Polmic - FB

news

75-lecie urodzin Jerzego Maksymiuka - założyciela Polskiej Orkiestry Kameralnej

75. rocznica urodzin Jerzego MaksymiukaWybitny dyrygent, kompozytor, twórca i artysta, założyciel i wieloletni dyrygent słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej, z której w późniejszych latach rozwinęła się Orkiestra Sinfonia Varsovia, obchodzi w tym roku swoje 75-lecie urodzin. Sinfonia Varsovia, przez wszystkie lata swego istnienia wyjątkowo silnie związana z Maestro Maksymiukiem, pragnie specjalnie uczcić tę rocznicę i wraz z najlepszymi życzeniami dla jubilata, wydaje okazjonalny plakat.

Jerzy Maksymiuk, którego łączy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia szczególna relacja, regularnie staje na jej czele, a wspólne spotkania owocują świetnym porozumieniem artystycznym i ekscytującymi interpretacjami. Do najciekawszych należą występy muzyków na festiwalu "Chopin i jego Europa" czy koncerty z okazji jubileuszu 70. urodzin dyrygenta. Co roku Maestro jest także jednym z głównych i najbardziej oczekiwanych gości festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Listę kilkunastu płyt nagranych przez wybitnego dyrygenta z warszawskim zespołem – dzieła m.in. Chopina, Paderewskiego, Kilara, Góreckiego i Lutosławskiego – wzbogaca monograficzna płyta, wydana w 2005 roku, z utworami Karola Szymanowskiego. W czerwcu ubiegłego roku niezapomniane wspólne koncerty Orkiestry z Jerzym Maksymiukiem uświetniły pierwszą warszawską edycję słynnego festiwalu "La Folle Journée", zatytułowaną "Chopin Open". Festiwal ten także w tym roku, pod tytułem "Les Titans", odbędzie się pod na przełomie września i października w Warszawie.
Jeden z kolejnych planowanych koncertów Jerzego Maksymiuka z Orkiestrą Sinfonia Varsovia odbędzie się w ramach Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", w październiku 2011 roku w Warszawie.

"By prześledzid historię Orkiestry Sinfonia Varsovia trzeba sięgnąd do roku 1972. Wtedy właśnie, z formacji powołanej do życia przez Stefana Sutkowskiego, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, wyłoniła się Polska Orkiestra Kameralna, legendarna poprzedniczka dzisiejszego zespołu. Na czele 24-osobowej grupy smyczków stanął Jerzy Maksymiuk, wszechstronnie utalentowany artysta, dyrygent, pianista i kompozytor, który w krótkim czasie doprowadził swój ansambl na szczyty muzycznego wykonawstwa. (...)
Droga Polskiej Orkiestry Kameralnej na szczyty Parnas nie miała precedensu. Znaczył ją szczególnie staranny dobór muzyków, pełna poświęcenia praca na próbach, bezwzględne zaufanie do muzycznej intuicji Maksymiuka i niezwykłe zaangażowanie w każdą wykonywaną nutę. Doprowadzona do absolutu precyzja rytmiczna, błyskotliwa wirtuozeria i charakterystyczne brzmienie tworzyły niepowtarzalny styl, po którym Polską Orkiestrę Kameralną rozpoznawało się od pierwszych taktów. (...)
Interpretacje Maksymiuka stanowiły przełom w obowiązującej wówczas estetyce. Wzorem sławnych brytyjskich kameralistów, dyrygent nadał wykonywanym utworom nowy kształt dźwiękowy – "odsymfoniczniony", pełen energii i żywiołowości. Do legendy przeszły szokująco szybkie tempa Maksymiuka, ekstremalne kontrasty dynamiczne i rewolucyjna artykulacja – lekka i błyskotliwa, pikantna i elektryzująca. (...)
Z inspiracji dyrygenta powstało wiele utworów pisanych z myślą o Orkiestrze, wiele zawdzięcza mu polskie i światowe premiery, wiele już istniejących rozsławił swymi interpretacjami."
(Wybór z tekstu autorstwa Róży Światczyńskiej, Sinfonia Varsovia Jubileusz 25.lecia, Warszawa 2009)