Polmic - FB

ze świata

Muzyczne wydarzenia na Węgrzech w okresie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Instytut Polski w BudapeszciePodczas półrocznej prezydencji, dzięki współpracy licznych organizacji i instytucji, zarówno polskich jak i zagranicznych, na całym świecie zorganizowanych zostanie ponad 1400 projektów artystycznych. Będą to nie tylko prezentacje sięgające do przeszłości i klasyki, ale również takie działania promujące polską kulturę, które pozwalają poznać najnowsze dokonania polskich artystów, współczesne kierunki i tendencje w niezwykle bogatej ofercie polskiej sztuki. Taki sam zamysł towarzyszył Instytutowi Polskiemu w Budapeszcie podczas tworzenia polskiej oferty kulturalnej dla odbiorców węgierskich w okresie trwania polskiej prezydencji w Radzie UE.
Wśród muzycznych propozycji Instytutu Polskiego w Budapeszcie znalazły się koncerty w ramach jednego z najważniejszych festiwali jazzowych na Węgrzech, Jazzforum Budapest 2011 (7-10 września), podczas których wystąpią wybitni przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Kaczmarczyk i Audiofeeling Band, Krzysztof Ścierański, Marcin Masecki, Grzegorz Karnas, Jacek Kochan, Dominik Wania, Piotr Lemańczyk, Piotr Wojtasik, Kuba Stankiewicz oraz formacja Soundcheck. Poza tradycyjnymi koncertami polscy artyści wezmą też udział w węgiersko-polskim dialogu muzycznym i muzycznych fuzjach.

Półrocze polskiej prezydencji będzie niezwykle bogate w wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. O tym, jak aktualna jest dzisiaj twórczość polskiego noblisty świadczy fakt, iż jeden z najbardziej znanych muzyków młodego pokolenia Albert Márkos, zainspirowany poezją wielkiego pisarza i poety stworzył niezwykle ciekawą i wyjątkową, polsko-węgierską prezentację muzyczno-literacką pt. Głosów, co ledwie są i już giną... (premiera 8 października w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej Café Budapest.). Projekt ten jest pierwszym na Węgrzech muzycznym eksperymentem przekładu Czesława Miłosza na język węgierskiej muzyki współczesnej. To niezwykle ciekawa i oryginalna w formie próba zmierzenia się węgierskich i polskich artystów z tekstami polskiego poety-noblisty w rocznicę jego setnych urodzin. Cykl skomponowany przez Alberta Márkosa, znanego węgierskiego kompozytora i muzyka, składa się z kilkunastu utworów muzycznych, wykorzystujących wiersze i fragmenty tekstów prozatorskich Czesława Miłosza w wersji polskiej i węgierskiej w formie śpiewanej (śpiewak operowy Laborfalvi Soós Béla) i recytowanej (Maciej Adamczyk). W projekcie weźmie także udział znany węgierski kwartet smyczkowy Accord Quartet.

(Instytut Polski w Budapeszcie)