Polmic - FB

archiwum

Styczeń z Lutosławskim w Filharmonii Łódzkiej

Styczeń z LutosławskimCztery koncerty, w tym dwa symfoniczne, dwie otwarte próby oraz pięć spotkań z artystami i dyskusji: to program tygodnia z Witoldem Lutosławskim, na który w dniach 21-26 stycznia 2013 roku zaprasza Filharmonia Łódzka.

Sejm RP ogłosił rok 2013 Rokiem Lutosławskiego ze względu na przypadającą 25 stycznia setną rocznicę jego urodzin. To okazja, by lepiej poznać i zrozumieć muzykę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów wszystkich epok, klasyka XX wieku, współtwórcy oblicza kultury minionego stulecia. Do Filharmonii Łódzkiej zaproszono grono wybitnych artystów kilku pokoleń. Młodzi instrumentaliści Meccorre String Quartet, cenieni za otwartość wobec sztuki i niestandardowe programy koncertowe, wykonają Kwartet smyczkowy Lutosławskiego oraz utwory Mozarta i Beethovena, które pozwolą ujrzeć jego twórczość w szerszym kontekście tej formy (22 stycznia). Tomasz Daroch, 24-letni utytułowany wiolonczelista, rodem z Łodzi, przedstawi własną interpretację Koncertu wiolonczelowego, utworu silnie kojarzonego z osobą Mścisława Rostropowicza, któremu został on dedykowany (25 stycznia). Krzysztof Jakowicz dokonał polskich prawykonań wszystkich skrzypcowych utworów Lutosławskiego. W Łodzi zaprezentuje Interludium, Partitę i Łańcuch II (26 stycznia).

Przez lata mało mówiło się o popularnym nurcie twórczości Lutosławskiego. Sam kompozytor niechętnie wypowiadał się na ten temat. Tym razem będzie można posłuchać piosenek, które napisał pod pseudonimem „Derwid”, głównie w latach 50. XX wieku. Zaśpiewa je wybitna wokalistka i kompozytorka, laureatka Paszportu „Polityki” Agata Zubel, a nowoczesną oprawę zyskają dzięki elektronicznym dźwiękom, nad którymi czuwać będzie Cezary Duchnowski (24 stycznia).

Lutosławski niechętnie mówił o własnych utworach, przytaczając słowa Debussy’ego: „Muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa”. Organizatorzy „Stycznia z Lutosłąwskim” uważają jednak, że warto rozmawiać o sztuce, zwłaszcza o sztuce współczesnej, która nierzadko wymaga od odbiorcy intelektualnej analizy. Dlatego zapraszają na spotkania z artystami wykonującymi kompozycje Lutosławskiego oraz na otwarte próby, dzięki którym jego muzyce będzie można przyjrzeć się „od środka”.

ZOBACZ: program "Stycznia z Lutosławskim"