Polmic - FB

Artykuły

Ukazała się książka o Kisielu

Małgorzata Gąsiorowska - KisielewskiDokładnie w 100. rocznicę urodzin kompozytora ukaże się książka Małgorzaty Gąsiorowskiej Stefan Kisielewski, wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w serii: „Kompozytorzy polscy XX wieku” (Kraków 2011). Premiera publikacji przypieczętowana zostanie uroczystym koncertem prezentującym utwory Kisiela. Koncert ten odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, dnia 13 marca 2011 roku o godz. 19.00 i będzie transmitowany w 2 Programie Polskiego Radia.
W koncercie przypomniane zostana nie tylko utwory Kisielewskiego, ale także Grażyny Bacewicz – ze względu na długoletnią przyjaźń z kompozytorką – i Adama Walacińskiego – jednego z najwybitniejszych uczniów Kisielewskiego. Wystąpi Sinfonia Varsovia po dyrekcją Jacka Kaspszyka, a partię solową Koncertu fortepianowego zagra Julia Samojło. W programie koncertu znajdą się utwory: Uwertura (1943) Grażyny Bacewicz, Wesołe miasteczko (1966), Koncert fortepianowy (1980, 1991), Koncert na orkiestrę kameralną (1943, 1948) i Cosmos I (1970) Stefana Kisielewskiego oraz Dramma e burla (1988) Adama Walacińskiego.
Z inicjatywy PWM przy współpracy z autorką książki powstała również wystawa poświęcona życiu i bogatej twórczości Kisiela, którą można zobaczyć w wersji planszowej i internetowej pod adresem www.kisielewski.art.pl 
Stefan Kisielewski – publicysta, prozaik, krytyk muzyczny, polityk i… kompozytor! Prawdę o Kisielewskim – kompozytorze postanowiła pokazać Małgorzata Gąsiorowska w pierwszej monografii artysty wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Kisiel znany wszystkim jako mistrz felietonu, autor „Dzienników” oraz zaangażowany polityk w głębi ducha był zawsze artystą. Artystą kompozytorem! Jak w każdej dziedzinie swojego życia i tu nie uznawał kompromisów. Tworząc, ucząc, komentując muzykę zawsze starał się być w zgodzie z przyjętym własnym widzeniem świata. Był twórcą powojennego Ruchu Muzycznego, autorem bestsellerowych książek o muzyce, świetnym pedagogiem i awangardowym kompozytorem.

Stefan Kisielewski pisał muzykę przeróżną: od czystych form poprzez muzykę do filmów po quasi rozrywkowe utworki. Swoje specyficzne widzenie świata i niebanalne poczucie humoru wyrażał w swoich utworach, w których bawi się różnymi konwencjami „prowokując do pytań o rolę śmiechu w czasach wcale nie śmiesznych”. Humor i niewymuszony wdzięk utworów muzycznych Kisielewskiego wskazują, że pomimo zupełnie innej materii, jaką reprezentuje twórczość muzyczna w opozycji do literackiej, jest to wciąż ten sam człowiek – po prostu Kisiel. Pod koniec swojego życia zwierzył się synowi: „Wiesz, wczoraj z nudów liczyłem swoje utwory. Jest ich sto. I wymienił płynnie kolejne kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe, balety, muzykę filmową, śpiewogry”.

O kulisach powstania znanego wielu pokoleniom muzyków Gwiazdozbioru Muzycznego, o fascynującej roli jurora na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym triumfowała Karin Stanek, o krytycznej obecności na „Warszawskiej Jesieni”, o polemikach z szermierzami „nowego słowa” Bogusławem Schaefferem czy Bohdanem Pociejem – o tych przebogatych obserwacjach i analizach autorka pisze w swojej książce wartko i potoczyście.