Polmic - FB

archiwum

Łańcuch IX

Łańcuch 2012W 2012 roku Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch IX” odbędzie się od 25 stycznia do 4 lutego, ledwie trzy miesiące po październikowej ósmej edycji Festiwalu. Ten przyspieszony cykl organizacji wydarzenia podyktowany jest chęcią związania na stałe jego terminu z datą urodzenia Witolda Lutosławskiego – IX „Łańcuch” zainaugurowany zostanie dokładnie w 99. rocznicę urodzin Patrona festiwalu.

Podczas czterech wieczorów na Zamku Królewskim i w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zaplanowano m.in. koncert dedykowany pamięci przyjaciela Kompozytora, Stefana Jarocińskiego, z okazji jubileuszu stulecia jego urodzin, a także monograficzny koncert utworów Andrzeja Krzanowskiego, zmarłego ponad dwadzieścia lat temu jednego z młodych twórców wspieranych przez Witolda Lutosławskiego. Festiwal zainauguruje recital wybitnej śpiewaczki norweskiej Solveig Kringelborn, której karierę zapoczątkowało powierzenie jej przez Lutosławskiego prawykonania jego cyklu wokalnego Chantefleurs et chantefables w 1991 roku. Z kolei koncert finałowy, podczas którego obok kompozycji Lutosławskiego zabrzmią też utwory Henriego Dutilleux i Magnusa Lindberga, wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą znakomitego dyrygenta francuskiego Pierre’a-André Valade’a. Wśród artystów zaproszonych do występu w ramach dziewiątego „Łańcucha” znajdą się także m.in. Klaudiusz Baran, Zdzisław Piernik, Bartosz Koziak, Grzegorz Krawiec i kwartet Opium.

Dnia 4 lutego w Sali Edukacyjnej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaplanowano Minifestiwal dla dzieci „Łańcuszek”. Tradycja koncertów programowanych dla dziecięcej publiczności w ramach Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” narodziła się już kilka lat temu – jednak dopiero w 2011 roku po raz pierwszy dedykowane najmłodszej publiczności wydarzenia zyskały swego rodzaju autonomię i nowe znaczenie podkreślone objęciem ich osobnym tytułem. „Łańcuszek” w tym przypadku jest nie tylko zdrobnieniem „Łańcucha”, lecz także ma swe całkiem samodzielne źródło, nawiązując do tytułu skomponowanego przez Lutosławskiego w latach 50. cyklu piosenek dla dzieci pt. Słomkowy łańcuszek. Ma on charakter do pewnego stopnia edukacyjny, lecz przede wszystkim artystyczny – dzieci, zapraszane na własny Minifestiwal, traktowane są zupełnie poważnie jako pełnowartościowi słuchacze. Dlatego też organizatorzy dbają o to, by do realizacji „Łańcuszka” zapraszać wykonawców najlepszych, doświadczonych i zarazem mających dzieciom do zaoferowania coś wyjątkowo ciekawego, przybliżającego im muzykę nie tylko patrona festiwalu, Witolda Lutosławskiego, lecz muzykę w ogóle.

W 2012 dziecięcy Minisfestiwal skomponowany jest z dwóch muzycznych spektakli-warsztatów zaprojektowanych i wykonanych przez Janusza Prusinowskiego i jego współpracowników – muzyków grających w zespole Janusz Prusinowski Trio, tj. Piotra Piszczatowskiego, Michała Żaka i Piotra Zgorzelskiego, a także Kaję Prusinowską i Ewę Rdzanek. Warsztaty Kusy Janek i Podwórko z Mazurkami skonstruowane są tak, by wciągnąć widzów do wspólnej zabawy, a także wspólnego muzykowania. Scenariusz Kusego Janka opiera się na opowieści o postaci znanej w dawnej Polsce z licznych tekstów nawiązujących do sowizdrzalskiej poetyki absurdu, a w czasie trwania spektaklu wszyscy uczą się tytułowej piosenki, uczestniczą w zabawach tanecznych i wykonują tańce takie jak oberek, chodzony i wiwat. Z kolei Podwórko z Mazurkami „to niepowtarzalna okazja dla dzieci i rodziców – jak piszą twórcy warsztatu – do zapoznania się, zachwycenia i radosnego zatracenia w mazurkach”. W trakcie wspólnej zabawy dzieci będą wyklaskiwać, wyśpiewywać, tańczyć, wytupywać, a wreszcie także – grać mazurka.

ZOBACZ: program Festiwalu