polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

Articles

LUTOSŁAWSKI in memoriam - nowa płyta Polskiego Radia

LUTOSŁAWSKI in memoriam (CD)Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 11 lutego 2013 roku ukazała się nowa płyta zatytułowana LUTOSŁAWSKI in memoriam.

Album zawiera 4 wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku. Otwiera go orkiestrowe, mroczne Adagietto z opery Raj utracony i awangardowe Stabat Mater na 3 chóry a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Kulminację płyty stanowi Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego, skomponowana w 1958 roku, a będąca punktem zwrotnym w twórczości kompozytora, ze względu na zastosowaną stylistykę i nowy język muzyczny. Jak mówił sam kompozytor: „To, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią.” Prawykonanie utworu odbyło się w 1958 roku w Katowicach – grała znakomita Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - dzisiejszy NOSPR. Płytę zamyka przepiękne Stabat Mater Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. To arcydzieło polskiej muzyki sakralnej stanowi niezwykłe połączenie elementów archaizujących (nawiązanie do polskiej muzyki dawnej), nastrojów ludowych i prostoty środków wyrazu. Sam Szymanowski twierdził, że ostatnia część utworu to najpiękniejsza muzyka jaką kiedykolwiek napisał.

Wykonawcami nagranych kompozycji – obok znakomitych zespołów (Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) są uznani soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt) i Wojciech Drabowicz (baryton). Dyryguje sam Krzysztof Penderecki, który nie tylko odkrywa przed słuchaczem niuanse własnych kompozycji, ale z wielkim zrozumieniem i precyzją prowadzi słuchacza przez dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego.

Najnowsza płyta Polskiego Radia zachwyci nie tylko wymagających koneserów muzyki współczesnej, ale zainteresuje każdego miłośnika muzyki, wprowadzając go w fascynujący świat polskich mistrzów XX wieku.