Polmic - FB

archiwum

TANSMAN 2012

IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012Oratorium symfoniczne Prorok Izajasz Aleksandra Tansmana, dedykowane pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej, zainauguruje w piątek, 9 listopada 2012 roku w Filharmonii w Łodzi IX edycję Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”. Chór i Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Daniel Raiskin. W programie koncertu znajdą się także Tansmanowskie Psalmy na tenor, chór mieszany i orkiestrę z Rafałem Bartmińskim w roli solisty.

Festiwal „Tansman 2012” potrwa do 20 listopada. Wśród wydarzeń festiwalowych znalazł się koncert w Muzeum Miasta Łodzi, pamięci Pawła Kleckiego (10 listopada) - wybitnego dyrygenta i kompozytora, serdecznego przyjaciela Tansmana i Tuwima. Artyści wykonają utwory Kleckiego, także te do słów Tuwima i dedykowane Tansmanowi. Z kolei 14 listopada w Wytwórni Toya Studios odbędzie się światowa premiera spektaklu multimedialnego Muzyka Naszych Czasów, specjalnie przygotowanego na Festiwal „Tansman 2012”. Muzycy będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana czy Johna Cage'a. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik. Dzień później w Kinie Charlie będzie miała miejsce prezentacja Hollywoodzkiej filmografii Tansmana. Niewiele osób wie, że Aleksander Tansman jest nie tylko pierwszym Łodzianinem w historii, ale i pierwszym polskim artystą-kompozytorem nominowanym do Oskara za „muzykę oryginalną" do filmu Paris Underground. Hollywood i USA podbił już w końcu lat 20. XX wieku, w chwili narodzin Oscara. Komponował muzykę do filmów Juliena Duviviera (z którym współpracował już w latach 30.), Fritza Langa, Gregory'ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa, współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem.

 

Organizatorzy zapraszają także na sześć koncertów do Filharmonii Łódzkiej. W poniedziałek, 12 listopada podczas koncertu „Bracanà”, w 25. rocznicę śmierci wybitnego pisarza Prima Leviego, muzykę do jego tekstów zaprezentuje jeden z najznamienitszych zespołów wokalnych świata – korsykańska grupa „A Filetta”. Dzień później kanadyjska skrzypaczka Angèle Dubeau oraz prowadzona przez nią Żeńska Orkiestra Kameralna „La Pietà” wykonają program nawiązujący do nurtu minimal music. Usłyszymy m.in. kompozycje Arvo Pärta, Philipa Glassa, Tombeau de Chopin Aleksandra Tansmana; artyści dokonają także polskiej premiery utworu Srula Irvinga Glicka Ceremonia ślubna Rabiego w Synagodze przy ulicy Palmerston. W piątek, 16 listopada podczas koncertu zatytułowanego „Brawo, Laureacie!” usłyszymy kompozycje Tansmana w wykonaniu finalistów IX edycji Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana. W tym roku w konkursowe szranki stanęli oboiści, klarneciści, skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści i pianiści z 50 krajów. Największe uznanie jurorów zdobyli: rosyjski klarnecista Alexey Mikhaylenko, bułgarska pianistka Veneta Neynska oraz dwoje Polaków: altowiolista Michał Bryła i skrzypaczka Aleksandra Szurgot. W niedzielę, 18 listopada podczas koncertu muzyki dawnej spotkamy się z nowatorskimi interpretacjami muzyki barokowych twórców. Tego wieczoru po raz pierwszy w Polsce wystąpi słynna orkiestra barokowa z Werony „Il Tempio Armonico”. Dzień później odbędzie się światowa premiera kompozycji Vabeni na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Utwór został dedykowany Václavovi Havlovi. Autorem Vabeni jest Kryštof Mařatka, laureat konkursu „Tansman 2006”. Finałowy wieczór festiwalu „Tansman 2012” będzie prawdziwą gratką dla miłośników opery. Najlepsi interpretatorzy muzyki barokowej wykonają nigdy wcześniej nie prezentowaną w Polsce, trzyaktową operę Antonia Vivaldiego Tito Manlio.

ZOBACZ: program Festiwalu