Polmic - FB

Artykuły

Łańcuszek - minifestiwal dla dzieci

Łańcuszek 2014Minifestiwal „Łańcuszek”, organizowany w ramach Festiwalu „Łańcuch XI”, odbędzie się 1 lutego 2014 roku. Tym razem organizatorzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Instytut Muzyki i Tańca i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, zapraszają dzieci wraz z rodzicami na spektakl połączony z warsztatami, zatytułowny Muzykanci Tralalanci. Wydarzenie odbędzie się w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (ul. Jazdów 2) w dwóch terminach: o godz. 11.00 – dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz o godz. 16.00 – dla dzieci w wieku 6-9 lat. Wstęp wolny.

Muzykanci Tralalanci to nowatorski spektakl muzyczny powstały w oparciu o twórczość dla dzieci Witolda Lutosławskiego na zamówienie festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w 2013 roku. Jest wyjściem poza kanon muzyki klasycznej i powrotem do pierwotnych inspiracji kompozytora czyli polskiej muzyki tradycyjnej. Muzykanci Tralalanci są przedsięwzięciem stworzonym przez artystów wykonujących polską muzykę tradycyjną i muzykę eksperymentalną. Poprzez utwory Lutosławskiego dla dzieci bazujące na wierszach Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej, twórcy spektaklu chcą zaprosić małych słuchaczy do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Melodie i dźwięki grane są zarówno na mało znanych, starodawnych instrumentach tradycyjnych – harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym, okarynach, jak i zupełnie nieznanych i unikatowych – trąbkoskrzypcach. Pojawiają się także instrumenty niekonwencjonalne – grzebień, kieliszki z wodą, blaszane ryby-grzechotki. Utwory przeznaczone na głos sopranowy wykonywane są archaiczną techniką – głosem białym, charakterystycznym dla śpiewu wiejskiego. W spektaklu pojawiają się także niecodzienne tańce – oberek i fokstrot.

Monidło będące scenografią spektaklu jest dziełem malarki Marii Żytomirskiej. Pozostałe elementy scenograficzne – dawne zabawki wiejskich rzemieślników – pochodzą z kolekcji Katarzyny Szurman. Zespół „Tralalantów” tworzą muzycy, śpiewacy i aktorzy od wielu lat zaangażowani w działania artystyczne i animacyjne wokół muzyki tradycyjnej: Agata Harz (formacje: Księżyc, Wędrowiec, Pies szczeka), Katarzyna Szurman (Kapela ze Wsi Warszawa, Czarne Motyle, Śliczne Goździki), Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Teatr Scena Lubelska 30/32). Muzykanci Tralalanci gościli do tej pory na Festiwalach: Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Otwarte ogrody w Milanówku, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (na zaproszenie Klubu Festiwalowego Tyndyryndy).

Po koncercie organizatorzy zapraszają na tańce i zabawy przy muzyce Witolda Lutosławskiego oraz muzyce tradycyjnej. „Tym razem sami zamienimy się w rzeczki-wstążeczki, poszumimy, potańczymy, pogramy i pośpiewamy! W języku ryb porozmawiamy i polecimy na ptasie plotki. Zapraszamy do krainy dźwięków, głosów i ptasich treli. Posłuchamy skarg żony słowika i gorących ptasich ploteczek. Policzymy wrony i sprawdzimy, czy wszystkie mają ogony. Przypłynie do nas Rzeczka Wstążeczka, w której tańczące ryby zobaczymy, może nawet ich głosy wodne ułowimy? Dowiemy się, czy Pani Plamie udało się zostać królową domu, a także co z workiem wyprawia Grześ, gdy jest znudzony chodzeniem przez wieś. Na koniec Pana Tralalińskiego poznamy i razem "tra la la la" głośno zaśpiewamy! A na wieczną pamiątkę będzie można pstryknąć zdjęcie z papugą, pieskiem, kotkiem lub innym Tralalątkiem.”

Wykonawcy: Agata Harz – bębenek, rozmaite ptaszki i śpiewane fraszki, Kasia Szurman – harmonia, trąbkoskrzypce i pomniejsze instrumenty liczne, Piotr Herbich – gra na grzebieniu, stanie na głowie oraz rozliczne figle i psoty, Kasia Żytomirska – bardzo lubi koty