Polmic - FB

from the world

Utwory Pawła Łukaszewskiego na łotewskim festiwalu

Garigais Muzikas Festival Paweł Łukaszewski będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Rydze (Łotwa), gdzie w dniach 16-17 sierpnia 2011 roku w Liepaia i Rydze dwukrotnie wykonana zostanie jego II Symfonia „Festinemus amare homines” oraz Veni creator. Wykonawcami będą State Choir Latvia, Liepaia Symphony Orchestra pod dyrekcja Marisa Sirmaisa.

Veni Creator na dwa chóry mieszane a cappella (2004) napisany został w ramach polsko-niemieckiego projektu „45/05”, z okazji 60. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, na zamówienie Akademie Klausenhof (Niemcy). Ten kilkunastominutowy utwór jest próbą połączenia dwóch kultur: polskiej i niemieckiej, w jedno wspólne zawołanie do Boga, którym jest prośba o odnowę oblicza ziemi. – napisał o swojej kompozycji Paweł Łukaszewski. – Pewne zamierzone odwołania do muzyki Bacha i Chopina, a także do chorału gregoriańskiego, są spojrzeniem wstecz, do wspólnych europejskich korzeni chrześcijańskich. Stąd też wstępne Komm, przechodzi w błagalne Veni. Pewną klamrą spinającą kompozycję są słowa Papieża Jana Pawła II, wygłoszone podczas I Pielgrzymki do Polski w 1979 roku: "Niech zstąpi Duch Twój..."

O swojej II Symfonii „Festinemus amare homines” z kolei kompozytor tak napisał: "Wynikiem przemyśleń na gruncie odpowiedzialności za odpowiednie ukazanie w II Symfonii warstwy słownej, w jej relacji z szeroko zakrojonym aparatem wykonawczym było zrewidowanie mojego dotychczasowego doświadczenia związanego z pojmowaniem roli tekstu w utworach wokalno-instrumentalnych oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów redukcyjnych zarówno na gruncie formalnym jak i fakturalnym. Obok tekstu, elementem pierwszoplanowym jest w II Symfonii rytm, którego rola uwypuklona we wszystkich częściach, ma swoje apogeum w części czwartej. Funkcja rytmu w całym utworze nabiera znaczenia formotwórczego; jego zróżnicowanie, w powiązaniu z zastosowaniem zmiennego metrum, jest świadomym nawiązaniem do rytmiki arabskiego kręgu kulturowego.
Pisana w latach 2003-2005, na zamówienie Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat w Poznaniu, II Symfonia Festinemus amare homines na sopran, dwa chóry mieszane, dwa fortepiany i orkiestrę, posiada dedykację: Johannes Paulus II in memoriam. Krótki, lecz niezwykle głęboki tekst zmarłego niedawno autora − ks. Jana Twardowskiego oddaje w sposób niezwykły także sens przesłania płynącego z nauki Wielkiego Papieża: „kochamy wciąż za mało i stale za późno”. Trwający około 25 minut utwór składa się z czterech części: Festinemus (Spieszmy się), Tempus (Czas), Amamus (Kochamy), Decedunt (Odchodzą). Przekładu tekstu na język łaciński dokonał prof. Sylwester Dworacki. Prawykonanie miało miejsce dnia 25 czerwca 2005 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas koncertu finałowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat. Partyturę II Symfonii (która była podstawą mojego przewodu habilitacyjnego w zakresie kompozycji) opublikowało w 2006 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Nagranie pod batutą Łukasza Borowicza, trzykrotnie ukazało się na płycie CD." [cyt. za stroną internetową kompozytora]

Więcej informacji o Festiwalu w Rydze – na stronie www.choirlatvija.lv/koncerti.asp