Polmic - FB

archiwum

FRYDERYK 2011 - nominacje

FRYDERYK 2011Dnia 23 lutego 2011 roku Związek Producentów Audio Video i Akademia Fonografii ogłosili nominacje do nagród Fryderyk 2011 w 34 kategoriach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Zwycięzców spośród nominowanych poznamy podczas uroczystej gali wręczenia statuetek w Centrum Artystycznym „Fabryka Trzciny” w Warszawie – 9 maja 2011 roku.

W tym roku do Biura Akademii Fonograficznej wpłynęło 726 zgłoszeń we wszystkich kategoriach. O nominacje do Nagrody Fryderyk 2011 ubiega się: 101 albumów muzyki poważnej, 29 albumów jazzowych, 139 albumów zagranicznych artystów, 201 albumów z polską muzyką rozrywkową, 147 singli (kategoria: Piosenka Roku) i 97 wideoklipów polskich wykonawców. Na Gali wręczenia nagród FRYDERYK 2011 poznamy zwycięzców w 34 kategoriach, w tym 9 w sekcji Muzyki Poważnej: Muzyka Chóralna i Oratoryjna, Muzyka Dawna i Barokowa, Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy, Muzyka Współczesna, Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Kompozytor Roku i Fonograficzny Debiut Roku.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2011 nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano: w kategorii Muzyka Rozrywka - Wojciechowi Młynarskiemu, w kategorii Muzyka Jazzowa - Włodzimierzowi Nahornemu i w kategorii Muzyka Poważna - Jerzemu Maksymiukowi. Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali: Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman, Ewa Michnik, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki.

Edycja 2011 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia 2009 roku i 30 listopada 2010 roku. Aby nagranie brało udział w konkursie, musi zostać do niego zgłoszone – takiego zgłoszenia może dokonać wytwórnia fonograficzna, sam artysta lub jego manager.

ZOBACZ: lista NOMINOWANYCH - plik pdf

FryderykAkademia Fonograficzna, zrzeszająca dziś 1151 artystów, twórców, producentów, dystrybutorów i innych profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych powstała w grudniu 1999 roku. Podzielona jest na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej (733 osoby), poważnej (337) i jazzowej (81). Członkami Akademii są tacy twórcy i wykonawcy w sekcji muzyki poważnej, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, czy Ewa Pobłocka. Do uczestnictwa w Akademii Fonograficznej zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK. Nad stroną merytoryczną konkursu w każdej edycji czuwają Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji, których zadaniem jest m.in. analiza nadesłanych zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem oraz zawartymi w nim definicjami poszczególnych kategorii.

Jesienią 2010 roku członkowie Akademii Fonograficznej wybrali nowych reprezentantów do Rad Akademii Fonograficznej. Członkami Rady Akademii - Sekcji Muzyki poważnej w kadencji 2011-2012 zostali: Łukasz Borowicz, Andrzej Chłopecki, Paweł Łukaszewski, Jerzy Maksymiuk, Małgorzata Polańska, Jadwiga Rappe, Lech Tołwiński, Marek Toporowski, Lilianna Stawarz i Tomasz Strahl.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs oparty na jasno określonych kryteriach i zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są w drodze głosowania tak licznej reprezentacji środowiska. Głosowanie jest tajne, a wyniki podliczane są przez niezależną firmę audytorską. Nominowani artyści dopiero podczas gali dowiadują się, kto z nich wyjdzie na scenę po odbiór statuetki. Autorem przyznawanej statuetki FRYDERYK jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.