Polmic - FB

archiwum

We told Lutosławski

We told LutosławskiKoncert We told Lutoslawski, organizowany z okazji jubileuszu 100. urodzin kompozytora, odbędzie się w sobotę, 19 października 2013 roku o godz. 19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12).

Wystąpią: Cezariusz Gadzina (saksofony), Robert Majewski (trąbka), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela/gitara), Anna Ciborowska (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja) i Marcin Steczkowski (efekty komputerowe).

We told Lutosławski jest produkcją Fundacji TAK - Temat Aktualny Kultura, wspieraną przez ZAiKS, z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Hasło koncertu to nie tylko gra słów, ale przede wszystkim klucz do projektu. We told Lutoslawski jest niekonwencjonalnym spotkaniem z muzyką Mistrza. Narracja artystów toczy się wokół oryginalnych kompozycji - Koncertu na orkiestrę oraz Chantefleurs et chantefables. Celem tej konfrontacji jest próba uwrażliwienia słuchacza na sonorystyczną ekspresję muzycznego języka Lutosławskiego. Eksplorując jego piękno w kontekstach muzycznych bliższych szerszej publiczności, twórcy projektu mają nadzieję, że wpiszą się na stałe do kanonu piękna słuchaczy. Muzycy swoim idiomem opowiadają o tym, co słyszą w muzyce Lutosławskiego. Powstają nowe struktury muzyczne - kolaże barw klasycznych, jazzowych, pejzaże muzyczne, którymi żonglują muzycy. Jest to przygoda artystyczna zarówno dla wykonawców, jak i dla słuchacza.

Informacja o wykonawcach:

Cezariusz Gadzina (saksofon)
– jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należy I miejsce w Europejskim Konkursie Jazzowym w Sorgues k/Avignon (w zespole Simple Acoustic Quartet). Dwukrotnie był w ścisłym finale w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Hoeillart (Belgia). W swojej karierze występował na wielu festiwalach muzycznych Festspiele (Salzburg), Ars Musica (Bruksela), Zagreb Biennale, Bonner Biennale, Aca Festival (Majorka), Warszawska Jesień, Jazz Jamboree – Warszawa, Brussels Jazz Marathon (Bruksela) Jazz Krogentocht – Gent, Jazz à Liege, Jazz Nord (Lille), International Azawane (Laayunne). Występował ponadto w Nowym Jorku Lincoln Center, Singapurze, Casablance, Lizbonie, Brukseli (w obecności Króla Belgii Alberta II oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej – Jose Manuela Barroso), Barcelonie, Paryżu, Berlinie, Zurychu, Palermo, Ljubljanie, Bergen, Tallinie, Amsterdamie, Rzymie, Pradze, Lille. Jest twórcą wielu projektów muzycznych – między innymi The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. Występował jako solista z Orkiestrą Duńskiego Radia z Kopenhagi, World Saxophone Orchestra z Amsterdamu, Orkiestrą Kameralną Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestrą Kameralną Ricercare z Brukseli, Kwartetem Wilanów oraz z wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Współpracował z kompozytorami muzyki współczesnej, którzy niejednokrotnie dedykowali mu swoje utwory – Bogusławem Schaefferem, Maciejem Małeckim, Krzesimirem Dębskim, Gaston Compére, Piotrem Mossem, Rafałem Stradomskim, Wiesławem Rentowskim, Edwardem Sielickim, Sławomirem Czarneckim. Nagrania Cezariusza Gadziny można znaleźć w archiwach wielu rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych jak również na płytach kompaktowych wydanych przez następujące kompanie płytowe: BMG, KOCH Classisc, Cypres Records, Not Two, Selles, Edition St Paul, B Sharp Records, Ambivalence, Maelstrom, A-shams, De Werf.

Robert Majewski (trąbka)
- pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Laureat wielu nagród, m.in.: I nagroda zespołowa (wspólnie z zespołem New Presentation) i I nagroda indywidualna w konkursie Jazz Juniors w Krakowie (1983), I nagroda zespołowa (z tym samym zespołem) w konkursie w Leverkusen (1985), finalista Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990), laureat państwowej nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1990), tytuł Muzyka Roku 1990 przyznany przez redakcję
III Programu Polskiego Radia oraz I nagroda zespołowa (wspólnie z zespołem In Spector),
I nagroda indywidualna oraz tytuł Europejskiego Jazzowego Artysty 1992 w Leverkusen (1992). W 1991r. otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy oraz wystąpił w filmie Andrzeja Jakimowskiego Pogłos, który w tym samym roku otrzymał nagrodę na festiwalu Jazz Film Saloon 1991 w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu. Do 2005 r. wspólnie ze swoim ojcem występował w zespole jazzu tradycyjnego Old Timers, a po jego śmierci przejął rolę lidera. Tworzył również muzykę teatralną i filmową, współpracując m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Krzesimirem Dębskim i Jerzym Satanowskim. Uczestniczył w wielu sesjach nagraniowych artystów, z którymi współpracował. Na swoim koncie ma również płyty autorskie. W 2006 r. w uznaniu osiągnięć w propagowaniu polskiego jazzu otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Michał Zaborski (altówka) – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Ryszarda Duzia. Dwukrotny stypendysta programu „Młoda Polska”. Jest laureatem licznych konkursów altówkowych m.in. w Poznaniu (III nagroda), Portschach (III miejsce), Bled (II nagroda). W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na Blues Rock Jazz Warsaw Festival w kategorii zespół jazzowy. Jest członkiem Atom String Quartet - jedynego w Polsce kwartetu smyczkowego wykonującego muzykę jazzową. Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia Melomani w kategorii Nowa Nadzieja oraz Złote Gęśle na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. W czerwcu 2011 ukazała się płyta Fade in, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album - Places. Jako kameralista współpracował z takimi artystami jak: Krzysztof Jakowicz, Stefan Kamasa, Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl, Piotr Pławner, Rafał Kwiatkowski, Jakub Jakowicz.

Krzysztof Lenczowski (gitara) – urodzony w 1986 r. w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego. Gra także na gitarze – ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest wiolonczelistą Atom String Quartet, wiodącego polskiego zespołu jazzowego, z którym nagrał dwie płyty: Fade In (Fryderyk 2012 - Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku), oraz Places (Fryderyk 2013 - Jazzowy Album Roku). Jako gitarzysta współtworzy zespoły Fusionator, Jazz Construction, oraz Fusion Generation Project wykonujące muzykę fusionową. Nagrał kilkadziesiąt płyt, współpracując z takimi artystami, jak Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Grzech Piotrowski, Michael „Patches” Stewart czy Janusz Olejniczak. Ponad to, jako kompozytor i aranżer współpracował z Maximem Vengerovem, Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Bauerem, Krzesimirem Dębskim, oraz wieloma innymi wybitnymi postaciami zarówno z kręgu muzyki poważnej jak i jazzowej.

Anna Ciborowska (fortepian) - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiowała również w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Pianistka, która umyka stylistycznej klasyfikacji. Jej dyskografia to głównie muzyka klasyczna. Nagrywała dla DUX, KOCH Classics, Maelstrom m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeusz” pod dyr. Agnieszki Duczmal. Uwielbia pracę nad repertuarem nowym, nieodkrytym. Jej wielką pasją jest jednocześnie improwizacja. Jest założycielką i liderką zespołu Exprezz, w którym świat muzyki klasycznej inkrustowany jest jazzem. Występowała w wielu krajach europejskich.

Adam Cegielski (kontrabas)
- absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole Central Heating Trio, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku, zdobywając również nagrodę indywidualną. Z „CHT” uczestniczył w finałach dwóch europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen /Niemcy 1990 i Hoeilaart /Belgia 1990. W grudniu 1990 Central Heating Trio otrzymało „Klucz do kariery” - nagrodę publiczności dla najlepszego zespołu trasy koncertowej Pomorska Jesień Jazzowa. W latach 1989 - 1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991 - 1993 w zespole Quintessence, 1992 - 1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m. in z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarkiem. Jest cenionym muzykiem sesyjnym. W latach 1991 - 1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991 - 1995 współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od roku 1993 gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną nagrodą im. Krzysztofa Komedy. Rok 1994 to także początek regularnej działalności pedagogicznej, do dziś Adam Cegielski prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.

Krzysztof Gradziuk (perkusja)
- absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2003 roku otrzymał semestralne stypendium Hohschule für Musik und Theater w Lipsku (Niemcy), a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA) w klasie John‘a Riley i Steve’a Davis‘a. W 2004 roku został również wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2001 członek tria fortepianowego RGG, jednego z czołowych zespołów jazzowych w Polsce. Występuje również na stałe z Maciej Obara Quartet. Obecnie jest wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnym Studium Jazzu w im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Laureat licznych nagród, m.in.: I Nagroda na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2002 oraz 2007r., II miejsce oraz Nagroda Publiczności na XXVII Internacionale Festival de Jazz w Getxo (Hiszpania) w 2003r., nagroda „Klucz do Kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa w 2003r., Jazzowa Płyta Roku w rankingu dziennika Rzeczpospolita oraz Radia Jazz (RGG - Unfinished Story), nagroda „Melomani 2008” dla najlepszego polskiego albumu jazzowego (RGG - UnfinishedStory).

Marcin Steczkowski – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, najmłodszy syn z muzykującej rodziny Steczkowskich, z którą koncertował prawie w całej Europie; multiinstrumentalista i poszukiwacz barw cyfrowych. Wykładowca efektów multimedialnych na Mistrzowskich Warsztatach Interdyscyplinarnych pod patronatem MKiDN.