Polmic - FB

archiwum

"Gloria artis" dla Jana Bernada

Jan BernadNa wniosek Związku Kompozytorów Polskich, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski nadał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" Janowi Bernadowi (na zdjęciu), artyście muzykowi, kompozytorowi, badaczowi kultury tradycyjnej.

Jan Bernad w latach 1974-77 pracował przy realizacji projektów parateatralnych w Teatrze Laboratorium J. Grotowskiego. W 1977 znalazł się w pierwszym składzie Teatru „Gardzienice”, gdzie pracował do 1983 jako aktor i muzyk. W latach 1983-1990 podejmował różnorodne działania muzyczne i teatralne we wschodniej Polsce. W 1991 zainicjował powołanie w Lublinie Fundacji „Muzyka Kresów”, którą prowadził wraz Moniką Mamińską do 2010. W 1998 zainicjował powstanie Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, podejmując jednocześnie współpracę między artystami wykonującymi muzykę tradycyjną, a kompozytorami muzyki współczesnej i artystami jazzowymi. Efektem tego był projekt Pieśni polskie zaprezentowany w 2006 na 49. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" z udziałem Zespołu pod kier. Jana Bernada oraz m.in. Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego, Jacka Kochana, Jerzego Kornowicza i innych.
Tworzył muzykę do spektakli m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Nowym w Łodzi. Jest inicjatorem powołania w 2008 Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, gdzie pełni funkcję dyrektora artystyczno-programowego.
Wkład Jana Bernada w nowe odczytanie polskiej muzyki tradycyjnej jest niepodważalny. Odrzucając podział na kulturę wysoką i kulturę niską, zaproponował w zamian badania laboratoryjne, które wskazały na wieloaspektowy potencjał tkwiący w starych wiejskich tradycjach muzycznych. Wypracowane z własnym zespołem metody pracy nad głosem, pozwoliły w rekonstrukcji polskich pieśni tradycyjnych na maksymalne zbliżenie się do oryginału. Prace te, konsultowane przez lata z ośrodkami m.in. w Moskwie, Kijowie i Wilnie stały się podwaliną powstania w 1998 Międzynarodowej Szkoła Muzyki Tradycyjnej, w której prowadzone są zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. W ciągu 14 lat istnienia Szkoły zajęcia prowadzone były w Lublinie, ale i też m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie, Białymstoku i wzięło w nich udział ok. 1800 uczestników.