polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Articles

SOS (od) Warszawskiej Opery Kameralnej

SOS (od) Warszawskiej Opery KameralnejDyrekcja Warszawskiej Opery Kameralnej poinformowała, że obniżenie dotacji podmiotowej dla Opery na rok 2012 przez Sejmik Województwa Mazowieckiego (uchwała z dnia 12 marca 2012 roku) sprawi, że odwołane zostaną nawet wszystkie kolejne zaplanowane przedstawienia i koncerty, w tym XXII Festiwal Mozartowski. Na utrzymanie działalności Opery zabraknie 1 194 577 złotych.

Sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji w Warszawskiej Operze Kameralnej i działań władz miasta można wyrazić podpisując petycję – na stronie: http://www.petycje.pl/petycja/8554/sos_dla_warszawskiej_opery_kameralnej.html

W liście otwartym do Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego i Bogdana Zdrojewskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy:

„W imieniu tysięcy miłośników Wielkiej Sztuki apelujemy do Pana o zrewidowanie decyzji z 13 marca br. obniżającej o 23.5% budżet Warszawskiej Opery Kameralnej. Równocześnie w tym roku Ministerstwo Kultury obniżyło dotację na organizowany przez WOK Festiwal Mozartowski z 350 do 250 tysięcy złotych. Istnienie Opery zostało poważnie zagrożone. To wszystko wydarzyło się w roku rozpoczynającym drugie półwiecze istnienia tej znakomitej placówki, będącej jedną z najważniejszych kulturalnych wizytówek stolicy Polski. Przez ponad 50 lat istnienia przez Warszawską Operę Kameralną przewinęła się czołówka polskich śpiewaków i instrumentalistów, którzy w wielu przypadkach zrobili później światową karierę.

Sława WOK wyszła daleko poza granice Polski, między innymi dzięki unikatowemu w skali światowej Festiwalowi Mozartowskiemu, podczas którego pokazuje się wszystkie dzieła sceniczne tego genialnego kompozytora. Poziom artystyczny tych realizacji sprawia, że do Warszawy przyjeżdżają melomani z odległych krajów, a recenzje ukazują się w prestiżowych periodykach muzycznych najważniejszych krajów świata. Dzięki Festiwalowi Mozartowskiemu wybitni artyści, którzy przez cały rok zarabiają poniżej średniej krajowej, mogą uratować swoje domowe budżety. Tymczasem decyzja władz Samorządu Województwa Mazowieckiego sprawiła, że tegoroczny budżet WOK nie wystarczy nawet na całoroczne pensje artystów.

Warszawska Opera Kameralna jest perłą wśród instytucji muzycznych w Polsce i nie można dopuścić do jej likwidacji. Kulturę narodu tworzy się przez setki lat, a zniszczyć ją może jeden nieprzemyślany podpis urzędnika. Podobnie jest z Warszawską Operą Kameralną, której pięćdziesięcioletniego dorobku nie wolno zaprzepaścić. Dlatego zwracamy się do Pana Marszałka i Pana Ministra o weryfikację swoich decyzji i umożliwienie Warszawskiej Operze Kameralnej funkcjonowanie w przynajmniej godziwych warunkach.”