Polmic - FB

patronaty

Festiwal Kontrolowany w Radomiu

Festiwal K.K.K. Kontrolowany

W dniach 12-14 lutego 2014 roku, w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbędzie się druga edycja Festiwalu Kontrolowanego. Nazwa związana jest z zeszłorocznym festiwalem, który poświęcony był Witoldowi Lutosławskiemu i za sprawą aprobaty MKiDN został włączony w program oficjalnych obchodów Roku Lutosławskiego. Tym razem, z okazji Roku Kolbergowskiego, wszystkie wydarzenia odnosić się będą do ludowej tradycji, ukazując w formie koncertów, wykładów i warsztatów jej współczesne reinterpretacje. Trzy dni i trzy litery „K”: Kwadrofonik – Kapela ze Wsi Warszawa – Kilar. Trzy litery „K”, jak Kolberg.

Bieżąca edycja Festiwalu Kontrolowanego poza prezentacją autentycznej muzyki ludowej, głównie regionu Radomszczyzny (w wykonaniu Śpiewaczek z Gałek Rusinowskich oraz Tria Macieja Żurka), ukaże różnorodność inspiracji, jakie tradycja muzyczna daje współczesnym artystom. Radom gościć będzie zespół Kwadrofonik oraz Kapelę ze Wsi Warszawa – artystów uznanych i utytułowanych, specjalizujących się w reinterpretacji muzyki źródeł. Ponadto Orkiestra Symfoniczna ZSM zaprezentuje dzieła jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, sięgającego często po inspiracje tradycją – Wojciecha Kilara.

Pierwszy dzień Festiwalu sięgnie do autentycznych źródeł muzyki ludowej, a to za sprawą Tria Macieja Żurka oraz Zespołu Śpiewaczego „Gałcunecki” z podradomskich Gałek Rusinowskich. Tego samego wieczoru tradycyjna muzyka Mazowsza zabrzmi w wielobarwnych interpretacjach kwartetu Kwadrofonik. Drugiego dnia odbędzie się specjalny koncert, podczas którego na jednej scenie razem z Kapelą ze Wsi Warszawa wystąpi Grupa OFF Harnam. Będzie to szczególny i wyjątkowy projekt, łączący żywioł interpretacyjny muzyków Kapeli z dynamiką ruchu zespołu tanecznego. Wśród głównych założeń Festiwalu podstawowe miejsce ma element edukacyjny. Stąd poza warsztatami i wykładami, ostatni wieczór koncertowy zarezerwowany będzie dla młodych artystów i ich interpretacji. W pierwszej części uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych wykonają utwory nagrodzone w I Kontrolowanym Konkursie Kompozytorskim na utwór kameralny dla dzieci, który ogłoszony został podczas poprzedniej edycji Festiwalu i miał swoje rozstrzygnięcie w październiku zeszłego roku. Ponadto zaprezentowane zostaną twórcze dokonania młodych muzyków – układy rytmiczne, kompozycje i improwizacje. Druga część koncertu poświęcona będzie twórczości Wojciecha Kilara, jako jednego z nielicznych twórców muzyki koncertowej tak wyraźnie i jednoznacznie nawiązującego do ludowej tradycji. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna ZSM pod dyrekcją Przemysława Zycha, a szczególnym wydarzeniem będzie z pewnością wykonanie jednego z arcydzieł polskiej muzyki XX wieku – poematu symfonicznego Krzesany.

Podobnie jak w ubiegłym roku Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Program II Polskiego Radia, Meakultura, POLMIC.

ZOBACZ: program Festiwalu