Polmic - FB
Filter

Elbląg | Niedziela solistów

EOKWieczór z solistami Elbląskiej Orkiestry Kameralnej? To brzmi interesująco, a pod batutą Michała Krężelewskiego – jeszcze lepiej! Koncert 22 marca 2020 roku o godz. 18:00 odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Z marcem i kwietniem Elbląska Orkiestra Kameralna pozostaje za pan brat i dlatego wiosna w Elblągu zapowiada się koncertowo. Niby taka sama, a jednak inna. Nie mniej intensywna, nie mniej energetyczna oraz równie wirtuozerska. 22 marca Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje się melomanom w 7-osobowym składzie, złożonym z 7 solistów. Efekt? Dialog skrzypiec, wiolonczel i altówki, który zaprowadzi nas od tego, co najlepsze w muzycznym baroku do kompozytorskiej współczesności w wykonaniu Sławomira Czarneckiego.

W wykonaniu muzyków usłyszymy Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha, Navarrę op. 33 Pabla de Sarasatego oraz Hombark – Concerto per violino e archi op. 32 Sławomira Czarneckiego. Za ten postmodernistyczny utwór kompozytor otrzymał I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego. To wirtuozowskie dzieło, zadedykowane Krzysztofowi Jakowiczowi, nawiązuje do folkloru górskiego, a dokładnie – do muzyki ludowej regionu Spisza: Hombark Concerto swój tytuł zawdzięcza nazwie najwyższego wzgórza w paśmie Pienin Spiskich.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.eok.elblag.eu/pl/news/niedziela-solistow 

Warszawa | Z ziemi włoskiej do polskiej

POSIPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert 14 marca 2020 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poświęcony muzycznemu dziedzictwu kulturowemu Włoch, w którego programie znajdzie się obszerny wybór kompozycji mistrzów muzyki włoskiej, tej znanej i mniej (zwłaszcza poza Italią) znanej.

Włoski będzie również ceniony w swojej ojczyźnie, podziwiany w całej Europie i poza nią, doskonale znany też warszawskiej publiczności dyrygent Massimiliano Caldi. W repertuarze, obok „przeboju”, jakim jest uwertura do Wilhelma Tella Rossiniego zabrzmią też inne, niezwykle piękne kompozycje pochodzące z najwybitniejszych oper: uwertury do Normy mistrza epoki belcanta, Vincenza Belliniego, do Mocy przeznaczenia Giuseppe Verdiego oraz intermezza z oper Manon Lescaut Giacomo Pucciniego i Pajaców Ruggera Leoncavalla. Cenionym twórcą operowym jest też prominentny włoski kompozytor współczesny, Giorgio Battistelli. Tytuł jego symfonicznego dzieła Sciliar nawiązuje do imponującego masywu górskiego należącego do Alpe di Siusi w Południowym Tyrolu i do związanych z nim starych, ladyńskich legend.

Atrakcyjny program dopełni Concerto soirée, którego autor, Nino Rota pamiętany jest przede wszystkim jako „kompozytor Felliniego” (jest też twórcą niezapomnianej ścieżki dźwiękowej do Ojca chrzestnego Coppoli oraz filmów Viscontiego, Zefirellego i in.). Usłyszymy koncert w wykonaniu Maurizia Bagliniego, uczestnika XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/