Polmic - FB

ze świata

Lutosławski Quartet przed swoim tournée z polskimi kwartetami

Lutosławski QuartetPOLMIC: Skąd wziął się pomysł trasy koncertowej, promującej muzykę polską?
Lutosławski Quartet
: Grając za granicą w programach naszych koncertów zawsze umieszczamy muzykę polską. Nasz rodzimy repertuar kwartetowy jest bardzo ciekawy. Mamy w repertuarze utwory takich kompozytorów, jak Moniuszko, Zarębski, Szymanowski, Penderecki, Baird, Lasoń, Mykietyn, Szymański, Markowicz. W tym sezonie nagraliśmy siedem kwartetów Grażyny Bacewicz. Gramy oczywiście utwór naszego patrona, Witolda Lutosławskiego.

Muzyka polska choć rozpoznawalna na świecie, pozostaje jednak wciąż w cieniu. Bogactwo naszej literatury i jej wysoka jakość, skłania nas do tego, aby w miarę naszych możliwości promować ją jak najczęściej w świecie.

Dlaczego tym razem wybrali Państwo te konkretnie trzy polskie kwartety, a nie inne?
Wybór kwartetu Lutosławskiego wiąże się oczywiście z obchodami roku kompozytora. Jest to utwór, do którego wracamy chętnie i regularnie. Fascynuje jego odrębność i to, że za każdym razem brzmi w inny sposób, dzięki używanej przez kompozytora technice aleatorycznej.
 

Szymanowski to chyba jeden z najpopularniejszych teraz kompozytorów polskich. Często jesteśmy proszeni o włączenie jego utworów do programu przez zagranicznych organizatorów koncertów. Jego dwa genialne kwartety reprezentują to, co w jego stylu najbardziej charakterystyczne: nawiązania do polskiego folkloru, oryginalny styl harmoniczny i koloryt muzyczny.

W naszych "kwartetowych szeregach" mamy świetnego kompozytora. W swoim trzecim kwartecie smyczkowym, Marcin Markowicz nawiązuje minimalnie do Szymanowskiego, jest mu jednak blisko również do muzyki rockowej grupy Radiohead.

Kiedy możemy spodziewać się Kwartetu Lutosławskiego na płycie?
Nagranie utworu naszego patrona powstało już w 2006 roku w poprzednim składzie kwartetu, z pierwszym skrzypkiem Radosławem Pujankiem. Dysk wydany przez firmę CD Accord należy do cyklu Witold Lutosławski. Opera omnia i znajdują się na nim wszystkie większe utwory kameralne kompozytora. W tym roku planujemy nagrać kwartet raz jeszcze.

Lutosławski Quartet wystąpi z cyklem koncertów, prezentujących trzy polskie kwartety smyczkowe – Kwartet smyczkowy (1964) Witolda Lutosławskiego, Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56 (1927) Karola Szymanowskiego i Kwartet smyczkowy nr 3 (2009) Marcina Markowicza w kilkunastu miejscach w Polsce i na świecie.
Po wrocławskiej i warszawskiej prezentacji utworu Lutosławskiego w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora zespół wykona trzy polskie kompozycje w Berlinie (31 stycznia 2013, Konzerthaus), Lipsku (1 lutego 2013, MDR-Studio), Hong Kongu (21 marca 2013, Academy of Performing Arts), podczas Tong Yeong Music Festival w Korei (23 marca 2013), w Tokio (25 marca 2013, Kioi Hall), Singapurze (27 marca 2013, YST Conservatory), Hangzhou (29 marca 2013, Hangzhou Theatre), Pekinie (30 marca 2013, Forbidden City Concert Hall) oraz w Sofii (20 kwietnia 2013, razem z Kwartetem smyczkowym nr 3 Pawła Mykietyna). Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego artyści zaprezentują także publiczności w Tallinie (lipiec 2013), Londynie i Manchesterze (październik 2013), Toruniu i Belgradzie (listopad 2013).