Polmic - FB

ze świata

Prawykonanie "Wax Music" Pawła Mykietyna w Brukseli

Paweł MykietynDnia 24 marca 2013 roku w Brukseli podczas What’s next festival odbywającego się w ramach Ars Musica International Contemporary Music Festival będzie miało miejsce prawykonanie zamówionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny nowego utworu Pawła Mykietyna - Wax Music. Utwór powstał z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był, powstały pod koniec XIX wieku, wałek woskowy do fonografu T. A. Edisona.

W kompozycji Wax Music Paweł Mykietyn (na zdjęciu) łączy analogowe nośniki dźwięku z cyfrowym komunikatem. W roku 2012 na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studio muzyki elektronicznej, warstwa dźwiękowa o łącznej długości 2 minut i 15 sekund, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasie, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Podczas koncertu dźwięki będą odtwarzane przez dwa fonografy obsługiwane przez Tobiasa Valentina Webera. Mechanicznej, „wałkowej” muzyce towarzyszyć będzie fortepian, za którym zasiądzie Barbara Drążkowska. Z uwagi na nietrwałość wałków, które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem gdy dotyka ich igła maszyny Edisona, liczba wykonań utworu jest limitowana, a każde kolejne wykonanie będzie różnić się od poprzedniego. Tym samym Wax Music łączy przeszłość ze współczesnością, pokazując egzystencjalny obraz muzyki i jej przemijanie.

Wspierany przez Narodowy Instytut Audiowizualny projekt nie ma na celu digitalizacji, która wpisuje się w misję Instytutu, a proces odwrotny - „analogizację” danych cyfrowych. Minimalistyczne dźwięki wygrywane przez fonografy z czasem stają się coraz bardziej swoiste i abstrakcyjne. Pomysł takiej formy utworu zrodził się w zaciszu berlińskiego Ethnologisches Museum, gdzie znaleźć można niezwykle cenną kolekcję najwcześniejszych nagrań dźwiękowych. Słynne fonografy GEM pokazują, jak dźwięki sztuczne, niewystępujące w naturze przeistaczają się w organiczną całość, która może posłużyć jako element muzycznego dialogu.

Projekt „Wax Music” jest prezentowany na festiwalu Ars Musica z inicjatywy i dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Polskiego w Brukseli. Polska premiera będzie miała miejsce podczas festiwalu „Warszawska Jesień”.