polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Articles

"Pasja" Krzysztofa Pendereckiego przeniesiona na scenę

Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Penderecki podczas konferencji prasowej - 31 stycznia 2012W dniach 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku w Alvernia Studios pod Krakowem odbędzie się prapremiera spektaklu do muzyki Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Przedstawienie realizowane jest z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Wydarzenie towarzyszyć będzie festiwalowi „Misteria Paschalia”. Partie wokalne wykonają: Iwona Hossa – sopran, Piotr Nowacki – bas oraz Thomas Bauer – baryton. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją kompozytora. Nagranie spektaklu ukaże się na płycie.

Krzysztof Penderecki pisał najsłynniejszy bodaj swój utwór – Pasję według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) w latach 1963-1965 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski. Powodzenie utworu było niezwykłe od samego początku. Na koncert w Münster przyjechało ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z całej Europy. Przybył także nuncjusz papieski i biskup Münster oraz dyrektor Westdeutscher Rundfunk. Jeszcze w roku prawykonania Pasja znalazła się w programie Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji. W następnych latach wykonywano ją wielokrotnie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Japonii. Pojawiły się liczne nagrania. Krzysztof Penderecki odrodził w swoim utworze starą formę muzyczną związaną najsilniej z twórczością Jana Sebastiana Bacha, ale sięgającą korzeniami średniowiecznego misterium religijnego, przystosował ją do czasów współczesnych, zarówno w zakresie środków muzycznych, jak i koncepcji ideowej. Przy całej nowoczesności języka Penderecki stworzył dzieło przystępne dla zwykłego melomana, o zrozumiałej treści, konstrukcji i emocji.

Bilety w cenie 120 zł w sprzedaży od 13 lutego na portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach InfoKraków. Cena biletu obejmuje także transport z Krakowa lub Katowic.