Polmic - FB

Articles

Narodowy Instytut Audiowizualny w Roku Witolda Lutosławskiego

Lutosławski 100/100Ukazanie twórczości Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście społecznym, cywilizacyjnym i kulturowym, przypomnienie nie tylko wielkich dzieł koncertowych, ale także muzyki do filmu czy popularnych piosenek, udostępnienie szerokiej publiczności specjalnie opracowanej muzycznej kolekcji z utworami kompozytora, a także premierowe wykonanie utworu Bryce’a Dessnera z The National, inspirowanego muzyką Lutosławskiego to propozycje Narodowego Instytutu Audiowizualnego na popularyzację dorobku Twórcy w dedykowanym mu Roku.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa, partner ustanowionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sejm RP Roku Witolda Lutosławskiego, włączy się w obchody poprzez realizację projektów na polu udostępniania oraz wydawniczym. W 2013 roku NInA udostępnia online specjalną muzyczną kolekcję i wydaje sześciopłytowe wydawnictwo „Lutosławski / świat” z niepublikowanymi dotąd nagraniami, przedstawiające twórczość kompozytora w nowym, szerszym kontekście. NInA organizuje również 1 grudnia 2013 roku jubileuszowy koncert, podczas którego zabrzmi prawykonanie zamówionego przez Instytut utworu inspirowanego twórczością Lutosławskiego, skomponowanego przez nowojorskiego twórcę muzyki i instrumentalistę, Bryce’a Dessnera. Znane są już szczegóły dotyczące każdego z projektów.
 


Muzyczna kolekcja specjalna online
Jesienią 2013 roku Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępni wyjątkową, specjalnie opracowaną muzyczną kolekcję dedykowaną twórczości Witolda Lutosławskiego, a także Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, w związku z przypadającymi w tym roku jubileuszowymi rocznicami urodzin każdego z nich.
Ta audialna kolekcja specjalna to pionierski w skali światowej serwis zawierający największy, ogólnodostępny zbiór utworów trzech polskich kompozytorów, nie tylko wielkich utworów koncertowych i scenicznych, lecz także muzyki komponowanej na potrzeby filmu czy spektakli teatralnych. Starannie wyselekcjonowane pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej nagrania opatrzone będą opisami, dotyczącymi m.in. genezy czy okoliczności powstania danego utworu, przygotowanymi przez zespół ekspertów.
Serwis zawierać będzie również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych dostarczających informacji na temat życia i twórczości artystów. Zestawienie na osi czasu dorobku artystycznego trzech kompozytorów i umiejscowienie jej na tle znaczących wydarzeń kulturalnych i polityczno-historycznych, które znalazły odzwierciedlenie w komponowanej przez nich muzyce, krótkie formy publicystyczne, tematyczne playlisty tworzone przez wybitnych przedstawicieli świata kultury: kompozytorów, muzyków czy krytyków muzycznych, ciekawostki i archiwalne materiały związane z genezą i recepcją tej twórczości, to przykładowe atrakcje serwisu, które w ciekawy i przystępny sposób popularyzować będą twórczość Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Ten syntetyczny przewodnik dostosowany będzie zarówno do potrzeb i kompetencji wykształconego muzycznie użytkownika, jak również stworzony z myślą o szerokim gronie odbiorców zainteresowanych kulturą.
Kolekcja zostanie udostępniona w polskiej i angielskiej wersji językowej, dzięki czemu będzie, wyposażonym w walory artystyczne i edukacyjne, narzędziem upowszechniającym polską muzykę współczesną w świecie.
Serwis powstaje na podstawie materiałów pochodzących przede wszystkich z archiwum Polskiego Radia, które zostały zdigitalizowane na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Programu Wieloletniego Kultura +, priorytet Digitalizacja, którego NInA jest operatorem. Planowane jest sukcesywne rozbudowywanie kolekcji. Jej redaktorem naczelnym jest Iwona Lindstedt, dr hab., pracownik naukowy w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sześciopłytowe wydawnictwo „Lutosławski / świat” z niepublikowanymi dotąd nagraniami, przedstawiające twórczość kompozytora w nowym, szerszym kontekście
Sześciopłytowe wydawnictwo „Lutosławski / świat” (5 CD oraz 1 DVD) prezentuje dorobek artystyczny Witolda Lutosławskiego w nowy, inspirujący sposób: w szerszym kontekście kulturowym, społecznym i cywilizacyjnym. Historia, nowoczesność, znaczenia, codzienność, symfonika, film to hasła tematyczne, wokół których na każdej z sześciu płyt prezentowane są poszczególne utwory - bardziej i mniej znane karty twórczości Lutosławskiego. Wyborowi utworów towarzyszą teksty polskich muzykologów młodego pokolenia: Daniela Cichego, Jana Topolskiego, Sławomira Wieczorka, Grzegorza Piotrowskiego, pomocne w zrozumieniu dorobku artystycznego kompozytora z perspektywy współczesnego słuchacza. Materiały audialne zostały zarejestrowane w latach 1951-2013 i pochodzą z archiwum Polskiego Radia, zaś materiały wideo z archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Zdecydowana większość nagrań ukaże się na CD po raz pierwszy, a dobrane zostały tak, by uzupełniać dostępną na rynku ofertę płytową.
W „Lutosławski / świat”, szeroko prezentującym twórczość artysty wydawnictwie, znajdą się m.in. wersje autorskie o ogromnej wartości historycznej przygotowywane pod batutą samego kompozytora np. III Symfonia z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej; radiowe nagranie Koncertu na orkiestrę z 1956 roku w porywającym wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza; a także gorące, emocjonalne interpretacje najzdolniejszych młodych artystów takich jak: Bartosz Koziak, Kwartet Apollon Musagète, Jakub Jakowicz, Tomasz Daroch, Agata Zubel. Nie zabraknie również piosenek Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Ireny Santor, Violetty Villas czy Kaliny Jędrusik, piosenek dla dzieci w interpretacji Jana Kobuszewskiego, zapomnianych kompozycji socrealistycznych oraz filmów z lat 40. z muzyką polskiego kompozytora.
Premiera wydawnictwa pod redakcją Adama Suprynowicza odbędzie się jesienią tego roku.

Jubileuszowy koncert i prawykonanie, inspirowanego twórczością Lutosławskiego, utworu Bryce’a Dessnera, nowojorskiego twórcy muzyki i instrumentalisty
1 grudnia 2012 roku na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Narodowy Instytut Audiowizualny zorganizuje specjalny koncert dedykowany trzem polskim kompozytorom w roku ich jubileuszy: Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu oraz Krzysztofowi Pendereckiemu.
Podczas koncertu zabrzmi m.in. prawykonanie utworu inspirowanego muzyką Lutosławskiego, skomponowanego na specjalne zamówienie NInA przez Bryce’a Dessnera, nowojorskiego kompozytora i gitarzystę. Zafascynowany muzyką Lutosławskiego twórca muzyki i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest publiczności przede wszystkim jako członek indierockowej grupy The National. Dessner ma na swoim koncie utwory pisane m.in. na zamówienie Kronos Quartet z okazji 75. rocznicy urodzin Steva Reicha, u boku którego wystąpił także na Manchester International Festival czy współpracę z Jonny’m Greenwoodem w ramach Holland Festival ("The Music Of Jonny Greenwood And Bryce Dessner"), podczas którego odbyła się premiera utworu Dessnera na orkiestrę smyczkową. Wspólnie z Nico Muhlym i Sufjanem Stevensem stworzył również Planetarium Songs, cykl utworów prezentowany m.in. w londyńskim Barbican Centre, Sydney Opera House czy paryskim Salle Pleyel. Podczas grudniowego koncertu zagra Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Kuratorem koncertu jest Filip Berkowicz.