Polmic - FB

archiwum

Hosenfeld/Szpilman-Gedenkpreis dla Katarzyny Naliwajek-Mazurek

Katarzyna Naliwajek z rektorem Saschą Spounem z Uniwersytetu w LuneburguDr Katarzyna Naliwajek-Mazurek (na zdjęciu) z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego została wyróżniona Nagrodą Hosenfeld/Szpilman-Gedenkpreis za rok 2011 za międzynarodową wystawę „Muzyka w okupowanej Polsce. 1939-1945”.

Nagroda ta począwszy od 2005 roku przyznawana jest co dwa lata przez Uniwersytet Leuphana w Lüneburgu za publikacje i badania muzykologiczne oraz projekty artystyczne dotyczące muzyków prześladowanych w okresie II wojny światowej, podejmujące temat oporu etycznego w tym okresie i popularyzujące postacie Wilma Hosenfelda i Władysława Szpilmana.

Wystawa przedstawia wojenne losy muzyków, muzykologów i krytyków muzycznych za pośrednictwem różnorodnych dokumentów, zdjęć, fragmentów wspomnień, map, nagrań dźwiękowych oraz audiowizualnych relacji świadków epoki. Prezentowany jest również film dokumentalny Orkiestra o muzyce w Auschwitz w reżyserii Michała Bukojemskiego oraz film Stefana Themersona, Calling Mr Smith z muzyką m.in. Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Materiały archiwalne prezentowane na wystawie to w większości kopie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Biblioteki Narodowej oraz obozów Auschwitz-Birkenau, Majdanek i Stutthof. Wystawa zaprojektowwana przez warszawskie Studio 27 powstała przy współudziale Instytutu Muzykologii UW, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, BUW oraz berlińskiego Stowarzyszenia Room 28 e.V., z Frankiem Hardersem-Wuthenow, który zainicjował tę współpracę.

Wystawa odbyła się dotąd w ramach dwóch festiwali muzyki współczesnej‚ „Schleswig Holstein Musik Festival” (lipiec-sierpień 2010, niemiecka wersja językowa) i Festiwalu „Warszawska Jesień” (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, wrzesień-październik 2010) oraz podczas Festiwalu „Musiques Interdites“ w Marsylii (czerwiec-lipiec 2010, we francuskiej wersji językowej). W dniu 9 listopada 2010 odbyło się otwarcie wystawy w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie, a w styczniu 2011 – na Uniwersytecie w Lüneburgu. Realizacja wystawy była dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Program „Europa dla obywateli 2007-2013” Komisji Europejskiej (Działanie 4 – Aktywna pamięć europejska). Produkcja i promocja wystawy w wersji niemieckiej była dofinansowana również przez niemiecką Fundację Lotto Stiftung.

Obecnie ekspozycję można oglądać w dniach 23 września - 16 października 2011 w Warszawie w Galerii Brzozowa (ul. Jezuicka 4) podczas Festiwalu „Władysław Szpilman – pianista Warszawy. W stulecie urodzin”. Kolejne jeszcze w tym roku planowane są w Zgorzelcu i Görlitz oraz w Muzeum w Sosnowcu.