Polmic - FB

archiwum

Festiwal Skrzypiec w Toruniu - Witold Lutosławski in memoriam

I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu - Witold Lutosławski in memoriam I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu - Witold Lutosławski in memoriam – odbędzie się w dniach 11 listopada – 2 grudnia 2013 roku.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do grodu Kopernika. Po doświadczeniach dwóch edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, które miały miejsce w Toruniu w latach 2007 i 2010 organizatorzy we współpracy z instytucjami kultury postanowili zorganizować I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2013, z okazji Roku Witolda Lutosławskiego.

Organizowany dwukrotnie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego laureaci (Erin Keefe – USA i Yoon Yang – Korea Płd.) odnoszą sukcesy na całym świecie. Honorowym Prezydentem tegorocznego Konkursu jest światowej sławy kompozytor - prof. Krzysztof Penderecki. Jury tegorocznego Konkursu także składa się z wybitnych artystów i pedagogów, a przewodniczy mu prof. Bartłomiej Nizioł.

Bogaty zestaw imprez Festiwalu daje możliwość szerokiej prezentacji muzyki skrzypcowej w różnej konfiguracji, a jego program obejmuje: III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, Konkurs Kompozytorski na skrzypce solo, koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec, także z orkiestrami (Sinfonietta Cracovia, Atom String Quartet), Konkurs na Recenzję Muzyczną, giełdę płyt winylowych oraz Wiolinistyczne Studium Ucznia. W ramach programu edukacyjnego odbędą się spotkania z wybitnymi artystami oraz warsztaty lutnicze, prelekcje i prezentacje filmów fabularnych. Dyrektorem Festiwalu oraz jego pomysłodawcą jest Michał E. Staśkiewicz, a Dyrektorem artystycznym - Mirosław Jacek Błaszczyk.

Do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym – Toruń 2013 zakwalifikowanych zostało 27 uczestników – reprezentujących Polskę, Szwajcarię, Rosję, Niemcy, Japonię, Koreę Płd., Białoruś, Włochy, Izrael i Węgry. Muzyków oceniać będzie Jury w składzie: prof. Marcin Baranowski – Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Mirosław J. Błaszczyk – Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Robert Kabara – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Gyula Stuller – Akademia Muzyczna w Zurychu i prof. Krzysztof Węgrzyn – Akademia Muzyczna w Hanowerze.

ZOBACZ: program Festiwalu