Polmic - FB

archive

Filmowo-muzyczny Transatlantyk

Transatlantyk 2011W dniach 5-13 sierpnia 2011 roku w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. To wybitne światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Transatlantyk będzie Otwarty, Odważny i Glokalny czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Formuła Festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów, jak również akcjach i wydarzeniach ekologicznych. Zawiera także specjalny program zamówień nowych dzieł muzycznych i filmowych - TRANSATLANTYK New Work Festival, który rozpocznie się w 2012 roku.
W czasie Festiwalu wyświetlonych zostanie blisko 150 filmów, przewidziane są również pokazy plenerowe. Pojawią się światowe premiery oraz najciekawsze produkcje sezonu 2010/2011, nagrodzone na najważniejszych festiwalach, kontrowersyjne dokumenty, retrospektywy. Ważną częścią Festiwalu będzie program Transatlantyk Master Classes - wykłady, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne.

W programie muzycznym Transatlantyk przedstawi wybitne wydarzenia reprezentujące różne gatunki muzyki - od symfonii do muzyki klubowej. Wydarzenia muzyczne odbędą się w: Auli Artis, Starej Rzeźni, Filharmonii Poznańskiej oraz Auli Akademii Muzycznej. Atrakcją będą dwa międzynarodowe konkursy: TRANSATLANTYK Film Music Competition, którego przedmiotem jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich filmów – fragmentu fabuły Get low w reż. Aarona Schneidera i animacji AH, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta, oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest – którego uczestnicy, po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór. Kompozycje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Paul Broucek, Prezydent do Spraw Muzyki wytwórni Warner Bros. Pictures, oraz Peter Golub, Dyrektor Muzyczny Instytutu Sundance.

Dnia 10 sierpnia, tuż po światowych premierach, w poznańskiej Auli Artis WSNHiD zaprezentowane zostaną: Koncert Jankiela i Otwarte Okno Jana A.P. Kaczmarka. Wystąpią: Leszek Możdżer, białoruskie cymbalistki z zespołu Wasilinki oraz Rozbitek Symphony Orchestra pod batutą Adama Banaszaka. W pierwszej części koncertu wystąpi znakomity Kwartet Śląski, który zagra kwartety smyczkowe Jana A.P. Kaczmarka, w tym – premierowo w Polsce – muzykę do amerykańsko-japońskiego filmu Leonie, w reż. Hisako Matsui. Światowe prawykonanie Koncertu Jankiela – powstałego na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza – odbyło się 3 lipca 2011 w Filharmonii Narodowej. Utwór wykonała Sinfonia Varsovia pod batutą Marca Minkowskiego oraz trzy cymbalistki z zespołu Wasilinki. Białoruskie solistki, które zachwyciły publiczność niezwykłą wirtuozerią, wezmą też udział w poznańskiej premierze dzieła. W Poznaniu towarzyszyć im będzie Rozbitek Symphony Orchestra – orkiestra złożona z młodych poznańskich artystów, powołana specjalnie z okazji festiwalu. Artyści wystąpią pod batutą Adama Banaszaka. Prawykonanie Otwartego Okna odbyło się 29 lipca 2011 w Warszawie, z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Utwór został napisany na fortepian, orkiestrę i DJ-a. Kompozycję po raz pierwszy wykonała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora. W Poznaniu solistą tak jak w prawykonaniu będzie Leszek Możdżer, elementy elektroniczne – ponownie DJ Oshowski (Szymon Kaczmarek) oraz Rozbitek Symphony Orchestra pod dyrekcją Adama Banaszaka. W pierwszej części koncertu wystąpią najsłynniejsi polscy kameraliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej – Kwartet Śląski. Na Festiwalu Transatlantyk przedstawią program złożony z kompozycji Jana A.P. Kaczmarka, m.in. muzykę z oscarowego Marzyciela oraz – premierowo w Polsce – kompozycje do amerykańsko-japońskiego filmu Leonie, w reż. Hisako Matsui.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia zwieńczy gala finałowa, podczas której wręczone zostaną najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, w tym m.in.: Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i zarazem globalne, Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu, Chopin Award – dla Odkrycia Roku, a także nagrody konkursowe TRANSATLANTYK Film Music Competition – Transatlantyk Young Composer Awards i Transatlantyk Instant Composer 2011.

Więcej informacji - na stronie: www.transatlantyk.org