Polmic - FB

archiwum

Jubileuszowe "Sacrum Profanum"

Sacrum ProfanumJubileuszowa, 10. edycja krakowskiego Festiwalu „Sacrum Profanum” odbędzie się w dniach 9-17 września 2012 roku.

Wśród artystów zaproszonych do udziału w koncertach znalazły się m.in. dwa światowej sławy zespoły - Sigur Rós i Kronos Quartet, które wystąpią w finale 16 i 17 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland w ramach odsłony "freak", poświęconej gwiazdom muzyki rockowej i alternatywnej. - To będzie wielkie wydarzenie: dwa niezwykłe koncerty, dwie wielkie gwiazdy, na jednej scenie. – podkreśla Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. - Po trzech latach przerwy w działalności Sigur Rós wraca z nowym materiałem. Introwertycznym, minimalistycznym, eksperymentalnym - dopełnionym doświadczeniami z solowych projektów członków grupy. Na jedynych koncertach w Polsce i tylko tu - w Krakowie - ze szczególnym gościem, z którym wielokrotnie się spotkali, ale jeszcze nigdy na tej samej scenie.

Jubileuszowa edycja festiwalu "Sacrum Profanum" poświęcona będzie w większości muzyce polskiej. W klasycznej części Modern Classic prezentowane będą najważniejsze dokonania na gruncie muzyki współczesnej. Podczas inauguracji zabrzmi skomponowana specjalnie na zamówienie festiwalu opera Król Lear Pawła Mykietyna. Dzieło to wykonają raperzy oraz znany już z poprzednich odsłon „Sacrum Profanum” znakomity Ensemble Modern. W interpretacji słynnych amerykańskich grup Alarm Will Sound oraz Bang on a Can All-Stars usłyszymy także kompozycje Aleksandra Nowaka i Marcina Stańczyka. Ponadto w przeddzień dwóch koncertów finałowych odbędzie się wieczór "Polskich ikon". Dzieła Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara wykonają artyści brytyjskich wytwórni Ninja Tune i Warp oraz Kronos Quartet.

Sigur Rós - Islandzki zespół założony w 1994 roku, grający szeroko pojętą muzykę rockową, znany jest głównie z wyróżniającego się, falsetowego głosu wokalisty oraz efektów brzmieniowych uzyskiwanych dzięki technice gry smyczkiem na gitarze elektrycznej. Grupa powstała w Reykjavíku, stolicy Islandii, z inicjatywy Jóna Þór Birgissona (gitara i wokal), Georga Hólma (gitara basowa) i Ágústa Ævara Gunnarssona (perkusja). Nazwa Sigur Rós, w polskim tłumaczeniu „róża zwycięstwa” pochodzi od imienia siostry lidera grupy, Sigurrós, która obchodzi urodziny tego samego dnia, w którym powstał zespół.

Kronos Quartet z San Francisco w składzie David Harrington, John Sherba (skrzypce), Hank Dutt (altówka) oraz Jeffrey Zeigler (wiolonczela) od niemal 40 lat konsekwentnie realizuje autorskie wizje artystyczne, zakładające odważne poszukiwania twórcze oraz poszerzenie zakresu i kontekstu aktywności kwartetu smyczkowego. Dzięki tym działaniom zdobywca „Nagrody Grammy” stał się jednym z najbardziej utytułowanych i poważanych zespołów naszych czasów. Wykonał setki koncertów na całym świecie, wydał 45 albumów, zamówił przeszło 750 nowych utworów oraz aranżacji na kwartet smyczkowy. W 2011 roku, Kronos Quartet jako jedyny zespół na świecie miał w swoim dorobku dwie z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie muzyki – „Polar Music Prize” oraz „Avery Fisher Prize”. Istotnym elementem aktywności kwartetu są starannie budowane wieloletnie relacje o często bliskim, prywatnym charakterze z najznamienitszymi kompozytorami naszych czasów, takimi jak, m.in. Terry Riley, Philip Glass, Steve Reich (Stany Zjednoczone); Franghiz Ali-Zadeh (Azerbejdżan); Henryk Mikołaj Górecki (Polska); Osvaldo Golijov (Argentyna).