznej.

Terminy:
11 lipca 2014 – termin nadsyłania zgłoszeń na Film Music Competition
31 lipca 2014 – termin nadsyłania zgłoszeń na Instant Composition Contest

Patronat medialny nad konkursami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Viva! Canaletto - nowy warszawski festiwal

Viva! Canaletto Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus organizuje w dniach 18-22 czerwca 2014 roku nowy warszawski festiwal „Viva! Canaletto”. Poprzez udział orkiestry złożonej z najzdolniejszych absolwentów polskich uczelni muzycznych, a także stylistyczną różnorodność repertuaru, festiwal będzie łączyć żywiołowy entuzjazm młodości z szacunkiem dla mistrzów minionych wieków.

Festiwal będzie wydarzeniem wychodzącym z działaniami artystycznymi w przestrzeń miasta i jego obiektów kulturalnych, a odwołującym się do postaci artysty, który przez swą twórczość — mającą wymiar europejski i międzynarodowy — odcisnął niezatarty ślad w kulturowym dorobku Warszawy i Polski. Bernardo Bellotto Canalettoto postać, która łączy Warszawę z licznymi ośrodkami kultury w Europie (m.in.: Wenecją, Dreznem, Londynem, Paryżem, St. Petersburgiem) — miastami, które malował i w których dziś wystawiane są jego dzieła. Canaletto przyczyniając się do ocalenia tożsamości Warszawy, w roku 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej staje się postacią szczególną i symboliczną. Uosabia przesłanie o ponadczasowej roli artysty i niezniszczalnych duchowych wartościach kultury.

W programie tegorocznego, inauguracyjnego Festiwalu mieszkańców Warszawy i jej gości czekają liczne atrakcje: po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w stolicy koncert Let’s Dance Chopin, który w 2010 roku z sukcesem prezentowany był na Expo w Szanghaju. Tym razem tłem dla chopinowsko-jazzowo-symfonicznej parafrazy autorstwa Janusza Stokłosy stanie się Plac Zamkowy (19 czerwca). Na otwarcie festiwalu (18 czerwca) w Filharmonii Narodowej będzie można usłyszeć uwielbianą przez wszystkich IX Symfonię Beethovenapod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, z udziałem solistów: Barbary Kubiak – sopran, Magdaleny Idzik – mezzosopran, Rafała Bartmińskiego – tenor, Piotra Nowackiego – bas oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W piątek (20 czerwca) po południu i wieczorem na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego - Kameralny Odjazd na Ujazdowie- młodzi, utalentowani muzycy wyłonieni spośród członków Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wykonywać będą mieniącą się wszystkimi kolorami, przebogatą w różnorodności niespotykanych zestawień instrumentalnych barw, muzykę kameralną. Na finał (22 czerwca) artyści zapraszają zaś do Teatru Narodowego, gdzie w Gali Operowejponownie prowadzonej przez Tadeusza Wojciechowskiego — wieloletniego głównego dyrygenta Opery Królewskiej w Kopenhadze — zaśpiewają znakomici soliści międzynarodowego formatu, wychowankowie prof. Ryszarda Karczykowskiego: Tomasz Kuk — tenor, Tomasz Raff — bas, Bang Sung-Taek— baryton, Edyta Piasecka — sopran, Alicja Węgorzewska – mezzosopran.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Andrzej Rottermund.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Warsztaty Orkiestrowe i Kameralne „Muzyka Naszych Czasów”

Warsztaty Orkiestrowe i Kameralne „Muzyka Naszych Czasów” - Inowrocław, 3-13 lipca 2014Fundacja Cultura Animi po raz trzeci organizuje w lipcu 2014 roku Warsztaty Orkiestrowe i Kameralne „Muzyka Naszych Czasów”, których celem jest promocja muzyki XX i XXI wieku.

W trakcie dziesięciu dni odbędą się: zajęcia orkiestrowe, zajęcia kameralne, zajęcia indywidualne i studia orkiestrowe. Zajęcia z kameralistyki będą się odbywać w formie wspólnego grania Mistrzów i uczestników w stworzonych zespołach. Ta formuła zajęć owocuje znakomitymi interpretacjami utworów kameralnych.Podczas kursu będzie można nie tylko doskonalić swój warsztat, ale także kształtować muzyczną świadomość i budzić artystyczną wrażliwość dzięki zajęciom rozwijającym percepcję nowej muzyki, treningowi autorealizacji artystycznej oraz z podstaw improwizacji i jazzu.

Podczas III edycji Warsztatów stworzona zostanie jedynie orkiestra smyczkowa, jednak w zależności od zgłoszeń i chęci innych instrumentalistów odpowiednio zmodyfikowany zostanie skład orkiestry i dostosowany repertuar. Oprócz smyczków organizatorzy szczególnie zapraszają do udziału w Warsztatach waltornistów i perkusistów. W ramach Muzyki Naszych Czasów odbędą się także warsztaty jazzowe z Triem Andrzeja Jagodzińskiego i Karolem Dobrowolskim. Do udziału w nich mogą zgłaszać się wszyscy chętni instrumentaliści, zarówno początkujący, jak i zaawansowani w tematyce improwizacji jazzowej.

Termin zgłoszenia: 15 czerwca 2014

Patronat medialny nad Warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

 

Wyniki 55. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Dnia 9 czerwca 2014 rokuTadeusz Baird rozstrzygnięty został 55.Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Po wysłuchaniu podczas finałowego koncertu, który odbył się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, zakwalifikowanych do II etapu Konkursu kompozycji: Przestrzenie akustycznena akordeon i wiolonczelę (godło XII), Gangkhar IIna akordeon, wiolonczelę i elektronikę (godło petrucci 123), Pas da deuxna akordeon i wiolonczelę (godło Kubeczek*), Root of graphenena akordeon i wiolonczelę (godło consensus) i The Locomotive – the Adventure between Tuwim’s Words(godło iamx5), Jury w składzie: Krzysztof Knittel – przewodniczący, Marek Chołoniewski – sekretarz, Klaudiusz Baran i Paweł Mykietyn zdecydowało Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairdaw wysokości 2.500 USD podzielić na dwie, przyznając dwie równorzędne I nagrody ex aequow kwocie 1.250 USD każda: Pawłowi Kwapińskiemuza utwór Przestrzenie akustyczneoraz Tomaszowi Szczepanikowiza utwór Gangkhar II. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie(hotel i abonament na wszystkie koncerty tegorocznej „Warszawskiej Jesieni”) Markowi Grucce. Fundatorem Nagrody Głównej im. Tadeusza Bairda jest p. Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora.

Przedmiotem Konkursu był utwór na akordeon i wiolonczelę z możliwym udziałem mediów elektronicznych (zarówno audio jak i video), a także improwizacji i teatru instrumentalnego (również z możliwym udziałem mediów elektronicznych), o czasie trwania 9-15’. Skala akordeonu: E1 – cis5.

Festiwal Mozartowski

Festiwal MozartowskiXXIV edycjęFestiwalu Mozartowskiego w Warszawie, który odbędzie się w dniach 12 czerwca – 19 lipca 2014 roku, otworzy w TeatrzeWarszawskiej Opery Kameralnej premierowe wykonanie Uprowadzenia z seraju w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak, pod kierownictwem muzycznym Rubena Silvy, z kostiumami Katarzyny Nesteruk. Festiwal zakończy, 18 i 19 lipca, podobnie jak w roku ubiegłym, widowisko plenerowe na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie. Tym razem będzie to Czarodziejski flet w reżyserii Jerzego Lacha; kierownictwo muzyczne sprawować będzie Ruben Silva.

Obok najbardziej znanych oper wielkiego kompozytora, jak Don Giovanni, Die Zauberflöte, Così fan tuttei Le nozze di Figaro, przedstawione zostaną rzadziej goszczące na scenach, a znajdujące się w stałym repertuarze Warszawskiej Opery Kameralnej: La clemenza di Tito, Betulia liberata, Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Albaoraz Lucio Silla. Tradycyjnie - w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Pałacu w Wilanowie i warszawskich kościołów - zaprezentowana zostanie muzyka symfoniczna i kameralna W.A. Mozarta.

Nowością XXIV Festiwalu Mozartowskiego będą dwa nurty: MOZART DLA DZIECI i MOZART OFF. W ramach projektu MOZART DLA DZIECIodbędą się dwa przedstawienia według opery Czarodziejski flet. Wystawione zostaną w języku polskim i przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym, od 7. roku życia. W spektaklach wystąpią najlepsi soliści WOK wraz z orkiestrą - Sinfoniettą Warszawskiej Opery Kameralnej. MOZART OFFjest kontynuacją pierwszej edycji Sceny Młodych, inicjatywy skierowanej do młodych kreatywnych twórców, absolwentów i studentów uczelni artystycznych, szukających pomocy w realizacji i promocji swoich projektów artystycznych. To wyjście młodych artystów w przestrzeń publiczną, którego celem jest szersze zainteresowanie operą mieszkańców Warszawy oraz turystów. Utwory Mozarta zabrzmią więc niespodziewanie w zaskakujących okolicznościach na trasie od stacji metra Centrum po Skwer Hoovera.

Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowskijest sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcy tego unikalnego na skalę światową zamierzenia: założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt sprawili, że co roku w Warszawie rozbrzmiewały wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (w wykonaniu zespołu artystycznego Opery), a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.operakameralna.pl

Prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka - w Elblągu

Mikołaj MajkusiakPrawykonanie utworu Rhytm GamesMikołaja Majkusiaka na akordeon, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową z perkusją odbędzie się 7 czerwca 2014 roku o godz. 20:30 w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, w ramach Letnich Ogrodów Polityki.

Ogrody są jednym z ciekawszych, cyklicznych wydarzeń odbywających się w Elblągu. Prócz paneli dyskusyjnych i spektakli podczas festiwalu nigdy nie brakuje dobrej muzyki. W pierwszej części koncertu widzowie usłyszą Anriche Danze et ArieOtorrino Respighiego oraz Koncert klawesynowy E-durJana Sebastiana Bacha w opracowaniu Marcina Maseckiego. Druga część przyniesie prawykonanie Rhythm Games- Koncertu podwójnego na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne, skomponowanego przez Mikołaja Majkusiaka (na zdjęciu). Kompozycję wykona TWOgether Duo, a za pulpitem dyrygenckim stanie José Maria Florêncio.

Prawykonanie utworu Majkusiaka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia Kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dawn Upshaw zaśpiewa w Warszawie

Dawn UpshawLaureatka czterech nagród Grammy, autorka sukcesu milionowej sprzedaży i światowej popularności III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego - Dawn Upshaw (na zdjęciu) - zaśpiewa 7 czerwca 2014 roku wFilharmonii Narodowej cykl pieśniWitolda Lutosławskiego Chantefleurs et Chantefables (Śpiewokwiaty i śpiewobajki) do tekstów Roberta Desnosa, z towarzyszeniem Bard College Conservatory Orchestra.

Nowojorska szkoła The Bard College Conservatory of Music została założona w 2005 roku. Uczą w niej tak wybitni artyści jak m.in. sopranistka Dawn Upshaw, pianista Peter Serkin i skrzypkowie: Weigang Li i Ida Kavafian. Studentami Konserwatorium są młodzi ludzie z całego świata. Utworzony przy Konserwatorium zespół (Bard College Conservatory Orchestra) występował dotąd m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, w Harvard University’s Sanders Theatre, a także odbył azjatyckie tournée obejmujące takie miasta, jak Taipei, Hong Kong, Szanghaj, Pekin, Guangzhou i in.

Występ Bard College Conservatory Orchestra w Filharmonii Narodowej w Warszawie zainauguruje europejskie tournée, podczas którego młodzi muzycy wystąpią również w takich miastach, jak Moskwa, St. Petersburg, Budapeszt, Berlin, Wiedeń, Bratysława i Praga. Z Orkiestrą wystąpi fenomenalna śpiewaczka Dawn Upshaw, znana w Polsce przede wszystkim z wybitnego, wzorcowego nagrania III Symfonii pieśni żałosnychHenryka Mikołaja Góreckiego (1992, Nonesuch Records). Album przyczynił się do ogromnej popularyzacji dzieła na świecie (sprzedano ponad milion). Artystka jest pięciokrotną laureatką nagrody Grammy, występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po współczesność. Koncert poprowadzi amerykański dyrygent szwajcarskiego pochodzenia - Leon Botstein (Dyrektor Bard College Conservatory of Music). Od 1992 sprawuje funkcję dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta nowojorskiej American Symphony Orchestra. Wszechstronny artysta jest również cenionym muzykologiem.

Zmarł Maciej Łukaszczyk

Maciej Łukaszczyk4 czerwca 2014 roku w Poznaniu zmarł Maciej Łukaszczyk – pianista, założyciel i prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Darmstadt (1970-2014), twórca Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Darmstadt. Miał 80 lat.

Maciej Łukaszczyk, urodzony 11 marca 1934 w Warszawie, studiował w PWSM w klasie prof. M. Kazuro-Trombini, Z. Drzewieckiego i J. Ekiera. Wraz z bratem Jackiem tworzył duet fortepianowy. Prowadził działalność koncertową i pedagogiczną w Europie i USA. Za swoją działalność na rzecz kultury został odznaczony Krzyżem Zasługi w Niemczech (1991) i w Polsce (1999).
Był synem Franciszka Łukaszczyka, twórcy polskiej onkologii, którego imię nosi Regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

XVIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

XVIII Letni Festiwal Opery KrakowskiejJuż po raz osiemnastyOpera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal. W jego programie znalazło się 14 wydarzeń, odbywających się od 6 czerwca do 9 lipca 2014 roku.

Festiwal otworzy obchody 60-lecia Opery Krakowskiej, których kulminacja odbędzie się we wrześniu i w październiku 2014 roku. Jak przystało na rok jubileuszu atrakcyjny program wzbogacony został dodatkowo o spektakularne wydarzenia artystyczne. Festiwal zainauguruje Wesele FigaraW. A. Mozarta z udziałem światowej sławy barytona Mariusza Kwietnia. 21 czerwcaodbędzie się premiera Skrzypka na dachu– niezwykłego widowiska plenerowego w samym sercu krakowskiego Kazimierza (Dawna Gazownia Miejska na Kazimierzu). Opera Krakowska zaprasza także na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu: 26 czerwcana galę baletową Grand Pas…!, a 28 czerwca– na widowisko Arie Oper Świata.

ZOBACZ: program Festiwalu

Piknik Wolności

Piknik Wolności Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza 7 i 8 czerwca 2014 roku na Piknik Wolności z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Program Pikniku obejmuje zajęcia edukacyjne(m.in. koncerty dla dzieci w niedzielę o godz. 10.00, 11.00 i 12.00) oraz koncerty8 czerwca w wykonaniu znakomitych artystów, zapowiadające II edycję Festiwalu Strefa Ciszy.  Wystąpi Orkiestra Sinfonia Viva (Amfiteatr, godz. 17.00), Olena Leonenko z zespołem (Teatr Stanisławowski, godz. 20.00), Trio Włodka Pawlika i Gary'ego Guthmana (Amfiteatr, godz. 21.00), Atom String Quartet (sceny plenerowe, godz. 12.00, 13.00 i 14.00), Kwintet Blaszany Filharmonii Narodowej (sceny plenerowe, godz. 14.00, 15.00 i 16.00), skrzypek Marjan Lomaha i akordeonista Andrij Melnyk (sceny plenerowe, godz. 12.00, 14.00 i 16.00) oraz flecista Vasyl Ivanov (sceny plenerowe, godz. 13.00, 14.00 i 15.00).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

ZOBACZ: program

Premierowy Anioł dziwnych przypadków w Poznaniu

Anioł dziwnych przypadkówPrapremiera skomponowanej przez Bruno Coli, a zamówionej przezTeatr Wielki w Poznaniu opery Anioł dziwnych przypadkówodbędzie się 7 czerwca 2014 roku. Spektakl wieńczy w sezonie 2013/2014 projekt, którego ideą jest stworzenie platformy współpracy między Teatrem Wielkim a poznańskimi uczelniami – Uniwersytetem Artystycznym,Akademią Muzyczną oraz Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wybór nowej, nieznanej kompozycji był celowy. Pozwala ona bowiem, aby adepci sztuki wokalnej, początkujący scenografowie i młody reżyser zmierzyli się z materią nieobciążoną ugruntowanymi przez tradycję realizacjami, które szczególnie w przypadku spektakli operowych mogą być deprymujące. Za stronę muzyczną dzieła, które powstało na podstawie opowiadania Edgara Allana Poe, odpowiada Grzegorz Wierus, pełniący funkcję asystenta Gabriela Chmury. Debiutujący reżyser Krzysztof Cicheński jest teatrologiem, doktorantem Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk, twórcą Teatru Automaton. Otrzymują oni wsparcie bardziej doświadczonych realizatorów, asystując przy repertuarowych produkcjach Teatru Wielkiego. Scenografia i kostiumy są dziełem studentek Uniwersytetu Artystycznego, Magdy Flisowskiej i Laury Skowron. Obsadę spektaklu tworzą studenci uczelni muzycznych z Warszawy, Łodzi i Poznania.

Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich - po raz 26.

Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów KrakowskichW dniach 8-14 czerwca 2014 roku odbędzie się w KrakowieMiędzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Podczas tegorocznej, 26. edycji na 12 koncertach zaprezentowanych zostanie 76 utworów, w tym 12 prawykonań światowych oraz 14 prawykonań polskich.

Wśród kompozytorów wykonywanych znajdą się m.in.: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Bogusław Schaeffer, Andrzej Panufnik, Krystyna Moszumańska-Nazar, Marek Stachowski, Zbigniew Bujarski, Krzysztof Meyer, Juliusz Łuciuk, Olivier Messiaen, Karlheinz Stockhausen, Salvatore Sciarrino i Luciano Berio. Wystąpią znakomici wykonawcy tacy, jak: Kaja Danczowska, Tomasz Tomaszewski, Andrzej Pikul, Mariusz Pędziałek, Dorota Imiełowska, Kwartet Śląski, Malawski Trio, Cracow Duo, SoundArtDuo oraz Neue Vocalsolisten Stuttgart.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 8 czerwcao godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W programie zabrzmią kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Aleksandra Tansmana, Marka Stachowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Andrzeja Panufnika. Wiersze krakowskich poetów czytać będzie Ewa Kaim (Narodowy Stary Teatr).

10 czerwca odbędzie się spotkanie zdr. h.c. Jerzym Stankiewiczem w 70. rocznicę urodzin– Dyrektorem Festiwalu w latach 1994-2013. Po spotkaniu zaplanowany jest koncert dedykowanyJerzemu Stankiewiczowi, na którym zabrzmią m.in. utwory Jemu dedykowane.

Ponadto w ramach festiwalu zorganizowana została również sesja oraz panel dyskusyjny poświęcone twórczościAndrzeja Panufnika w 100. rocznicę urodzin. Wezmą w nich udział: prof. dr hab. Alicja Jarzębska, dr hab. Aleksandra Patalas, dr hab. Magdalena Dziadek, dr hab. Maciej Jabłoński, dr Ewa Siemdaj i dr Beata Bolesławska-Lewandowska.

13 czerwcanatomiast odbędzie się koncert Muzyki Centrum z utworami Bogusława Schaeffera z okazji 85. rocznicy urodzin.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich - Oddział w Krakowie, Dyrektor artystyczny: Marcel Chyrzyński.

ZOBACZ: program Festiwalu

Święto Wolności w Gdańsku

Święto Wolności w GdańskuW ramach oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy I wolnych wyborów w dniach 4-6 czerwca 2014 roku odbędzie się w Gdańsku cykl wydarzeń pod hasłem „Święto Wolności”.

Podczas obchodów zaplanowano m.in. prezentację wydawnictw związanych z Jackiem Kaczmarskim i projekcja filmu dokumentalnego o Artyście (4 czerwca, Ratusz Staromiejski – Nadbałtyckie Centrum Kultury), koncert utworów Jacka Kaczmarskiego granych na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (5 czerwca) oraz multimedialny koncert 25 lat później z okazji oficjalnych obchodów Święta Wolności na Pomorzu oraz obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego (6 czerwca, Centrum św. Jana w Gdańsku).

Prawykonanie suity Włodka Pawlika na 25-lecie Wolności!

25 lat Wolności! Włodek Pawlik Trio,Polski Chór Kameralny iSinfonia Varsovia pod batutąMarcina Nałęcz-Niesiołowskiego wystąpią podczas głównych obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów - 4 czerwca 2014 roku o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie. W uroczystościach wezmą udział przywódcy wielu państw, a prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski wygłoszą specjalne przemówienia.

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP, artyści wystąpią dla przywódców kilkunastu państw, m.in. prezydentów Polski, USA, Niemiec i Francji oraz wielu zagranicznych gości i publiczności zgromadzonej na Placu Zamkowym. Muzycy wykonają suitę symfoniczno-jazzową Wolność, która skomponował specjalnie na tę uroczystość tegoroczny laureat Grammy Award – Włodek Pawlik.

W ostatnim ćwierćwieczu Sinfonia Varsovia towarzyszyła artystycznie demokratycznym polskim przemianom – od koncertu na rzecz Funduszu Daru Narodowego Premiera Mazowieckiego, poprzez Solidarity of Arts, warszawskie i brukselskie koncerty z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, polskiej prezydencji w Unii, aż po koncert w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów.

Jubileusz Wilnianina

Jerzy Stankiewicz Jerzy Stankiewicz- krakowski muzykolog, wieloletni dyrektorMiędzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich i prezes Zarządu Oddziału KrakowskiegoZwiązku Kompozytorów Polskich - obchodzi 4 czerwca 2014 roku 70. urodziny.

Z tej okazji 10 czerwcaw ramach krakowskiego święta nowej muzyki, teraz o nowej nazwie: 26. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich, w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert jubileuszowyzłożony z utworów dedykowanychJerzemu Stankiewiczowi, m.in. przez Krystynę Moszumańską-Nazar, Romana Bergera, Zbigniewa Bujarskiego, Pawła Sydora oraz kompozytorów z Mińska – Haliny Gareławej i Eugeniusza Popławskiego, a także Aleksandra Kozarenki ze Lwowa i Igora Szczerbakowa, prezesa Związku Kompozytorów Ukrainy z Kijowa.

Jerzy Stankiewicz urodził się 4 czerwca 1944 roku w Wilnie. Jako muzykolog od 25 lat prowadzi szeroką działalność promocyjną i odczytową w kraju i za granicą. W latach 1994-2013 był dyrektorem Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, wypracował ich nowy profil i międzynarodową renomę. W styczniu tego roku przekazał dyrekcję festiwalu w ręce kompozytora Marcela Chyrzyńskiego, ucznia Marka Stachowskiego. W październiku 2013 roku, tuż przed rozpoczęciem demokratycznej rewolucji ukraińskiej i tragicznych walk na Majdanie, Akademia Muzyczna im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie przyznała Jerzemu Stankiewiczowi godność doktora h.c., jako już druga uczelnia na Ukrainie po Akademii Muzycznej we Lwowie (2009). Jubilat wyróżniony został m.in.: dyplomem honorowym Związku Kompozytorów Polskich, Złotą Odznaką Konserwatorium Libańskiego w Bejrucie, srebrnym medalem Gloria Artis i został nominowany do tegorocznej nagrody Ministra Kultury.

Symfonia h-moll „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego w 25. rocznicę wolnych wyborów

Symfonia h-moll „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego w 25. rocznicę wolnych wyborów4 czerwca 2014 roku wTeatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert w 25. rocznicę wolnych wyborów, podczas którego Orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcjąJerzego Maksymiuka wykonaSymfonię h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Ignacy Jan Paderewski nad swoją symfonią pracował pięć lat. Ideą przyświecającą jej powstaniu były obchody 40. rocznicy powstania styczniowego. Dzieło zostało ukończone w 1907 roku. Premierowe wykonanie Polonii odbyło się 12 lutego 1909 roku w USA. Utwór wykonała Bostońska Orkiestra Symfoniczna, a poprowadził ją Max Fiedler. Potem symfonia zabrzmiała kolejno w Londynie i Konserwatorium Paryskim. Wtedy już krytycy muzyczni podkreślali, że utwór Paderewskiego to nie tylko wybitne i bardzo osobiste dzieło, ale przede wszystkim utwór oddany ojczyźnie.

Dzień Kolberga w Krakowie

Dzień Kolberga w Krakowie3 czerwca, w rocznicę śmierciOskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.

Na Cmentarzu Rakowickim, w miejscu spoczynku Kolberga, zostanie odsłonięty odrestaurowany nagrobek polskiego badacza folkloru. Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli instytucji kultury, a także rodziny Oskara Kolberga, rozpocznie się o godz. 13.00 przy kwaterze PAS 47. Poczet sztandarowy oraz krótką część artystyczną przygotuje Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga z Radomia. Renowacja nagrobka została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizatorem uroczystości jest Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Całodzienne atrakcje związane z obchodami Roku Kolberga 2014 zaplanowało Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowiewe współpracy z Województwem Małopolskim na Placu Wolnica. Pod hasłem Kolberg - włącz się!organizatorzy zachęcają do zwiedzania, spacerowania, tańczenia i czerpania radości z etnografii.
Już o godzinie 10.00 rozpocznie się maraton głośnego czytania wybranych fragmentów Dzieł wszystkich Oskara Kolberga. Dzieła udostępnione będą także w czytelni pod gołym niebem. Maraton zakończy się o godz. 17.00. Także od godz. 10.00 krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na Kolbergowską ścieżkę po wystawie stałej – z muzyką i specjalnie wydanym, okolicznościowym przewodnikiem.
W samo południe rozpocznie się spacer po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie. Po Kolbergowskich Ścieżkach po Krakowie oprowadzać będzie Krystyna Reinfuss-Janusz, kustosz Muzeum Etnograficznego.
O godz. 18.00 na placu Wolnica rozpoczną się warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, a o godz. 20.00 wystąpi Adam Strug z zespołem.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. Partnerem imprezy jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ciągu całego dnia w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę Oskar Kolberg (1814 – 1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf. Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Autorem opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, zaś opracowania graficznego Zdzisław Słomski.

Wieczorem w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera opery Oskara Kolberga Król Pasterzy. Będzie to pierwsze sceniczne wykonanie tej opery w Krakowie. Dzieło sceniczne, niegdyś rekomendowane przez samego Stanisława Moniuszkę, po raz pierwszy wykonane było w roku 1853 w prywatnym salonie muzycznym Faustyna Żylińskiego. W 1858 odbyła się jego premiera w Teatrze Wielkim w Warszawie, po której spektakl był wystawiany jeszcze kilkukrotnie. Od tamtego czasu opera nie była grana na dużej scenie, została wystawiona ponownie w 2004 w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. Krakowska premiera jest wyjątkową okazją do zapoznania się z tym zapomnianym dziełem i przekonania się, jak dzisiaj odbieramy dawne obyczaje. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.00, a po jego zakończeniu nastąpi oficjalna prezentacja gadżetu Roku Kolberga - „Ptascheck whistle”autorstwa Michała Kwasieborskiego cooperativa studio. Praca została wyłoniona w drodze konkursu. Realizacja Króla Pasterzy przez Stowarzyszenie Krakowski Chór Kameralny została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolberg 2014 – Promesa”. Więcej szczegółów na stronie www.krolpasterzy.pl

Premiera opery Oskara Kolberga - w Krakowie

Król PasterzyPremiera operyOskara Kolberga Król Pasterzy odbędzie się 3 czerwca 2014 roku o godz. 20.00 wOperze Krakowskiej.

Oskar Kolberg był bardzo dobrym tancerzem, a przede wszystkim – lubił tańczyć. Był również kompozytorem, a niezwykle namacalną fascynację tańcem i ruchem znajdziemy w jego dziełach scenicznych. To właśnie w nich do głosu doszły dwie miłości twórcy – taniec rozbrzmiewający zamaszystym mazurem, dostojnym polonezem i melancholijnym kujawiakiem oraz folklor wraz ze swoimi tajemniczymi obrządkami. O tych ostatnich dowiadujemy się z relacji kompozytora. Bo kto wyjaśni, jak zostać królem pasterzy? Odpowiedź znajdujemy w pierwszym dziele scenicznym Kolberga, rekomendowanym i polecanym przez samego Stanisława Moniuszkę. Jest to opera sielska opiewająca uroki życia na łonie natury, stąd jej beztroski charakter i lekki humor. Libretto nawiązuje do dawnego zwyczaju ludowego obchodzonego w dzień Zielonych Świątek. Król Pasterzy po raz pierwszy został wykonany w 1853 roku w prywatnym salonie muzycznym Faustyna Żylińskiego, później w Teatrze Wielkim w Warszawie. Przez lata opera ta była jednak ignorowana, aż wreszcie zapomniana.

W ramach obchodów „Roku Kolberga”, dokładnie 3 czerwca 2014 roku, czyli w rocznicę śmierci polskiego etnografa, w Operze Krakowskiej odbędzie się wielkie wydarzenie – pierwsza od lat premiera Króla Pasterzy.Jak wypadną dawne obyczaje w zderzeniu z naszą rzeczywistością? W jakim świetle możemy ujrzeć dzieło w dzisiejszych realiach? Czeka nas taniec, humor i śpiew… podane jednak w zupełnie zaskakujący sposób, przeniesione do naszego świata XXI wieku. Poznamy zatem zapomnianą operę Oskara Kolberga odczytaną na nowo.

Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera, inscenizacja, reżyseria, scenografia, kostiumy: Mateusz Tracz, reżyseria świateł: Marcin Badurzyński, opieka merytoryczna: Zbigniew Przerembski. W głównych rolach wystąpią: jako Sołtys - Jerzy Butryn, Wojtek - Tomasz Maleszewski, Rózia - Aleksandra Buczek, Maciuś Ciemięga - Jacek Jaskuła, Jewka - Jadwiga Niebielska. Towarzyszyć im będą Chór Octava ensemble +, Orkiestra Projektowa, Zespół Vox Angeli i Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” pod dyrekcją Zygmunta Magiery.