Polmic - FB

archiwum

Lukas Geniušas zagra z Sinfonią Iuventus

Koncert Sinfonii IuventusLukas Geniušas - zdobywca II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010) wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego - 25 lutego 2012 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W jego interpretacji usłyszymy słynny III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Siergieja Rachmaninowa. W drugiej części koncertu zabrzmi Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.

Honorowy Patronat nad koncertem objęła Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej - Pani Loreta Zakarevičienė.

Patronatem medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Lukas GeniusasLukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990 roku w Moskwie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat na wydziale przygotowawczym Konserwatorium Muzycznego w Moskwie, które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku. Urodzony w rodzinie muzycznej bardzo wcześniej rozwijał zdolności muzyczne. Jego babcia Vera Gornostaeva, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Moskiewskim, stała się jego pierwszym mentorem. Od dwunastego roku życia bierze czynny udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody: Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Pianistów „A Step to Mastery” w Petersburgu (I nagroda, 2002), First Open CMS Competition (I nagroda, 2003), Moscow International Chopin Youth Piano Competition (II nagroda, 2004), Gina Bachauer Youth Piano Competition w Salt Lake City (II nagroda, 2005), Scottish International Piano Competition (II nagroda, 2007), 7th Youth Delphic Games Russia (I nagroda, 2008), “Musica Viva” 2008 III Piano Competition in San Marino (II nagroda), International Piano Competition “Musica della Val Tidone” w Pianello we Włoszech (I nagroda, 2009). Jest zdobywcą II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie.
Występował z wieloma orkiestrami m.in. w Hamburgu i Duisburgu w Niemczech, BBC Scottish Symphony Orchestra, Litewską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą w Sankt Petersburg oraz z takimi dyrygentami, jak: Vladimir Ziva, Andrey Boreyko, Saulus Sondeckis, Dmitrij Liss, Jonathan Darlington, James Loughran. Koncertował we Francji, Hiszpanii, Polsce, na Litwie, USA, Niemczech i innych krajach. Jego bogaty repertuar sięga od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych. Lukas Geniušas jest stypendystą Fundacji Vladimira Spivakova oraz Fundacji Mścisława Rostropowicza. Jest również stałym artystą i bierze czynny udział w koncertach organizowanych przez The New Names Foundation Concerts. Został wyróżniony stypendiami Federacji Rosyjskiej “Młode Talenty” (2005) oraz “Uzdolniona młodzież XXI wieku” (2007).