Polmic - FB

Artykuły

EduFilharmonia - w Szczecinie

EduFilharmoniaCo to jest harfa? A puzon? Można tego dotknąć? A jak się na tym gra? Ciekawość dzieci nie zna granic. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy muzyczną edukację najmłodszych, mamy duże szanse na wychowanie obytych w świecie muzyki młodych ludzi.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie w sezonie 2013/2014 przygotowała kilkanaście projektów edukacyjnych dla dużych, średnich i całkiem małych. Współpracujący z nami pedagodzy, z pasją wprowadzający milusińskich w świat muzyki, to gwarancja udanego i pożytecznego spędzenia czasu.

Do końca grudnia szczecińska Filharmonia zaplanowała wydarzenia o charakterze edukacyjnym dla wszystkich grup wiekowych:
- najmłodsi (2-6 lat) – edukacja dla malucha, czyli „Tańcogranie w Filharmonii”,
- rodziny - Rodzinna Filharmonia, czyli „Baśnie malowane dźwiękiem”,
- szkoły podstawowe i gimnazjalne – audycje i koncerty szkolne, czyli „Genius Lutos” i „Nuta DoNuta w krainie instrumentów”,
- szkoły ponadgimnazjalne i dorośli – „Opowieść grudniowa”,
- studenci – nieustający konkurs REC.enzje,
- dorośli i grupy zorganizowane – „Filharmonia od zaplecza” i otwarte próby generalne.

PROGRAM

TAŃCOGRANIE W FILHARMONII
12 października, sobota, godz. 12
9 listopada, sobota, godz. 12
21 grudnia, sobota, godz. 12

Warsztaty na dużej scenie dla dzieci od 2. do 6. roku życia z opiekunami
Cena biletu dla dziecka i osoby dorosłej: 10 zł
Rezerwacja miejsc w kasie Filharmonii osobiście lub pod numerem telefonu 91 422 12 52 lub 539 94 94 54
„Tańcogranie w Filharmonii” dla najmłodszych to rytmiczne zabawy z dziećmi, kształtujące świadomość poszczególnych części ciała, prowadzone wg zasad „moje ciało gra”. Zabawy polegają na wspólnym szuraniu, tupaniu, klaskaniu, na zaznajomieniu się z rytmami z różnych zakątków świata, a przy okazji na poznawaniu budowy instrumentów. Tym zabawom towarzyszy prezentacja i nauka podstawowych kroków tanecznych z udziałem dzieci na scenie.

GENIUS LUTOS
28 października, poniedziałek, godz. 10 i 12
Edukacyjny koncert integracyjny dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych
Cena biletu: 10 zł
Rezerwacja miejsc w kasie Filharmonii osobiście lub pod numerem telefonu 91 422 12 52 lub 539 94 94 54
Koncert „Genius Lutos”, kierowany do uczniów i nauczycieli, oprócz walorów edukacyjnych i artystycznych niesie ze sobą ważną wartość społeczną. Podczas koncertu słuchacze będą mieli możliwość doświadczenia twórczości Witolda Lutosławskiego, a także - przy aktywnym udziale moderatora - możliwość poznania interpretacji muzycznych oraz zagadnień zapewniających aktywny odbiór muzyki.

NUTA DoNUTA W KRAINIE INSTRUMENTÓW
25 listopada, poniedziałek, godz. 10 i 12
16 grudnia, poniedziałek, godz. 10 i 12
Edukacyjny koncert kameralny dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
Cena biletu: 6 zł
Rezerwacja miejsc w kasie Filharmonii osobiście lub pod numerem telefonu 91 422 12 52 lub 539 94 94 54
Najmłodsi melomani dzięki wykonywanym na żywo utworom oraz zróżnicowanym zadaniom (wiersze, zagadki, ćwiczenia muzyczno–ruchowe) będą mieli okazję rozwinąć wrażliwość artystyczną, nie tylko w dziedzinie muzyki, ale też literatury, tańca oraz teatru.Nuta DoNuta wraz z Panią Kasią wyjaśnią zagadnienia związane z muzyką i poznanymi instrumentami. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest zespół, dynamika, rytm, artykulacja, system dur-moll, kompozytor, temat w utworze, wariacja tematu itp.

OPOWIEŚĆ GRUDNIOWA
13 grudnia, piątek, godz. 19
Koncert z piosenkami Jacka Kaczmarskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dorosłych.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Koncert wieńczący projekt „Opowieść grudniowa – alternatywna lekcja historii Szczecina”, w którym, w narracji polskiego barda Jacka Kaczmarskiego, za pośrednictwem wizualizacji oraz zarejestrowanych ścieżek dźwiękowych upamiętniamy wydarzenia Grudnia '70. Będzie to okazja do spotkania z uczestnikami wydarzeń grudniowych.

BAŚNIE MALOWANE DŹWIĘKIEM
„Rodzinna Filharmonia – legendy dalekiej Skandynawii”
15 grudnia, niedziela, godz. 17
Polsko-niemiecki koncert familijny dla dzieci od 6. roku życia z opiekunami.
Cena biletu: 20 zł dla dziecka; 40 zł dla osoby dorosłej
Rezerwacja miejsc w kasie Filharmonii osobiście lub pod numerem telefonu 91 422 12 52 lub 539 94 94 54
Muzyczne spotkania ponad barierą pokoleń to czas, kiedy całe rodziny mogą wspólnie cieszyć się z przeżywania muzycznych wzruszeń. Tym razem słuchaczy zabierzemy w podróż do Skandynawii, kraju pełnego legend, baśniowych stworów – trolli, gnomów, koboldów („W grocie Króla Gór”), a jednocześnie kraju okraszonego odrobiną egzotyki („Poranek”, „Taniec Arabski”). Koncerty symfoniczne z udziałem Orkiestry Symfonicznej kierowane są zarówno do młodszych melomanów, jak również ich Rodziców i Dziadków.