Polmic - FB

relacje

Kurs Mistrzowski z prof. Dariuszem Paradowskim w Akademii Sztuki w Szczecinie

Kurs Mistrzowski z prof. Dariuszem Paradowskim w Akademii Sztuki w SzczecinieW dniach 5-6 grudnia 2013 roku Zakład Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie zorganizował warsztaty wokalne, których głównym bohaterem był uznany w świecie operowym kontratenor - sopranista prof. dr hab. Dariusz Paradowski, pedagog śpiewu Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Niezwykła barwa głosu tego wybitnego śpiewaka, nie mającą nic wspólnego z brzmieniem falsetowym, zachwycała publiczność w całej Polsce, we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Przez lata Dariusz Paradowski związany był z Operą Kameralną w Warszawie, a lekcje śpiewu pobierał m.in. u maestry Montserrat Caballé.

Prof. dr hab. Dariusz Paradowski wygłosił interesujący wykład Osiągnięcia sztuki wokalnej kastratów w kontekście współczesnego bel canta, prezentując studentom i pedagogom Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie znakomite nagrania ostatnich kastratów i dowodząc, iż technika kastratów leży absolutnie u podstaw prawidłowej techniki wokalnej. W ramach wywiadu poprowadzonego z prof. Dariuszem Paradowskim przez prof. Piotra Kusiewicza (wykładowcę szczecińskiej Wokalistyki AS oraz gdańskiej AM), gość opowiadał o swoich przygodach i problemach z głosem i psychiką, które zdarzają się każdemu w karierze operowej. Chwile słabszej formy wokalnej (np. przy chorobie) są, niestety, nieuniknione, dlatego tak ważna jest świadomość i umiejętność radzenia sobie w momencie niedyspozycji głosowej oraz opieka wokalna zaufanego pedagoga. Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania z prof. Paradowskim były zajęcia praktyczne ze studentami. Kurs kontynuowany był nazajutrz i cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych śpiewaków Akademii Sztuki w Szczecinie.

Dla kogoś nie związanego z zawodem artystycznym, forma wyrażania ekspresji przez prof. Paradowskiego mogłaby być niezrozumiała: od głośnego tupnięcia nogą, przez podtrzymywanie studentowi górnej szczeki, czy sprawdzanie pracy przepony w trakcie śpiewu, po krzyknięte "TAK! - teraz dobrze!". To wszystko jednak jest niezwykle cenne, zaangażowanie prowadzącego warsztaty, umiejętność wychwycenia i zagłębienia się w indywidualne problemy wokalne każdego studenta oraz bezpośrednia, bardzo osobista praca z każdym, kto zechciał otrzeć się o wielki świat opery, kto zechciał skorzystać ze wskazówek tej niesamowitej osobowości scenicznej. Zawód śpiewaka wymaga przełamania w sobie wielu barier. Tu nie można schować się za instrumentem i nie patrzeć w oczy publiczności, tu trzeba wykazać się nie tylko pięknym głosem i poprawnym warsztatem wokalnym, ale i mocną osobowością, by swoją interpretacją i muzykalnością móc oczarować publiczność. Także udział w otwartej lekcji z wielkim Paradowskim był ogromnym przeżyciem dla wokalistów AS. Czasem obawa, że nie spełni się oczekiwań pedagoga jest tak ogromna, że prowadzi do blokady, stąd tak ważne jest wypracowanie w sobie pewnego rodzaju elastyczności i gotowości na wszelkie wyzwania, nie tylko wokalne, ale i sceniczne, z czym związana jest późniejsza praca z reżyserem.

Wokalistyka Akademii Sztuki w Szczecinie już na początku swojej działalności (przypomnijmy, że działa dopiero od początku tego roku akademickiego) umożliwiła studentom pracę w ramach kursu mistrzowskiego z niekwestionowaną sławą wśród śpiewaków operowych - prof. Dariuszem Paradowskim.

Koordynatorem wydarzenia, działającym w porozumieniu z Dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie prof. Dariuszem Dyczewskim, była Kierownik Zakładu Wokalistyki dr Ewa Filipowicz-Kosińska, która słysząc rozśpiewujących się wokalistów powiedziała: "Nareszcie, kiedy wchodzę do akademii, słyszę śpiew. Tego nam tu bardzo brakowało."

Kolejna okazja spotkania z pięknym śpiewem w wykonaniu studentów Wokalistyki AS w Szczecinie już 19 grudnia br. w Kościele św. Jana Ewangelisty (dawniej św. Jana Chrzciciela) przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie o godz. 19:00. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór kolęd.