Polmic - FB

archiwum

Warsaw Camerata à la carte! – drugi koncert II sezonu

Warsaw Camerata à la carte!W niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 14.00 w Bazylice NSJ w Warszawie odbędzie się drugi koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”.

Tym razem zabrzmi VIII Symfonia na smyczki F. Mendelssohna, Feuilles d’Album à conte Rasumoffsky G. Orbana i Suita Porgy and Bess G. Gershwina. Wszystkie kompozycje zostały wybrane przez słuchaczy, którzy jak zawsze mogli głosować przez Internet oraz podczas koncertu inauguracyjnego.

Solistą w utworze G. Gershwina będzie ceniony polski saksofonista Paweł Gusnar, z którym wystąpi orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

W menu wydarzenia tradycyjnie już należy spodziewać się muzycznych niespodzianek, z których publiczność wybierze jedną na finał. Po koncercie jak zawsze warto wziąć udział w spotkaniu koktajlowym z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach. Będzie również możliwość oddania głosów na utwory, które znajdą się w programie kolejnego koncertu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głosowanie na stronie www.warsawcamerata.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Pierwsza realizacja nowatorskiego cyklu koncertowego Warsaw Camerata à la carte! w roku 2011 cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności. Wśród wydarzeń kulturalnych znalazło się wreszcie wydarzenie, kształtowane przez słuchaczy, a nie jak do tej pory wyłącznie przez organizatorów. Liczny udział w głosowaniu i wysoka frekwencja słuchaczy zadecydowały o kontynuacji tego przedsięwzięcia. W pierwszej edycji z orkiestrą Warsaw Camerata wystąpili znakomici soliści: Katarzyna Duda (skrzypce), Tytus Wojnowicz (obój) oraz Leszek Wachnik (fagot).

Idea
Ideą przyświecającą organizacji cyklu koncertów Warsaw Camerata à la carte! jest zorganizowanie wydarzeń muzycznych całkowicie zgodnych z oczekiwaniami słuchaczy. Zasadnicza różnica pomiędzy niniejszym przedsięwzięciem, a koncertami proponowanymi tradycyjnie polega na tym, że tu słuchacze mają bezpośredni i decydujący wpływ na dobór repertuaru, a nie tylko wybór koncertu, na jaki się wybiorą. Pomysł ten nieobcy zachodnim salom koncertowym, jest absolutnie innowacyjny w skali naszego kraju.

Forma
Programy koncertów są układane przez publiczność w następujący sposób: na stronie internetowej orkiestry – www.warsawcamerata.pl – przedstawiona jest lista kilkudziesięciu utworów wraz z krótkimi fragmentami muzycznymi, które mogą być wykonane przez orkiestrę Warsaw Camerata. Pozwala to na zapoznanie się z charakterem kompozycji oraz na osobisty wybór słuchaczy wymarzonego programu koncertu. Głosy melomanów są zbierane za pośrednictwem e-maili oraz za pomocą ankiet rozdawanych podczas koncertów (razem z programem). W każdym koncercie pojawia się dodatkowy element à la carte - 3 utwory, z których słuchacze wybierają jeden na muzyczny „deser”. Dobór repertuaru w tym przypadku jest całkowitą niespodzianką dla melomanów, a wybór odbywa się całkowicie „na żywo”. Każdy z proponowanych utworów jest atrakcyjnie „reklamowany” i w skrócie przedstawiany. Dodatkowo po każdym z koncertów odbywają się, lubiane przez publiczność, spotkania koktajlowe z wykonawcami, które są świetną okazją do bliższego kontaktu wszystkich uczestników wydarzenia.

Wykonawcy
W koncertach tegorocznego cyklu weźmie udział orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. Solistą koncertu w dniu 17 czerwca 2012 będzie znakomity polski saksofonista Paweł Gusnar.

Miejsce
Bazylika NSJ przy ul. Kawęczyoskiej 53 w Warszawie

Terminy
W 2012 roku w cyklu Warsaw Camerata à la carte! odbędzie się 5 koncertów w terminach: 20 maja, 17 czerwca, 28 października, 18 listopada oraz 16 grudnia.

Program
Ze względu na rozmiar zespołu (ok. 35 osób) przedstawione propozycje są ograniczone do utworów na podobną obsadę, wśród których są zarówno utwory wyłącznie orkiestrowe, jak i kompozycje przeznaczone na solistę i orkiestrę. Gdyby repertuar przedstawić za pomocą ram historycznych to dzieła, które mogą być wykonane mieszczą się w „zakresie” od epoki baroku do epoki romantyzmu (mniej więcej do 1850 r.) oraz kompozycje nowsze, ale wyłącznie na małe zespoły orkiestrowe.

Propozycje utworów
Utwory orkiestrowe (dot. koncertów : 20.05, 17.06, 28.10, 18.11, 16.12):
• J. S. Bach – Suity orkiestrowe I i II
• J. S. Bach – V i VI Koncert Brandenburski
• A. Corelli – Concerto Grosso op. 8 nr 6
• G. F. Telemann – Suity: Don Kichot, La Lyra
• G. F. Handel – Concerti grossi op. 6
• C. Ph. E. Bach – Symfonie
• W. A. Mozart – Serenada B-dur „Gran Partita”
• W. A. Mozart – Divertimenta KV 136, 137 i 138
• W. A. Mozart – Serenada „Eine kleine Nachtmusik“
• W. A. Mozart – Serenata Notturna
• E. Grieg – Suita z czasów Holberga
• G. Rossini – Sonaty na smyczki
• A. Dvořak – Serenada na smyczki
• A. Dvořak – Serenada na instrumenty dęte
• M. Karłowicz – Serenada na smyczki
• G. Holst – Suita Św. Pawła

Utwory solowe (17 czerwca 2012)
• F. Chopin / K. Herdzin – Hommage à Chopin
• A. Głazunow – Koncert na saksofon i smyczki
• G. Gershwin – Suita „Porgy and Bess”

Utwory wokalno-instrumentalne (16 grudnia 2012)
• G. F. Handel – Mesjasz
• A. Vivaldi – Gloria D-dur

Głosowanie jest prowadzone na stronie www.warsawcamerata.pl
Wstęp na koncerty i spotkania jest wolny