Polmic - FB

archiwum

Ivan Monighetti i Sinfonia Iuventus

Ivan Monighetti i Sinfonia Iuventus

W sobotę, 17 marca 2012 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry „Sinfonii Iuventus” wystąpi światowej sławy wiolonczelista Ivan Monighetti.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Peterisa Vasksa - Musica dolorosa na orkiestrę smyczkową, Giovanni'ego Sollimy - Violoncelles Vibrez! na 2 wiolonczele i orkiestrę kameralną, Luigi'ego Boccheriniego - VI Koncert wiolonczelowy D-dur G 479 oraz Franza Schuberta - I Symfonia D-dur D82. W partii drugiej wiolonczeli solo usłyszymy Julię Gniadek.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Ivan MonighettiIvan Monighetti był ostatnim studentem Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1974 roku. Od tego też roku datuje się jego wielka kariera estradowa w Europie, Azji i obu Amerykach. Artysta występował na najbardziej prestiżowych festiwalach, m.in. na Festiwalu w Santa Fe, Schleswig Holstein, Holland Festival i Martha Argerich Festival, z najznakomitszymi orkiestrami takimi, jak Orkiestra Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją K. Pendereckiego, Orkiestra Lipskiego Gewandhausu pod dyrekcją K. Masura, Orkiestra Gulbenkiana pod batutą Muhai Tanga i Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej pod kierownictwem M. Rostropowicza.

Jego znakomite kreacje na wielu festiwalach muzyki współczesnej ugruntowały jego reputację jako jednego z najlepszych interpretatorów muzyki współczesnej. Jego płyta kompaktowa „Muzyka XX wieku na wiolonczelę solo" dostała tytuł „Najlepszej Płyty Roku" przyznany przez Diapason d'Or. Swój repertuar współczesny artysta stale rozszerza o utwory wielkich współczesnych kompozytorów m.in. Pendereckiego, Xenakisa, Dutilleux, Knaifela, Gubajduliny, Silvestrowa, Ali-Zadeha. Wiele utworów zostało skomponowanych specjalnie dla niego.

Ivan Monighetti z dużym szacunkiem i zainteresowaniem odnosi się do technik wykonawczych XVIII i XIX wieku, z tego też powodu zaangażował się w zorganizowanie w Moskwie Festiwalu Muzyki Dawnej, gdzie współpracował artystycznie z takimi artystami, jak Anner Bylsma, Nancy Argenta, Simon Standage, Ronald Brautigam, Wieland Kuijken i Aleksiej Lubimow. Artysta odnosi również sukcesy jako dyrygent. Zadebiutował w tym charakterze na festiwalu haydnowskim w Anglii w roku 1999, a rok później został zaproszony ponownie na ten festiwal jako główny dyrygent. Ze swą własną Boccherini Camerata odbył tournée zagraniczne po Polsce, Holandii, Francji, Estonii i Rosji. W 2003 roku wiolonczelista wystąpił na prestiżowym Festiwalu Marthy Argerich w Japonii, gdzie zaprezentował światową premierę koncertu wiolonczelowego Frangiza Ali-Zadeha oraz Concerto grosso na 3 wiolonczele Krzysztofa Pendereckiego. Jego nagranie 6 suit J.S.Bacha otrzymało Fryderyka w 2003 roku.

Ivan Monighetti jest profesorem w klasie wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei oraz gościnnym profesorem Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie. Był również członkiem jury wielu konkursów m.in. Konkursu im. J.S. Bacha w Lipsku.