Polmic - FB

ze świata

Sukces polskiego kompozytora w Chinach

Polsko-chiński koncert w Operze w SzanghajuW środę, 3 kwietnia 2013 roku w Operze w Szanghaju zabrzmiała polska muzyka. Kompozycje Janusza Bieleckiego, twórcy muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej podbiły serca chińskiej publiczności. Szczególnie gorącymi owacjami została przyjęta światowa premiera najnowszego utworu kompozytora - Melancholia w wykonaniu znanej polskiej skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej.

Koncert muzyki Janusza Bieleckiego zorganizował w Operze w Szanghaju znany chiński baryton i jeden z najbardziej dynamicznych impresariów na świecie – Keqing Liu. Muzyka polskiego kompozytora zabrzmiała w pierwszej części wieczoru, w wykonaniu Shanghai Opera House Orchestra pod batutą Yousheng Lin. Artyści zaprezentowali utwory na fortepian i orkiestrę smyczkową: Fantazję, Rozkochanie, Sen, Zaspokojenie z udziałem polskiego pianisty Ireneusza Boczka. Centralnym punktem programu była światowa premiera najnowszej kompozycji Janusza Bieleckiego pt. Melancholia na skrzypce solo i orkiestrę symfoniczną, napisanej specjalnie dla znanej polskiej skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. Wirtuozowskie, niezwykle ekspresyjne wykonanie tego pełnego pięknych brzmień utworu, spotkało się z gorącą owacją publiczności, która wywołała kompozytora na scenę.

W pierwszej części koncertu wystąpiła również młoda polska wokalistka – Agnieszka Koziarowska, która szczególnie ujęła publiczność repertuarem zaśpiewanym po chińsku.

W drugiej części polsko-chińskiego koncertu na scenie pojawił się sam Keqing Liu w towarzystwie swojej żony – wybitnej chińskiej mezzosopranistki Chunqing Zhang. Wspólnie zaprezentowali szereg arii operowych z dzieł Donizettiego, Verdiego, Rossiniego, Leoncavallo, jak również duety, w tym słynną chińską pieśń o najdłuższej w Azji rzece Jangcy, którą, miejscowym zwyczajem, wykonali wspólnie z publicznością.


Janusz Bielecki – kompozytor, promotor i mecenas sztuki. Twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej, którego dzieła znajdują się w repertuarze renomowanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. Belgii, Niemczech, Hiszpanii i Francji. Na scenie muzycznej Janusz Bielecki pojawił się w 2007 roku, debiutując albumem Rozterka ze zbiorem utworów fortepianowych, na którym wystąpił zarówno w roli kompozytora, wykonawcy, jak i aranżera. W maju 2008 roku artysta rozpoczął współpracę z polskim pianistą i aranżerem Ireneuszem Boczkiem. Pierwszym wspólnym projektem były wydane jeszcze w tym samym roku dwie płyty. Na albumie Żądze znalazło się dziesięć kompozycji Janusza Bieleckiego na fortepian i kwintet smyczkowy. Druga płyta, z suitą na fortepian i orkiestrę symfoniczną pod tym samym tytułem, zapoczątkowała współpracę z Michałem Nesterowiczem oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Jesienią 2009 roku powstała kolejna kompozycja Lustra, która połączyła muzykę klasyczną i jazz w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. W projekcie wzięli udział również inni czołowi polscy jazzmani – Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski. W czerwcu 2010 roku w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbyła się premiera Zegarów – utworu na fortepian i orkiestrę symfoniczną, swoistej refleksji nad upływającym czasem. W 2011 roku powstały Sekrety na fortepian i orkiestrę symfoniczną, które premierowo zostały wykonane w tym samym roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Studio Koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie. Rok 2012 roku przyniósł utwór Kolory lata - wirtuozowskie wariacje na flet, fortepian i orkiestrę smyczkową. Premiera wersji na flet i fortepian, z udziałem solisty Łukasza Długosza, odbyła się 25 sierpnia 2012 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Polska premiera Concertino na flet solo, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne odbyła się w październiku 2012 roku w Zakopanem, miesiąc później Concertino po raz pierwszy zaprezentowane zostało za granicą podczas IV Francuskiej Konwencji Fletowej w Paryżu. W styczniu 2013 roku kompozycja miała niemiecką premierę podczas Gali Noworocznej w Darmstadt, w ultranowoczesnym centrum koncertowo - kongresowym Darmstadtium.

W kompozycjach Janusza Bieleckiego odnaleźć można pokrewieństwo z dziełami Chopina, Schumanna, czy Bartoka. Jego utwory zachowują romantyczne ideały w nowoczesnej formie. Są współczesnym zapisem bogactwa ludzkich emocji. Jest w nich niezwykła kompozytorska wrażliwość na wielobarwny świat uczuć. Muzyczna pasja Janusza Bieleckiego stała się punktem wyjścia do tworzenia wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów działających na styku kultury i biznesu. Promuje i wspiera młodych, utalentowanych twórców, inicjuje wiele oryginalnych projektów artystycznych, koncertów oraz festiwali. W 2009 roku kompozytor powołał Fundację Bielecki Art, wspierającą kulturę i naukę, organizującą wiele artystycznych wydarzeń, w tym m.in. liczne koncerty, spotkania świata sztuki i biznesu People4Culture oraz Międzynarodowy Festiwal Screen & Sound Fest. - Let's See The Music w Krakowie.

więcej informacji - na: www.januszbielecki.pl