Polmic - FB

archiwum

9 największych atrakcji 9. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 201325 września 2013 roku startuje wielkie święto muzyki świata - Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Oto subiektywny przewodnik po wyjątkowych atrakcjach imprezy organizowanej po raz dziewiąty.

Po pierwsze: SPRAWDŹ, JAK BRZMI WORLD MUSIC PO POLSKU. Wybierz się na organizowane po raz pierwszy wydarzenie SOUNDS LIKE POLAND (25.09, godz. 19-22) - serię bezpłatnych koncertów polskiego folku. W namiocie festiwalowym przed PKiN w pierwszym dniu festiwalu wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiesta św. Mikołaja oraz Vołosi. Posłuchaj, jak grają Polacy, zanim dasz się porwać muzycznemu szaleństwu Wysp Świata.

Po drugie: POZNAJ MALOYA, OCEANICZNY BLUES Z REUNIONU. Podczas inauguracji festiwalu rozbrzmiewać będzie hipnotyzująca muzyka z niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim. Przybliży ją Danyel Waro (26.09, godz. 19.30) – charyzmatyczny mistrz gatunku, poeta i buntownik. Rytmy i melodia maloya przed wiekami towarzyszyły niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Dziś również wprowadzają w trans.

Po trzecie: POSŁUCHAJ KATAJJAQ – ŚPIEWU ARKTYCZNEJ KANADY. Bez instrumentów, bez akompaniamentu, w rytmie natury. Tak śpiewają Inuitki pochodzące z zimnych północnych wysp Kanady. Oddychają permanentnie, a zamiast słów używają dźwięków przypominających odgłosy przyrody. W ich pieśniach słychać wiatr, rzeki i życie zwierząt. Młode Inuitki dbają o tradycję, ale potrafią się nią bawić, naśladując silnik albo ekspres do kawy (27.09, godz. 19).

Po czwarte: SPRÓBUJ MIKSTURY DŹWIĘKÓW. Bądź gotowy na mieszankę brzmień z całego świata. Otwartość na międzykulturowe eksperymenty przyda się podczas występu grupy Lindigo (27.09, godz. 19), która łączy tradycyjną muzykę Reunionu z afrykańskimi rytmami, brazylijską sambą i funkiem. Tak się przenosi tradycję w przyszłość.

Po piąte: POKOCHAJ ŻYCIE W RYTMIE CALYPSO. Tego nie można przegapić (28.09, godz. 19): 73-letnia Calypso Rose, królowa tanecznego gatunku, który narodził się w Trynidadzie i Tobago, słynie ze zmysłowych koncertów. Od czterech dekad jest światową ambasadorką energetycznego calypso. Nagrała już 800 piosenek i 20 albumów, występowała z Michaelem Jacksonem i Bobem Marleyem. Przy niej publiczność nigdy nie siedzi.

Po szóste: ZATAŃCZ Z MAORYSKIMI WOJOWNIKAMI. Podziwiaj rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii (28.09, godz. 19) – Maorysów wykonujących haka, taniec zagrzewający do walki. Podczas koncertu Moana & The Tribe połączą żywiołowe ruchy z rytmem wybijanym gołymi stopami i głośnymi okrzykami. Tak jak robi to wzorująca się na walecznej tradycji nowozelandzka drużyna rugby przed meczem.

Po siódme: PODZIWIAJ ODRODZONĄ KULTURĘ KARAIBÓW. W Ameryce Środkowej żyją potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników – Garifunowie, niezwykły lud, który wykształcił unikatową kulturę. Przez dziesięciolecia byli prześladowaną i dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Posłuchaj jak brzmi ich taneczna, ekspresyjna muzyka oraz język, w którym innych słów używają kobiety, a innych mężczyźni (29.09, godz. 19).

Po ósme: PRZYJDŹ NA KAMERALNE KONCERTY KLUBOWE. W pięć festiwalowych wieczorów w namiocie klubowym przed PKiN, po zakończeniu koncertów będzie działał klub festiwalowy (25-29.09, godz. 21-24). Jak przed rokiem – odbędą się tam m. in. akustyczne występy mistrzów. Tym razem moc tradycyjnych instrumentów i improwizacji zaprezentują świetni muzycy z Irlandii i Sycylii. Na scenie wystąpią także Buba Kuyateh – mistrz kory z Gambii, Bart Pałyga z zespołem Mosaic, zespół Wielbłądy oraz dyrektor artystyczna festiwalu – Maria Pomianowska z DJ-em EMPE. Usiądź jak najbliżej, wpatruj się i słuchaj.

Po dziewiąte: ZAGRAJ Z MISTRZAMI. Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą warsztaty prowadzone przez instrumentalistów, wokalistów i tancerzy z całego świata. Muzyczna zabawa to świetny pretekst do lepszego poznania odległych kultur i bezpośredniego kontaktu z artystami. Są jeszcze miejsca na zajęcia w klasie fletu pasterskiego prowadzone przez Carmelo Salemiego oraz gry na bodhránie pod okiem Johna Joe Kelly’ego. Miejsce: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, 22-29.09, zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., koszt jednego warsztatu: 50 zł, dwóch warsztatów: 80 zł

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 roku. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. W tym roku po raz pierwszy towarzyszy mu wydarzenie Sounds Like Poland – międzynarodowa konferencja muzyki świata i prezentacja polskich zespołów folkowych. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa od 25 do 29 września 2013 roku.

Więcej na: www.festival.warszawa.pl oraz www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur