Polmic - FB

patronaty

Muzyka argentyńska – europejskość dalekiego kontynentu

Muzyka Argentyńska

W dniach od 19 do 24 maja 2012 roku w Krakowie odbędzie się Festiwal Muzyka argentyńska – Europejskość dalekiego kontynentu, połączony z konferencją naukową o tym samym tytule. Głównym celem organizatorów jest zaprezentowanie różnych twarzy muzyki argentyńskiej, w tym tych mniej znanych w szerszych kręgach odbiorców. Muzyka Piazzolli, Ginastery czy Guastavino już na stałe gości w programach sal koncertowych całego świata, warto więc sięgnąć głębiej i odkryć dla polskich słuchaczy mniej znane dzieła oraz równie interesujących twórców muzyki późno-romantycznej (m.in. Castro), jak i współczesnej (m.in. Kagel, Ziegler, Bragato).

Pierwszy koncert, 19 maja, zorganizowany we współpracy z Festiwalem Wawel tango, poświęcony jest cyklom pieśni oraz muzyce kameralnej. Wystąpią – między innymi – krakowscy muzycy: śpiewaczka Adrianna Cyran-Bujak, gitarzysta Miłosz Mączyński, pianiści Anna Boczar, Marek Szlezer i Łuksz Dębski oraz wiolonczelistka Beata Urbanek-Kalinowska i skrzypaczka Izabela Szlachta-Dowgiałło.

Kolejne koncerty Festiwalu, które odbywać się będą w Sali Koncertowej oraz Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie, prezentować będą różne odsłony muzyki argentyńskiej. Wysłuchać będzie więc można muzyki na trio fortepianowe (z wybitnym wiolonczelistą i dyrygentem Ricardem Sciammarellą) czy na fortepianowy duet (wystąpią dwa tandemy: Tamara Granat i Bartłomiej Kominek oraz Łukasz Dębski i Michał Dziad). Zaprezentują się też inne zespoły kameralne, w których grać będą młodzi pedagodzy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wyjątkowym wydarzeniem będzie odbywający się 21 maja w Auli Florianka koncert poświęcony w całości twórczości kameralnej Alberto Ginastery, podczas którego wystąpią wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szczególnymi wydarzeniami festiwalowymi będą koncerty w klimatycznych wnętrzach klubu „Alchemia” na Kazimierzu w dniach - 22 i 24 maja. Podczas pierwszego wystąpi Agata Zubel, która przedstawi wokalną muzykę Piazzolli. Drugi, zamykający Festiwal, przyniesie niezwykłe interpretacje muzyki argentyńskiej w wykonaniu Grzegorza Frankowskiego i jego zespołu.

W towarzyszącej Festiwalowi sesji naukowej wezmą udział znakomici goście. Ricardo Sciammarella poprzez cykl wykładów i kursy mistrzowskie ukaże bogactwo muzyki wiolonczelowej i kameralnej swojego kraju. Tamara Granat podczas mistrzowskiego kursu przedstawi świat duetów fortepianowych. Grzegorz Frankowski – wyśmienity znawca muzyki Piazzolli – poprowadzi wykłady poświęcone temu twórcy, zaś dr Maciej Jabłoński przybliży nam współczesną muzykę Argentyny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu