Polmic - FB

patronaty

Dziękojmia

DźwiękojmiaDźwiękojmia. Inspiracja Światowym Dniem Poezji. Polska i grecka poezja połączona z muzyką współczesną. Polska poetka, greccy poeci oraz kompozytorzy - polski i polsko-grecki. Nowa muzyka i jej wykonawcy. To główne atuty Dziękojmi, czyli wieczoru z twórcami, poezją i muzyką współczesną, przygotowanego przez warszawską Art Deco Group, który odbędzie się we wtorek, 11 marca 2014 roku w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie. Wstęp wolny.

Ideą Dźwiękojmi jest współistnienie na równych prawach, głęboko zintegrowanych ze sobą, poezji i muzyki w dziele muzycznym. Specjalnie dla tego przedsięwzięcia powstały utwory kameralne Jarosława Siwińskiego i Georgiosa Kissasa, w których słowo poetyckie Agnieszki Syskiej, Kostasta Kariotakisa i Konstantinosa Kavafisa, stanowi integralną część muzyki – na różnych poziomach: strukturalnym, semantycznym i sonorystycznym. Utwory zostały wpisane w obszar rozciągający się pomiędzy pieśnią, śpiewem akompaniowanym, a recytacją z muzyką w tle. Założeniem projektu było wyeliminowanie tych brzegowych linii, dzięki czemu przed Siwińskim i Kissasem otworzył się ogromny obszar „pomiędzy”: pomiędzy śpiewem a recytacją, głosem solo a dźwiękiem czysto instrumentalnym, czy też – w stylistyce - „nową złożonością”, emocjonalnym abstraktem a filmowym sentymentalizmem. Kompozycje nie są ani pieśniami, ani recytacjami na tle muzyki. Kompozytorom udało się oderwać się od tradycyjnych schematów myślenia, czy to awangardowego czy też tradycjonalnego, i skoncentrować się na wzbogaceniu przekazu poetyckiego poprzez głębokie zintegrowanie słowa ze środkami muzycznymi.

O godzinie 18:00 będzie można spotkać się z twórcami – poetką Agnieszką Syską oraz kompozytorami Georgiosem Kissasem i Jarosławem Siwińskim. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kołcz – pomysłodawca Dźwiękojmi.

Utwory G. Kissasa – Miris i Miłości oraz J. Siwińskiego – Tamta strona okazała się zabrzmią podczas koncertu o godzinie 19:30. Wykona je Justyna Stępień – sopran oraz zespół instrumentalny w składzie: Michał Górczyński – klarnet, Michał Styczyński – altówka, Paula Lis – waltornia, Bartosz Kowalski – waltornia/dyrygent, Małgorzata Kołcz – kontrabas/głos, Dagny Baczyńska-Kissas – fortepian.

Dźwiękojmia odbywa się z okazji przypadającego w marcu Światowego Dnia Poezji. Organizatorem jest Art Deco Group, a partnerem Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


DŹWIĘKOJMIA 2014

wtorek, 11 marca 2014 r.
18:00 – spotkanie publiczności z artystami – A. Syską, J. Siwińskim i G. Kissasem
19:30 – koncert prawykonań utworów inspirowanych poezją polską i grecką

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
ul. Elektoralna 12, Warszawa

PROGRAM:
Georgios Kissas – Miłości do wiersza K. Kariotakisa
Georgios Kissas – Miris do wiersza K. Kavafisa
Jarosław Siwiński – Tamta strona okazała się do wierszy Agnieszki Syskiej *

WYKONAWCY:
Justyna Stępień - sopran
Michał Górczyński – klarnet
Michał Styczyński – altówka
Paula Lis – waltornia
Bartosz Kowalski – waltornia, dyrygent
Małgorzata Kołcz – kontrabas, głos
Dagny Baczyńska-Kissas - fortepian

WSTĘP WOLNY

* Utwór powstał dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.artdecogroup.eu

Organizator: ART DECO GROUP
Kierownictwo artystyczne: Małgorzata Kołcz
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Pisarze.pl
Partner: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Współpraca: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Wydawnictwo Miniatura
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca
Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Presto, wawcity.pl, talent.pl, Instytut Sztuki Literackiej, Art Imperium



POECI

Kostas Kariotakis (1896-1928) – poeta
Młodość spędził w Atenach, gdzie podjął studia prawnicze (1913-1917). Pracował m.in. w prefekturach Syros i Arty.
Pierwszy tomik poezji „Ból Człowieka i Rzeczy” (O Πόνος του Ανθρώπου και των Πραμάτων) z 1919 r. nie zyskał zbyt przychylnych recenzji. Jako aktywny uczestnik literackiego zycia Aten Kariotakis wydawał również satyryczne pismo „Łydka“, którego rozpowszechniania zabroniono po ukazaniu się zaledwie sześciu numerów.
W 1921 r. wydał tomik poezji „Dzbaneczniki” (Νηπενθή). Był to czas, kiedy związał się z poetka Maria Polidouri.
W grudniu 1927 r. ukazał się jego ostatni zbiór poezji, zatytułowany „Elegie i Satyry” (Ελεγεία και Σάτιρες), entuzjastycznie przyjęty przez młode pokolenie krytyków i twórców. Rozgoryczony niepowodzeniami w życiu zawodowym i osobistym Kariotakis popełnił samobójstwo w Prewezie. Oprócz dzieł poetyckich pozostawił utwory prozatorskie oraz przekłady (m.in. z P. Verlaine'a, H. Heinego, J. Moreasa, Ch. Beaudelaire'a) .
[Źródło: wikipedia]

Konstantinos Petru Kavafis (1863-1933) – poeta
Twórca kunsztownej poezji w duchu tak zwanego parnasizmu i symbolizmu pozostający pod silnym wpływem literatury starożytnej; przedstawiciel greckiego modernizmu. Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów greckich XX w.
W jego twórczości dominuje tematyka hellenistyczna i osobista. Zapoczątkował nowy typ liryki, pisząc językiem epigramatycznym, zbliżonym do prozy.
W 1904 r. debiutował zbiorem „Wiersze” (Ποιήματα). W Polsce wydano „Wybór wierszy” (1967), „Poezje wybrane” (1979) i „Wiersze zebrane” (1992, 1995) – efekt wieloletniej pracy tłumacza Zygmunta Kubiaka. W 2011 r. ukazał się wybór wierszy Kawafisa w nowym polskim przekładzie autorstwa Antoniego Libery.
[Źródło: wikipedia]

Agnieszka Syska (*1977) – poetka
Wydała siedem książek poetyckich: I „krzyk przedświatów” Instytut Wydawniczy
„Świadectwo” (Bydgoszcz 2007), II „jego usta maja rogi” Instytut Wydawniczy „Świadectwo” (Bydgoszcz 2008), III „śpiewała młoda prawda” Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu (Rzeszów 2009), IV „stworzony z prawiersza” Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu (Rzeszów 2010), V „wszechzdumiewało go” Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu (Rzeszów 2011), VI „na ogród gorejący” Miniatura (Kraków 2012) (sześć wydań w ciągu dwóch lat), VII „poznamy się po stopach” Miniatura (Kraków 2014).
W przygotowaniu tom - wybór wierszy międzyrzeckich VIII „stacja międzyrzec” i IX „oczy z papieru”.
Spośród wielu ważnych poetów została zauważona i umieszczona m.in. w trzech serbskich antologiach polskiej poezji: „Mój poetycki XX wiek” („Moj poljski pesnicki XX vek, 115 pesnika”), „Antologia Poetów urodzonych w latach 60-80” („Antologija pesnika rodenih od 60. do 80. godina”), „Atlas Liryki”, Bania Luka 2013 („Atlas Savremene Lirike”, Banja Luka 2013). W Antologii jej nazwisko pojawiło się obok czworga pozostałych poetów reprezentujących Polskę: A. Zagajewskiego E. Lipskiej, E. Sonnenberg i A. Wiedemanna.
W antologiach znalazła się w przekładzie najważniejszej tłumaczki literatury polskiej na serbski Biserki Rajcic. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę bałkańską „śpiewała młoda prawda” (2010 r.).
Od 2011 r. odpowiedzialna za integracje środowiska pisarzy, członkini i sekretarz pomocniczy Zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału Warszawskiego.


KOMPOZYTORZY

Georgios Kissas (*1977) – kompozytor
Ukończył Szkołę Podstawową, Gimnazjum i Liceum im. Demostenesa w Peanii, w Grecji. Kształcił się w greckich szkołach muzycznych uzyskując dyplomy z harmonii, kontrapunktu i fortepianu. Jest znawcą i wykonawcą greckiej muzyki ludowej. Od wielu lat zajmuje się muzyka starożytną i bizantyjską.
W latach 1999-2004 studiował kompozycję pod kierunkiem prof. W. Kotońskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W okresie studiów powstały m.in. utwory: „Sonata” na fortepian, „4 Etiudy” na fortepian, „Duo” na flet i klarnet, „4 Momenty” na trio smyczkowe, „Kwartet smyczkowy”, „Festos” na orkiestrę, „Talos” na fortepian i orkiestrę, „Hymny Orfickie” na chór i orkiestrę, „Kyrie” na 3 chóry mieszane, „Pamięci taterników i alpinistów” na chór, dwoje skrzypiec i tam-tam, opera kameralna „Die Hyaenen”, „Largo e Scherzo” na orkiestrę, „Fanfara” na instrumenty dęte blaszane i in.
W latach 2004-2006 kształcił się w Wojskowej Szkole Oficerskiej S.E.A.P. na Krecie.
Wrócił do Polski w 2007 r. i nieustannie komponuje. W ostatnich latach powstało wiele dzieł, m.in.: „Desserted and Powerfull” na skrzypce i orkiestrę, „Unpainted Late Spring Hours” na fortepian i orkiestrę, „Laudes Dei Altissimi” na chór mieszany a cappella, „Oktet” na instrumenty dęte, „Etiudy” na fortepian, „Strach w Zameczku – bajka nie dla dzieci” na narratora, skład kameralny i taśmę, oraz piosenki do tekstów greckich, polskich i angielskich.
Georgios Kissas jest również twórca w dziedzinie poezji. Jego wiersze były publikowane w Polsce m.in. w piśmie literackim „Poezja Dzisiaj”, jak również w Grecji.
W 2012 r. w Grecji została wydana jego książka o prehistorycznych strukturach megalitycznych i elektromagnetyzmie. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą symfonią oraz nad książką zawierającą jego teorie: artysta XXI w. jako «Übermensch» i rozważania o przyszłości muzyki.

Jarosław Siwinski (*1964) – kompozytor
Studia pianistyczne odbywał pod kierunkiem prof. K. Gierżoda, a kompozytorskie – prof. W. Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
Uczestniczył w licznych warsztatach kompozytorskich (m.in.: H. Kulenty, H. M. Górecki, M. Nyman, L. Andriessen, T. Murail) i festiwalach muzyki współczesnej (m.in.: Światowe Dni Muzyki, „Musica Polonica Nova", „Warszawska Jesień", „Poznańska Wiosna Muzyczna”).
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Jako członek Grupy MM działał na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z: E. Rudnikiem, F. Rzewskim, M. Pistoletto, holenderska Orchest De Ereprijs, duetem V. Lois/Y. Peet i Grupa Azorro. Jest autorem hejnału Rzeszowa.
Tworzy także muzykę do filmów animowanych (m.in.: J. Lenicy, D. Szczechury, M. Giżyckiego, A. Skolik, T. Kozaka), teatru i gier komputerowych. Od wielu lat współpracuje z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, dla którego skomponował kilkanaście utworów, w tym wiele włączających publiczność do aktywnego uczestnictwa w ich wykonywaniu. Jego najnowsze działania twórcze to m.in. „Chopin Elements” - cykl wariacji komputerowych n/t etiud F. Chopina, udostępniony w internecie na zasadzie open source oraz „Wariacje i odmieńce” - utwory audiowizualne dla publiczności dziecięcej. Jarosław Siwiński jest także współautorem i koordynatorem projektów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej „Audio Stage” i „Muzyka współczesna nie gryzie”.
Ostatnio w serii „Muzyka polska dzisiaj” ukazała się jego autorska płyta CD.
Utworów Jarosława Siwińskiego można posłuchać na stronie: https://soundcloud.com/jaroslaw-siwinski