Polmic - FB

patronaty

Spotkania z Antropologią. Interdyscyplinarne Dyskusje "Dźwięk w kulturze" 2012

Dzwięk w kulturzePolski Instytut Antropologii zaprasza na kolejną edycję Spotkań z Antropologią – Interdyscyplinarnych Dyskusji, 20-21 kwietnia 2012 w Poznaniu. Tematem przewodnim spotkań będzie dźwięk w kulturze, a w szczególności muzyka.

Celem spotkań jest dialog i popularyzacja wiedzy oraz problematyki antropologicznej wśród reprezentantów innych nauk humanistycznych i społecznych. W tej edycji będą to badacze zainteresowani problematyką dźwięku w kulturze. Celem SAID w 2012 roku jest także edukacja młodych badaczy - spotkaniom będą towarzyszyć warsztaty pomagające rozwijać praktyczne umiejętności, wspomagające pracę badawczą.

W programie dyskusje nad istotnymi dla w spółczesnej antropologii problemami związanymi z dźwiękiem, m. in.: muzyka w popkulturze, etniczność w muzyce. A także warsztaty dotyczące praw autorskich i zbiorów muzycznych w internecie, wspomagające pracę badawczą.


Spotkania z Antropologią. Interdyscyplinarne Dyskusje to program konferencyjno-szkoleniowy adresowany przede wszystkim do magistrów, doktorantów i doktorów nauk humanistycznych oraz społecznych. Projekt zakłada cykliczne spotkania młodych antropologów oraz reprezentantów pokrewnych dyscyplin z ośrodków naukowych z całej Polski. SAID mają charakter interdyscyplinarny. Kontakty między młodymi adeptami nauk humanistycznych i społecznych były znikome przed rozpoczęciem SAID i po zaprzestaniu organizacji obozów naukowych, które kiedyś prowadziły wspólnie różne ośrodki akademickie w Polsce.

SAID od 2007 roku umożliwia kontakty i dialog pomiędzy młodymi przedstawicielami poszczególnych nauk humanistycznych i społecznych. Jest to skuteczny sposób wymiany wiedzy i doświadczeń między młodymi naukowcami, którzy mają szansę bezpośredniego kontaktu, poza akademią. Takie spotkania inspirują do podejmowania kolejnych, ciekawych tematów, a także mogą owocować nowymi projektami naukowymi, co przyczynia się do rozwoju nauki. Efektem dotychczasowych edycji SAID (w 2007, 2008 i 2009) jest szczególne zacieśnienie kontaktów między ośrodkami etnologii w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i w Warszawie.
Celem spotkań jest dialog i popularyzacja wiedzy oraz problematyki antropologicznej wśród reprezentantów innych nauk humanistycznych i społecznych. W tej edycji będą to badacze zainteresowani problematyką dźwięku w kulturze. Celem SAID w 2011 i 2012 roku jest także edukacja młodych badaczy - spotkaniom będą towarzyszyć warsztaty pomagające rozwijać praktyczne umiejętności, wspomagające pracę badawczą. Intencją spotkań jest także scalenie środowiska młodych naukowców, przede wszystkim doktorantów antropologii i innych nauk społecznych. W ramach każdego ze spotkań odbędą się dodatkowo atrakcyjne wydarzenia kulturalne (projekcje filmów etnograficznych i pokazy slajdów z badań terenowych, z muzyką) związane z tematyką spotkań, mające na celu popularyzację idei SAID oraz podejmowanej na nich problematyki poza środowiskiem akademickim. Imprezy te będą otwarte dla wszystkich chętnych.


Patronat medialny nad Spotkaniami objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 

 

 

PROGRAM

Piątek, 20.IV.2012
11:30-18:00 – referaty i dyskusje, Collegium Historicum UAM, ul. Św.Marcin 78, sala 118

19:00 – etnomuzykologiczny seans filmowy w Meskalinie, Stary Rynek 6

11.30-13.30 Referaty i dyskusje
• Dr Agata Stanisz (IEiAK UAM), Akustemologia współczesności: kultura poprzez dźwięk. Refleksja nad potencjałem antropologii dźwięku
• Mgr Ewelina Grygier (IS PAN, absolwentka KM i IEiAK UAM), Muzyk(a) ulicy. Pomiędzy sztuką, a żebractwem
• Mgr Konrad Chyl (absolwent IF UMCS), Audio-polityka miasta – przestrzeń i percepcja
• Mgr Bartosz Dąbrowski (IM UW), Góralu, czy ci nie żal? – miejsce tradycyjnej muzyki góralskiej w polskiej muzyce popularnej i zależności pomiędzy nimi
13.30-15.00 Przerwa
15.00-18.00 Referaty i dyskusje
• Mgr Łukasz Smoluch (KM UAM), Muzyka w podróży. Pieśni syberyjskich Olędrów
• Mgr Anna Lubońska (KM UAM), Echa mistycznej pieśni. O sferze brzmieniowej Austerii
• Mgr Kaja Klimek (KPSC UJ), Retro-love. Nostalgia i hauntologia w muzyce popularnej
• Mgr Agnieszka Topolska (IM UW), Problemy z Moniuszką – problemy z pamięcią? Status kompozytora narodowego we współczesnej kulturze
19.00-20.00 Etnomuzykologiczny seans filmowy

Sobota, 21.IV.2012
11:00-15:30 – warsztaty, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1, sala 17

11.00-13.00 Warsztaty
• Mgr Maciej Dynkowski (AM Łódź), Muzyka w Internecie wczoraj i dziś. Przegląd wybranych zasobów
13:00-13.30 Przerwa
13.30-15.30 Warsztaty
• Mgr Małgorzata Przedpełska-Bieniek (UMFC), Muzyka w Internecie – prawa autorskie
 

Opłata konferencyjna: 15 zł